Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

ne znam jel ovo pravo mesto ali da pitam brzo. drugar mi poslao paket iz svedske, neke slusalice i mouspad. e sad posle mesec dana stiglo, carina naplatila 4k dinara (no comment), i na kraju otvorio paket i nema slusalica zbog neke kao litijumeske baterije, koje nije ni bilo u paketu, posto slusalice nisu wireless. airfreight security and dangerous goods kaze papir sto je bio unutri. 

e sad moja pitanje jel mogu da se zalim zbog toga u posti ili ce mi samo reci da se mogu jebati jer je u pitanju nemacka carina.

 

mislim, kontam da ima 0.1% sanse da dobijem pare nazad ili da dodjem do tih slusalica ali cisto da pitam, da li je vec neko bio u slicnoj situaciji...

Link to comment
13 hours ago, chandra said:

Pitao na ekonomiji, ali deo pitanja je i za ovde -

 

 

 

zaduzbina je pravno lice slicno drustvu sa ogranicenom odgovornoscu, samo sto umesto osnovnog kapitala ima "osnovnu imovinu", a dok kod doo udele u imovini imaju clanovi i na osnovu toga im se isplacuje dobit, kod zaduzbine nema nikakvih udela, tj. nema ni clanova, nego sve sto se generise ide za opstekorisne ciljeve. iako nema clanove, pa tako ni skupstinu, ima osim toga iste organe: upravni odbor i "upravitelja" (analogno direktoru) i statut, a ako se radi o godisnjoj nagradi onda bi pravila toga kako se ona dodeljuje takodje bila opsti akt

 

zakon: Zadužbina i fondacija mogu sticati imovinu od dobrovoljnih priloga, poklona, donacija, finansijskih subvencija, zaostavština, kamata na uloge, zakupnine, autorskih prava, dividendi i drugih prihoda ostvarenih na zakonom dozvoljen način.

 

dalje se u zakonu definise da se zaduzbina moze baviti i bilo kakvom privrednom delatnoscu ali ona mora biti u vezi sa ciljevima zaduzbine i mora biti oznacena kao nesto sekundarno (npr. primarna aktivnost bi moglo biti upravo dodeljivanje godisnje nagrade)

 

iz recenog se vidi da je zaduzbina nesto slicno bilo kom preduzecu. fondacija je isto to samo sto nema ni osnovnu imovinu nego moze da krene bez icega i da vremenom prikuplja sredstva od donacija i trosi ih.

 

mislim da je to logican vid organizovanja godisnje nagrade. po mom dosta prostom shvatanju ove teme, godisnja nagrada bi trebalo da ima garantovanu trajnost, a jedino zaduzbina to omogucuje, no za osnivanje zaduzbine treba 30k evra

Link to comment

Treba razmotriti i poreski aspekt nagrade - da li se plaća porez i ko ga plaća. Svako pravno lice ima i neke fiksne godišnje obaveze i troškove o kojima treba voditi računa - izveštaji, računovođa itd. 

Link to comment

Thanks. Nije to nista tog ranga i reda, niti bi, ako sam dobro razumeo, nagrada bila vise od 1k evra. Opet, nekome bi znacila i kinta i sama nagrada, a porodici da se i na taj nacin cuva secanje na ovog coveka. Znam da je na BU bilo takvih nagrada, obicno za najboljeg studenta. Ukoliko je neophodno da se osniva nesto takvo i formalno, to nema sanse. Mozda moze nagradu da daje formalno bolnica, a porodica tu da donira sumu za nagradu?

 

Hvala vam u svakom slucaju!

Link to comment


Vidim u Zakonu o radu da je otkazni rok stavljen "ne duži od 30 dana".

Ako je u ugovoru poslodavac stavio npr. 45 dana. Šta zaposleni može tu da uradi?




3. Otkaz od strane zaposlenog

Član 178

Zaposleni ima pravo da poslodavcu otkaže ugovor o radu.

Otkaz ugovora o radu zaposleni dostavlja poslodavcu u pisanom obliku, najmanje 15 dana pre dana koji je zaposleni naveo kao dan prestanka radnog odnosa (otkazni rok).

Opštim aktom ili ugovorom o radu može da se utvrdi duži otkazni rok ali ne duži od 30 dana.



.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Sad gledam Tintora oko Aleksića i "odbrane ćutanjem".
On kaže da savetuje svakom svom klijentu da prvo obraćanje bude na glavnom pretresu, i to je uglavnom tako.
On kaže da klijent tek tako može da "sagleda celu sliku, i smanji mogućnost za grešku".
Jel to zaista tako?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Па у принципу јесте јер у полицији још увек не знаш са којим доказима располажу.

 

Питање за колеге: Да ли се код физичког лица које је и предузетниг може пленити имовина предузетничке радње ако је предузетник дуг направио као физичко лице?

Link to comment

Može se plijeniti.

Radnja nema svojstvo pravnog lica, pa se ta imovina u izvršenju smatra ličnom imovinom vlasnika radnje, tj.preduzetnika.

Tako bi bar trebalo da bude.

Link to comment
3 hours ago, Moća said:

Па у принципу јесте јер у полицији још увек не знаш са којим доказима располажу.

 

Питање за колеге: Да ли се код физичког лица које је и предузетниг може пленити имовина предузетничке радње ако је предузетник дуг направио као физичко лице?

Može. 

Link to comment
3 hours ago, Frank Pembleton said:

Sad gledam Tintora oko Aleksića i "odbrane ćutanjem".
On kaže da savetuje svakom svom klijentu da prvo obraćanje bude na glavnom pretresu, i to je uglavnom tako.
On kaže da klijent tek tako može da "sagleda celu sliku, i smanji mogućnost za grešku".
Jel to zaista tako?

.... Shiit has hit the fan!
 

Do prvog saslušanja kao okrivljeni, ne mogu da se vidi ni krivična prijava ni dokazi. Tek nakon saslušanja može na pravi način da se pripremi odbrana. Ovo je ključno kod ozbiljnih predmeta i naročito kada je okrivljeni zaista kriv ili ima šta da krije.

 

Kada te prvi put saslušaju pokažu ti prijavu i zapisnike i veštačenja 

Link to comment
4 hours ago, Frank Pembleton said:

Sad gledam Tintora oko Aleksića i "odbrane ćutanjem".
On kaže da savetuje svakom svom klijentu da prvo obraćanje bude na glavnom pretresu, i to je uglavnom tako.
On kaže da klijent tek tako može da "sagleda celu sliku, i smanji mogućnost za grešku".
Jel to zaista tako?

.... Shiit has hit the fan!
 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...