Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

59 minutes ago, notenoughreasonsforclaire said:
uskliknu bez ljubavi

:lolol:

 

izgleda da se prilično iznervirao... ili ga je samo ponelo pero. delovao je prilično relaksirano na televiziji kad se oglašavao povodom "bojkota".

Link to comment

Aktivno pratim ono šta pišu pojedini potpisnici bojkota ove nagrade ( konkretno jednog pisca ) i mislim da su u pravu svi oni koji su tražili od svojih IK da ih više ne prijavljuju za tu nagradu.

 

Sve vreme se piše o nekompetetnosti ovogodišnjeg žirija. Ne mogu jedan kolumnista, jedan filozof, pesnik, urednica na jednoj televiziji da ocenjuju knjige savremenih pisaca. Nisu književni kritičari.

 

Između ostalog, ukoliko pratimo te potpisnike bojkota možemo da saznamo da je Bodirogić bio urednik Ilićeve knjige a Ilić je uređivao Bodirogićevu knjigu. Zar Orfelin nema svoje urednike? Pojavljuje se tu i neka njihova veza sa Teofilom. Zanimljivo.

 

A Teofil Pančić iako nije psiholog daje psihološku analizu "bojkotaša"- svi su oni ljubomorni i uvređeni, po njemu. Kako to on zna? I zašto se meša u celu priču IK Laguna koja nema veze sa bojkotom? Laguna se nije ni oglašavala povodom Ninove nagrade.

 

Knjige pisca sa kojim sam u kontaktu prevode se na više od 10 jezika, prošle godine je napisao roman koji je i edukativan i koji razbija tabu teme ovog društva..i ne može da dobije Ninovu nagradu. Zašto? Nije simpatičan žiriju?

 

OK, možda sam suviše subjektivna..i možda grešim. Ne razumem kako to pisac Saša Ilić koji od 2010.u bojkotu Ninove nagrade pristaje da dobije nagradu i 10k evra. 

 

I zašto se spominje jugoslovenstvo, da li je on u romanu "Pas i kontrabas" pisao o Jugoslaviji? 

 

Njegovu knjigu neću da kupujem. Kad stigne u biblioteke, tada ću je čitati. 

 

I eto..skoro svake godine podigne se prašina oko ove nekada značajne i vredne nagrade...Videćemo za godinu dana šta će biti, da li će se "bojkotaši" predomisliti ( za jednog znam da neće ) i ko će biti u žiriju...

 

Vreme će pokazati ko je  bio u pravu....Teofil+ostatak žirija ili bojkotaši.  

Link to comment

@Host  Ja sam napisala da sam pomalo subjektivna jer poznajem jednog od potpisnika peticije bojkota.  Ali objektivno posmatrano- članovi žirija nisu književni kritičari koji kontinuirano prate savremenu književnost u Srbiji- tačnije pisce mlađe i srednje generacije.

 

Oko ovogodišnje dodele Ninove nagrade digla se velika prašina. Evo još jedne podrške potpisnicima peticije

 

https://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:845035-Deo-strucne-javnosti-stao-iza-odluke-18-domacih-pisaca-Podrska-bojkotu-Ninove-nagrade

 

Slažem se da su nagrade koje dodeljuju čitaoci i biblioteke najvrednije a znam da i piscima više znači taj direktan dijalog sa čitaocima.

 

Što se jugoslovenstva tiče, nemam ništa protiv onih koji se tako osećaju i izjašnjavaju mada te zemlje nema već dugi niz godina.

 

I žao mi je što nisam pročitala knjigu Marka Vidojkovića koja govori o Jugoslaviji, tačnije kako bi se danas živelo da je ona ostala kao država...

 

 

Link to comment
1 hour ago, Dzudi said:

@Host  Ja sam napisala da sam pomalo subjektivna jer poznajem jednog od potpisnika peticije bojkota.  Ali objektivno posmatrano- članovi žirija nisu književni kritičari koji kontinuirano prate savremenu književnost u Srbiji- tačnije pisce mlađe i srednje generacije.

 

Oko ovogodišnje dodele Ninove nagrade digla se velika prašina. Evo još jedne podrške potpisnicima peticije

 

https://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.html:845035-Deo-strucne-javnosti-stao-iza-odluke-18-domacih-pisaca-Podrska-bojkotu-Ninove-nagrade

 

Slažem se da su nagrade koje dodeljuju čitaoci i biblioteke najvrednije a znam da i piscima više znači taj direktan dijalog sa čitaocima.

 

Što se jugoslovenstva tiče, nemam ništa protiv onih koji se tako osećaju i izjašnjavaju mada te zemlje nema već dugi niz godina.

 

I žao mi je što nisam pročitala knjigu Marka Vidojkovića koja govori o Jugoslaviji, tačnije kako bi se danas živelo da je ona ostala kao država...

 

 


Prvi bold, 
Odakle neko ovo moze da zna? Nemaju objavljene kritike? Mozda samo prate, mozda kritike nemaju gde objaviti. Koja su uopste relevantna mesta na kojima se to objavljuje? Ne znam koliko je to "kontinuirano" izrazeno u vremenu, ali bar za Teofila znam(o) da prati (mozda neko zna i za ostale). Takodje, zasto je pri izboru za aktuelnu godisnju nagradu potrebno pratiti i znati kretanja niz godina u nazad? Ko uopste to moze/ i radi ako je produkcija 100 ili 200 romana godisnje? Koja je uopste privilegija biti clan ovog zirija da bi neko koga savremeni srpski roman ne zanima pristao da ih procita 30, 40 (ili po koliko vec raspodele svakom)? Ne verujem da je toliko placeno. Fun fact, valjda 4 od 5 clanova zirija je bilo isto i prosle godine pa se lanjski dobitnik sada izjasnio da su nekompetentni.

 

Drugi bold, 
Zasto su te nagrade najvrednije? Sta su to uopste citaoci, mislim, ima li dokaza da je neko nesto zaista procitao ako je kupio knjigu ili je uzeo iz biblioteke? U vreme Sajma je najvidljivije ali i van njega se zna sta je najtrazenije. Mozda je to najvrednije i tim autorima kao i njihovim izdavacima, ali ako se meri zaradom (u sustini je to najvrednije i dobitniku NINove nagrade). Nemam nista protiv, niti bih koga po tom osnovu kritikovao ali shvatam da bi radije ovde pricali o nekim drugim knjigama. Sto se tice biblioteka, istina, situacija je tu nesto bolja, no i tu se cesto na godisnjim listama provuku knjige tipa Mir Jam.

 

Procitao sam ovaj tekstic, sreca da je kratak ali srazmerno duzini je i "dubok". Da ne skrecem na "ideoloski" sukob, ovo je sasvim dovoljno indikativno.

Quote

- Podržavam pravo pisaca da bojkotuju nagradu za koju se unapred znao dobitnik - kaže dr Igor Perišić za "Novosti".

 

Tesko da je ovo istina ako se uzme u obzir da je na glasanju rezultat bio ipak 3:2.

 

Na kraju, NIN je danas privatni list. Koliko cujem, (ne citam ga i nisam proveravao) on vise ni nema vlastitu knjizevnu kritiku. Drzava je sa vlasnistvom prodala i ovu nagradu. Ako je po pitanju naslovnice uspela obeshrabriti vlasnika da odbrani svoju redakciju, mozda ce vec dogodine i odlucivati kome svom pulenu da se dodeli tih 10k evra. Za sada jos uvek nije tako.

Link to comment
51 minutes ago, variola said:

Odakle neko ovo moze da zna? Nemaju objavljene kritike? Mozda samo prate, mozda kritike nemaju gde objaviti. Koja su uopste relevantna mesta na kojima se to objavljuje? Ne znam koliko je to "kontinuirano" izrazeno u vremenu, ali bar za Teofila znam(o) da prati (mozda neko zna i za ostale). Takodje, zasto je pri izboru za aktuelnu godisnju nagradu potrebno pratiti i znati kretanja niz godina u nazad? Ko uopste to moze/ i radi ako je produkcija 100 ili 200 romana godisnje? Koja je uopste privilegija biti clan ovog zirija da bi neko koga savremeni srpski roman ne zanima pristao da ih procita 30, 40 (ili po koliko vec raspodele svakom)? Ne verujem da je toliko placeno. Fun fact, valjda 4 od 5 clanova zirija je bilo isto i prosle godine pa se lanjski dobitnik sada izjasnio da su nekompetentni.

 

 

Jedini koji je verovatno u materiji, ali koga prozivaju što nema završen fakultet je Teofil. Ovi ostali- pesnik, filozof, urednica kulturne rubrike možda su mogli da objave neku književnu kritiku u časopisima ili portalima namenjenim portalima. Ovih 18 potpisnika su verovatno proverili i znaju da nisu objavljene kritike.

 

I Jeste neobično što su se ove godine oglasili sa bojkotom nagrade. 

 

51 minutes ago, variola said:

Zasto su te nagrade najvrednije? Sta su to uopste citaoci, mislim, ima li dokaza da je neko nesto zaista procitao ako je kupio knjigu ili je uzeo iz biblioteke? U vreme Sajma je najvidljivije ali i van njega se zna sta je najtrazenije. Mozda je to najvrednije i tim autorima kao i njihovim izdavacima, ali ako se meri zaradom (u sustini je to najvrednije i dobitniku NINove nagrade). Nemam nista protiv, niti bih koga po tom osnovu kritikovao ali shvatam da bi radije ovde pricali o nekim drugim knjigama. Sto se tice biblioteka, istina, situacija je tu nesto bolja, no i tu se cesto na godisnjim listama provuku knjige tipa Mir Jam

 

Te nagrade su vredne i postoje čitaoci koji kupuju knjige i van Sajma. Na Fejsu sam član grupe koju je otvorila IK Laguna tačnije lanac Delfi knjižara. Meni se ne dopada što ima onih koji čitaju Hari Potera, ali tu su i "ozbiljniji" čitaoci kojima nije teško da pročitaju 450+stranica neke knjige. 

 

Knjige tipa Mir Jam sve manje se čitaju. 

 

Dalje, što se naših pisaca tiče, vidim da neki od njih vole kontakt sa čitaocima preko Fejsa i živi kontakt sa čitaocima. Novčana nagrada svima znači, ali znači i priznanje od čitalaca. 

Edited by Dzudi
Link to comment
9 hours ago, Dzudi said:

Ovih 18 potpisnika su verovatno proverili i znaju da nisu objavljene kritike.

 

I Jeste neobično što su se ove godine oglasili sa bojkotom nagrade. 

Dalje, što se naših pisaca tiče, vidim da neki od njih vole kontakt sa čitaocima preko Fejsa i živi kontakt sa čitaocima. Novčana nagrada svima znači, ali znači i priznanje od čitalaca. 

 

Tebi srpski nije maternji?

Edited by toceje
Link to comment

Srpski mi je maternji jezik, zašto?  

 

Ne razumem zašto vam smetaju tih 18 potpisnika ( dvoje znam lično ). Ti potpisnici nisu potpisali to zajedničko pismo zato što se ideološki slažu, što se svi druže i sl.. Različiti su ali se svi slažu kada je žiri u pitanju.

 

Meni nije jasno zašto pojedinci nisu reagovali ranije iako su bili u užem krugu za izbor nagrade. 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...