Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

56 minutes ago, trustno1 said:

 

 

@Time Crisis argument from authority bi bio da ja kažem: Tolstoj je verovao, znači, to je ispravno. Medjutim, ja samo navodim njega kao primer čoveka za koga će se verovatno većina složiti da je bio jako pametan i posedovao natprosečnu sposobnost za racionalan argument, i on je verovao. Ako imaš takve ljude, za koje možemo da se složimo da su izuzetno pametni, oštri u logičkom zaključivanju i tome slično, i religiozni su, to je jedan legitiman razlog da bez predrasuda (predrasuda: svi vernici su glupi) razmotrimo njihovo stanovište.

 

Potato potahto. Upravo si opisala klasičan argument from authority, to što je neko stručan u svom polju ne znači ništa više od toga. Njutn je jedno od najvećih imena u današnjoj fizici, pa se bavio alhemijom koja je pseudonauka. Tesla nije verovao u Ajnštajnove teorije i smatrao je da postoji eter ako se dobro sećam, takvih primera imaš more. 

Link to comment

Dobro. Hajde da zaboravimo na taj “argument” s Tolstojem i reci mi: šta ti misliš i zašto, da li je religija podjednako vredna i legitimna aktivnost kao, recimo, umetnost ili neka druga aktivnost koja se smatra za najvišu? Ili misliš da ljudi koji veruju, barem u tom domenu, su manje razumni od onih koji ne veruju?

Link to comment
3 hours ago, trustno1 said:

 

Pa šta da ti kažem, taj zaključak je neopravdan. 

 

A zašto je neopravdan? Pa iznesi ti neki argument ako ga imaš. Koji je tvoj (opravdan) zaključak koji proizilazi iz svih onih činjenica koje sam izneo?

Edited by Партибрејкер
Link to comment
3 hours ago, trustno1 said:

Dobro. Hajde da zaboravimo na taj “argument” s Tolstojem i reci mi: šta ti misliš i zašto, da li je religija podjednako vredna i legitimna aktivnost kao, recimo, umetnost ili neka druga aktivnost koja se smatra za najvišu? Ili misliš da ljudi koji veruju, barem u tom domenu, su manje razumni od onih koji ne veruju?

 

Što ne bi bila? Neko meditira, nego posmatra cvetove trešnje, neko slika ili piše pesme i slično, aktivnosti koje se smatraju za najviše su sasvim proizvoljne. Štaviše, ako je zaista tih 5-10 decenija (tj. neko manje ili više) sve što imamo u ovom svemiru, onda je prilična ironija što se neki slikar danas slavi i prodaje za 50 miliona dolara, a živeo i umro u najgoroj bedi.

Link to comment
2 hours ago, ordi said:

guglujem kao da grgoljiš i istovremeno izgovaraš glup i glukoza

 

E izvini ali ovo za grgoljenje si sad izmislila.

Ne mogu nikako da se složim, više je kao gungula, i to tek nategnuto.

Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

 

Što ne bi bila? Neko meditira, nego posmatra cvetove trešnje, neko slika ili piše pesme i slično, aktivnosti koje se smatraju za najviše su sasvim proizvoljne. Štaviše, ako je zaista tih 5-10 decenija (tj. neko manje ili više) sve što imamo u ovom svemiru, onda je prilična ironija što se neki slikar danas slavi i prodaje za 50 miliona dolara, a živeo i umro u najgoroj bedi.

 

Razumem da je ironija što je slikar umro u bedi a slika se prodaje za milione, ali ne razumem zašto je ironija u odnosu na životni vek?

Link to comment
53 minutes ago, trustno1 said:

 

Razumem da je ironija što je slikar umro u bedi a slika se prodaje za milione, ali ne razumem zašto je ironija u odnosu na životni vek?

 

Uzimajući u obzir starost svemira, tih par decenija +/- nije ni blip na radaru, ako stvarno ne postoji nikakva "večnost" niti neki veći "smisao" onda je celo postojanje prilično turobno – kojekavi diktatori i slična stoka bi ispali još pametni ljudi, šta ima veze što si zavio u crno par hiljada (ili par miliona ljudi), na dugi rok ionako smo svi mrtvi.

Link to comment
8 minutes ago, Time Crisis said:

 

Uzimajući u obzir starost svemira, tih par decenija +/- nije ni blip na radaru, ako stvarno ne postoji nikakva "večnost" niti neki veći "smisao" onda je celo postojanje prilično turobno – kojekavi diktatori i slična stoka bi ispali još pametni ljudi, šta ima veze što si zavio u crno par hiljada (ili par miliona ljudi), na dugi rok ionako smo svi mrtvi.

 

Shvatam ovaj primer. Mada mislim da bi i tu bi moglo da se kaže: veći smisao može da postoji i bez večnosti; zavisi šta deinišeš kao pametno; ne mora da bude turobono - u zavisnosti od toga šta smatraš za turobno (ok, ako si u konc logoru ili te neko kolje, to je definitivno turobno ali van tih ekstrema dosta zavisi od percepcije).

 

Ranije sam spominjala Jevreje koji jako slabo ili uopšte ne razmišljaju o tome šta dolazi posle smrti. Samo ih se tiče ovaj život i za njih sve ima smisla, imaju etiku i veruju u Boga.

Link to comment
25 minutes ago, trustno1 said:

 

Shvatam ovaj primer. Mada mislim da bi i tu bi moglo da se kaže: veći smisao može da postoji i bez večnosti; zavisi šta deinišeš kao pametno; ne mora da bude turobono - u zavisnosti od toga šta smatraš za turobno (ok, ako si u konc logoru ili te neko kolje, to je definitivno turobno ali van tih ekstrema dosta zavisi od percepcije).

 

 

Nisam siguran. Npr. u neka starija vremena, ako nisi imao, mogao si jednostavno da staviš mač u korice i ideš da otmeš od onog ko ima; pametno iz ugla onog ko je otišao s plenom, ne baš previše pametno iz ugla onog što je ostao bez glave i plena.

Link to comment

@Time Crisis Da, valjda. Danas, barem u Srbiji ili Americi, nije tako dramatično. Ali čini mi se da i je i dalje mnogo bolje bogatijem (recimo da je to onaj s mačem iz prošlosti). Neko bogat u Njujorku može da se skoro u potpunosti izoluje od korone u svojoj luksuznoj vikendici na plaži blizu grada, a ja moram svakog dana da se izlažem riziku. Ali, da li je moj život turoban? Ja ne mislim da jeste. Some is rich, and some is poor, and that's the way the world is. :) Takodje, veoma često, pare će ti spasti život: imaćeš da kupiš lek, da platiš operaciju... da ne pričam da ćeš imati da finansiraš zdrav život. Neko siromašan će da umre možda sa 40 godina a da je imao da plati možda bi mu spasli život. Neki životi su turobni, bez pogovora, ali ima puno sive zone koja zavisi od percepcije. Tako se meni čini, ne znam šta ti misliš?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...