Jump to content
IGNORED

Plovila


Indy

Recommended Posts

Pre neku nedelju sam gledao neki stari dokumentarac o potonucu Estonije. Za mene je bio iznenadjujuc momenat sto sa komandnog broda nisu mogli da vide, zbog geometrije broda, da su im pramcana vrata otisla. Prica prezivelih je bas jeziva.

 

Quote

Sta god nova istraga eventualno pokaze, uticaj koji je katastrofa MS Estonia imala na promenu i poboljsanje regulative vezane za sigurnost plovidbe moze da se - po broju i znacaju promena - meri sa promenama koje su izvedene posle katastrofe RMS Titanic-a.

 

To je ono sto sam ti napisao na prici o SpaceX

 

Quote

Kao u prici sa brodovima gore - mnogo ih je potonulo dok nisu poceli da prelaze okean rutinski. Ali da nisu probali, ne bi ga nikad ni presli.

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

https://www.bbc.co.uk/news/science-environment-54597767

 

Quote

Britain's new polar ship, the Sir David Attenborough, has left her Merseyside construction yard.

Sirens and accompanying tugboats marked the Attenborough's departure from builder Cammell Laird's wet dock at Birkenhead.

Four years in the making, the £200m vessel is about to venture out on a series of sea trials.

But her first journey was only a short one - a few hundred metres down-river to Liverpool's cruise terminal.

She's going to be tied up there for a few days of final crew training and familiarisation, before then heading off into the Irish Sea. 

The Attenborough is going to sail across the north Wales coast to Holyhead, which will be her base for the next year. But she can't arrive until after the latest Welsh Covid lockdown, which ends on Monday 9 November.

 

_115017616_hi063942863.jpg

Link to comment
On 21.10.2020. at 23:00, jms_uk said:

Dobro je, jes' da je potrajalo, ali isplatilo se, vidi se uostalom... :) 

 

A da ih treba, treba, pogotovo sto su Sovjeti batalili onolike svoje, a Finci im ih штанцовали u kolicinama... :D 

 

Trenutno, Juzna Afrika barata sa ponajvise i 'aj neka bude i ponajboljim:

SA-Agulhas-II.jpg

Agulhas II, moderan, zaplovio neke 2012, sa sve posvetom:

S-A-Algulhas-II.jpg

 

I njegov prethodnik:

SAAGULHAS.jpg

 

 

A da vrede i da su potrebni, ne samo zarad ekspedicija i istrazivanja, nego i za biti i na strasnom mestu postojati, a kud ces strasnije mesto od roaring forties:

samsa-geo-researcher-airlift.jpg

Evo, koliko onomad su se uverili clanovi posade i istrazivaci sa nastradalog:

GEO-SEARCHER.jpg

Geo Searcher-a, broda iste namene, doduse manjeg, koji se po teskom moru nasukao na na milju od ostrva Gough, kojeg su uspeli da se dokopaju i sa kojeg ih Agulhas II izvukao, njih ukupno komada 62...

Eno ih gore, iskrcavaju se iz helikoptera na Agulhas II...

 

Inace, odlicno se, na nanizanim tvojim i mojim fotografijama vidi brodska moda jer i brodovi - bas kao i automobili - itekako prate razne mode i pomodarstva.

A s obzirom da su pravljeni bas za teske, najteze uslove plovidbe, na njima se - ratne brodove ne racunam - ponajbolje vidi kolika su шминка i foliranje helikopteri koji se slikaju na raznoraznim jahtama sve kao bajagi da vlasnik brze stigne: nema te letece naprave koju hoces da imas na brodu, a da joj ne obezbedis garazu hangar, odnosno koja ce da izdrzi ono sto more moze da priredi.

Korozije i ostala nagrizanja da ne pominjem.

 

 

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Nije taze, 2012. godina je u pitanju, ali dobar primer sta moze da se dogodi brodu, narocito modernom putnickom sa ogromnim bocnim povrsinama izlozenim vetru, cak i u tako jakojtm luci kao sto je Marselj...

Vetar je bio brzine nekih 100-ak km/h, dakle brzine koja nije nezamisliva ni na kopnu: skelatm Napoleon Bonaparte, Nationale Corse Mediterranee (SNCM), rupa na boku duzine cirka 30 metara i dokaz stare teorije koju doduse ne sme da potpise nijedna strucna knjiga - da je na brodovima kada ozbiljno zaduva da se brze bolje iz luke sklone na otvoreno, sto otvorenije more:

Napoleon-Ferry-02.jpg

 

Napoleon-Ferry-01.jpg

 

Napoleon-Ferry-04.jpg

 

Napoleon-Ferry-03.jpg

  • +1 1
Link to comment

@vememah

Sada tek videh i sliku, vememahe, mogao si barem da se potrudis i nadjes neku pravu, a ne ovaj fotosop: ovako nesto ne postoji, onaj sto je fotosopovao slagao kako mu se ћефнуло, nema smisla, neozbiljno... :fantom: 

 

N6fwxVR.jpeg

Link to comment

Šta slagao? Kontejnere?

 

Znači Maersk objavljuje fotošopovane slike svojih brodova.

https://www.maersk.com/news/articles/2020/10/26/covaxx-and-maersk-enter-partnership-to-supply-covid19-vaccines

 

Ajd' deder objasni u čemu je bitnom ta različita od ovih, pokupljenih sa najrazličitijih sajtova dobijenih kad se u Google pretragu slika ukuca "Maersk Essen" osim što su pri zadnjem farbanju očigledno izbacili reč Line iz natpisa na boku.

 

K5NJ6mq.jpeg

 

poOqS7X.jpeg

 

tGWA47B.jpeg

 

 

Edited by vememah
Link to comment
6 minutes ago, vememah said:

Šta slagao? Kontejnere?

 

Znači Maersk objavljuje fotošopovane slike svojih brodova.

https://www.maersk.com/news/articles/2020/10/26/covaxx-and-maersk-enter-partnership-to-supply-covid19-vaccines

 

Ajd' deder objasni u čemu je bitnom ta različita od ovih, pokupljenih sa najrazličitijih sajtova dobijenih kad se u Google pretragu slika ukuca "Maersk Essen" osim što su pri zadnjem farbanju očigledno izbacili reč Line iz natpisa na boku.

 

 

Ma sta ti je covece, em prvo nisam rekao da lazes, ne preteruj molim te, samo sam ti skrenuo paznju da je verovatno fotosop u pitanju: nema sanse da se ovoliko kutija naslaze, preterali su.

Osim toga gde ti ovde vidis hladjene kontejnere, nema teorije...

Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Kakvo te laganje spopalo?

Pa kazem ti bre:

6 minutes ago, namenski said:

 

Ma sta ti je covece, em prvo nisam rekao da lazes, ne preteruj molim te, samo sam ti skrenuo paznju da je verovatno fotosop u pitanju: nema sanse da se ovoliko kutija naslaze, preterali su.

Osim toga gde ti ovde vidis hladjene kontejnere, nema teorije...

 

Edit: i daj se mani tog 'laganja', nisam ga ni pomenuo, aman, a jos manje tebi prebacio.

Pricamo o fotosopu, aman covece.

Edited by namenski
Link to comment

Skoro sam na pucini video dva Grimaldijeva ro-ro carga (u stvari ro-ro/lo-lo pretpostavljam), Grand Cotonou i Grand Abidjan. Nista ruznije ni manje elegantno mislim da nikad nisam video na moru. Bukvalno kao pregolema kutija od cipela, pa jos s tim off-center vratima na starboard strani i random prorezima po "fasadi". Bukvalno ko sklepano od lego kockica.

 

grimaldi1.thumb.jpg.75f98f4f9c916785bdd26000984fff71.jpg

 

 

6.jpg

 

 

grimaldi.jpg.c351961143a828903f32457107a8a468.jpg

Link to comment
3 hours ago, chandra said:

Nista ruznije ni manje elegantno mislim da nikad nisam video na moru.

Lepota je u oku posmatraca... :D

A da je odvratan - jeste... :D

A Zabari, Grimaldi, pokrivaju ovim ruznim pačićima (sa sve imenima brodova) trzista Afrike i Juzne Amerike: nesto kontejnera i nesto evropskog otpada polovnih automobila, onog sto ne zavrsi po Srbijama i ostalim Moldavijama...

Imaju i jednu olaksavajucu okolnost: jedna od retkih, mozda vec i jedina kompanija su koja nudi i putnicki prevoz na teretnim brodovima, iskustvo koje nekome ko ima para i interesovanja mozda nesto i znaci, tek musterija ima.

A voziti polovne automobile na gladna trzista te vrste robe moze (ako nisi Grimaldi) i ako si pribegao sopstvenoj reziji, tezgaris prakticno, i drugacije da se zavrsi, k'o kod ovih novih Rusa koji su se snaslitm da iz Japana za Vladivostok povezu i nesto pride :cry::

 

 

A nakaze, k'o nakaze ima ih raznih:

ramform-titan-seismic-ship.jpg

Ovaj seizmicar, Ramfor Titan....

 

cityofrotterdam.jpg

Pa brod za prevoz automobila City of Rotterdam, cist, ne mesanac kao onaj tvoj Grimaldijev, koji je pre neku godinu morao da odgovara i snosi posledice zbog toga sto se ispostavilo da na svu lepotu sa mosta bas i ne moze da se vidi kako treba pa 'oce i da se sudari...

 

Natori.jpg

Natori, ili - nece dizaj Japance pa to ti je...

Ne zaostaju ni ratnicitm: HMS Queen Elizabeth, novitet, ponos i dika kraljevske mornarice, prvi korak na putu - kako Boris onomad zvanicno izjavi - da je vreme da Britanija krene stazama stare slave i da se u izgradnju najjace mornarice u Evropi:

HMS-Queen-Elizabeth.jpg

Doduse, oni imaju i 1 olaksavajucu okolnost za sve ovo: trenutna moda je da se bude stealth, koliko-toliko, ali ipak...

 

I - moj apsolutni favorit:

aranui-5-ship.jpg

Aranui 5, clan gotovo izumrle sorte putnicko-teretnih brodova, nakaza koja putuje do, po i oko Tahitija, Polinezije, taj rad.

I kojom za neke pare moze da se krstari, provoza, tako za oko 5-6,000 US$, hiljada gore ili dole, Bora-Bora, Nuku Hiva, 15 dana...

Treba stvarno biti dizajmajstortm pa od nekada najlepsih brodova - mislim na klasicne - napraviti ovako nesto...:puke:

 

 

@vememah pogledaj ti to bolje, vidis valjda da je fotosop, majstortm zaboravio da premaže: Maersk Essen ili kako se vec zove, pa - SIngapur... :isuse: 

 

 

 

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment
Isti brod u drugom okruženju.
 
Quote
Nick Souza Photography
@nsouzaphoto

 

The 13,000 TEU Maersk Essen enters the Port of Los Angeles fully loaded and with a fresh paintjob!

 

q4wv3xm.jpeg

 

https://www.imgkoa.com/post/6867312749153962643063/

 

I na snimku nakon farbanja:

 

 

Video sa slično naslaganim kontejnerima dok je još imao stari natpis:

 

 

  

14 hours ago, namenski said:

Edit: i daj se mani tog 'laganja', nisam ga ni pomenuo, aman, a jos manje tebi prebacio.

 

Nisam ni ja spominjao nikakvo laganje, ne znam o čemu pričaš. Evo da ti nacrtam detaljno pošto si već dvaput pokazao da imaš problema s razumevanjem.

 

Quote

onaj sto je fotosopovao slagao kako mu se ћефнуло, nema smisla, neozbiljno...

 

Quote

Šta [je] slagao [kako mu se ćefnulo]? Kontejnere?

 

Edited by vememah
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...