Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

13 minutes ago, Kampokei said:

Ja sam u inostranstvu zavrsio pomalo slucajno. Tj, otisao iz radoznalosti (prvi put) i zelje za usavrsavanjem nakon ne narocito uspesnog povratka. Ali ni izbliza mi nije bio cilj da ostajem. No, dobro, ispalo je drugacije. I zena i ja imamo jaku vezu sa kucom, povelik broj sto zajednickih sto drugih prijatelja, a i kompletne porodice su nam u Srbiji, tj mi smo jedini emigranti. Dete nam se silom prilika rodilo u Bg, sto nije bio prvi izbor, ali je bio blessing in disguise, jer je celo iskustvo ucinilo lepsim i laksim. OK nam je gde smo, zadovoljni smo, ali mislim i da bismo se vratili kad bi Srbija bila kao Rumunija, Hrvatska ili cak Bugarska. Ovako tesko do daljnjeg. Ne znam jos sta da mislim o starackim danima u jeziku koji mi nije maternji, ali o tom potom boze zdravlja, jel. 

 

Nisam ispratio u kojoj si drzavi trennutno?

Link to comment

 

26 minutes ago, trustno1 said:

Ne treba. Da se naprave ručno kore za pitu nije lako. Treba razvući jako tanko. Mogu da se naprave neke debele kore...

 

Hleb se mesi u ovom domaćinstvu od početka lockdowna. ;)

 

Jedino od hlebnog testa mislim da se pravi Kouign Amann a to leči svaki žal za domovinom.

 

 

Ovo prvo je istina. :) Ali ovo drugo, da možda neće biti finansijski bolje u SF? Gde da idem zapadno, u Milvoki? Pitsburg? Možda, ne isključujem. Samo se pitam onda, šta ću ja u Pitsburgu? Je l bi mi u Bgu bilo toliko loše da treba da idem u Pitsburg. Izvinjvam se, ali trenutno sm u toj životnoj situaciji i pitam se kuda.

Ides u flyover country, nista SF, LA i  zapadna obala. Mada, Sijetl bi mogao da bude izuzetak.  

 

Ali evo, da ne bude da nisam od pomoci, od vecih gradova koji imaju dobar odnos prosecne zarade prema ceni nekretnina (a da nisu raspad kao Pitsburg), dobri kandidati su Feniks, Denver, Dallas-Fort Worth, Hjuston, Ostin. Uostalom imas razne liste gradova tipa koliki je net priliv/odliv ljudi godisnje,  koliko je lako/tesko kupiti nekretnine u odnosu na prosecnu platu. Napravi presek te dve liste i nadji gradove gde je godisnji priliv stanovnistva pozitivan i gde je lako kupiti nekretninu. Onda listu dalje sortiras po tome koliko veliki su ti gradovi koje si izabrala, koliko ima posla u struci za tebe/muza (ako ne radite od kuce), kakvi su kulturni sadrzaji, itd itsl. I na kraju najvaznije:  da li u tom gradu ima da se kupe jufke za burek. 

Link to comment
On 13.7.2020. at 4:31, trustno1 said:

 

Tačno. Neverovatno je koje žrtve se prinose za stvari koje su potpuno normalne u drugim zemljama. Živeći u Kanadi mislila sam da Amerika mora da je naprednija u svakom pogledu od Kanade. I onda dodjem ovde i upoznam jedan par sa decom - ona ne radi. A čudno mi, ne deluju ni on ni ona u tom fazonu. Onda još jedan par, pa još jedan pa tuce pa bezbroj i na kraju i ja sama. Za mene je to bilo šokantno - 21. vek, Njujork, žene domaćice a muškarci rade? Ali, potpuno je nemoguće da oboje rade i imaju decu. To nije samo dok su deca mala - žene koje su imale karijere kao inženjeri, novinari itd. prestale su da rade kada su dobile decu i nikada se nisu vratile na posao. Kad deca krenu na koledž onda nastaje kriza pa žene smišljaju kako će da ispune vreme. Pišu pesme, završe kurs za agenta nekretninama... Sad razmišljam, ne znam da l znam dve keve od 100 koliko ih znam da su zaposlene u Njujorku. Tako živi srednja i viša srednja klasa u Americi. Žene domaćice. U Kanadi ne poznajem ni jedan takav par. Možda ih ima, ali svakako u neuporedivo manjoj meri, ja ne znam ni jedan. - 

 

Za sve u Americi moraš sam da se izboriš i da sam obezbediš za svoju porodicu. Sećam se kad sam živela u Bruklinu i nigde u krugu od 5km nema zelena površina, samo beton. A onda vidim neke prelepe kuće sa ogromnim dvorištima i penjalicama za decu. I shvatim, ako hoćeš da ti dete ima ljuljašku, moraš da se boriš, da rintaš kao ludak od jutra do mraka, da ne vidiš dete, da zaradiš gomilu para, da možeš da kupiš kuću sa dvorištem i postaviš ljuljašku u dvorište.

 

Ima betonskih delova, ali da bas ni jedan zelenis u Bruklinu nisi nasla, menoguce je!

Ja sam tokom svog boravka u Njujorku upoznala vise ljudi srednje klase sa decom i u kojima mame nisu postale domacice, nije mi se cinilo da se zale. Nigde i nikom sa decom nije jednostavno. (Ali da, ovo da postanes domacica je neki klise o kom sam slusala, znam i takve ali iz generacije mojih roditelja, ne nas mladjih)

 

Meni je naj...jeziviji momenat u Americi bio kada sam bila u nekom gradicu u Nju Dzersiju, u kome su sve fensi kuce po komsiluku, zidovi su prozori i takva ludila, a onda shvatis da trotoar - ne postoji. Ulicna rasveta ne postoji. Samo iz auta u kucu i obrnuto. Zena je bila sa dve devojcice, obe je taksirala do skole, koja je na, ne zezam, 10 minuta pesice. Do drugarice - taksiranje. Predlozile su da se prosetamo, ja sva srecna, kad ono, setamo se kolima. Starija devojka je bila godinu dana mladja od mene, a ja sam tad vec uveliko isla sama na bazen i klizanje gradskim prevozom po Beogradu i slicno.

 

--


Ja u Nemackoj jos uvek nisam trazila tanke kore za gibanicu, donesem/donesu mi stek iz Srbije i onda zamrznem. Sad smo zbog korone i neputovanja morali da oladimo pa pravim gibanicu samo jednom mesecno, mislim da sam na poslednjoj kori.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
On 12.7.2020. at 23:40, iDemo said:

Pitanje je da li bi provodio (ovoliko/nesto) vremena na PPPu da si tamo? 

#ovojetrikpitanje naravno.

 

Pa i nije trik.

 

Zasto PPP a ne PPP-Australian edition?

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

 

Pita od sira je jedino problem ako ne mozes da nadjes dobro brasno i dobar kvasac.

 

Nauci da umesis domaci hleb. Kad naucis kako da napravis testo za hleb (optimizacija vrste brasna, kolicina brasna, vode i kvasca), zavrsio si 70% nauke pravljenja kore za pitu. Youtube ce ti reci kako se pravi hleb, ali moras sam da otkrijes koje brasno postoji kod tebe koje je upotrebljivo za ovaj projekat. 

 

 

 

Biraj: PPP ili hleb/kore. :)

Vreme je ograniceno.

 

Takodje, nema starog belog sira. Feta 200g kosta $7. Ali, dobro, moze neki drugi sir, to je manji problem.

 

Link to comment
56 minutes ago, dragance said:

Sledeći put eto mene kod tebe, jebo Džakartu :D 

 

Eno ti Balkan Magaza u zapadnom delu grada (taman blize tebi) - ima i kore i burek i sve...

Link to comment
9 minutes ago, Budja said:

 

Biraj: PPP ili hleb/kore. :)

Vreme je ograniceno.

 

 

Nije vreme ograniceno nego ti ne umes da se organizujes. Pogle gospa bubu, kuva rucak, pravi torte, ide na naucno nastavna veca, pise radove i ima 68 hiljada postova.   

Link to comment
1 hour ago, renne said:

razvučem najtanje kore za pitu u roku od dva minuta, ništa lakše

 

I ja sam kad sam ziveo u Africi razvlacio kore i pravio i burek - ovde sad ima da se kupi.

Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

Nije vreme ograniceno nego ti ne umes da se organizujes. Pogle gospa bubu, kuva rucak, pravi torte, ide na naucno nastavna veca, pise radove i ima 68 hiljada postova.   

 

To je drugo.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...