Jump to content
IGNORED

Nobelova nagrada za knjizevnost


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Da sam samo twitter pratio prethodnih dana, pomislio bi da je Slobodan Milošević osvojio nobela, ne Peter Handke.

 

10 hours ago, Anonymous said:

U stvari je pitanje do koje mere se mogu razdvojiti pisac i njegovo delo i njegov politički angažman? Veoma staro pitanje, mislim da su tu nekakve nijanse veoma bitne.

 

Odgovor na to pitanje, bar po meni, je da li je politički angažman uticao na književno stvaralaštvo takvog pisca, i da li zbog takvog stvaralaštva on dobija nobela?

 

Koliko može da se vidi na wiki,  većinu nagrada je dobio posle 2000-te godine. 

Link to comment

Pitanje o kojem smo raspravljali mi studenti na filozofiji. Ima neki super pisac ili kompozitor i oduševio vas je x puta, stvarno je dobar i volite ga ali onda saznate (nije tad bilo neta) da je autor u zatvoru na odsluženju doživotne kazne bez mogućnosti pomilovanja zbog višestrukih ubistava i silovanja žena, devojaka, muškaraca i dece svih polova.

 

 

Šta ćete posle tog saznanja misliti o njegovim delima, napisanim kad god, pre ili posle zločina ne menja stvar jer je lik psihopata.

 

Da li su zlo i dobro samerljivi i ako jesu u kom odnosu, koja je kvota danas?

 

A ako nisu, kako iko ikad može da se iskupi? Za bilo šta?

Link to comment
15 hours ago, Bujodrag said:

Pitanje o kojem smo raspravljali mi studenti na filozofiji. Ima neki super pisac ili kompozitor i oduševio vas je x puta, stvarno je dobar i volite ga ali onda saznate (nije tad bilo neta) da je autor u zatvoru na odsluženju doživotne kazne bez mogućnosti pomilovanja zbog višestrukih ubistava i silovanja žena, devojaka, muškaraca i dece svih polova.

 

 

Šta ćete posle tog saznanja misliti o njegovim delima, napisanim kad god, pre ili posle zločina ne menja stvar jer je lik psihopata.

 

Da li su zlo i dobro samerljivi i ako jesu u kom odnosu, koja je kvota danas?

 

A ako nisu, kako iko ikad može da se iskupi? Za bilo šta?

 

Jeste ta tema zanimljiva ali Handke se uopste ne uklapa u nju. Koliko je svima poznato, covek nije izvrsio nikakvo krivicno delo, niti se pozitivno izjasnjavao u korist zlocina sa kojima se navodno povezao "podrzavanjem" nekih ljudi i nekih politika. Veliki broj tih "uz kurac" umetnika je devedesete na Balkanu doziveo kao jos jednu priliku da idu "uz kurac" politickom mejnstrimu zapada o kojem imaju misljenje kakvo imaju. Najcesce s pravom. Posto smo mi (ne Milosevic, mi Srbi, to se danas zgodno precutkuje) po zapadnim medijima bili prokazani kao arhi-oponenti svih "vrednosti zapadne civilizacije" i necuveni divljaci globalne vaznosti, ljudi kao Handke su nasli neke licne, ideoloske ili ne znam kakve razloge da kao budu na nasoj strani. Posto smo u medjuvremenu svrgnuti sa tog bogougodnog mesta u korist nekih tamo zutih, smedjih i inih i Handke je prestao da bude meta, pa je doslo vreme da se nagradi njegov knjizevni rad kako zasluzuje i kako dolikuje.

 

Ovo cemu danas prisustvujemo nije nista drugo do nacionalisticki refleks u regionu od strane nekih mizernih lokalnih igraca i njihovih, takodje potrosenih, glasnogovornika po zapadu koji su shvatili da se njihov politicki i drustveni narativ preselio u istoriju, pa prskaju okolo u nemoci i frustraciji. Ne napadaju oni Handkea vec brane taj svoj narativ. Kad vidim da hrvatsko Ministarstvo kulture, koje finansira istrazivanja i filmove o Jasenovcu kao benevolentnom prihvatilistu za nesrecnu decu sa Kozare zahvacenu ratom, kritikuje Nobelov komitet sa principijelnog stanovista, onda mi je jasno sve sto treba da mi bude jasno. Isto vazi i za ove kosovske dilbere, samo sto to oni rade jer njihova prica jos nije potpuno zaokruzena pa im je Srbija kao arhi-djavo jos uvek neophodna.

 

Dakle, cela ta prica o Handkeu kojem su ruke krvave do lakata i njegova poredjenja sa Hamsunom, Furtvenglerom, Fon Karajanom, Hajdegerom i slicnima su samo bacanje prasine u oci i bavljenje pogresnom temom. Niti su to iste situacije, sta god o tome prdela ona kosovska sponzorusa u UN, niti je Handke nekakav apologeta nacizma. To su budalastine, koske koje jos uvek glodju lokalni nacionalisti jer ne znaju bolje.

Link to comment

Cestitka Wima Wendersa Handkeu. Ko ne ume dojch, idite na Google translate za prevod. Lepo je.

 

Peter Handke, Nobelpreisträger

Wer sonst?

Wer sonst hat die Sprache so ernst genommen

als seine Lebensaufgabe?

Wer sonst hat sie uns dabei immer

als unser Eigenstes ans Herz gelegt?

Wer sonst hat das Gewicht der Welt getragen

mit nichts als dem Vertrauen in die Worte?

Wer sonst ist sich selbst so treu geblieben,

mit jedem neuen Buch, und hat dabei so viel gewagt?

Wer sonst hat uns Natur so liebevoll beschrieben

daß wir sie mit neuen Augen sehen konnten?

Wer sonst als Du, Peter?

Wann habe ich mich je für einen anderen so gefreut

als heute für Dich!

 

Dein Wim

Link to comment
38 minutes ago, Kampokei said:

Cestitka Wima Wendersa Handkeu. Ko ne ume dojch, idite na Google translate za prevod. Lepo je.

 

Peter Handke, Nobelpreisträger

Wer sonst?

Wer sonst hat die Sprache so ernst genommen

als seine Lebensaufgabe?

Wer sonst hat sie uns dabei immer

als unser Eigenstes ans Herz gelegt?

Wer sonst hat das Gewicht der Welt getragen

mit nichts als dem Vertrauen in die Worte?

Wer sonst ist sich selbst so treu geblieben,

mit jedem neuen Buch, und hat dabei so viel gewagt?

Wer sonst hat uns Natur so liebevoll beschrieben

daß wir sie mit neuen Augen sehen konnten?

Wer sonst als Du, Peter?

Wann habe ich mich je für einen anderen so gefreut

als heute für Dich!

 

Dein Wim

 

Skroz lepo i poletno :)

 

ARD drzi spomenuti film "U sumi sam, mozda cu zakasniti" na svom sajtu* do 25. oktobra, samo je ocekivano bez titlova:

https://www.ardmediathek.de/ard/player/Y3JpZDovL2Rhc2Vyc3RlLmRlL3JlcG9ydGFnZSBfIGRva3VtZW50YXRpb24gaW0gZXJzdGVuLzAzMmViZGVlLTIyNWUtNGE1MC1hN2Y0LTI2MjNmNzY2MjYxOA/

 

*(koja je nasa rec za Mediathek?)

Link to comment
1 hour ago, Tsai said:

U pravu si, nadam se da se odrekao kumstva kad je skontao kakav je monstrum u pitanju :fantom:

 

 

Gde nalazite vi ove hrvatske uradke? je l' vam isporucuju po porudzbini ili se sami potrudite da ih pronadjete?

Link to comment

Ne znam koji ti je djavo zaista i zasto odmah prebacujes loptu na hrvatske i albanske medije. Na isti nacin na koji kad neki od hrvatskih fudbalera pevaju Tompsona pa ih otpisem za sva vremena, tako otpisujem i coveka koji je govorio na sahrani jednom od najvecih zlikovaca s kraja 20.veka, rakijao i okumio se sa raznoraznim psihopatama i ubicama i posecivao onog masovnog ubicu na Palama, i to ne kao jednom pa se zajebao vec se i dan danas vidja sa raznim Bokanima, Beckovicima i ostalim mracnjacima i fura taj narativ. To sto odmah svaku kritiku poistovecujes sa nekim politikantskim kalkulacijama iz komsiluka ne umanjuje moralno posrnuce ovog coveka koje po mom misljenju ipak mora da se spomene u ovom kontekstu. Saberi se

Link to comment
1 minute ago, Tsai said:

Ne znam koji ti je djavo zaista i zasto odmah prebacujes loptu na hrvatske i albanske medije. Na isti nacin na koji kad neki od hrvatskih fudbalera pevaju Tompsona pa ih otpisem za sva vremena, tako otpisujem i coveka koji je govorio na sahrani jednom od najvecih zlikovaca s kraja 20.veka, rakijao i okumio se sa raznoraznim psihopatama i ubicama i posecivao onog masovnog ubicu na Palama, i to ne kao jednom pa se zajebao vec se i dan danas vidja sa raznim Bokanima, Beckovicima i ostalim mracnjacima i fura taj narativ. To sto odmah svaku kritiku poistovecujes sa nekim politikantskim kalkulacijama iz komsiluka ne umanjuje moralno posrnuce ovog coveka koje po mom misljenju ipak mora da se spomene u ovom kontekstu. Saberi se

 

Izvini ali sam jako slab na nacionalisticku propagandu i uvek radije proverim stvari vise puta pre nego sto nesto krenem da tvrdim. U Nobelovom komitetu ne sede veverice koje nisu sposobne da provere laureate, nije on dobio Orden Svetog Save vec Nobelovu nagradu za knjizevnost. Tako da ne znam bas ko od nas dvojice treba da se sabira. Ja koji gledam s podozrenjem razne "informacije" iz tabloida i s drustvenih mreza ili ti kao prosecan konzument nekih susednih verzija Informera.

 

Cujes, vidja se sa Beckovicem, bacite ga lavovima.:laugh:

Link to comment

Mene stvarno zabole za hrvatske i kosovske medije, nit' ih pratim, nit' me interesuju.

 

Meni je ovde jedina dilema, do koje mere jedna ugledna institucija može i sme da razdvoji nečije delo od njegovog delovanja kad nagrađuje nekog. Jasno je da ovo nije Nobelova nagrada za mir, nego za književnost. Jasno je, takođe, da postoji onoliko remek dela koja nisu pisale moralne gromade.

 

Teoretski, neko može da ubije hiljadu ljudi, a da odmah zatim napiše najbolju knjigu u istoriji književnosti. Ta knjiga bi svakako ostala, ali da li bi autora trebalo nagrađivati?

Link to comment
3 minutes ago, Anonymous said:

Mene stvarno zabole za hrvatske i kosovske medije, nit' ih pratim, nit' me interesuju.

 

Meni je ovde jedina dilema, do koje mere jedna ugledna institucija može i sme da razdvoji nečije delo od njegovog delovanja kad nagrađuje nekog. Jasno je da ovo nije Nobelova nagrada za mir, nego za književnost. Jasno je, takođe, da postoji onoliko remek dela koja nisu pisale moralne gromade.

 

Teoretski, neko može da ubije hiljadu ljudi, a da odmah zatim napiše najbolju knjigu u istoriji književnosti. Ta knjiga bi svakako ostala, ali da li bi autora trebalo nagrađivati?

 

Imas na tu temu gomilu relevantnih tekstova, filmova, rasprava i slicno. Samo oko Hamsuna je tolika kontroverza da se u Norveskoj jos uvek mnogi trude da ignorisu njegovo delo zbog njegovog politickog angazmana. To je ako te zanima teoretski. Ako te zanima prakticno, pitanje je koliko je ova fama oko Handkea realno posledica njegovog podrzavanja zlocina i zlocinaca a koliko je histerija zbog toga sto se usudio da stane na stranu Srba u vreme kad smo, u velikoj meri zasluzeno, bili parija u zapadnim medijima. Ima tu licemerja na tone, niko danas ne pominje brojne autore sa zapada koji su aplaudirali zlocinima protiv Srba, otvoreno zastupali potrebu za ubijanjem gradjana Srbije bombardovanjem, pisali najstrasnije bljuvotine i izmisljali nepostojece zlocine da bi postigli poentu. Njima je, naravno, sve to bilo dozvoljeno jer se uklapalo u opsti narativ kad je stvarana kampanja o "humanitarnoj katastrofi" na Kosovu da bi se opravdao rat protiv Srbije.

 

Dakle, ako cemo razgovarati o tome da li neko ko podrzava zlocine treba da dobija nagrade za svoj umetnicki rad ili ne treba, o tome mozemo da razgovaramo samo sa principijelnog stanovista, ne u odnosu na to cije je zlocine i zlocince podrzavao i opravdavao a cije nije. Nemam izgradjen stav jer nikad nisam ozbiljno razmisljao o tome ali to ne znaci da necu da citam Hajdegera i Hamsuna ili da ne slusam koncerte koje su dirigovali Furtvengler ili Karajan. Kao sto ne znaci da necu da citam Handkea. Od autora me zanima njihovo delo, kakve nagrade dobijaju me nimalo ne zanima. Reagovao sam na ovu histeriju samo zato jer mi je vise pun kurac tih propagandnih repova koji se lenjo vuku decenijama po zavrsetku ratova, iako su ih pregazili i vreme i realnost koja je usledila. Ljudima koji su jos uvek u tome mogu samo da porucim - get a life.

Link to comment

bio je već jedan književni nobelovac koji je intenzivno branio miloševića, pa ne znam čemu ovoliko čudjenje. možda zato što je retko ko zaista čitao handkea ovde 😉

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...