Jump to content
IGNORED

BOG, ima li Ga ili Ga nema...


woodooinstalater

Recommended Posts

1 hour ago, pt 2.0 said:

na osnovu čega ZNAMO da postoji?
koji su (naučni) dokazi za to?

 

manijak se osvrnuo na (seksualnu, partnersku) ljubav u svojim postovima (uzgred, nisam baš sigurna da ovo za imune sisteme radi posao), ali to nikako nije jedini vid ljubavi koji (ako uopšte postoji) uočavamo oko nas. psihijatri bi, na primer, rekli da se privlače oni čije su patologije kompatibilne (banalizujem sad, al samo hoću da istaknem da postoje drugi, opšteprihvaćeni sistemi u kojima se razmatra fenomen ljubavi).

 

 

ne negiram da postoji biohemijska ravan posmatranja (odnosno biohemijski koordinatni sistem) u kome ovaj fenomen možemo da posmatramo.

ono što ja pitam jeste sledeće: da li je ta biohemijska ravan jedina u kojoj treba da posmatramo ovaj fenomen?

jer, ako jeste, onda ne vidim nikakvu suštinsku razliku između: ljubavi. naučnog rada, vere u boga, umetnosti.

sve su to manifestacije biohemije u ljudskom mozgu (organizmu čoveka), od kojih se neke materijalizuju kroz konkretne aktivnosti.

a ako nije jedina - na osnovu čega onda sagledavamo taj fenomen? koji su dokazi da ljubav postoji, koji su parametri kojima se rukovodimo?

 

namerno sam odabrala ljubav jer ona (na prvi pogled :) ) nema pežorativnu i strašnu dimenziju kakvu ima zloupotreba religije u našoj civilizaciji.

 

nisam imala nameru da ulazim u magiju i čaroliju. samo pitam koji je to saznajni referentni sistem za ljubav koji usvajamo..

ovo boldovano što si rekao bi preslikano moglo da se napiše i za stvaralaštvo, uživanje u umetnosti, veru u boga, sistem ideja i uverenja koji nas čini jedinstvenim ljudskim bićima i delovima zajednice.

 

p.s. o sangejzing čikici moram malo da se informišem pre nego što bilo šta napišem. deluje mi kao hoax, a hibernacija u pravom smislu te reči kod toplokrvnih organizama je nemoguća. kao što je nemoguće da ti ne radi crevni sistem 10 godina...

ljubav, rekao bih, potice iz organizma, ima svoje fizicke manifestacije (brinemo o mladima, parimo se, muvamo se bas kao i dosta bica oko nas) ima je svuda u prirodi i neophodna je i za opstanak i za produzetak vrste. paun siri perje da bi privukao zenku koja mu se dopada. ljubav. macka brine o macicima. ljubav. mi smo kao vrsta nesto razvijeniji pa smo to adekvatno prosirili al sustina je tu.

 

vera/verovanje - rekao bih socijalna kategorija. ima emocija, kako da ne, ima fizickih manifestacija, kako da ne. al to ima i u sportu. pa ako vec nesto izjednacavamo, jel moze religija i sport? 

 

sto se tice sangejzinga, i ja verujem da je hoax. to sam naveo hipoteticki, kao primer razlicitih tumacenja u zavisnosti od toga kako je covek bazdaren. neko bi trazio resenje u mogucnosti hibernacije, neko bi tog sangejzera pratio da ga snimi dok jede ne bi li razotkrio prevaru a neko bi seo i zurio u sunce dok mu ne dosadi ili ne ogladni pa bi sklopio u glavi odgovarajuce opravdanje zasto bas njemu ne uspeva al bi i dalje verovao da ta ujdurma radi. ja bih, cak i kad postoji pristojna sumnja da se radi o prevari, ipak ispitao postoji li mogucnost racionalnog objasnjenja/otkrica, ako ni zbog cega drugog, zbog toga sto svaka dobra prevara ima koren u cinjenicama bez obzira sta se na to nakalemi. pa da ipak nesto ne propustim.... 

 

Link to comment
1 hour ago, adam said:

pa ako vec nesto izjednacavamo, jel moze religija i sport? 

može, s tim da izjednačavam samo u biohemijskoj ravni posmatranja. (podsećam da je sve počelo od priče o postojanju boga, i da se glavni dokazi o tome da je to 1 bulšit traže - i nalaze - upravo u biologiji / hemiji, zato i potenciram to.)

 

uzgred, sport kao bavljenje sportom, ili sport kao navijanje?

ako je ovo drugo, bolje da ne komentarišem dalje.

ima cela PDF sport righteous brothers ekipa da se sjati i spali me na lomači. :fantom:

 

edit. da ne vrtim priču dalje i ne uzurpiram temu, zaključiću ovim: sve dok nije do kraja jasno otkuda vasiona, kao i kako je tačno iz neživog nastalo živo, dozvoljavam 1 divine intervention, racionalno i razumno (koliko sam to u stanju sa datim intelektualnim kapacitetima i solidnom emotivnom zaslepljenošću) dozvoljavam, dakle, mogućnost Nadsistema. u nedostatku boljeg rešenja. emotivno i duhovno - ne razumem kako ljudi mogu da žive bez ideje o bogu... to je kao da jedeš neslan obrok života u memljivoj sobi bez prozora i vrata.

Edited by pt 2.0
Link to comment
3 hours ago, pt 2.0 said:


 

 

 

ono što ja pitam jeste sledeće: da li je ta biohemijska ravan jedina u kojoj treba da posmatramo ovaj fenomen?

jer, ako jeste, onda ne vidim nikakvu suštinsku razliku između: ljubavi. naučnog rada, vere u boga, umetnosti.

sve su to manifestacije biohemije u ljudskom mozgu (organizmu čoveka), od kojih se neke materijalizuju kroz konkretne aktivnosti.

a ako nije jedina - na osnovu čega onda sagledavamo taj fenomen? koji su dokazi da ljubav postoji, koji su parametri kojima se rukovodimo?

 

 

 

Lično,smatram da je odgovor na boldovano - može, ali ne mora bit. :D.

Biohemija leži u osnovi svih nabrojanih fenomena, ali mislim da ne bi trebalo tako da ih posmatramo kroz tu prizmu, već kroz pojavne oblike koji se materijalizuju kroz konkretne aktivnosti.

Za mene je to ono što je bitno, a ne sam mehanizam koji se nalazi u osnovi.

 

Link to comment
54 minutes ago, pt 2.0 said:

može, s tim da izjednačavam samo u biohemijskoj ravni posmatranja. (podsećam da je sve počelo od priče o postojanju boga, i da se glavni dokazi o tome da je to 1 bulšit traže - i nalaze - upravo u biologiji / hemiji, zato i potenciram to.)

 

uzgred, sport kao bavljenje sportom, ili sport kao navijanje?

ako je ovo drugo, bolje da ne komentarišem dalje.

ima cela PDF sport righteous brothers ekipa da se sjati i spali me na lomači. :fantom:

 

edit. da ne vrtim priču dalje i ne uzurpiram temu, zaključiću ovim: sve dok nije do kraja jasno otkuda vasiona, kao i kako je tačno iz neživog nastalo živo, dozvoljavam 1 divine intervention, racionalno i razumno (koliko sam to u stanju sa datim intelektualnim kapacitetima i solidnom emotivnom zaslepljenošću) dozvoljavam, dakle, mogućnost Nadsistema. u nedostatku boljeg rešenja. emotivno i duhovno - ne razumem kako ljudi mogu da žive bez ideje o bogu... to je kao da jedeš neslan obrok života u memljivoj sobi bez prozora i vrata.

sta ga znam... po meni je pristanak na divine intervention poraz. priznanje da racionalno objasnjenje ne postoji i sto je jos gore, da nema razloga da trazimo racionalno objasnjenje jer bog je to sve vec resio za nas. a ja sam misljenja da objasnjenje mora postojati i da cemo ga s vremenom pronaci, otkriti, doci do njega. kao sto smo otkrili ameriku, strukturu atoma i penicilin kad smo civilizacijski dosli dotle.

 

a ideja o bogu kao uzvisenom bicu koje se mora postovati i po cijim zapovestima i preporukama se mora ziveti mi je taman toliko ponizavajuca i snishodljiva kao i bilo sta drugo sto iskljucuje ravnopravnost i meritokratiju. pogotovo sto se bozja rec i preradjuje i interpretira kad, kako i kome kroz istoriju i kroz razlicite religije odgovara, otprilike kao poslednje reci del bojeve keve pred smrt. 

 

doduse, mozda bih i verovao da mi se u pubertetu osushila kicma al na srecu nije pa eto jos jednog razloga protiv. :D

 

 

Link to comment
2 hours ago, adam said:

sta ga znam... po meni je pristanak na divine intervention poraz. priznanje da racionalno objasnjenje ne postoji i sto je jos gore, da nema razloga da trazimo racionalno objasnjenje jer bog je to sve vec resio za nas. a ja sam misljenja da objasnjenje mora postojati i da cemo ga s vremenom pronaci, otkriti, doci do njega. kao sto smo otkrili ameriku, strukturu atoma i penicilin kad smo civilizacijski dosli dotle.

 

a ideja o bogu kao uzvisenom bicu koje se mora postovati i po cijim zapovestima i preporukama se mora ziveti mi je taman toliko ponizavajuca i snishodljiva kao i bilo sta drugo sto iskljucuje ravnopravnost i meritokratiju. pogotovo sto se bozja rec i preradjuje i interpretira kad, kako i kome kroz istoriju i kroz razlicite religije odgovara, otprilike kao poslednje reci del bojeve keve pred smrt. 

 

doduse, mozda bih i verovao da mi se u pubertetu osushila kicma al na srecu nije pa eto jos jednog razloga protiv. :D

 

 

Bozje zapovesti je kodiran bon-ton, to jest uputstvo kako da zivis u miru sa svojim okruzenjem (ne kradi, ne ubijaj, ne otimaj tudju zenu...). 

 

Prica o vaskrsnucu je vise psiholoska ravan - ako je ovaj zivot jedino sto imam, zasto da zivim Bozijim zapovestima kad vec Bog nije uredio da zivim bolje? Ovo je narocito funckionisalo u vreme ratova i eksplozije epidemija kada je zivot skoro svima bio veoma los. Ako nema tog ventila (bice bolje jednog dana kada vaskrsnem), onda je jedini ventil opsti raspad drustva pa ko prezivi gradi ponovo. 

 

Divine intervention ipak verovatno postoji. Ja bih recimo mnogo voleo 3D igricu koja bi simulirala svakodnevni zivot u Beogradu sedamdesetih i osamdesetih. Za 10-20-50 godina cemo verovatno imati VR koji ce ti omoguciti da se setas nekim gradom u dalekoj proslosti i pricas sa stanovnicima... bas onakvi kakvi su tada bili. Zamisli sta bi se u tom smislu napravilo za recimo 200 godina? Ili 500? Ne bih da idem full Matrix on you, ali meni nije skroz bez veze da ovo u cemu zivimo nije nastalo prirodnim putem, a uopste nisam religiozan. 

Link to comment
17 hours ago, pt 2.0 said:

može, s tim da izjednačavam samo u biohemijskoj ravni posmatranja. (podsećam da je sve počelo od priče o postojanju boga, i da se glavni dokazi o tome da je to 1 bulšit traže - i nalaze - upravo u biologiji / hemiji, zato i potenciram to.)

 

uzgred, sport kao bavljenje sportom, ili sport kao navijanje?

ako je ovo drugo, bolje da ne komentarišem dalje.

ima cela PDF sport righteous brothers ekipa da se sjati i spali me na lomači. :fantom:

 

edit. da ne vrtim priču dalje i ne uzurpiram temu, zaključiću ovim: sve dok nije do kraja jasno otkuda vasiona, kao i kako je tačno iz neživog nastalo živo, dozvoljavam 1 divine intervention, racionalno i razumno (koliko sam to u stanju sa datim intelektualnim kapacitetima i solidnom emotivnom zaslepljenošću) dozvoljavam, dakle, mogućnost Nadsistema. u nedostatku boljeg rešenja. emotivno i duhovno - ne razumem kako ljudi mogu da žive bez ideje o bogu... to je kao da jedeš neslan obrok života u memljivoj sobi bez prozora i vrata.

"Bulšit" se odnosi, bar s moje strane, na postojanje biblijskog boga koji magičnim štapom stvara svet i sva živa bića u njihovom postojećem obliku, šalje svog sina da nas uči moralu, zatim sam piše knjigu o tome, vodi računa kojom se rukom krstimo, da li palimo veš mašinu nedeljom ili masturbiramo.

Ideja da je nekakvo svesno biće kreiralo same zakone fizike koji su zatim doveli do postojećeg stanja je nešto sasvim drugo. Po meni, sva je prilika da čak ni takvog bića nema, ali ta ideja je sasvim legitimna.

 

Na ovome se uveliko radi, postoje neke hipoteze koje se testiraju i verovatno će nekada biti objašnjeno. U stvari, čak i nema sasvim oštre granice između živog i neživog. Ja recimo do pojave korone nisam znao da dobar deo mikrobiologa viruse ne smatra živim bićima u punom smislu.

 

 

Adam je lepo odgovorio na ovaj treći bold.

Ponovio bih još jednom i ovo - čak i da postoji bog kako sam gore naveo, ni na koji način ne utiče na naše živote, ne komunicira sa nama, nije ga briga za nas niti očekuje bilo šta od nas. Stvarnost govori u prilog tome. Dakle, meni je u principu svejedno da li živim sa ili bez ideje o bogu ukoliko prihvatim ovo, a ne vidim kako može biti drugačije.

 

Možda nas samo posmatra kao što mi posmatramo koloniju mrava u terarijumu, a čitava vasiona je njegov naučni eksperiment :)

Link to comment

Što se tiče biblijske verzije Boga, okačiću ovaj fragment iz filma Đavolji advokat sa kojim se slažem:

 

 

 

Quote

Možda nas samo posmatra kao što mi posmatramo koloniju mrava u terarijumu, a čitava vasiona je njegov naučni eksperiment :)

 

Isto sam ovo pročitao negde, da li u nekoj priči ili filozofskom traktatu, nije ni bitno. Jedino što je tu entitet, poznat kao Bog, predstavljen kao infant koji se zabavlja posmatrajući stvari, bića i dešavanja u svom terarijumu 

Edited by Filozof manijak
Link to comment
10 minutes ago, Filozof manijak said:

Bog, predstavljen kao infant koji se zabavlja posmatrajući stvari, bića i dešavanja u svom terarijumu 

Bog kao kapo u koncentracionom logoru: logoras ide, kapo ga zatuce motkom iz cista mira i bez razloga, sledeci logoras prodje i tako random, zivot ili smrt...

U takozvanom svakodnevnom zivotu, ovaj dobije rak, nit pio, nit pusio, onaj infarkt, neko treci sedmicu na lotou...

Dete leukemiju, pu, pu, pu, daleko bilo, vazno je da On zna sta radi i da je sve to po Njegovoj volji koju mi ne mozemo da znamo...

Skoro, ako ne identicno sa onim odvratno ogavnim svakodnevnim 'ko zna zasto je to dobro...' koje, izmedju ostalog, nude kao utehu Njegovi ovlasceni predstavnici na zemlji...

Link to comment
14 hours ago, namenski said:

Dete leukemiju, pu, pu, pu, daleko bilo, vazno je da On zna sta radi i da je sve to po Njegovoj volji koju mi ne mozemo da znamo...

Skoro, ako ne identicno sa onim odvratno ogavnim svakodnevnim 'ko zna zasto je to dobro...' koje, izmedju ostalog, nude kao utehu Njegovi ovlasceni predstavnici na zemlji...

 

To je samo racionalizacija, a ne vidim ni da bi se neko bolje osećao da mu se kao uteha nudi "loša ti je genetika, normalno je da umreš kad si slab"

Link to comment
23 hours ago, Партибрејкер said:

Na ovome se uveliko radi, postoje neke hipoteze koje se testiraju i verovatno će nekada biti objašnjeno. U stvari, čak i nema sasvim oštre granice između živog i neživog. Ja recimo do pojave korone nisam znao da dobar deo mikrobiologa viruse ne smatra živim bićima u punom smislu.

kako bre nisi, pa to smo učili iz biologije u osnovnoj školi (doduše, ja sam davno završila osnovnu, možda su redukovali gradivo za mlađe generacije)

Link to comment

Pa da, to je bila lekcija, razlika između jednoćelijskih bakterija i virusa, tj.između nosilaca DNk i RNK. Mada, u to vreme nisam mogao shvatiti kako je nešto živo, a opet nije živo biće.

Link to comment

Koji ste vi štreberi bili :).

Sećam se da smo učili u 6. osnovne sistem organa za varenje kod kišnih glista, ali sam veći deo zaboravio. U to vreme mi biologija nije bila jača strana, samo sam matematiku gotivio. Bilo pre 27-8 godina...

Link to comment
8 hours ago, Time Crisis said:

 

To je samo racionalizacija, a ne vidim ni da bi se neko bolje osećao da mu se kao uteha nudi "loša ti je genetika, normalno je da umreš kad si slab"

Lepo zvuci, ali ja nikako da uhvatim vezu sa onim sto sam ja napisao, a ti odgovorio, ali 'ajde...

Uostalom, zar nije bog taj koji dodeljujetm losu genetiku i normalnost umiranja kad si slab?

Po samo njemu znanim kriterijumima, a?

Ili, onako, random, pa sta se i kako kome zalomi....

Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Lepo zvuci, ali ja nikako da uhvatim vezu sa onim sto sam ja napisao, a ti odgovorio, ali 'ajde...

Uostalom, zar nije bog taj koji dodeljujetm losu genetiku i normalnost umiranja kad si slab?

Po samo njemu znanim kriterijumima, a?

Ili, onako, random, pa sta se i kako kome zalomi....

 

Meni takve stvari često zvuče kao loš izgovor, kriv je bog/đavo me naterao i slično. Nije bog napravio (na primer) železaru koja potom truje ceo grad i širu okolinu decenijama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...