Jump to content
IGNORED

Kindle


Recommended Posts

10 hours ago, Valkyrie said:

Ne znam šta ti je to, matora sam i čitam analogne knjige.

Tako sam ja i dobila ovaj poklon. 
Svaki put kad krenemo na more - 1/4 kofera su mi bile knjige. IDarodavcu dopizdi i dobijem kindl.

I ja sam dugo bila u fazonu - mnjah, to je bespotreban gedžet, ionako ne volim knjige da čitam sa ekrana računara, papir, miris itd.

Sada mislim da je to jedna od najboljih stvari koju je čovek izmislio. Pojačano skorašnjom selidbom kada sam preko  svojih ruku preturila 80% knjiga koje imam - na ivici sam da rimejkujem 1 Farenhajt 451…

 

Ne razumem se u modele i verzije kao Hamlet, ali ovo što imam je jako ugodno oku za čitanje. Ni nalik ekranu računara. Plus imaš onaj efekat da ti je svaka stranica “knjige” desna - što je za držanje prijatnije. Baterija traje duuuuuugooooooo.

 

p.s. Smešno je što sam još kao klinka maštala o tome da ću da patentiram stalak za čitanje knjiga na plaži. Godinama me to držalo, čak sam pravila i neke skice…. No, nezadrživi napredak ljudske vrste doneo je nj.k.v. Kindl, i moje ideje učinilo obaolete :heart:

  • +1 3
  • Wub 2
Link to comment

i ja imam kobo, i baš sam zadovoljan. Isti sam slučaj kao pt2.0, odbijao sam da kupim čitač a onda kad sam prelomio, oduševio se i čitam baš dosta, daleko više nego dok sam se držao papirnih izdanja, pošto mi je izbor mnogo veći i lakše i brže nađeš šta ti treba.

Link to comment
12 hours ago, Valkyrie said:

Ne znam šta ti je to, matora sam i čitam analogne knjige.

Ja kao izrazito mlad čitam sa tableta. Stari Samsung tablet (manjih dimenzija, lako se drži i kad si pospan - što sam uvek kada čitam). Međutim, ključ je u aplikaciji koju koristim - ReadEra. Dugo sam ga koristio kao besplatni app dok ga ne kupih sebi u nastupu velikodušnosti. Ijao što je to bila dobra odluka. :)Taj app radi i na tabletu i na telefonu (i sinhronizuje pročitano, tako da sam uvek na istom mestu bez obzira gde mi je zgodno da čitam.) Inače imam tu knjiga jedan tovar, da živim do 120 nemam šanse ni pola toga da pročitam. Od nedavno ovaj app čita (u smislu govori) knjige (može da se izabere glas i akcent). To radi vrlo uspešno, čak i kad su knjige na srpskohrvatskom! (Evo, čita mi ženskim glasom Vedranu Rudan dok ovo pišem - uvek multitaskujem.) U nekim rečima ima malo čudan akcent, ali recimo nešto kao Josip Broz, znači sasvim OK. Ništa ono Aleksandar Karađorđević. Čita engleski super (amer/brit) naravno, a meni je maksimalno koristan na italijanskom, pošto bolje kapisko dok gledam u tekst + slušam to isto pročitano. Dok ti čita, možeš da zatvoriš tablet, priča i dalje ide. Fenomenalna stvar, dakle... ako ste na Androidu, razmotrite ReadEra.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
35 minutes ago, Indy said:

Ja kao izrazito mlad čitam sa tableta. Stari Samsung tablet (manjih dimenzija, lako se drži i kad si pospan - što sam uvek kada čitam).

Ja sam silom prilika čitao jedno godinu dana sa tableta, pre nego sam kupio reader i razlika je baš drastična, blago rečeno. Mislim da sam sjebao sebi vid bar jedno 25-30% čitanjem sa tableta. Možda ako si mlađi pa sad još uvek ne primećuješ, ali moja preporuka je da pređeš na čitač ako ćeš da čitaš tekst da ekrana, za te audio zajebancije, super ako ti tako odgovara ali ekran neuporedivo manje smara oči na čitaču...

Link to comment

Tablet je mila majka u odnosu na laptop u koji buljim jedno 10 sati dnevno (minimum). Sa 61 čitam bez naočara, bez obzira na sav taj "screen time". Svakako bih razmotrio neki novi čitač (imao sam Sony pre 10-tak godina), ali mi se ni jedan ne sviđa naročito. Bio mi je simpa onaj Remarkable malo, dok nisam video neke recenzije koje baš i nisu hvalospevi.

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Indy said:

...

Međutim, ključ je u aplikaciji koju koristim - ReadEra.

 

 

Ima ovo i na Kindlu - sinhronizacija čitača sa telefonom/tabletom ide preko Kindle app. Preko aplikacije ide i funkcija da ti neki glas čita knjigu, ali na Kindle čitaču može samo klasični audio book da se koristi. (Ovo je paradoksalno, jer Kindle app može da se instalira na neke e-čitače drugih brendova, ali ne i na Kindle uređaje). Veza sa slušalicama ide preko bluetootha, nema više 3,5mm konektora.

-------------

E-čitači su savršeni u svojoj uskoj osnovnoj namjeni - za čitanje teksta. Specifikacije ekrana, svjetlo, ergonomija, baterija.. to je danas sve isti nivo i ako se knjige saudlouduju, skoro da je svejedno da li se koristi Kindle, Kobo, PocketBook, Tolino, Onyx.. ima ih mnogo, a i svemogući Xiaomi je prikazao svoje uređaje. Interfejsi su slični, nema tu filozofije.

 

Tek-nerdovi promašuju fudbal kada disuju e-čitače jer su crno-bijeli, ako imaju color e-ink i dalje sporo skroluju web, imaju široke bezele, malo memorije, slabo ili nikako prikazuju video... Tablet je multipraktik i radi 1000 stvari mnogo bolje od e-čitača, ali za višesatno čitanje e-ink je tata.

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, Indy said:

. Sa 61 čitam bez naočara, bez obzira na sav taj "screen time". 

Ovo je jedna od malobrojnih stvari na koju sam ljubomorna kod drugih ljudi. Dugo sam imala odličan vid i sada, kada ga nekako ubrzano gubim, teško mi pada. To je aspekt starenja koji mi najteže pada (so far)… 

  • Tužno 1
Link to comment
48 minutes ago, Frank Pembleton said:

Vredi li razlika u ceni izmeÄ'u Kindle Oasis i Kindle Paperwhite?





...shiit has hit the fan

Suštinski ne. Zato sam i kupio polovni Oasis

Link to comment
6 hours ago, autsajder said:

Ima ovo i na Kindlu - sinhronizacija čitača sa telefonom/tabletom ide preko Kindle app.

Koristio sam ja i Kindle app ranije, ali sam vremenom došao do pozicije da što manje imam posla sa amazonom, to bolje. To je i glavna prednost tableta (svejedno da li je android ili Apple) kao čitača - može da se koristi veliki broj e-reader apps uključujući i oficijelne bibliotečke apps - recimo neke biblioteke koriste OverDrive, druge koriste Libby, a ima i drugih apps- e-readeri su tipično "locked" u jedan od tih apps, ne mogu se koristiti svi. Inače, ova dilema - da li knjige čitati na e-readerima ili na tabletima stara je barem 10 godina, i ne umire. Oba imaju svoje prednosti ... što važi i za papirnate knjige - posle godina čitanja e-readera sam više puta uhvatio sebe sa papirnatom knjigom kako pokušavam da "tapnem" na reč i otvorim dictionary ili web search:isuse:.

 

Takođe kroz moj Libby app (to je kroz lokalnu javnu biblioteku, besplatno) čitam tu magazine i stripove, nije baš za e-reader. (Evo skrinšota iz Dune, to je na mom tabletu od 8 inča tekst koji taman mogu da čitam bez optičkih pomagala, mada je na samoj granici. Naravno, uvek može da se zumira.)

Spoiler

Screenshot-20230902-095511.jpg

 

 

Zavidim onima koji prevashodno čitaju papirne knjige (imaju dobru memoriju i ne treba im search engine ili rečnik na dohvat ruke), takođe onima koji čitaju e-readere (fokus je 100% na čitanju a ne drugim zajebancijama)... ali ja baš volim sve te druge zajebancije:

  • Volim da hajlajtujem tekst u bojama, da ukucavam komentare (OK to može i na e-readerima, mada je iz mog iskustva dosta clunky).
  • Takođe mi odgovara da ima solidan zvuk (zbog auto-čitača).
  • Kad čitam istorijske knjige, što je nekako najčešće, pa recimo priča o nekom tipu broda koji su koristili Mlečani u 12. veku - samo 2 klika/tapa dalje i ja mogu da vidim kako je taj brod izgledao... To me je već više puta odvelo u neočekivanim pravcima ... kao kad čitam Kiša, pa se s njega lansiram na Wikipediju o Protokolu sionskih mudraca, a odatle na Umberta Ecoa... Mislim, u teoriji je sve to isto moguće i sa e-readerima, kao i sa tradicionalnim knjigama, ali je ovo ipak brže i lakše...
  • Na kraju, dosta čitam naučnih izveštaja i članaka što ipak jedino stvarno funkcioniše na tabletu (može i na laptopu)
  • Najbolji citati mi ostaju sačuvani kao skrinšoti u klaudu, odakle mogu da ih lako šerujem, ovako... :D
Spoiler

Screenshot-20230722-110236-1.jpg

 

  • +1 1
Link to comment
Meni je proletos crkao pw 2 posle 10 godina. Kupio sam polovni oasis sa 3G i najviše memorije. Malo me baterija zeza ali je super. Sad se lozim da narucim sledeće onaj skrajb kada neko bude išao u inostranstvo…

Taj Scribe jeste privlačan, ali je skup...





...shiit has hit the fan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...