Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

Meni sve, forma, nov glas, osveženje, srčanost, ritam, teme, divna ironija, ranjivost, izbor motiva, hrabrost, novo pozicioniranje l.s, novo pozicioniranje sela i njegovo novo čitanje, socijalni aspekti u novom svetlu, sveža preispitivanja identiteta, humor, sve. Predviđam joj blistavu budućnost i visoko pozicioniranje u istoriji srpske književnosti. A tek je na početku. I to je tako nenapadno ušetala isključivo zahvaljujući čistom talentu. <3 

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, Taihoskopija said:

Meni sve, forma, nov glas, osveženje, srčanost, ritam, teme, divna ironija, ranjivost, izbor motiva, hrabrost, novo pozicioniranje l.s, novo pozicioniranje sela i njegovo novo čitanje, socijalni aspekti u novom svetlu, sveža preispitivanja identiteta, humor, sve. Predviđam joj blistavu budućnost i visoko pozicioniranje u istoriji srpske književnosti. A tek je na početku. I to je tako nenapadno ušetala isključivo zahvaljujući čistom talentu. <3 


Dosta toga sto si navela su vrlo fluide i subjektivne kategorije ( osim ritma ). Ok, priznajem hrabrost, uvesti bas toliko seoski motiva u nesto sto je u biti koncepirano kao "urbana" i moderna poezija je retko ( mada opet, to vec postoji, samo nije niko rabio to bas u tolikoj meri ), ali opet, ne mogu se oteti utisku da tu nesto bas i nije tako iskreno, kako se predstavlja.  Mislim da je njena poezija pre ulagivanje odredjenim urbanim krugovima koji su bitni u poeziji, nego sto je iskrena kritika neseg patrijahalnog seoskog drustva. I teme su uglavnom iste, red snishodljiv odnos prema selu, red borba protiv patrijahata, red je ona ne znam ni ja koliko obespravljenja time sto je rodjena na selu, red se emancipuje i ponekad kusa lezbejzebjstvo cisto da bude dovoljno liberalna. 

Mada meni su licno najveci problem  njene dosta slabasne pesnicke slike, dosta to ga ide direktno u kic ( Marina Tucakovic Style ):

“jedna zaljubljena žena
opasnija je od NATO tenka…
u vezi s kosovskim pitanjem
generale
božuri cvetaju
u mojim gaćicama”.

 

Ja ne kazem da ona nije talentovano, ali ovoliko ishajpovana, sa poezijom koja je jos uvek u razvoju, ne znam, mislim da je nasoj "drugoj Srbiji" milo sto mogu konacno da kazu, "evo je konacno i neka nasa sa sela, sve vreme smo bili u pravu", i to je to mozda donekle ( pored jednostavnog pesnickog stila, prijemcivog za sire mase ) izvor njene popularnosti. U perspektivi to bi mogla da joj bude i medvedja usluga, nadam se da ce se uskoro vise baviti poezijom, a manje para-poezijom, za sada je to tek poetski zametak, sa mnogo potencijalam, ali ipak samo zametak.

Link to comment
14 minutes ago, gospa buba said:

e kad sam znala da ce kosovsko pitanje da bude problem :lolol:

Ovaj turbo light vam je OK?

"jedna zaljubljena žena
opasnija je od NATO tenka"


Msm nije ona kriva da se razumemo, kriv je onaj koji je uredjivao knjigu, a propustio je ovakve turbo momenta.
 

A svakako da ima ko ce te potapsati po ramenima ako se po**es po Kosovu ( cak i na ovako bezazlen nacin) i nasloniti na svoje nabujale gradjanske grudi, toga bar ima kol`ko ti dusa iste u nas. :D

Edited by Kundera
Link to comment
On 13.1.2021. at 17:57, Fakundo Sava said:

Ajd da pitam prvi, kakva je to žurka bez žena? 

 

Kako kaže Teofil, "mizoginija i falocentrizam" :laugh:

 

Spoiler

Evo nekih od ospoljenja ove vesele kakofonije – vesele pod uslovom da se ne tiče ni vas ni bilo koga koga poznajete. Žiri objavi širi izbor od tridesetak knjiga: aha, vidi koliko tu ima Lagune, opet će Laguna da dobije Nagradu, svi im se klanjaju, svi su kupljeni, niko im ništa ne sme! Onda se, sužavanjem izbora, Laguna svede na dve, pa na nijednu knjigu; prethodni mudraci zaćute dok se resetuju na neku novu skomračnu pizdariju, a jave se – mada mnogo malobrojniji – čestitari i svečari: bravo, najzad je neko Monopolistima stao za vrat! Nakon zasipanja ekskrementima tapšanje po ramenu izgleda kao ogroman napredak, ali nije, naprotiv, zato što je bazirano na podjednako nakaradnoj premisi, samo obrnutog predznaka. Premisa je da ti, u svojstvu "žiriste", imaš nekakav odnos prema Laguni ili bilo kojem drugom izdavaču, a nemaš ga i ne smeš da ga imaš.

Ili, recimo, objavite uži izbor od deset romana. Zdesna odmah uskliknu bez ljubavi: ah, genocid nad identitetom, samo jedna knjiga je odštampata ćirilicom srbskom našom milom! Pa šta da im mi radimo, je’l da ih preštampavamo vama za ljubav? S leva, pak, dopre cilik: uh, mizoginija i falocentrizam – samo jedna žena! Okej, rodice, šta predlažete: da uvedemo kvote? Ili je bolje da nam odmah dostavite spisak budućih laureatkinja po kojem ćemo postupati, da se ne mučimo bzvze? Pardone mua, ovako smo diskutovali i ovako smo glasali, treba li naknadno da revidiramo spiskove ne bismo li nekako zadovoljili brojne, a suprotstavljene čaršijske i turšijske interese i prohteve?

I sve to pre nego što smo uopšte i zagazili u "visoku politiku", u stare omraze i (bes)principijelne podele na Ovu i Onu Srbiju, u nezamislivo enormne sujete neprispodobivo maleckih ljudi, u namigujuće burazerizme i sestrizme koji se olujno namrače kad ne dobiju ono što misle da im pripada, u mahniti egzibicionizam razmaženih prinčeva samoljubne ispraznosti etc. etc.

 

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...