Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Ovo pitam iz radoznalosti, mnogo me zanima: 
Kako ljudi koji kupuju stanove u nelegalno izgrađenim zgradama (sa više stanova)?
U katastru se npr. parcela vodi kao državna svojina, na njoj je upisana zgrada porodična "izgrađena bez dozvole za gradnju", držalac "nije utvrđen". A tamo jedno 20 stanova, žive porodice...
Oni su dali nekome kintu, ko im je rekao evo živi ovde, sve će biti ok, i oni žive tako u nadi da će biti ok? Da će biti legalizacija? Da će šta?
Ako moraju (iz bilo kog razloga) da se sele, prodaju tu gajbu isto tako nekima na majke mi? Ako i dođe do nove legalizacije (taj pravnički lom mozga mi baš lomi mozak), a doći će, jer će svaka vlast iskoristiti taj zicer, kako ovi što sada žive tamo dokazuju da moraju baš oni biti upisani kao vlasnici posebnog dela objekta? Imaju negde overeno, napismeno da su dali kintu Peri Periću za "stan u objektu bez dozvole"? Jel notar ili advokat može tako nešto da overi uopšte i da to bude kasnije validno???

Link to comment

Kontam da je otprlike 90% tih stanova kupljeno još u toku gradnje, u ugovoru stoji opisno kakav stan kupuju, koja kvadratura, koji sprat, vjerovatno imaju dokaz da su dali pare, pa će poslije da ili sačine aneks ugovora kad se steknu uslovi za uknjižbu ili da tuže.

Link to comment

Не могу више код нотара да се оверавају уговори који се односе на нелегалне станове, негде од прошле године. Адвокати не могу ништа да оверавају, могу евентуално да ставе свој печат на неку признаницу или уговор који су писали али то нема никакву формалну тежину. Они који су већ у то ушли, могу мање или више да буду покривени папирима - да имају правни след од оригиналног власника или инвеститора, али ће свакако морати да прођу и поступка легализације и можда да се туже или да прибављају додатне папире.

 

Куповина стана у изградњи је друга ствар, ту постоји грађевинска дозвола, уговор се оверава код нотара и тачно знаш шта си купио. Наравно ако фирма не пропадне или не издивља током изградње.

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Не могу више код нотара да се оверавају уговори који се односе на нелегалне станове, негде од прошле године.

 

O sačuvaj me bože, kako, oooo kako je moglo i pre toga??? 
Prekrši zakon, posadi zgradu na zemljištu koje nije njegovo, ali uredno uzima prihod od toga, sa sve ugovorom.
Individualnu gradnju na svojoj njivi kapiram; tvoja njiva, prodaš njivu, i sve što je na njoj, bio to kukuruz ili kuća na 3 sprata, ali ovo...

Link to comment

Donedavno se to radilo uz potvrdu iz Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata da je objekat koji se prodaje u postupku legalizacije. Onda je pre dve godine skupština usvojila izmene Zakona o ozakonjenju objekata, prema kojima su organi nadležni za legalizaciju bili dužni da katastru dostave spisak objekata koji su u postupku legalizacije, kako bi bile upisane zabeležbe zabrane otuđenja za te objekte, čime je praktično onemogućen promet takvih nekretnina.

 

Javnobeležnička komora se bunila i čak izdala saopštenje kojim je upozorila notare da su dužni da solemnizuju i ugovore o prodaji nelegalnih objekata, ukoliko ti ugovori sadrže upozorenje o tome da se radi o objektu koji nije legalizovan, odnosno za koji još nije izdata upotrebna dozvola.

 

U međuvremenu je Ustavni sud u junu ove godine doneo odluku kojom je proglasio neustavnim odredbe Zakona o ozakonjenju objekata po kojima za legalizaciju nije bila potrebna izričita saglasnost svih suvlasnika zemljišta, već se smatralo da je saglasan i onaj koji se nije bunio u toku izgradnje, odnosno onaj koji je mogao da zna za gradnju, tako da je sada legalizacija dodatno usporena.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment
6 minutes ago, Tihajeza said:

 

O sačuvaj me bože, kako, oooo kako je moglo i pre toga??? 
Prekrši zakon, posadi zgradu na zemljištu koje nije njegovo, ali uredno uzima prihod od toga, sa sve ugovorom.
Individualnu gradnju na svojoj njivi kapiram; tvoja njiva, prodaš njivu, i sve što je na njoj, bio to kukuruz ili kuća na 3 sprata, ali ovo...

Па не мора стан да буде нелегалан само ако је на туђем земљишту. При томе, могуће су разне друге ситуације, типа, земљиште експроприсано, дозвола издата, станови сазидани, експропријација поништена, дозвола поништена, станови стоје већ скоро 30 година, нелегални.

 

Питање грађења на туђем земљишту и његово решавање постоји још од старог Рима, проблем може да буде и улазак у туђу парцелу 30 цм једним углом зграде рецимо. 

 

 

Link to comment

Okružni sud u Banjaluci zauzeo je zanimljiv stav u pogledu stanova koji se ne mogu upisati u evidencije o nepokretnostima iz razloga za koje sticalac ne snosi odgovornost.

Naime, stav se otprilike svodi na to da kupac stiče pravo svojine predajom u posjed nekretnine kao da se radi o pokretnoj stvari. Ovo naravno važi u slučaju spora.

Moji bliski rođaci žive u zgradi koja ni 15 godina po izgradnji nema upotrebnu dozvolu, pa se stanovi ne mogu knjižiti. Stanovi se u toj zgradi prometuju na "ugovor" tako što prvi kupac ima ugovor sa investitorom, a svaki novi kupac zaključuje ugovor sa prethodnim vanknjiznim vlasnikom.

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Па не мора стан да буде нелегалан само ако је на туђем земљишту. При томе, могуће су разне друге ситуације, типа, земљиште експроприсано, дозвола издата, станови сазидани, експропријација поништена, дозвола поништена, станови стоје већ скоро 30 година, нелегални.

 

Питање грађења на туђем земљишту и његово решавање постоји још од старог Рима, проблем може да буде и улазак у туђу парцелу 30 цм једним углом зграде рецимо. 


Ja ne pitam za neupisane objekte zbog spora od 30cm između dva poznata vlasnika dve susedne parcele. Ili slučaj poništene eksproprijacije koji pominješ, gde se zna neki sled događaja, poznati su akteri, ta dozvola koja se poništi je imala neke ljude sa imenom i prezimenom na njoj, pa se ti ljudi mogu tužiti, nagoditi i sl.

 Pitam za "nepoznatog držaoca" na državnom zemljištu. I kupca stana od čistog, najčistijeg prekršioca zakona u samom startu.

Link to comment

Pa to je verovatno nasledje devedesetih i ranih dvehiljaditih, kada je moglo sve da se overim i radilo se za keš. Taj nepoznati držalac može da ima neku dozvolu, može da mu se proda zemlja za legalizaciju, ako se urbanistički uklapa. 
 

A možda je i on prevaren i neće moći nikada da se legalizuje. 

Link to comment

imam jedno imovinsko pitanje:

-deda je ranih 70ih kupio od nekog svog rodjaka Pere njivu, gde su bili zajednicki imaoci prava na parcelu (obojica upisani sa po 1/2 u rubriku B u listu nepokretnosti koju izdaje katastar). u sustini deda je otkupio tu polovinu od rodjaka i od tada je on korstio za zemljoradnju

-postoji validan kupoprodajni ugovor iz tog doba

-deda umro a da nije preveo tu polovinu na sebe, baba koristila njivu

-baba umrla, ni ona nije prevela to

- ostavinska rasprava zavrsena, moja majka je dobila tu parcelu

- mi smo uredno placali porez na tu zemlju od trenutka kupovine

- i sada bi hteli da prebacimo da parcela bude 1/1 na moju majku

 

za neke druge parcele gde poznajemo naslednike ljudi koji su upisani u list nepokretnosti i koje su kupljene na slican nacin, mi smo ih kontaktirali, oni znaju za celu istoriju tih trgovina tako da su se ispisali i to je sredjeno.

 

e sad, problem je sto je taj Pera davno umro, mi vise ne znamo ni ko su mu moguci naslednici da njih kontaktiramo

da li postoji mogucnost da se ta parcela uknjizi u potpunosti na moju majku i koja je uopste procedura u takvim slucajevima?

Link to comment

Ako imate pravnosnažno rešenje o nasleđivanju, ne trebaju vam naslednici lica od kojeg je nepokretnost kupljena, već treba samo da podnesete zahtev za upis prava svojine u katastru. Ako je majka na osnovu rešenja o nasleđivanju upisana samo na polovini njive, a imate punovažan ugovor o kupoprodaji preostalog dela njive, opet vam ne trebaju naslednici lica od kojeg je deda Pera kupio taj preostali deo, već je samo potrebno da podnesete zahtev za upis prava svojine u katastru.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment
3 hours ago, napadaj said:

Ako imate pravnosnažno rešenje o nasleđivanju, ne trebaju vam naslednici lica od kojeg je nepokretnost kupljena, već treba samo da podnesete zahtev za upis prava svojine u katastru. Ako je majka na osnovu rešenja o nasleđivanju upisana samo na polovini njive, a imate punovažan ugovor o kupoprodaji preostalog dela njive, opet vam ne trebaju naslednici lica od kojeg je deda Pera kupio taj preostali deo, već je samo potrebno da podnesete zahtev za upis prava svojine u katastru.

 

 

To je malo nategnuto jer je pitanje ko je upisan na drugoj polovini ako su upisani naslednici katastar to neće dozvoliti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...