Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

^^Pa nijedna od tih država nije bila multietnička federacija.

 

edit: ja rekoh već na temi o raspadu, meni je ubedljivo najzanimljivija tema upravo Srbija i srpski vrhovi države od 1945. naovamo, sa posebnim naglaskom na period od polovine šezdesetih.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Зато што је самоуправљање постојало у фашистичкој Италији. Не мислиш ваљда да је то оригинлна идеја домаћих комуниста? Рекао бих да је било успшеније у Италији због разлике у начину гледања на државу и друштво између комуниста и фашиста, органскко повезивање против сукоба класа али то није ни битно.

 

Ali, Kardelj je muljao ka povratku izvornom marksizmu, pritom odnos prema vlasnistvu je bitno drugaciji. Samoupravljanje je bilo interesantno kao ideja jednom broju zapadnih komunista i socijaldemokrata, cak ga je i Deng dobrano analizirao. Problem je bio u prakticnoj primeni, tj. nemogucnosti iste iz gomile unutrasnjih i spoljasnjih protivrecnosti.

 

^^Pa nijedna od tih država nije bila multietnička federacija.

 

Pa da, to sam i oznacio kao kljucnu kariku. Multietnicka federacija sa ogromnim bagazom uzasnog nasledja.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Ali, Kardelj je muljao ka povratku izvornom marksizmu, pritom odnos prema vlasnistvu je bitno drugaciji. Samoupravljanje je bilo interesantno kao ideja jednom broju zapadnih komunista i socijaldemokrata, cak ga je i Deng dobrano analizirao. Problem je bio u prakticnoj primeni, tj. nemogucnosti iste iz gomile unutrasnjih i spoljasnjih protivrecnosti.

 

 

meni se čini da samoupravljanje ima dosta anarhističkih elemenata

Link to comment

Problem je bio u prakticnoj primeni, tj. nemogucnosti iste iz gomile unutrasnjih i spoljasnjih protivrecnosti.

 

Ima kod Jovića u knjizi solidan faktografski prikaz rezultata samoupravljanja tj. OOURizacije pogotovo posle 1976. i katastrofe koja je zadesila privredu.

Jedna od ključnih stvari je bila eksplozivni rast režijskih, neproduktivnih radnih mesta u administraciji za 40% i posledični sunovrat već poljuljane produktivnosti rada.

Link to comment

Ali, Kardelj je muljao ka povratku izvornom marksizmu, pritom odnos prema vlasnistvu je bitno drugaciji. Samoupravljanje je bilo interesantno kao ideja jednom broju zapadnih komunista i socijaldemokrata, cak ga je i Deng dobrano analizirao. Problem je bio u prakticnoj primeni, tj. nemogucnosti iste iz gomile unutrasnjih i spoljasnjih protivrecnosti.

 

 

Pa da, to sam i oznacio kao kljucnu kariku. Multietnicka federacija sa ogromnim bagazom uzasnog nasledja.

 

Тешко да је самоуправљање било враћање на Марксизам када је то анархизам који се у једном свом облику појавио у фашистичкој Италији. :lolol:

Link to comment

^^Pa nijedna od tih država nije bila multietnička federacija.

 

edit: ja rekoh već na temi o raspadu, meni je ubedljivo najzanimljivija tema upravo Srbija i srpski vrhovi države od 1945. naovamo, sa posebnim naglaskom na period od polovine šezdesetih.

 

Nabasam ja juče na izveštaj SSUP-a o "otklanjanju posledica deformacija u radu organa državne bezbednosti" upućen IK CK SKJ u proleće 1967, knjiga bledozelenih kartonskih korica A4 formata na 30ak strana, ima na kraju neka statistika o smanjenju kadra u saveznoj UDBi i tako neke stvari. E sad, prvih 15ak strana je analiza nedostataka u "zasnivanju i jačanju samoupravnih principa u SUDB" (ne zajebavam se, brionski plenum i potonje smene su u tom ključu opisivane), aii to je tekst koji nema ni glavu ni rep, ni jedno ime se ne pominje, sve je bezlično ("primećeno je da...", "mora odlučnije da se reaguje...", "treba otkloniti..."), ne pominje se ni ko, ni kada, ni kako, ni zašto.

 

Msm ja dobro čitam samoupravljačkisrpskohrvatski ali je ono bilo 1 straobalno mučenje, ne znam ni da prepričam šta sam pročitao (istina, nije me puno zanimalo, to mi je bilo usput)

 

'Oću da ti kažem - jebena je ta tema sa više strana :D

Link to comment

'Oću da ti kažem - jebena je ta tema sa više strana  :D

 

A mučenje itekakvo, ali kad zagrebeš malo ispod samoupravnosocijalističke frazeologije isplivaju tako jednostavne pojave i procesi kao što su nacionalizam, autokratija, separatizmi i ostale mrskom kapitalizmu odvajkada poznate pojave.

Link to comment

Pa nije baš tako, nije to bilo samo nekakva pokrivka i mimikrija, svesna laž, bilo je znatno više od toga.

 

 

edit: ne mislim na frazeologiju nego na samoupravljanje, kao ideologiju, hoću da kažem da to nije bila "laž" nego prosto sistem koji treba razumevati i proučavati a ne samo "sklanjati" da bi nam se ukazala "istina".

Edited by Prospero
Link to comment

Тешко да је самоуправљање било враћање на Марксизам када је то анархизам који се у једном свом облику појавио у фашистичкој Италији. :lolol:

 

Sto bi rekli drugovi, to ti je 1 reakcionarna redukcija, stvari su svakako malo viseznacnije.

 

Pa nije baš tako, nije to bilo samo nekakva pokrivka i mimikrija, svesna laž, bilo je znatno više od toga.

 

 

edit: ne mislim na frazeologiju nego na samoupravljanje, kao ideologiju, hoću da kažem da to nije bila "laž" nego prosto sistem koji treba razumevati i proučavati a ne samo "sklanjati" da bi nam se ukazala "istina".

 

+1

Link to comment

Pa nije baš tako, nije to bilo samo nekakva pokrivka i mimikrija, svesna laž, bilo je znatno više od toga.

 

 

edit: ne mislim na frazeologiju nego na samoupravljanje, kao ideologiju, hoću da kažem da to nije bila "laž" nego prosto sistem koji treba razumevati i proučavati a ne samo "sklanjati" da bi nam se ukazala "istina".

 

Ja i ne mislim da je bila laž, nego opasna zabluda.

Link to comment

Ima kod Jovića u knjizi solidan faktografski prikaz rezultata samoupravljanja tj. OOURizacije pogotovo posle 1976. i katastrofe koja je zadesila privredu.

Jedna od ključnih stvari je bila eksplozivni rast režijskih, neproduktivnih radnih mesta u administraciji za 40% i posledični sunovrat već poljuljane produktivnosti rada.

 

Dejan Jović? Daj kakav link ako imaš... guglanje ne vraća zadovoljavajuće rezultate.

Link to comment

^Inace, spoj komunizma i nacionalizma nije samo karakteristika jugoprostora. Kad se poljska partijska vrhuska obracunava sa Mihnjikom i disidentima sa fakulteta, ucitava im delovanje sa pozicija cionizma; Causesku je imao ludovanja kojima bi se i Kodreanu podicio, Kadar je sedamsedetih i osamdesetih pustao revival ungarstva u otopljavanju sa Zapadom. Sta tek reci za 1 Zivkova koji je zatirao trag Turcima i muslimanima u zabranama nacije i veroispovesti, pa "velikoj ekskurziji".....

Pol Pot ne bi trebao biti izostavljen za svoje antivijetnamstvo™.

Link to comment

Mislio sam na sovjetsko-evropski blok, za Pola Pota i njegove umobolnike su zaduzeni kineski mentori i takticko™ finansiranje iz Vasingtona.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...