Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Bio, i to bas u agenciji koja je ranijih godina zavrsavsla registraciju samo tada za firmu, dakle imaju auto u bazi. Oni i pominju Ugovor o poklonu.


On je mlad momak, tek polozio, pa nije vican bas sa adminisracijom i petljavinama raznim.


Link to comment

Pitanje za Cg pravnike.
Drugarova preminula baba je bila naslednik neke zemlje u Cg medjutim ostavina tada nije sprovedena i ona je u medjuvremenu preminula. Posto nije imala nikakvu imovinu ovde u Srb na svoje ime naslednici nisu pokretali ostavinu tako da nema resenja o nasledjivanju. Pitanje je da li oni mogu direkt da se pojave u postupku red Cg beleznikom ili sudom sa dokumentacijom i prihvate se nasledstva ili moraju da sprovedu ostavinski postupak u Srb pa sa resenjem gde se utvrdjuju naslednici odlaze u Cg da se prihvate nasledstva?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
24 minutes ago, Jumanji said:

Bio, i to bas u agenciji koja je ranijih godina zavrsavsla registraciju samo tada za firmu, dakle imaju auto u bazi. Oni i pominju Ugovor o poklonu.


On je mlad momak, tek polozio, pa nije vican bas sa adminisracijom i petljavinama raznim.

 

Možda ga nisu razumeli, a i u nekim agencijama neće da se bave ničim što je komplikovano. Neka ode u još par agencija i neka objasni da hoće samo da registruje sa njenim ovlašćenjem. Neka bira i što veću i ozbiljniju agenciju, veće su šanse da mu pomognu.

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Moća said:

Pitanje za Cg pravnike.
Drugarova preminula baba je bila naslednik neke zemlje u Cg medjutim ostavina tada nije sprovedena i ona je u medjuvremenu preminula. Posto nije imala nikakvu imovinu ovde u Srb na svoje ime naslednici nisu pokretali ostavinu tako da nema resenja o nasledjivanju. Pitanje je da li oni mogu direkt da se pojave u postupku red Cg beleznikom ili sudom sa dokumentacijom i prihvate se nasledstva ili moraju da sprovedu ostavinski postupak u Srb pa sa resenjem gde se utvrdjuju naslednici odlaze u Cg da se prihvate nasledstva?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Ja bih rekao da ne morate da sprovodite ostavinu u Srbiji:

 

Quote

Nadležnost prema mjestu nalaženja stvari

Član 128

Kad ostavilac u vrijeme smrti nije imao uobičajeno boravište u Crnoj Gori, sud Crne Gore će biti nadležan na osnovu činjenice da se stvari koje čine zaostavštinu nalaze u Crnoj Gori i da:

1) je pravo Crne Gore izabrano kao mjerodavno u skladu sa članom 72 ovog zakona; ili

2) je ostavilac u vrijeme smrti bio crnogorski državljanin; ili

3) se primjena ovog člana odnosi samo na te stvari.

 

Ovde bi ti se ostavina odnosila samo na stvari koje se nalaze u CG, pa bi imao osnova za direktnu nadležnost CG suda.

 

EDIT: Rekao bih i da bi Srbija odbila da raspravlja o zaostavštini u CG:

 

Quote

Član 71

Za raspravljanje nepokretne zaostavštine jugoslovenskih državljana postoji isključiva nadležnost suda Savezne Republike Jugoslavije ako se ta zaostavšitna nalazi u Saveznoj Republici Jugoslaviji.

Ako se nepokretna zaostavština jugoslovenskog državljanina nalazi u inostranstvu, nadležnost suda Savezne Republike Jugoslavije postoji samo ako po pravu države u kojoj se nalaze nepokretnosti nije nadležan njen organ.

 

Edited by Ayatollah
Link to comment
On 14.5.2021. at 21:48, Jumanji said:

Imam sledecu situaciju i pitanje.

Rodjaka, razvedena, ima auto koji se vodio na firmu bivseg muza, a onda ga je on preveo na nju, tj. kao ona kupila, firma platila porez na prenos apsolutnih prava i ona ima to resenje, kao i potvrdu o uplati.
Posto se ona u medjuvremenu nesto razbolela, jedva pokretna, auto nije registrovan neko vreme (istekla registracija) i zanima me da li moze da ovlasti sina, da joj notar dodje na noge overi ga i da njen sin, koji i zivi sa njom registruje auto u njeno ime? Ili mora da se uradi Ugovor o poklonu prvo, pa da ga on registruje na sebe? Njemu u sustini i treba sada najvise auto, mada ce i ona da ozdravi...

 

notar može izići na teren ako je stvarno neophodno. umesto da neko ide lično dovoljno je da nazove telefonom i dogovori taj izlazak na teren gde će se u prisustvu tipa pripravnika overiti njen potpis na ovlašćenju. 

  • +1 1
Link to comment
 
notar može izići na teren ako je stvarno neophodno. umesto da neko ide lično dovoljno je da nazove telefonom i dogovori taj izlazak na teren gde će se u prisustvu tipa pripravnika overiti njen potpis na ovlašćenju. 
Nema šta da li je neophodno ili nije, imaju cenovnik za to.
Samo je pitanje termina.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment

malo je jača procedura od toga da ima cenovnik pa ti zovi i očekuj izlazak, treba obrazloženi zahtev i neki dokaz da je stvarno neophodno

  • +1 1
Link to comment

mislim, verovatno je potrebno da neko ode prvo lično sa ličnom kartom stranke i dokazom da postoji zdravstveni razlog. hteo sam reći da umesto da neko ide lično da se raspituje, treba se raspitivati na telefon, generalno

Link to comment

Ne znam generalno, ali pojedinačno:

Moj ortak otišao,
"jel idete po kućama"
"Idemo. Čekajte da pogledam u knjigu termina. Može četvrtak u 15h."

Javio meni da budem svedok, da ne zaboravim LK. [emoji1787]

Došla žena obavili i to je to.

Ugovor o doživotnom izdržavanju je u pitanju.




.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Daj Frenk tog notara.

Ona je zvala nekoliko njih pre dva meseca recimo, mozda i vise, vecina je rekla da ne izlaze na teren zbog korone, jedan joj trazio na mejl medicinske nalaze, ali i kao puni su.
Nista, od sutra ce vise oko toga da se angazuju, bitno je da sin moze uz punomocje da reguluse registraciju, jer mene je najvise zbunjivao onaj Ugovor o poklonu.



Link to comment
Daj Frenk tog notara.

Ona je zvala nekoliko njih pre dva meseca recimo, mozda i vise, vecina je rekla da ne izlaze na teren zbog korone, jedan joj trazio na mejl medicinske nalaze, ali i kao puni su.
Nista, od sutra ce vise oko toga da se angazuju, bitno je da sin moze uz punomocje da reguluse registraciju, jer mene je najvise zbunjivao onaj Ugovor o poklonu.




Ajd zovem ga sutra da ga pitam pa javljam.
Ovo je bilo pre korone, doduše, kad već spominjete...

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment

zasto se i kako i kada neko proglasi mrtvim?

 

imam 1 dokument gde pise xy proglasen mrtvim i datum,(dan,mesec,godina) a dodatno pise i datum (dan,mesec,,godina ) smrti.

sto je onda proglasen mrtav 1952. ako je dan smrti bio 1946?

Link to comment
55 minutes ago, InvisibleLight said:

zasto se i kako i kada neko proglasi mrtvim?

 

imam 1 dokument gde pise xy proglasen mrtvim i datum,(dan,mesec,godina) a dodatno pise i datum (dan,mesec,,godina ) smrti.

sto je onda proglasen mrtav 1952. ako je dan smrti bio 1946?

 

kad god covek umre da bi se pravni sistem mogao prema tome rukovoditi kao cinjenicom mora biti utvrdjena tzv. cinjenica smrti, a to znaci da se odredjeni organ uverio da je neko svarno umro i da je stvoren pisani trag o tome. u redovnom toku stvari covek umre to neko u zajednici prijavi maticaru i tako se popunjava maticna knjiga umrlih. no moze biti da covek nije umro u redovnom toku stvari nego da je npr. nestao a onda ce smrt biti utvrdjena u odgovarajucem postupku koji se sad zove postupak proglasenja nestalog lica za umrlo, a to moze biti i neki drugi sudski postupak, i nastace takav dokument koji ti imas; uglavnom u tom dokumentu stoji da se utvrdjuje cinjenica smrti, sa datumom smrti iz 1946, a 1952. je prosto vreme kada je ta cinjenica postala "zvanicna". 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...