Jump to content
IGNORED

Hard n' heavy department


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

The X factor je posljednji album od Mejdena koji sam ispratio i slušao. Kao netvrdokornom fanu nije mi teško pala tektonska tranzicija na novog pjevača i rekao bih da je Bejli to pošteno i muški izvukao. Dobro je zvučalo, mada se može prigovoriti da tenzičnost pada u drugom dijelu ploče nakon Judgement of Heaven.

 

Ovih dana sam ubacio album u plejer nakon jedno deset godina, a večeras mi je zanimljivo da poredim kako to uživo izvodi Dikinson u poređenju sa originalom u meni najdražoj Lord of the Flies. Prvi put gledam oba ova snimka.

 

 

Odmah se čuje da su gitare u nižem tonskom ključu (el se tako kaže?), što je vjerovatno urađeno da bi se bolje prilagodio i istakao Brusov glas. Zanimljivi su novi aranžmani na vokalima, kada Dikinson prelazi u najviši registar i tuče punom snagom iz svog glavnog oružja. Jasno se potrudio da pjesmi podari sopstveni pečat i nije da nije efektno, naročito u ovoj raskošnoj koncertnoj produkciji. Ali se zarad atraktivnosti odmaklo od albumske verzije u kojoj se kroz melanholičnu melodju prihvata svoja/naša unutrašnja priroda grešnika i svetaca u nagonu za životom.

 

 

Blejzov bend je malo drugačije naštimovan, čini mi se vjernije zvuku sa albuma, uz neke sitnije izmjene na ritam gitari. Čvršće je i kohezivnije. Bejli apsolutno dominira - samouvjeren je, precizan i bez trunke napora prenosi ono što su mikrofoni uhvatili u studiju. Jasno šalje poruku i stavom i glasom - ovo sam ja, ovo je moje.

Link to comment

@autsajder

Bejli je uleteo u jednu od najtežih pozicija u žanru i herojski je izgurao. Verovatno sam subjektivan pošto sam počeo da ih slušam onda kada je on već bio u bendu, i tek mi danas nije jasno šta im je značilo da uzmu pevača čiji stil nije imao ništa zajedničko sa Dikinsonovim. Većina repertoara je morala da bude sa prethodnih albuma, aranžmani mu uopšte nisu prilagođeni, čovek se bukvalno lomio da bi ih otpevao...kao da su uzeli bilo koga da bi popunili vreme dok se onaj vrati.

 

Meni su ta dva albuma sasvim korektna, s tim što mi se više sviđa Virtual XI. Bejli je jako dobar pevač, u "svojim" pesmama je jak, kao na tom snimku što si okačio. A može i dosta toga da se nađe u njihovoj diskografiji u poslednjih 20 godina, od krljanja do akustike.

Link to comment

Meni je Blaze bio car, sa obzirom koga je zamenio i u kom bendu. Obožavam oba albuma, sa tim da mi je X Factor jedno 10x bolji. Ima više tegova na vagi, a sign of the cross mi je ponajveći, obožavam te njihove pesme od 10+ minuta, to su kao epovi.. A tek Judgment of Heaven.. Jedna od najboljih solaža njihova ikada. Pa look for the truth, uh. Man od the edge? Pizdarija. Lord of the flies? Uhhh, puštam album. :)


Virtual Xl mi ima vrh stvari... Ali ga jebe angel and the gambler, sa onim refrenom koji se ponavlja više od 100 puta (da, brojao sam). M;nogo me nervira ta pesma iako ima pevljiv refren i dobru melodiju. Ali obožavam two worlds colide, clansman - jedna od najboljih njihovih pesama za live ikad isto, i još par pesama sa tog albuma, ali ne može da mi se meri iskreno sa x factor. X factor je meni top 3 albuma ikad, seventh son i fear of the dark recimo.

Link to comment

Virtualu se zamera da je predugačak i da ima repetitivne pesme, a ist te primedbe mogu da se prikače na sve njihove albume koji su izašli posle njega. :D

 

Blaze ima i solidnu solo karijeru, super mi je Blood & Belief iz 2004. godine.

 

 

Edited by napadaj
Link to comment
3 minutes ago, Mil@n said:

angel and the gambler, sa onim refrenom...

Jao jeste, ono sam redovno premotavao...:lolol:

 

Quote

Virtualu se zamera da je predugačak i da ima repetitivne pesme, a ist te primedbe mogu da se prikače na sve njihove albume koji su izašli posle njega.

E, to. Tu su napravili dugoročnu promenu, ali kad takve pesme peva Dikinson, onda je to kao u redu.:rolleyes: 

 

Neka dobra strana svega ovog je što su napravili pauzu kakvu nisu imali od sredine osamdesetih, pa Dikinson neće umreti na bini. Od njega su baš pravili klovna, te mamutske turneje, te vozi avion...

Link to comment

Tako je, BNW je još duži i ima refrene koji se još više ponavljaju, ali gotovo bespogovorno važi za njihov najbolji od Somewhere In Time. Meni je odličan, ali ne vidim kako je to neuporedivo bolji od Virtuala. :D

 

Doduše, sve to mi je druga liga za Firepower, mislim da me u poslednjih 20 godina nijedan album nekih legendi nije tako oduševio.

  • +1 1
Link to comment

I meni izgleda da je taj album dobio mnogo više hvalospeva nego što realno zaslužuje, mada ima jakih pesama. Linkovao sam Fallen angel, to mi je jedna od najjačih pesama koju su ikada napravili...jedino što je iz perioda Powerslavea, valjda su je čuvali za crne dane. 

Link to comment

Taj Mayhem je stvarno poseban bend. Imam njihove albume na diskovima, pročitao sam i odgledao tone intervjua, gledao dokumentarce, dvaput ih video uživo... I opet su mi nedokučivi. Naravno, to odavno nije isti bend, trojica članova oko kojih je uvek bilo najviše buke preko 25 godina nisu tu, ali su Chimera, The Grand Declaration of War i Ordo ad Chao potpuno uz DMDS, Wolf's Lair Abyss i Deathcrush.

 

 

Link to comment

U aprilu će biti 4 godine od tog koncerta. Bio, naravno, ali nije mi smetao zvuk, pošto nosim čepove za uši na koncertima. Mnogo dobra stvar, sve se čuje bolje, čistije, dublje, bez prštanja i okolnih zvukova.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...