Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Ja plačem za švedskim vešernicama po zgradama. Isprva me sam koncept nervirao, a danas reč tvättstuga (praonica) u meni odzvanja jednako moćno kao Zeitgeist ili Weltanschauung. Rezervišeš termin i cela vešernica je tvoja. Tri velike i brze veš mašine, dva koluta za sušenje, jedan ormarić za sušenje finijih stvari, i jedna cela prostorija sa velikim duvalicama koje osuše posteljinu ili šta god ti padne na pamet. I tri sata, samo za tebe. Možeš za to vreme da opereš i osušiš ama baš sve što imaš, a da treba da se pere. 

Link to comment
Ja plačem za švedskim vešernicama po zgradama. Isprva me sam koncept nervirao, a danas reč tvättstuga (praonica) u meni odzvanja jednako moćno kao Zeitgeist ili Weltanschauung. Rezervišeš termin i cela vešernica je tvoja. Tri velike i brze veš mašine, dva koluta za sušenje, jedan ormarić za sušenje finijih stvari, i jedna cela prostorija sa velikim duvalicama koje osuše posteljinu ili šta god ti padne na pamet. I tri sata, samo za tebe. Možeš za to vreme da opereš i osušiš ama baš sve što imaš, a da treba da se pere. 
pa jeste, shutiraj sad kovid domacicu dok lezi pala i nemocna :cry:

[emoji38]ol:

sent from bubamoto

  • Haha 1
Link to comment

Moja ostava (1.6 m²)  sa ves masinom, susilicom, bojlerom i policom za NAS i ruter bi me stavila u top 0,5 % njujorcana.

Meni je najveci utisak sa ovih vasih stanova koliko su slike fotosopirane i usminkane.

 

PS.

Ovde u Becu skoro sve nove drzavne zgrade imaju praonice u prizemlju. Nasi ljudi uglavnom doplacuju prikljucak za ves masinu u kupatilu od 5-7k EUR. :)

Mozda sam burzuj ali ja ne bih mogao deliti ves masinu. Pre bih se obrisao tudjim mokrim peskirom posle nekog komsije.

 

 

 

Edited by bags
Link to comment

Dok sam živeo po stanovima po Nemačkoj smo imali isto vešernicu u podrumu ali sa sopstvenim veš mašinama i sušilicama. Išao sam od grada do grada skoro 20 godina.

 

Sada imamo kuću sa povećom baštom na selu daleko od gradske vreve, za klince odlično, škola i vrtić odmah tu a i železnička stanica je 10ak min biciklom udaljena. Kada vidim ovo iz menhetna zaboravim na svoje brige ovde.

 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, bags said:

Ovde u Becu skoro sve nove drzavne zgrade imaju praonice u prizemlju. Nasi ljudi uglavnom doplacuju prikljucak za ves masinu u kupatilu od 5-7k EUR. :)

Mozda sam burzuj ali ja ne bih mogao deliti ves masinu. Pre bih se obrisao tudjim mokrim peskirom posle nekog komsije.


Slažem se. Jedno vreme smo živeli u Beču bez veš mašine i koristili praonicu u obližnjoj ulici. Pored toga što uzima vreme i sam proces nošenja veša tamo-vamo veoma umara. Sada vucaramo veš mašinu evo već treći stan i nećemo se vraćati tim eksperimentima. Kad sam bio u Njujorku (Queens), veš se prao u tom basementu zgrade i nisam imao osećaj gadjenja jer nisam stigao od same atmosfere :laugh: po principu, ahaaa - to je to iz filmova, sad će neko da me prikolje. Najnjujorskija stvar za nas odrasle na američkoj pop kulturi, pored boop/boop zvuka sirena noću.
 

Njujork i Beč su skoro nemogući za poredjenje. Dva potpuno različite filozofije života. I tu niko nije u krivu, već svako mora da izabere za sebe. Da sam dobio po evro za svakog drugara koji mi je rekao da je Beč “upuvan i dosadan” grad imao bih do sada.. pa nekih 5 evra :D ali upravo zato i dolazi do ovih rasprava kad neko pokuša da ustanovi jednu egzaktnu istinu koja ima da važi za sve i nikako drugačije.

  • +1 2
Link to comment

Naravno Bec je nemoguce porediti sa gradovima od 5 mil. stanovnika a kamoli sa Njujokom. Cak je i Beograd napredniji u nekim stvarima. Poredjenje sa velikim gradovima recimo u Spaniji je isto druga dimenzija. (sta sve oni mogu uraditi online je  neverovatno). Na drugoj strani medalje nema kolege Amerikanca sa porodicom koji nije pokusao ostati ovde u Becu po svaku cenu. (od pisanja molbi na desetenima stranica, do direktnog uticaja americke ambasade)

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Mos said:


ali upravo zato i dolazi do ovih rasprava kad neko pokuša da ustanovi jednu egzaktnu istinu koja ima da važi za sve i nikako drugačije.

 

Da, ove teme izgleda bas izazivaju emocije. A to ima smisla, jer drugi ljudi, praveci drugacije izbore, kao da implicitno ne odobravaju neke nase odluke koje su nam bile teske i vazne.

  • +1 1
Link to comment

Inace ja sam skontao da smo mi sa balkana i mediterana bas optereceni higijenom i vesom. Zapadna evropa (pre svih FRA i UK) i US su generalno nonsalatniji i strokaviji. Ne mislim na osnovnu higijenu kao pranje zuba i tusiranje vise prema nekoj gadljivosti prema prljavom i higijeni stvari i stana/kuce.

Link to comment
10 minutes ago, Kampokei said:

 

Da, ove teme izgleda bas izazivaju emocije. A to ima smisla, jer drugi ljudi, praveci drugacije izbore, kao da implicitno ne odobravaju neke nase odluke koje su nam bile teske i vazne.

 

 

Prvih par godina van Srbije sam ulazio u rasprave sa ljudima koji su mi objašnjavali da nije to baš tako divno u inostranstvu. Baš u Beču sam imao par rasprava, gde mi je jedna osoba, (koja je u vreme dok smo mi šerovali zajedničko kupatilo na spratu sa još tri porodice radila u AKH i živela komotno) objašnjavala kako Beč više nije ono što je bio i da će ona čim pre nazad za Srbiju jer joj ne pada na pamet da deca odrastaju u gradu gde otvaraju škole za muslimane. Druga osoba je samouvereno u nekom društvu izjavila da bi bez razmišljanja menjala svoj stan u 19. Bezirku za neki u Beogradu, na šta sam ja pitao gde da potpišem? Evo, moj stan u Bgu za tvoj u Beču, odma sada odma. Onda se odjednom priča okrene u drugom pravcu. Pa znaš nije to tako kao što ti misliš, la la la. Eto, to izaziva konkretno kod mene emocije/bes. Kada neko pokuša da izjednači svoju sredjenu i udobnu situaciju sa tvojom usranom i još ti objašnjava kako je to sve isto.

 

Moje mišljenje je da se te osobe skoro nikad ne vrate nazad i sva ta spika je ventil za nezadovoljstvo. Ljudi koji se vrate obično to urade bez mnogo buke, za svoj groš i svoj komotitet iz računice da okruženje nije za njih. Kad sam to shvatio prestao sam da se raspravljam i pokušavam da zaobidjem temu. Osim u ovako ekstremnim slučajevima gde neko pokušava da te keca na "da li je moralno ne biti sa svojima ako već misliš da je tamo gde su oni grozno". 

 

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

sreca je u malim stvarima hihi.gif

 


Oshtro protestujem! :lolol:

 

No ako zelis da zivis na top destinaciji i imas (za tamosnje kriterijume) top uslove za zivot, moras ili biti top u svojoj profesiji (a ne priucena programerka) ili se jako dobro udati (sto takodje ovde ocigledno nije slucaj).

 

Problem je elementarno neshvatanje da se pojam proseka u razlicitim sredinama takodje razlikuje, a nas svet cesto preslikava shvatanje proseka u bivsoj Jugoslaviji gde se sa dve plate moglo udobno ziveti, naravno uz ono sto je obezbedjivala socijalna drzava koju smo tad pljuckali a sad bi je od blata pravili. Kad na to dodas i zal za mladost i nedostajanje poznatog okruzenja koje se zbog vremenske i fizicke distance itekako idealizuje... ihaj, nebo je granica :happy: 

  • +1 1
Link to comment
47 minutes ago, bags said:

Inace ja sam skontao da smo mi sa balkana i mediterana bas optereceni higijenom i vesom. Zapadna evropa (pre svih FRA i UK) i US su generalno nonsalatniji i strokaviji. Ne mislim na osnovnu higijenu kao pranje zuba i tusiranje vise prema nekoj gadljivosti prema prljavom i higijeni stvari i stana/kuce.


To je zato sto smo izuzetno primitivna sredina gde je mnogim zenama/majkama/domacicama smisao zivota da briskaju i pirkaju i to im je jedino na sta mogu biti ponosne.

To + garniture i sifonjeri s kristalom koji se ne vadi iz vitrine iz vremena nasih roditelja ili sta je vec ekvivalent danas (mozda Bosch ves masina :happy: )

 

Ove druge imaju opusteniji pristup jer imaju i pametnija posla.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, bags said:

Inace ja sam skontao da smo mi sa balkana i mediterana bas optereceni higijenom i vesom. Zapadna evropa (pre svih FRA i UK) i US su generalno nonsalatniji i strokaviji. Ne mislim na osnovnu higijenu kao pranje zuba i tusiranje vise prema nekoj gadljivosti prema prljavom i higijeni stvari i stana/kuce.

vadicu se na urodjeno zapadnjashtvo :rolf:

Link to comment

Ne bih se slozio za primitivnu sredinu. Poznajem nekoliko slucajeva koje se uklapaju u to sto kazes ali ipak kod nas neces videti zenu da je otisla brutalno neispeglana na posao , da dobijes tanjir u gostima sa budjavim komadicima nekoliko prethodnih rucaka, da deca rutinski jedu stvari ispale na trotoar i sl.

 

A i Bosch masine su dobra investicija. Ja sam nasu uspeo popraviti sam iako sam programer. :) Dobio error code, porucio dio, pratio pdf od 20ak koraka za netrvijalnu zamenu. Malo je danas takvih uredjaja.

Edited by bags
Link to comment

To je zato sto smo izuzetno primitivna sredina gde je mnogim zenama/majkama/domacicama smisao zivota da briskaju i pirkaju i to im je jedino na sta mogu biti ponosne.
To + garniture i sifonjeri s kristalom koji se ne vadi iz vitrine iz vremena nasih roditelja ili sta je vec ekvivalent danas (mozda Bosch ves masina :happy: )
 
Ove druge imaju opusteniji pristup jer imaju i pametnija posla.

Koja pametnija posla imaju, da kodiraju?
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...