Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts





Pod još nerazjašnjenim okolnostima (magla?) pre 30 godina najveća italijanski pomorska nesreća kad je trajekt udario u tanker (koji nije trebao tamo da se nalazi) kod Livorna. 140 žrtava i 1 preživeo (i) jer su spasilačke ekipe prœpustile obavezu Mornarici i obrnuto...



Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk


Link to comment
15 hours ago, ragasto said:

Možda će Ever Given ipak da se vrati na mimove:

Ever Given ship forbidden to leave the Suez Canal until its owners pay up to $1 billion in compensation for the chaos it caused

 

Tražimo milijardu, ali ljudi smo, dogovorićemo se...

:fantom:

:D 

 

Nije to nista: trziste osiguratelja i reosiguratelja je poludelo od panike.

Potezu se klauzule pocev od osnovnog Marine Insurance Act-a iz 1906, traze se, u vezi s tim presedani u odlukama House of Lords... :ohmy:

Tu su i ogranicavajuce doduse direktive EU koje se odnose, na zalost, samo na - evropske luke, tacnije luke clanica EU...:cry:

Takozvani klub P&I (International Group of P&I Clubs), na adresi Peek House, London apeluje da se drzi tradicije da stete, tacnije naknade ne bi trebalo da predju iznose od cirka max. 140 - 150 miliona US$....

Ovo P & I od Protection Indemnity Insurance, pravnih zavrzlama koliko neces u oblasti koja je, prakticno, rodila medinarodno, ne samo pomorsko pravo...

Neko se, cak, usudio da pomene i varijantu po kojoj bi Egipat trebalo da plati stetu, jer...Egipat, na sta su se, verujem, u Egiptu s pravom slatko nasmejali, ali verovatno zbog toga i zadrzali belu ladju i ako je neko pametan na vreme opomenuo da se s tim ne sale jer je moguce i da Egipat ispostavi kontratuzbu...

Ima, ukratko, svega, sa sve britanskim Merchant Shipping Act-om iz 1854, steta sto neko od ovdasnjih pravnika ne proceprka po tome, ja sam pokusao, ali je materija da se ubijes od muke...

 

U drugi vestima, kontejnerske vozarine su skocile u do sada nedostignute visine: tako, na primer, jedan od najvecih Cosco Shipping za prvi kvartal ove, 2021. godine prijavljuje neto profit (sta god to znacilo) od oko 2.3 milijarde dolara u odnosu na neto profit od 44 miliona dolara u istom periodu prosle, 2020. godine dok, doduse, korone nije bilo...

The Loadstar, zaista respektivna i od ugleda kuca upozorava na nezdravu pregrejanost, ali ko ce to jos da gleda...

Mislim, dok se para vrti...

 

Jedino su jadni крузераши na belom hlebu, ceznjivo se osvrcu ka mama-drzavi, ali bice da je korona u ovu granu unela toliko stete i poremecaja da posle nje jednostavno vise nista nece biti isto...

Link to comment

@namenski je, kao i uvek, iskreno zabrinut za kruzere pa da vidimo dokle su stigli...:fantom:

 

Posle x odlaganja i otkazivanja, kruz kompanije su uspele da izlobiraju podršku nekih političara. To im sigurno ne bi uspelo da vakcinacija nije uzela zalet pa, između ostalog, koriste i talas narastajućeg optimizma. Na ovom linku su izjave senatora koji su pokrenuli inicijativu i skupljaju dalju podršku. 

 

Predstavnici kompanija su u jednom trenutku izgubili sttrpljenje pa su CDCu počeli da prete tužbama. Kao što se može pročitati, izjave su sada odmerenije, poduprte malo razumnijim argumentima i provejava optimizam umesto dosadašnjeg kukanja. S obzirom da američko tržište ima najveći udeo u obrtu cele industrije, sve oči su uprte u njih. Samim tim je indikativno i da se na evropskom tržištu još niko ne usuđuje na bilo kakav restart, pa čak ni pomenute kompanije koje su do početka pandemije koliko-toliko pokrivale Evropu. 

 

Ono što je kruz kompanijama ranije obezbeđivalo generisanje profita se sada okrenulo protiv njih; smeštanje 3-6000 ljudi na mali prostor, registracije po Panamama i Bahamima, kratkoročni kruzevi pravljeni da bi se novac uglavnom trošio na brodu a ne u lukama, ucenjivački stav prema državama u čijim su vodama plovili...sve su to stvari koje bi u idealnoj varijanti mogle da sada budu bolje regulisane. Naravno, nisam optimista da će se to dogoditi, ali neće se ni ponovni početak dogoditi tako brzo i jednostavno.

 

Jer, bude li se ponovila epizoda sa Diamond Princessom, biće bolje da brodove sami iseku i prodaju na kilo.

Link to comment
8 hours ago, ragasto said:

@namenski je, kao i uvek, iskreno zabrinut za kruzere pa da vidimo dokle su stigli...:fantom:

Ogovaras me, ogovaras, a? :D 

 

Mislim da je mrka kapa sto se tice inicijativa koje si pomenuo: sto se americkog trzista tice, (pre)velike bele ladje su odsvirale svoje - nisu, naime, cuvari onih cuvenih americkih radnih mesta ni sto se gradnje ni sto se eksploatacije tice, a bice da ni post-korona klijentela vise nece biti ista, kako ekonomski, tako i psiholoski.

Ono, uz dovoljnu finansijsku inekciju, mozda pozive jos koju godinu, ali sumnjam da ce dobrobit cruise klijentele biti na prvih 10 mesta u ekonomskim problemima koji se naziru i na globalnom planu.

Ako iko, prezivece, a bogami i avanzovati trziste takozvanih Expedition Cruise brodova, trend koji je poceo da raste jos uoci korone i kako-tako zivotari i tokom ove poslednje katastrofalne korona godine.

 Wartsila-Exp-Cruise.jpg

Dakle, mali brodovi, da ne idem u tehnicke detalje, duzine do cirka 100-ak metara i kapaciteta u vr' glave 200, ako i toliko putnika.

Namenjeni duzim krstarenjima po zabacenim, egzoticnim podrucjima, projektovani tako da pruzaju uslugu i komfor skoro pa jahta klase:

Scenic-Luxury-Cruises.jpg

 

Lindblad-second-new-polar-vessel-designe

Namenjeni, ciljani za visokoplatezniju klijentelu, one cuvene sminka lovce na adrenalin, dusu dali za teranje moda poput brige za ocuvanje sredine, primenu novih, zelenih tehnologija, dakle, sve u svemu zadovoljavajuci modne trendove i ne bakcuci se sa problemima koje si pomenuo.

U igru ulaze, vec uveliko, i veliki igraci poput Damen-a, onako od oka, cak i ove protekle korona godine gradi ih se 20-ak, ponuda raste, ne znam doduse kako je sa trzistem, ali su im post-korona prednosti - onako kako ih se danas vidi i koliko se zna - poprilicne: manji broj ukrcanih, laksa i sigurnija zdravstvena kontrola, pa samim tim i rizici, ali i 'aj da tako kazem svesnijatm klijentela sa kojom se lakse dogovoriti i koju je lakse kontrolisati.

expedition-cruising-damen.png

 

Naravno, bez nastm ne moze da prodje ni ovde :D - Pastrovich Studio:

101m-108pax-x-expedition-cruise-cruise-s

 

Ne znam kako ce se - ako sam u pravu - u sve ovo uklopiti danasnji veliki, mislim na cruise kompanije, trziste postoji - interesantno da vecina prognozera gadja Kinu kao jedno od glavnih trzista, i ako, naravno Amerika jos uvek ostaje #1 segment po znacaju, tek mislim da ce veliki da se ogranice/vrate na cirka 50,000 tona, max do 1,000 putnika i duza krstarenja sto pre svega znaci vise cene kojima ce se kompenzovati dosadasnja masovnost po sve nizim i pristupacnijim cenama za svaciji dzep:

NYK-Meyer.jpg

 

Bice, optuzices me da mi nije krivo, znam :), da je velikim belim monstrumima odzvonilo i to ne samo zbog korone: velicina, trka za velicinom je dosla po svoje, a tradicionalne turisticke destinacije, uglavnom ako ne i sve su po pravilu male luke, znacajne istorijski ili po prirodnim lepotama, toliko male da dolazak cak i samo jednog monstruma sa 5,000 ljudi izaziva pravu kataklizmu, bez skoro pozitivnog ikakvog efekta na lokalnu ekonomiju.

Ako sam u pravu - bice da ih je pojela sopstvena velicina, da ne kazem alavost...

Edited by namenski
  • +1 2
Link to comment

Ovo se i dalje može nazvati pauzom koja je izazvana virusom. Imam u glavi opciju, verovatno previše optimističnu, u kojoj je ovo trenutak da se poslovanje kruz kompanija malo ozbiljnije reguliše i da se negativne posledice izazvane tom veličinom stave koliko-toliko pod kontrolu.

 

Sad već manje verujem u to pošto im se pridružuju i predstavnici američkih država (Florida i Aljaska, naravno) koji utiču na CDC jer se gubi novac u komplementarnim delatnostima koje još uvek stoje zbog kruzera. A za razliku od kruzeraša, oni plaćaju porez. Ima velike pravde u tome što im je veličina došla glave i vrlo idealistički vidim situaciju u kojoj brodovi prolaze kroz ozbiljan remont da bi svi članovi posade dobili posebne kabine sa mokrim čvorovima jer to zahteva CDC. Pa bi to povuklo smanjenje kapaciteta gostiju, renoviranje njihovih kabina da bi se ukinuli laptop kreveti za decu i odrasle...i još 500 detalja.  Teško izvodljivo, ali izvodljivo.

 

Mogu samo da pretpostavim koliko na Karipskim ostrvima sada kukaju što nema brodova i masovnog turizma...

 

 

Link to comment
5 minutes ago, ragasto said:

Ovo se i dalje može nazvati pauzom koja je izazvana virusom. Imam u glavi opciju, verovatno previše optimističnu, u kojoj je ovo trenutak da se poslovanje kruz kompanija malo ozbiljnije reguliše i da se negativne posledice izazvane tom veličinom stave koliko-toliko pod kontrolu.

 

Sad već manje verujem u to pošto im se pridružuju i predstavnici američkih država (Florida i Aljaska, naravno) koji utiču na CDC jer se gubi novac u komplementarnim delatnostima koje još uvek stoje zbog kruzera. A za razliku od kruzeraša, oni plaćaju porez. Ima velike pravde u tome što im je veličina došla glave i vrlo idealistički vidim situaciju u kojoj brodovi prolaze kroz ozbiljan remont da bi svi članovi posade dobili posebne kabine sa mokrim čvorovima jer to zahteva CDC. Pa bi to povuklo smanjenje kapaciteta gostiju, renoviranje njihovih kabina da bi se ukinuli laptop kreveti za decu i odrasle...i još 500 detalja.  Teško izvodljivo, ali izvodljivo.

 

Mogu samo da pretpostavim koliko na Karipskim ostrvima sada kukaju što nema brodova i masovnog turizma...

 

 

U neku ruku je Off, ali se smejem za sebe, kada si pomenuo uslove zivota posade :D: interesantna je evolucija - izazvana najrazlicitijim razlozima - kroz koju je prosao smestaj posade na brodovima pocev od preovladjujuce pojave mehanickog pogona, dakle negde od druge polovine 19. veka, i to kako ratnih tako i komercijalnih, trgovackih...

Evolucija tokom koje su brodovlasnici otkrilitm da je bolje placati zadovoljnu, dobro nahranjenu i dobro smestenu, pa i dobro placenu posadu, nego...

 

Hamock-01.jpg

 

naval-Hammock.jpg

 

Emigrant-cabin.jpg

 

Nekada borba za radnicka prava i bolje uslove rada, danas korona, tek 'ajd da se barem neko ovajdi sa sve potrebom za posebnim, individualnim smestajem...

 

BTW, kada smo kod velicine kao mere za sve i po svaku cenu, cini mi se da je na danasnji dan potonuo Titanic, nepotopivo cudo tehnike svog vremena...

 

Titanic-FEATURE.png

 

Titanic.png

 

Titanic02.jpg

  • +1 2
Link to comment

Odavno kaze moja hanuma da se ovde preselimo. Sve stanovi, nista turisti... a tona ima bas tu negde ko Titanik. Sto bi se reklo, barka po meri coveka. :D  Cijena, prava sitnica. Doduse stoji parkiran i prazan otkad je korona pocela, mozda padnu cene garsonjera za neki milion.

 

1280px-The_World_(in_Melbourne).JPG

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...