Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

moze biti da sam ja blesav ali meni je van pameti da se deca pustaju u skolu s nozevima sta god da je razlog. i sta uopste znaci to - niko nikog nije povredio u skoli? treba mozda da cekamo da neko nekog iskasapi pa da onda dodje iz dupeta u glavu da nozevi nisu za skolu? ja znam da ne bih voleo, cak bih se i te kako bunio, da mi dete ide u skolu s raznima koji to nosaju. sta ja znam ko, kad, kako i zasto moze da odlepi ili kome mali nasilnici mogu da maznu taj noz pa da ga iskoriste na mom detetu. na kraju, ako oni nose nozeve, zasto ne bi i drugi? zakon vazi za sve. ili ga se ipak necemo drzati ko pijan plota?p.s. ko je citao clanak, procitao je i da je klincu od kojeg je sve ovo pocelo ponudjeno od strane skole da nosi manju ostricu ali je familija odbila. evo - The Compton School offered the boy the option of wearing a smaller knife, welded into a metal sheath, but his parents refused and withdrew him - an action by the family that Sir Mota said he supported.
pa cekaj a bowling for columbine? nesto ne vidim da se industrija naoruzanja trese? mene vise plase ludaci naoruzani pistoljima ili ludak koji je upravo gledao poslednjeg betmena i zeli da imitira dzokera pa napada obdanista.i za ovo uvek ima resenja kroz komunikaciju sa zajednicom koja je u pitanju
In New York City, a compromise was reached with the Board of Education wherein the wearing of the knives was allowed, as long as the knives were secured within the sheaths with adhesives and made impossible to draw.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Odsecanje/mutilacija je kaznjiva po zakonu. Mutilacija boli (pretpostavljam da boli i sunecenje, ali sa - opet pretpostavljam - manjim posledicama) i opasna je.Oblacenje onako kako ti se cefne ne boli nikoga, osim ako je nametnuto doticnoj/doticnom.kad smo kod Sika, kada procitam ovo:"Sikhism originated in the 15th century in northwest India. It is based on the concepts of universal acceptance of all humanity, the belief in one creator, and reaching out to people of all faiths and cultures and to work toward world peace."ja njima vise verujem da me nece povrediti "nozem", nego pijanoj budali na "proslavi u klubu" koja vitla pivskom flasom, sere mi o nasem herojstvu i ratuje protiv sveta iz fotelje.

Religious Beliefs And Practices • There is only one God. He is the same God for all people of all religions. • People of all races, religions and genders are equal in the eyes of God. That includes full equality of men and women. Women can participate in any religious function, perform any Sikh ceremony or lead the congregation in prayer. • The path to achieving salvation and merging with God does not require renunciation or celibacy, but living the life of a “householder,” earning an honest living and avoiding worldly temptations and sins. • The founder of Sikhism was Sri Guru Nanak Dev Ji, who had nine other human successors, ending with Sri Guru Gobind Singh Ji. The “last and eternal Guru” is the Sri Guru Granth Sahib, which is the Sikh holy book. • Tobacco smoking is prohibited. • Sikh men wear a traditional knife, called a kirpan, as a symbol of baptism. Traditionally, the knife can be used only for self-defense or in defense of those who cannot defend themselves. • Because Sikhs aspire to live natural lives, men do not cut their hair or shave their beards. • Sikh men must wear turbans.

Link to comment
A zasto bi trebalo da ima veze sa bilo kojom abrahamistickom religijom? Jeste da je tema krenula od islama, ali ja sam ovo naveo kao primer "tradicije" koja postoji, cak je i mnogo rasirenija od burke.
pa zasto francuska drzava ne uradi nesto po tom pitanju? ili uruci notu saudijskom amabasadoru da vehabisticki zabavni park koji vode mora nesto da promeni u odnosu prema zenama?dakle francuska drzava je izabrala 200 zena iz siromasne i istorijski obespravljene zajednice koja ima dugu istoriju sukoba sa tim sasavim galima da silji svog galskog petla na njima. oni ce ovim potezom gurnuti jos mladih, koji svakodnevno trpe rasisticke ispade ma sta ti pricao, u narucije radikalima.i na kraju krajeva, da li to znaci da ce trgati i mantiju casnim sestrama zato sto zena ne moze biti papa? ili seci kike ortodoksnim jevrejima sve do prve zene rabina?
Link to comment
ok, you got me. nemam sta da kazem u svoju odbranu. idem da gledam "The Shield".
Ok, onda cemo se sloziti da drzava mora negde da se umesa i da ne mozemo dozvoliti bas sve tradicije i obicaje u ime tolernacije? Granica se mora negde povuci, ja mislim da je to ispred burke, ti mislis da je iza.Meni se svidja ideja koju je MayDay iznela, da kad francuska drzava kaze da je to neprihvatljivo, to ima odredjenu tezinu.
Link to comment

Ma da li si ti normalan? Naravno da ce se drzava mesati kada je neko povredjen (fizicki ili psihicki), ali ne shvatam da ti ne dopire do mozga da nacin oblacenja - ako nije nametnut - ne skodi nikome osim ksenofobicnim i zapenjenim budalama. Kada vidim kome i zasto sve to smeta, dodje mi da izadjem na ulicu kao Darth Vador.

Link to comment
i na kraju krajeva, da li to znaci da ce trgati i mantiju casnim sestrama zato sto zena ne moze biti papa? ili seci kike ortodoksnim jevrejima sve do prve zene rabina?
Ovi primeri se ne mogu porediti sa burkom : svakom se vidi lice, prosto i jednostavno.
Link to comment
Meni se svidja ideja koju je MayDay iznela, da kad francuska drzava kaze da je to neprihvatljivo, to ima odredjenu tezinu.
I ne kaze francuska drzava, vec odredjeni ljudi u partiji - koja je trenutno na vlasti. Prihvatices da postoji nuance. Niti je jos izglasano, niti verujem da ce proci u Strazburu - jer sam uveren da ce ovo da ode do suda za ljudska prava.Treba zastititi sve (zene, decu, nejake) od budala - ovo nije taj nacin. One zene kojima je burka nametnuta ce i dalje biti sikanirane (ako ne i jos vise) kuci od budala/supruga, izmedju cetiri zida - i najverovatnije od zid. Da li zabrana vela doprinosi borbi protiv tih manijaka?Ako imas imalo obraza, slozices se da je odgovor "ne" i da predlog zakona nema smisla.
Link to comment
ok, you got me. nemam sta da kazem u svoju odbranu. idem da gledam "The Shield".
Ipak si pomalo kulturni relativista :) I ovaj put se moze reci da pomalo i mlatis gloginje tudjim memberima, posto gotovo nista od svega sto si pomenuo nemas prilike da gledas oko sebe (znam da je glup "argument", ali sam ga toliko puta licno dobio da mi na nos izlazi - i nisam primetio da me iko u takvim slucajevima brani, osim jednom Anonymous).U jednom se ipak slazem sa philbyjem - kakav god da nam je stav prema ovom (prevashodno) zapadnom problemu, oni jesu sami sebi to natovarili na vrat. Ovako ili onako. (Mislim, ne samo "zlim", tj. imperijalizmom, vec i "dobrim", naime softly-softly multikulturalizmom, posebno tamo od 1970-tih naovamo).
Link to comment
Ma da li si ti normalan? Naravno da ce se drzava mesati kada je neko povredjen (fizicki ili psihicki), ali ne shvatam da ti ne dopire do mozga da nacin oblacenja - ako nije nametnut - ne skodi nikome osim ksenofobicnim i zapenjenim budalama. Kada vidim kome i zasto sve to smeta, dodje mi da izadjem na ulicu kao Darth Vador.
U tome se slazemo. Ja samo ne mogu da poverujem da neko moze ono dobrovoljno da nosi. Znam, sve ce ti one reci, ako ih pitas, da to nose drage volje. U stvari, ne smes da ih pitas. Ne smes da im se obratis.
Link to comment
Ovi primeri se ne mogu porediti sa burkom : svakom se vidi lice, prosto i jednostavno.
ako ti je bezbedonosni momenat bitan toliko moram ti ovo ponoviti:Djamila Bouhiredtoj zeni nije trebala burka a verovatno su u njenom slucaju francuzi nehotice vise uradili za emancipaciju zena u severnoj africi nego sto to navodno sada cine.osim toga moderna drzava ima jos sredstava za identifikaciju ljudi osim fotografije.
Link to comment

Ha, vidi - obratio sam se nekima. Znam cak jednu koju je otac odveo u Alzir i naterao je da se uda za nekog tamo lokalnog baju, a devojka lepa i to joj je bilo poslednje na umu (znala je da skine veo kad treba). Kad smo nas nekoliko hteli da idemo dole da je "oslobadjamo"... Vratila se nakon par meseci, objasnila© ocu.Nekima jeste nametnuto, u tome nema sumnje. Ali zaista, neki su toliki vernici (da, i zene mogu da budu vernici) da jednostavno tako zele da zive i ko smo mi da im prigovaramo na tome? Sta je ovde problem: nasa nelagodnost (a la Indy) ili briga za necija prava? Smem da se kladim da je u pitanju ono prvo, a zna se kojim se imenom to naziva.Onaj frlja sa frazetinama tipa "kulturni relativista", cim se ne slaze sa nekim naziva ga "liberalom" (dajuci tome neku pezorativnu konotaciju), zato sam i rekao da se "oseca" mrznja iz pisanja, netolerancija. Hajde da se ne lazemo ovde i da kazemo otvoreno zasto vam/nam to smeta (velovi/burke/turbani i nozevi, itd).

Edited by dragance
Link to comment
Ok, onda cemo se sloziti da drzava mora negde da se umesa i da ne mozemo dozvoliti bas sve tradicije i obicaje u ime tolernacije? Granica se mora negde povuci, ja mislim da je to ispred burke, ti mislis da je iza.Meni se svidja ideja koju je MayDay iznela, da kad francuska drzava kaze da je to neprihvatljivo, to ima odredjenu tezinu.
Pa naravno da cemo se sloziti oko toga. Napravicu jos jedan korak dalje: meni se ne dopadaju pokusaji nekih evropskih zakonodavstava da, u ime tolerancije prema kulturnim specificnostima, dozvoljavaju, do izvesne mere, primenu serijatskog porodicnog prava u imigrantskim sredinama. Zakon treba da bude isti za sve, naravno, ali primena zakona treba da ipak pokazuje jednu meru kulturne senzitivnosti, ako ne iz ljubavi prema drugacijima, onda makar iz pragme: sta postizemo zabranom?Nas spor ovde vodi se oko percepcije uloge burki u zivotu Francuske. Kazem da si u pravu da burka moze da oznacava potcinjenost zene. Medjutim, ima zena koje to tumace kao emancipaciju. Cak i zena sa Zapada koje su same primile islam. Nije to crno belo pitanje, osim ako se ne odllucimo da ga tako postavimo. A zabrana nosenja burke na ulici, kakva god da je istina, to ne resava uopste nego vrsi dodatno nasilje nad zenom. (Sto se tice dobrovoljnog nosenja burke: pa zasto ti je tesko da poverujes? Nosile su zene i mnogo neudobnije stvari od toga, ne?)Indy: znam sta ti gledas oko sebe, ispricao si mnogo puta. Ja ne gledam, tacno.  Ali moja gospoja je provela detinjstvo u pakistanskoj skoli, medju ljutim muslimanima, pa  ipak deli moje misljenje.  I da li je moguce da si odlucilo da posegnes za gloginjama? :lol:  Ako mislis da ce me to naterati da apstiniram od foruma do Nove godine, think again druze moj forumski. Srdacno tvoj, pomalo-kulturni-relativista. Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...