Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 1 month later...

Za vikend sam oborio sve rekorde i zgotovio pet tradicionalnih srpskih elemenata ožderavanja za deset gostiju, za manje od 20 sati ukupno. Nećeš me pobediti, kuhinjo!

 

Većinom su u pitanju bili dobro uvežbani klasici (sarma, ruska, gibanica, pita sa jabukama) ali peti element je bio premijeran i iznimno sam ponosan na ishod pa rekoh da ga podelim ovde...

 

Počelo je tako što danima u prodavnicama gledam predivne dunje (koje obožavam) i mislim se, opet će proći sezona a ja ništa od njih neću napraviti, samo ih sveže jedem... Baš pred vikend se narajcam i rešim da nešto napravim pa neka ide sve u Šanliurfu. Mozgam malo, i padne mi na pamet kitnikez. Nikad ga nisam pravio a kad god nekim čudom naletim na njega na nekom salašu pojedem trostruku porciju. Izguglam neki dobar recept i odvažim se. Znam da treba par sati i da zahteva puno mešanja ali ako se nešto isplati mešati to je faking kitnikez. Dakle:

 

2 kg lepih, okruglih dunja (izbegavati dunjce koji su duguljasti a ne okrugli)

400-500 gr šećera (koliko želite da bude slatko)

150 gr oraha

kora od jednog limuna

sok od pola limuna

 

Sve može da se završi u jednoj dobroj, ekstra širokoj šerpi u kojoj može lepo da se meša. U slikama bi to izgledalo ovako:

 

1. Oljuštene i na kocke iseckanje dunje kuvaju se u malo vode nekih 1h, dok skroz ne omekšaju za pasiranje. Ovde sam uveo prvu modifikaciju i umesto to malo vode kuvao sam ih u malo (kupovnog) soka od crvenih ribizli. Mislim da bilo koji "crveni" sok može da prođe.

 

Image.thumb.jpg.078f14af01df09ff8fda810251e02880.jpg

 

 

2. Druga modifikacija su dva štapića cimeta koji su tu bili od početka do kraja. Sa njima ide i treća modifikacija u vidu nekih 15-ak komadića karanfilića. Njih pre pasiranja treba ručno istrebiti i ukloniti ali isplati se cimanja - zajedno sa cimetom dali su fantastičnu crtu konačnom proizvodu.

 

Image1.thumb.jpg.e809a5ea411b9be17d7202d94e450032.jpg

 

 

3. Sve se radi na najmanjoj vatri. Posle nekih sat vremena dunje su spremne i nakon proceđivanja ćete ih ispasirati za pet minuta. Ono malo soka što se dobije proceđivanjem ne može se opisati drugačije neko kao nektar bogova.

 

Pire se vraća nazad u istu šerpu i dodaje mu se narendana kora od limuna, sok od pola limuna i šećer. Počinje mešanje.

 

Image2.thumb.jpg.2e74b520698ae47b7bb71c03581e8416.jpg

 

 

4. Kao što se vidi na gornjoj slici, u smesi je gomila većih komadića koji su se provukli kroz pasiranje. Tu sam uzeo štapni mikser i samo malo ga proterao kroz smesu, bez da sam skidao šerpu sa vatre. Razlika je očigledna:

 

Image3.thumb.jpg.f6cd49991f9f442c7af44a52cb285979.jpg

 

 

5. Odavde do kraja je klasična pekmez-tehnika, to jest, mešate strpljivo dok se smesa polagano zgušnjava. Vatra je i dalje najmanja, cimet je i dalje unutra, što je šerpa šira to će vlaga brže ispariti. U ovom slučaju bilo je potrebno još sat vremena (mešanje nije konstantno, ide otprilike na 3-4 minuta, tako da usput može da se zavija sarma ili radi nešto drugo).

 

Kada je smesa zgusnuta kako treba tj. kao na sledećoj slici, isključuje se vatra i dodaju orasi (prethodno se izvade štapići cimeta). Ko ih ne voli može da ih preskoči ali realno dunje i orasi su magična kombinacija.

 

Image4.thumb.jpg.07fb34b465fc6583dfb8ab1fe5a046bf.jpg

 

 

6. Kada su orasi umešani ostaje da se kitnikez prebaci u neki kalup u kojem će se sušiti. Ja sam iskoristio mali ovalni pekač koji je baš lepo poslužio. Dobar trik je da se u kalup ubaci papir za pečenje uz čiju pomoć će serviranje biti laganica.

 

Image5.thumb.jpg.73217d507bbf082410e2faa5a39bf720.jpg

 

 

7. Bitan detalj je da kitnikez mora da se osuši pre služenja. Zapravo ne mora, možete ga slistiti onako toplog pravo iz šerpe ali fakat super izgleda ako odstoji u kalupu jedan dan. Frižider nije dobra opcija, idealna varijanta je hladna terasa. Sledećeg dana samo uhvatite onaj papir, prebacite kitnikez na neku lepu tacnu, papir se odvaja bez ikakavih problema, i eto poslastice :)

 

Imao sam nameru da poturčim ovaj božanski dezert i celu gornju površinu prekrijem mlevenim pistaćima (to bi bilo ozbiljno iživljavanje ali što kažu ovde: neden olmasin iliti: a što da ne... Plan su, međutim, osujetili gosti koji su skočili na tacnu kao da je, daleko bilo, sadnica japanske trešnje. Na kraju sam jedva uspeo fotografiju da napravim.

 

 

Image6.thumb.jpg.100d8a3b97040dc481ae50aad868af7d.jpg

 

 

Fotografija je od sinoć a već danas je i ova druga polovina potučena jako i do samog kraja. Opušteno ću da očistim i zamrznem barem još jednu porciju dunja za ovo jer nema šanse da ga pravim samo jednom godišnje.

Link to comment

otkud znam. kaze neku sa zaprshkom, alevom i sircetom. neka banacka fora. mislim nachelno znam kako bih, al bolje da se apdejtujem.

 

nema utom mesa. da znash. ko ajnpren al za finu gospodu :hihi:

 

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment

Ja bih to onda ovako (znao sam da je bezmesno)
Dinstaš luk, pa dodaš beli luk. Pa dodaš krunpire na kocke, malo veće. I šargarepu na kocke. Pa onda sipaš brašno, pa aljavu papriku. Pa kad se uprži nališ vodom, posoliš i pobiberiš. Da je sezona, rekao bih ti da staviš i papriku svežu.
Posoliš, pobiberiš. Krčkaš. Pred kraj u lonac dve kašike ocata

Link to comment
Ja bih to onda ovako (znao sam da je bezmesno)
Dinstaš luk, pa dodaš beli luk. Pa dodaš krunpire na kocke, malo veće. I šargarepu na kocke. Pa onda sipaš brašno, pa aljavu papriku. Pa kad se uprži nališ vodom, posoliš i pobiberiš. Da je sezona, rekao bih ti da staviš i papriku svežu.
Posoliš, pobiberiš. Krčkaš. Pred kraj u lonac dve kašike ocata
tachno tako vec uchinjeh, dopola intuitivno, osim shargarepe i sveze paprike. chekam da vidim dal sam potrevila ko baba iz banata. mislim, jebenliga imam i ja neki prechanski mali pedigre, trebalo bi da nije daleko :hihi:

sent from bubamoto

Link to comment
23 minutes ago, gospa buba said:

tachno tako vec uchinjeh, dopola intuitivno, osim shargarepe i sveze paprike. chekam da vidim dal sam potrevila ko baba iz banata. mislim, jebenliga imam i ja neki prechanski mali pedigre, trebalo bi da nije daleko :hihi:

sent from bubamoto
 

jab tu umešao dva umućena jajeta, onako u tankom mlazu dok vrije čorbica, da se naprave tzv. andrmoljci :D

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...