Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Mada se ne gleda samo vrednost iz ugovora nego poreska obračunava vrednost objekta uzumajući u obzir prodaje u tom kraju u periodu od mislim 3 meseca pa se uzima neka prosečna vrednost kao cena, to je učinjeno kako bi se sprečile fiktivne prodaje za manje iznose kako bi porez bio manji.

Link to comment
2 minutes ago, Moća said:

Mada se ne gleda samo vrednost iz ugovora nego poreska obračunava vrednost objekta uzumajući u obzir prodaje u tom kraju u periodu od mislim 3 meseca pa se uzima neka prosečna vrednost kao cena, to je učinjeno kako bi se sprečile fiktivne prodaje za manje iznose kako bi porez bio manji.

Ma da, ali često i uzmu samo ugovor... Zavisi kod koga ti zapadne, ili ako je ugovor veći od tog proseka...

Link to comment

super, hvala

@radisa  da, cena je otprilike bila takva, tako da je to u redu. nego me zanima kakav je to porez tacno. da li je to nesto sto kupac jednokratno placa? po difoltu kupac? ili je to procena pa se ta suma placa i kao godisnji porez na nekretninu ili tako nesto?

Link to comment

Samo jednom se plaća. Po defaultu, tj. prema zakonskoj odredbi, taj porez plaća prodavac, a kupac je supsidijarni jemac, ali ugovorom se u gotovo 100% prenosa ugovara da će taj porez da plati kupac, u kom slučaju je kupac solidarni jemac, i izvesno je da je i u slučaju tvog ćaleta ista situacija.

 

Dakle, platiće sad i više neće imati tu obavezu do eventualnog sledećeg prenosa.

Edited by napadaj
Link to comment
10 minutes ago, napadaj said:

Samo jednom se plaća. Po defaultu, tj. prema zakonskoj odredbi, taj porez plaća prodavac, a kupac je supsidijarni jemac, ali ugovorom se u gotovo 100% prenosa ugovara da će taj porez da plati kupac, u kom slučaju je kupac solidarni jemac, i izvesno je da je i u slučaju tvog ćaleta ista situacija.

 

Dakle, platiće sad i više neće imati tu obavezu do eventualnog sledećeg prenosa.

super, hvala. tacno to me zanimalo. 

hvala momci ;)

Link to comment

e drugari, imam sluchaj. caca i stric su na ostavinskoj pre hrista podelili shta su imali, osim jedne neke njive koja se vodila na dedu, ali su i oni i on znali da se samo formalno vodi, ali pripada nekom drugom (ne znam zashto, neka trampa koja nije zavrshena kako treba ili na vreme ili neshto trece) i to oni nisu ni delili nego nekako ostavili (ne znam kako). sad se pojavila osoba koja potrazuje tu njivu (nisam sigurna da li ima neki papir o vlasnishtvu), njegovo je i to nije nikakav problem da oni to daju, znaju da nije njihovo.

 

koja je uopshte putanja da se to reshi? i dodatno, koja je najbrza putanja? poshto taj neformalni vlasnik ima viziju da je najbrze da on njih kao tuzi po ne znam kom osnovu, pa da oni neshto kao izgube i ne znam shta. ta putanja mi em nije najjasnija, em mi se chini nepotrebno 'nasilna', a mogla bi i da koshta neke nenadane novce stranu koja dobrovoljno daje imovinu bez ikakvih problema :unsure:

 

shta misli uvazeni konzilijum :)

Link to comment

Апсолутно је најлакша и најјефтинија ако признају тужбени захтев а друга страна не тражи трошкове поступка. Нема судских такси.

 

Може и код нотара да се направи неки споразум, али ће нотар да затеже па можда и неће на крају да прихвати споразуме нег ће да каже идите у суд. А а ко прихвати, онда ће да наплати.. 

Link to comment

znachi stvarno moze na tuzenje? i kako to funkcionishe, oni tuze, mi kazemo ok krivi smo i to se prepishe na koga treba i cao zdravo? to je ondak fino.

teorijski je svima u interesu da se posao zavrshi bez izivljavanja ikakvog, tim pre shto se svi slazu sa chinjenicama.

 

tenksic :)

Link to comment

Nisam pravnik al sam imao jedan takav slučaj keva i njena braća.
To se zove tužba jer tako mora, moji su rešili ovako kako je Hamlet napisao.
Još se moja keva smrtno naljutila na brata:
Pa jel sam ja zaslužila tužbu?!
Sve se završilo ok braća platila troškove kevu ništa koštalo nije.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Апсолутно, само мора да буде из тужбе јасно да су чињенице стварно такве. Ако има неких папира или слично. Ако не, ако буде само на реч, то може да буде проблем, ако суд посумња да је у питању неко муљање..

Link to comment

pa sad caca kaze da valjda postoji neki djedovski papir, po kom osnovu ce to sve da se odvije. hvala josh jednom, eno mu pade kamen sa srce, de seljak da se tuzi i josh da sam bude kriv :hihi:

 

pretpostavljam da su kontraseljaci uzeli neke pravnike, isto ko ja sad :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...