Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Poznanica imala zakljucen ugovor sa Telekomom za Box paket. Pošto je živela kao podstanar posle nekih godinu dana gazda stan joj da otkaz. Ona pronadje novi stan i podnese zahtev Telekomu da joj prebaci sve an novu adresu. Telekom utvrdi da ne postoje tehničke mogućnosti za prebacivanje na novu adresu i predlože joj da raskinu ugovor ali da ona plati sve penale sa prevremeni raskid. Meni se čini d anegde ima podredba da ako nisu u mogucnosti da prebace na novu adresu ugovor se raskida bez ikakvih penala. Jeli tako?

Link to comment

malopre gledam nesto katastar

i moj i komsijin plac je podeljen u po 3 parcele

za ove ostale svuda stoji vlasnik drzava, pravo koriscenja "komsijino ili ocevo ime"

medjutim na ovoj parceli gde je komsiji kuca, u vlasnistvu stoji svojina privatna i njihova imena (2 vlasnika)

kod nas je i  na toj kucnoj parceli drzavno vlasnistvo, a pravo koriscenja na oca

 

o cemu se tu radi?

Link to comment

Katastar još nije doneo rešenje na osnovu kojeg upisano pravo korišćenja na zemljištu postaje pravo svojine, iako to treba da uradi po službenoj dužnosti. Uradiće, stiže to polako već godinama svima.

Link to comment
7 hours ago, pbg12345 said:

malopre gledam nesto katastar

i moj i komsijin plac je podeljen u po 3 parcele

za ove ostale svuda stoji vlasnik drzava, pravo koriscenja "komsijino ili ocevo ime"

medjutim na ovoj parceli gde je komsiji kuca, u vlasnistvu stoji svojina privatna i njihova imena (2 vlasnika)

kod nas je i  na toj kucnoj parceli drzavno vlasnistvo, a pravo koriscenja na oca

 

o cemu se tu radi?

Po ranijim propisima pravo svojine moglo se imati samo na objektu, a ne i na zemljištu. Pravo svojine na objektu, trajno pravo korišćenja na izgrađenom građevinskom zemljištu i privremeno pravo korišćenja na neizgrađenom zemljištu do donošenja odluke nadležnog organa o preuzimanju iz posjeda.

  • +1 1
Link to comment
22 hours ago, Krošek said:

nema obrazac za to, piše se zahtev za povraćaj više plaćenog poreza, u prilogu uplatnica, takođe podaci o računu i/ili kopija kartice

 Hvala ti, šaljem tako

Link to comment

Pazi sad ovo: direktor lokalne poreske uprave, preko svog skolskog druga, a naseg ujaka, salje sestri i meni nezvanicni poziv da se pojavimo u poreskoj upravi pocetkom sledece godine - tacnije njoj, jer ja verovatno necu stici da odem kuci - za neku razliku u vrednosti koju smo ona, majka i ja i nasledili iza pokojnog oca. Kao, nismo nasledili imovinu iste vrednosti, pa treba da se plati neki porez na razliku. Zaista ne verujem da lik ne zna da smo, kao naslednici prvog reda, oslobodjeni placanja poreza na razliku u vrednosti nasledjene imovine? Mislim, ona ce isto tako otici nezvanicno sa svojom drugaricom, advokatom, pa ce svi tako nezvanicno razgovarati, ali ako budala ne salje nikakav sluzbeni poziv, verovatno pokusava da izblefira neku potrebu za placanjem?

Link to comment

Ovako iz glave, niste oslobodjeni. Razlika se tretira kao poklon, pa ako je majka nasledila više, ona nije u prvom naslednom redu u odnosu na sestru i tebe, pa se plaća porez.

Link to comment

A ako smo sestra ili ja nasledili vise? Jer mislim da su nesto izracunali da sam ja dobio imovinu koja prevazilazi vrednost imovine koje su one nasledile, mada je sve to negde dosta slicno kad se izracuna i podeli, nije da je neko dobio sve, a neko nista.

Link to comment

Zakon kaže “u nesrazmeri sa idealnim delovima”. Znači, vrednost se podeli sa tri, pa razlika između toga i onoga što si ti dobio. 
 

Ako si ti dobio više, a sestra manje, onda pretpostavljam da to tretiraju kao poklon. Trebalo bi da je do 100 hiljada oslobođeno poreza svakako. 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Ej, drugarici stigla pretnja izvrsiteljem za neplacenu kaznu za parkiranje iz 2009 sa desetogodisnjom kamatom!? Slali joj kaznu na adresu na kojoj nije prijavljena od 2005. Sve islo preko IV opstinskog suda koji vide ne postoji. Feeling - oruzana pljacka.

 

Jel ima neko od forumskih advokata da se bavi takvim pizdarijama ko bi hteo da pomogne? Saljite na pm.

Link to comment

Јел стигла опомена пред тужбу или је стигло нешто од извршитеља?

 

Ако је стигла опомена, битно је да ли ови имају решење о извршењу и од када је. Могуће је да је решење донето у року и дага тек сада пуштају на наплату - рок за застару ту је 10 година...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...