Jump to content
IGNORED

Privatizacija velikih javnih preduzeca


Isis

Recommended Posts

Pa nigde nisu pomenuli Telekom kao preduzeće koje je planirano da ide na tender, tj. privatizaciju, bilo manjinsku ili većinsku. A i deluje mi logično da će država probati da zadrži većinski udeo u jednom mobilnom operateru, pošto su na tržištu prisutna još dva strana operatera. Moguće da će za koju godinu država prodati određen procenat akcija (od 80% koliko sada ima), ali zadržati većinski paket (51 %).Naravno, ni jednu opciju ne treba isključiti, pa ni to da za 3 godine Mika, Pera ili Boža konstatuju kako je budžet moguće popuniti jedino 100 % prodajom Telekoma, pa se i to dogodi. Trenutno, mislim da se tako nešto ne planira.

Link to comment
  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ivo Petović

    15

  • dare...

    14

  • Isis

    12

  • rajka

    8

Top Posters In This Topic

Prema informacijama koje su procurile nakon par sastanaka sindikalaca sa ministrima stice se utisak da je za ovaj, izmenjeni, koncept, najvise zalegao Dinkic i da ostatak upucenih ministara nije bas za bezuslovni ulazak u klinc sa sindikatima ...Izvor su mi sindikalci iz NIS-a.Danas je bila KZS u Medicentru, Centralnog Strajkackog odbora naftne i gasne privrede Srbije gde je trebalo da bude precizirano da li ce se prihvatiti poslednji predlog Vlade ili ne i kada ce se eventualno krenuti u radikalniji oblik strajka. Uz to i deo danasnje vesti je indikativan:

Predsednik Skupštine Srbije Oliver Dulić odložio je početak sednice zbog nedostatka kvoruma, nakon što su poslanici G17 plus odbili da uđu u skupštinsku salu i daju kvorum, jer je dnevni red naredne sednice, prema navodima poslanika iz te stranke, utvrđen bez konsultacija sa njima. Poslanici G17 plus se nisu vratili u salu i ne prisustviju sednici. Ta poslanička grupa negoduje zato što na dnevni red sednice nije uvršten Predlog zakona o besplatnoj podeli akcija, koji je juče usvojila Vlada Srbije, na predlog Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađana Dinkića.
Edited by Bane5
Link to comment
Prema informacijama koje su procurile nakon par sastanaka sindikalaca sa ministrima stice se utisak da je za ovaj, izmenjeni, koncept, najvise zalegao Dinkic i da ostatak upucenih ministara nije bas za bezuslovni ulazak u klinc sa sindikatima ...Izvor su mi sindikalci iz NIS-a.
Da, ministar energetike Aleksandar Popović je protivnik celog ovog koncepta, tj. samog modela većinske privatizacije, ali je odlučeno da ne istupa ispred vlade, već je sve prepušteno Dinkiću. Sličan izvor. :wink: Kao što rekoh, razlika u odnosu na postojeći zakon je bukvalno u samo jednom terminu "procenjena vrednost", umesto "nominalna vrednost" - ali taj termin može da znači milione (ne računam ovu back up varijantu davanja keša radnicima).
Link to comment

Sindikati idu korak dalje i ne odustaju.Deo vesti sa B92:

Sindikat NIS-a protiv Predloga VladePredstavnici jedinstvene sindikalne organizacije NIS-a smatraju da je Predlog zakona o besplatnoj podeli akcija neprihvatljiv i najavili da će 21. decembra organizovati štrajk, kažu u sindikatu. Sindikat zahteva primenu Strategije o privatizaciji, koju je Vlada Srbije usvojila 2006. godine, a kojom je predviđena "fazna privatizacija" NIS-a. Sindikat zahteva i podelu besplatnih akcija u skladu sa važećim zakonima o privatizaciji i o javnim preduzećima, odnosno da se zaposlenima i građanima omogući dobijanje 30 odsto besplatnih akcija.
Samo da napomenem da je dvocasovni prekid dostave goriva kad je bio strajk upozorenja na Surcinu pre dve nedelje umalo paralisao/obustavio avio saobracaj na Aerodromu Nikola Tesla.
Link to comment
To parice sluze kao anestezija za zavrsnu pljacku kad ode kosovo. 1000 evrica koje ce da kapnu izgleda sirotinju mnogo, ali toliko treba za mesec dana za skroman zivot pod dahijama dosmanlijskim. nece vecina videti nista od tih 1000 evrica. :rolleyes: ovce su za sisianje.
Aha , radikal !A šta je šešelj radio sa dugom za penzionere 1999. godine ?šta je radikalski plan ?
Link to comment

Samo da ne bude kao u "bratskoj" Rusiji, jer je i tamo to deljeno na taj način pa su se neki jako obogatili ,a drugi jako osiromašili. Ja sam pre za prodaju tih firmi i za pravu privatizaciju pa neka njima upravlja onaj ko ima znanja i para. Pre će se ljudi više brinuti ako nešto kupe za novac , nego ako nešto dobiju za džabe , pa makar i ja bio u toj grupi.To mi najviše liči na podelu nemačkih kuća kolonistima koji su došli u Vojvodinu i na neki socijalizam.

Link to comment
2 Ivosudeci po ovome oparice se raja i od telekoma :s_d:
Da, dobiće raja akcije svih preduzeća, ali će samo NIS i JAT na tender, tj. dobiće nove vlasnike. Svi ostali će ostati u većinskom državnom vlasništvu (za sada) uz izlazak na berzu i dokapitalizaciju. I dalje mislim da je procena da ove kompanije vrede 25 milijardi evra - neozbiljna.
Link to comment

A šta je to sa JAT-om i oko toga ko i kako i koliko da ga kupi?51 i 49% igranka, u kojoj rizikujemo da se izgube velike pare.Priča je da sledeće godine, valjda, ulazimo (tj. ulazi JAT) u evropsko otvoreno nebo, ali samo ukoliko je država većinski vlasnik, tj. ako se proda (samo) do 49%,e a od tog trenutka prestajemo da vredimo ovoliko, koliko kao vredimo - jer će bitka oko putnika da se zahukta, otvorenošću za low cost kompanije...što po nekoj logici govori da ne vredimo više nekoj evropskoj kompaniji onoliko koliko mi mislimo da vredimo!Ostaju Rusi, ali bratja neće da kupe manje od 51%,a ako im prodamo toliko - ništa od otvorenog neba!! :blink:To mi sve baš zvuči kao situacija u koju mi umemo da se dovedemo.Da li zna neko ovu priču preciznije...?Hoćemo stvarno opet zbog nesposobnosti i amenadžerstvaTM države da... __________(popuniti nepristojnim glagolom po sopstvenom izboru) ? <_<

Link to comment
Da li zna neko ovu priču preciznije...?
Znam ja nešto, ali i to što znam ne smem da pričam... <_< Za moju poslednju odbranu prava na lično mišljenje, lični i profesionalni integritet i volontersko stručno angažovanje bez znanja firme, direktor me je nagradio manjim rešenjem (zbog promene procesa rada) i 10 hiljada manjom platom nego ranije...Kada mi neko pomene reč profesionalni integritet (pardon, dve reči <_<), dođe mi da ga odmah lupim po zubima... angry.gif Znači ja u stvari ništa ne znam... :unsure: A i što sam znao to sam zaboravio... <_< Ne sekiraj se... Neki avioni će sigurnu leteti... crazy_pilot.gif Edited by dare...
Link to comment

OK, kažu da ću da dobijem 200 ojra po godini staža u javnoj kući koja vama mučenicima prodaje struju. To bi trebalo da bude 7 - 7.5 tisuća ojra. Da li to dobijam u papirima zvanim "akcije" ili lovi? Ako je u papirima, hoće li to išta vredeti? Razmišljam, država zadržava za sebe "zlatni" 1 % preko onih 50. I, može da diktira cenu struje. Hoće li onih 49% (uključujući i moju malenkost) vredeti išta. I na tržištu i što se tiče dividendi. Pitam ja a pitaju i neki sa kojima sam radio.Telekom, NIS; JAT Aerodrom je nešto drugo. Struja je socijalna kategorija.Sve najbolje.EDIT: Hvala Dare. Papirići, znači.

Edited by djordje geprat
Link to comment
Znači max 7000evra jer se plaća 35god staža max. Pa sav sretan odbiješ 10% (od 20% koliko je bilo ranije) poreza na kapitalnu dobit. Naravno, ne lipši magarče do zelene trave... Realno bi sa tih 7000 mogao da trguješ sredinom 2009-te, ovako odokativno, ukoliko posle izbora ne smisle neku novu prevaru... Elektrodistribuciju kasnije (kad? to je pitanje?) puštaju u promet, puštajući na berzu, samo manjinski paket akcija (ono transformacija u AD, berza, akcije,) a EDB je po nekoj opštoj definiciji najbolja državna firma, za budući stabilni rast akcija... Tako da ima šanse da tih 200 evra poraste u nešto više, ukoliko mangupi nešto ne smuljaju i dokapitalizuju, ili već prejebu sistem na neku drugu foru...Sad ti budi pametan i recimo ostavi dotične akcije unucima za školovanje... Možda to za 10-20 godina i bude neka cifra... A možda bude samo unucima za po jedan trkački bicikl... Da se deca rekreiraju, treniraju za neka bolja vremena i vrte pedale... Edited by dare...
Link to comment
OK, kažu da ću da dobijem 200 ojra po godini staža u javnoj kući koja vama mučenicima prodaje struju. To bi trebalo da bude 7 - 7.5 tisuća ojra. Da li to dobijam u papirima zvanim "akcije" ili lovi? Ako je u papirima, hoće li to išta vredeti? Razmišljam, država zadržava za sebe "zlatni" 1 % preko onih 50. I, može da diktira cenu struje. Hoće li onih 49% (uključujući i moju malenkost) vredeti išta. I na tržištu i što se tiče dividendi. Pitam ja a pitaju i neki sa kojima sam radio.Telekom, NIS; JAT Aerodrom je nešto drugo. Struja je socijalna kategorija.Sve najbolje.EDIT: Hvala Dare. Papirići, znači.
Mislim da će akcije EPSa vredeti, tj. dobiće pozitivnu tržišnu potvrdu svoje vrednosti. Onih 50+1 ništa ne znači kod donošenja odluka tipa cena struje, to nije domen skupštine akcionara. Nadam se(to bi moralo da se desi) da će EPS u mešovitom vlasništvu da se više okrene tržišnim principima, prvenstveno kroz smanjenje troškova, pa da cena ostane na relativno prihvatljivom nivou za puk a da preduzeće postane profitabilnije. Kada bih imao para, samo bih čekao tih 6est meseci i onda kupovao, kupovao...Biće tu koliko hoćeš ljudi kojima će novac trebati odmah i davaće budzašto, biće i onih koji ne shvataju vrednost koju imaju. Još jedna, nadam se jedna od završnih faza vulgarnog kapitalizma i prvobitne akumulacije kapitala u kojoj se dele karte. A onda počinje partija...Koje karte su bolje? Ima ta logika uzmi NIS, EPS, korisnike prirodnih resursa. Tu si koliko toliko zaštićen od vetrometine tržišta. JAT sutra može da bidne a možda i ne, on je potpuno izložen konkurenciji.što se tiče samog koncepta podele akcija svim 18+ građanima tu ne vidim mnogo dobrog.Ekonomska strana-povećana potrošnja će uticati na povećanje cena. I dokle god se bude više trošilo nego što je stvoreno neće biti bolje. Nemojmo zaboraviti banke i brokerske kuće koje će u celoj priči lepo da zarade.Druga strana-ajde da progutam taj koncept jednakosti i ravnopravnosti u podeli iako je jasno da nismo svi isti i ravnopravni. Neko ko će sutra da napuni 18 dobiće isto kao neko ko je rmbao 35 godina. Pritom, ne mora da znači da je pametnije(ne kažem pravednije) dati onom od 65 godina. Ovaj od 18 je budućnost, u njega treba ulagati. Ovaj deda može već biti senilna budala koju će neko izvaćariti.Ovom naknadnom pameću su kažnjeni svi oni koji su ranije pisali akcije, oni sposobniji koji su na vreme shvatili o čemu se radi. Sad se nagrađuju oni lošiji koji su prvo lupetali o bezvrednim papirima a onda čuli za Apatin. Jebem ti ja tu naknadnu pamet.Ima tu i političke priče, svaki 18+(akcionar=glasač) če dobiti svoju dozu anestetika da mu pomogne kad bude sledeći put razmišljao koga da zaokruži.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...