Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Ne znam da li pomaže da se stvari stave u perspektivu. Toronto (oko 2.5 miliona sam grad, 5.5 miliona metro area) ima tri linije teškog metroa (dve stare i jednu kratku skoro sagrađenu koja, takva kakva je, ne ide nigde (zovu je the stubway). Jedna od dve linije je u obliku slova U, pa je u suštini dve linije. Pored toga, već dugo postoji i jedna poluteška linija na istoku grada (Scarborough LRT) (ima šine skroz odvojene od ostalog saobraćaja, ali su vagoni lakši i kapacitet im je manji od metroa). Tamo gde metro ne stiže sada idu autobusi i tramvaji. Na mnogim strateškim deonicama kroz grad je krkljanac i haos (kao u Beogradu), te se već dugo raspravlja o tome kako taj problem rešiti. Ekspanzija teškog metroa je često predlagana, pa i započinjana na nekima od tih ruta, ali se od toga uvek odustajalo s obrazloženjem da je preskupo. A radi se o 1) ogromnom gradu, 2) najbogatijem gradu, 3) u jednoj od najbogatijih zemalja na svetu. Trenutno, plan je da se gradi veći broj linija lakog metroa (koje će ići što ispod što iznad zemlje), te da se i neke od postojećih tramvajskih linija pretvore u laki metro (već sada u gradu imamo nekoliko tramvajskih linija koje idu odvojenim trasama koje se zovu right of way, ali i dalje se seku s ostalim saobraćajem). Obrazloženje je da je laki metro daleko jeftiniji i da je sasvim dovoljan da pokrije potrebe Toronta. Napominjem još jednom da su mnoge od ovih ruta g.r.o.z.n.o zakrčene. Uz to, grad je i prostorno ogroman.Projekat se zove Transit City. Evo i Wiki linka. Na ovim vebsajtovima se vidi nešto i o realističnim rokovima za izgradnju ovakve infrastrukture (i to u zemlji koja ima snažan potencijal za izgradnju kapitalnih projekata).

Edited by crveni autobus
Link to comment
početak bulevara, sa stubića na trgu marxa & engelsa, sinoć, i tako u nedogled...krug dvojke je dno
Ovo je katastrofa koja pre ili kasnije mora da izazove psihosomatske probleme. Pitam se kako ljudi stizu na posao na vreme. Krenuti u 5 ujutru pa dva sata do posla i jos dva do kuce posle. Ili?Grad je dobrano i zastrasujuce prerastao svoje kapacitete. Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
A koji je sistem bečki U-bahn?
Valjda je kao i ostali U-Bahnovi ( ili S-Bahnovi) u na primer Nemackoj ( Berlin,Frankfurt,Hamburg).Mozda taj famozni metro i nije tako skupocen u gradnji i organizovanju love, aliga treba i odrzavati. To odrzavanje je jednostavno ne(is)plativo.Komuna mora stalno da subvencionira to odrzavanje, s jedne strane, a consumer dolaziu situaciju da radije ide peshaka jednu stanicu nego da plati 2 eura.Sta ce Beogradu pravi metro?Koliko se secam nema ga ni u Rimu ( ili samo jedan pravac), nema ga ni u San Franciskua ni u LA. Ne znam kako je u Sidneju, a dozvolocesh da su velike varoshi po sredi.Muche se ljudi, stoje ispred cuprija (SF) i po 20-30 minuta ne bi li preshli na drugu stranu.Beograd bi mogao malo da se "federalizuje" pa tako i ne bi bilo potrebe da svakog jutrahiljade i hiljade ljudi dolaze u "centar" zbog nekih pechata ili potpisa,preglede kod lekara,reshenja za penzije i takve stvari. Mogao bi i univerzitet malo da se iseli iz kruga dvojke.Ali i razne druge institucije zbog kojih ljudi dolaze u "centar".
Link to comment
početak bulevara, sa stubića na trgu marxa & engelsa, sinoć, i tako u nedogled...krug dvojke je dno
secam se da sam svojevremeno relaciju od marx&engelsa do cvetkove pijace (kraj bulevara) gde mi je faks preferirala da prelazim peske, za sta treba 30tak min ostrog hoda.i najtoplije preporucujem! koga ne mrzi, i kome nije hladno, itd.
Link to comment
Ovo je katastrofa koja pre ili kasnije mora da izazove psihosomatske probleme. Pitam se kako ljudi stizu na posao na vreme. Krenuti u 5 ujutru pa dva sata do posla i jos dva do kuce posle. Ili?Grad je dobrano i zastrasujuce prerastao svoje kapacitete.
maločas stigla u ofis, a krenula nešto malo posle podnevaada-sajam, 60+ min, pa malo peške, pa taxi, pa malo okolo-naokolosudnji dan (a ja ga, avaj, dočekala bez fotoaparata pri ruci)(trenutno štrajkuju sindikalci+veterani, ali je pakao uobičajen. i stvarno zastrašujuć. ali u srbiji je pitanje bezbednosti još uvek pitanje čiji je veći, ministrov ili generalov, i koliko imamo aviona a koliko municije...)
Link to comment
Beograd bi mogao malo da se "federalizuje" pa tako i ne bi bilo potrebe da svakog jutrahiljade i hiljade ljudi dolaze u "centar" zbog nekih pechata ili potpisa,preglede kod lekara,reshenja za penzije i takve stvari. Mogao bi i univerzitet malo da se iseli iz kruga dvojke.Ali i razne druge institucije zbog kojih ljudi dolaze u "centar".
ceo post je dosta van pameti, al ovo je dodatno biserno. ja sam dosad bio ubedjen da su nedostatak mostova, preopterecenost, losa organizacija saobracaja, nesihronizovanost semafora, nedisciplina vozaca i pesaka, nedostatak nekog vida metroa problem, al cvrc. sad vidim da su problem ovi iz opstine stari grad koji idu u dom zdravlja stari grad na opstini stari grad, ili ovi magarci sa opstine zvezdara koji po sve i svasta idu u opstinu zvezdara na zvezdari. pogotovo je studentarija koja voza dupeta kolima problem.
Link to comment
O tome se i radi, pored matorog metroa, Barcelona je uvela 2004. dva nova LRS (light rail system) podsistema, Trambaix na jugozapadu i Trambesos na severoistoku grada, a da matori sistem nisu izbacili.Edit: fotka66872022J9gEsL4-main.jpeg
Nisam ni S od strucnjaka za ovu oblast, no dobro, meni se kao laiku cini da Beograd ne moze da bude iole relevantan grad cak ni na nivou Balkana dok si ne pribavi neki funkcionalan gradski sinski sistem. Pa na primeru Barselone se meni i cini da taj laki sistem na nivou grada najbolje funkcionise kao dopuna, a ne kao alternativa teskom metrou. Ovaj BCN laki metro nije nezavisan sistem. Funkcionise solidno, udoban je, ali prolazi kroz delove grada u kojima nikada nije guzva. Nigde se ne spusta pod zemlju. I niko ga ne zove laki metro, vec jednostavno tramvaj. I, da, prilicno je spor.
Link to comment
ceo post je dosta van pameti, al ovo je dodatno biserno. ja sam dosad bio ubedjen da su nedostatak mostova, preopterecenost, losa organizacija saobracaja, nesihronizovanost semafora, nedisciplina vozaca i pesaka, nedostatak nekog vida metroa problem, al cvrc. sad vidim da su problem ovi iz opstine stari grad koji idu u dom zdravlja stari grad na opstini stari grad, ili ovi magarci sa opstine zvezdara koji po sve i svasta idu u opstinu zvezdara na zvezdari. pogotovo je studentarija koja voza dupeta kolima problem.
Pa onda nista nisi razumeo, a ne mislim da sam bila nejasna.U domove zdravlja ( prestonicke) dolazi cela Srbija jerBo samo tamo ima aparata koji funkcionishu.Prema tome, radi se o magarcima i budalama ,bolesnim, iz Zajecara,Prokuplja,Krushevca.Radi se o penzionerima iz cele Srbije koji moraju u Beograd u Nemanjinu da bi im lupilineke stambilje.Radi se o raznim sitnim poslovnim ljudima koji bi kao da posluju, al zatomoraju u beogradsku komoru ,narodnu banku ,ministrastva.I radi se tu josh o stotinu drugih stvari,ali si ti dete iz Beograda, drugi svetovi su ti stranipa zato tako i navodish moje bisere kao bisere.A za univerzitet sta da kazem. Zasto se neki fakulteti ne isele iz kruga dvojka.Zasto mora sve da bude kod Vuka i na Studentskom trgu?Moze bre da se studira i u Vranju na primer. Nego i to su relikviji iz starih vremenakada je Beograd bio centrala za sve slucajeve. Kada su dva pura dnevno sletali ujutruavioni iz Ljubljane i Zagreba da bi se u ministrarstvu za izvozne dozvole udaralistambilji za izvoz Krkinih i Plivinih proizvoda. Bez tog stambilja nix poso.
Link to comment

Teja je u pravu, izmjestanje mnogo cega iz centra grada ce smanjiti pritisak na grad. Posebno sto nasi gradovi imaju stara jezgra sa ulicama ne bas velikih kapaciteta koje ne mogu da se sire. Novi Sad je jedan od rijetkih gradova gdje se koliko toliko planski gradilo, pa je 1980. dobio nagradu o urbanisticki najperspektivnijem gradu tada u Evropi, nesto na taj fazon, ne znam tacno. Laki metro je slican tramvaju po tehnickim karakteristikama a metoru po kapacitetu i komforu. Kapaciteti su mu od 7 do 20000 putnika po casu, dok ostale performanse, kao brzina, zavise kao sto neko rece od konfiguracije terena i sl.Po projektima, petina stanica bi trebala biti podzemna, dnevni prevoz bi bio na nivou 350 do 400.000 putnika. Problem koji se javlja jest ipak malo ucesce u ukupnom sistemu prevoza, svega 13%.Prednosti koje bi se dobile LM su ukidanje pojedinih autobuskih i tramvajskih linija. Ima vise prijedloga koje linije bi se ukidale a koje reorganizovale, ali se tezi tome da se stvore napojne linije za metro i samim tim rasterete zeleni venac i NBG krak. Medjutim, svaka od navedneih metoda ima prednosti i mane pa je dobra analiza vise nego pozeljna. Prva linija bi vjerovatno isla od Ustanicke do Tvornicke na ako nesto nije mijenjano, sa tim da je NBG dio mnogo optereceniji nego dio na bulevaru i centru. Ako nekog cifre zanimaju, naoptereceniji dio je P. Lukina Hajat sa oko 60.000 ljudi dnevno.Prednost LM je bas ono oko cega se svi spore, a to je cijena izgradnje, jeste jeftiniji a sa obzirom da ,prema GUPu, stopa rasta putnika iznosi oko 1.5% godisnje, tesko ko ce da se odluci za obecanje u vidu teskog metroa.

Link to comment

Na Banovom brdu imaju dva fakulteta koja pripadaju Univerzitetu u Beogradu, bar zadnji put kad sam brojao beše ih toliko. I par privatnih, i 1 od boljih menza u gradu. Vojna akademija sa internatom je na 2 km. Pa opet ne vidim da ima nekog rasterećenja.Nego totalno sam fasciniran kolonom koja se napravila u pravcu Obrenovac-Beograd! što bre ljudi ne koriste obilaznicu? Mislim da bi brže stigli, bar na Novi Beograd.Najpametnija ideja za decentralizaciju bi bila da se Vlada preseli u zgradu SIV-a. Pa nek protestuju tamo, bar ima ogroman plato, a ima i alternativnih saobraćajnica. I da se Ušću vrati stara namena, i sva ministarstva presele u onu zgradu, a one lepe zgrade po krugu dvojke da nađu neku plemenitiju namenu. Na primer, da se udome oni ljudi ispod Gazele.

Link to comment
A za univerzitet sta da kazem. Zasto se neki fakulteti ne isele iz kruga dvojka.Zasto mora sve da bude kod Vuka i na Studentskom trgu?
nisu valjda univerziteti krivi za guzvu? studenti nemaju kola, voze se javnim prevozom, pesace vise... osnovni krivac guzve u beogradu (da gledamo samo probleme koji nisu vezani za infrastrukturu i koji se mogu resiti "sutra") su kamioni i kombiji koji isporucuju robu prodavnicama i restoranima. ako se ne varam, u beogradu ne postoje pravila kad to sme da se radi ni koliko dugo sme kamion da stoji na sred ulice. evo na ovoj slici se vide bar dva. nije problem sto se oni voze, nego sto ce da stoje 2 sata pred pekarom u bulevaru. kao neko ko dodje iz grada u kome je saobracajna kataklizma nacin zivota, ja sam vrlo zadovoljna nacinom na koji je resen parking u beogradu. zone su odlicna stvar, primoravaju ljude da obave poslove i odu. mnogo je bolje nego sto je bilo, mnogo bolje nego u njujorku, no to i nije tesko postici. sta mislite o uvodjenju "congestion pricing" za centar grada? dobro radi u mnogim britanskim gradovima. hteli su uvesti i u njujorku, ali nisu dozvolili sa state capitola. meni to pada na pamet zbog analogije sa parkingom. to bio relativno veliki infrastrukturni poduhvat i morao bi da bude delimicno paralelizovan sa razvojem javnog prevoza, jer se ne mogu kaznjavati ljudi koji voze kola ako nemaju dobru alternativu. uvodjenje takve infrastrukture bi dalo fleksibilnost u smisljanju mastovitih tarifnih sistema (dnevna, meseca, za jutro, za uvece, za automobile, kamione....) da se 1) zarade pare za grad 2) smanji broj kola na ulicama. mogli bi se lepo oglobiti i veliki kamioni, velike kompanije bi mozda malo optimizovale logistiku da smanje troskove. ovakav sistem bi mozda bio najmanje povoljan za ljude koji dolaze vrlo retko u grad/centar, posto oni verovatno ne vide direktu korist od toga sto grad zaradjuje pare i obicno su spremniji da se duze maltretiraju u saobracaju. opet, ako retko dolaze, retko ce i da plate...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...