Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

On 16.6.2020. at 18:55, Luther said:

Pa da, šta reći tek za ovo ludilo. Kompanija bez ijednog proizvedenog vozila, bez izgrađene fabrike a market cap veći od Forda. 

ooo da

sad bas videh na wikiju:

"The company was valued at around $13 billion in early August 2020, compared to its revenue in the first six months of 2020 of $80,000 ($36,000 of which was attributed to installation of solar facilities for CEO Milton)."

 

Otkad si ovo napisao, jos se ispostavilo i da je sve jedna velika sarena laza.
Njihov demo-kamion se kretao... ali bez pogona na nizbrdici :laugh: a CEO je danas napustio brod koji tone.

trevora miltona za premijera srbije, do jaja bi se uklopio ovde

Link to comment
4 hours ago, Zverilla said:

ooo da

sad bas videh na wikiju:

"The company was valued at around $13 billion in early August 2020, compared to its revenue in the first six months of 2020 of $80,000 ($36,000 of which was attributed to installation of solar facilities for CEO Milton)."

 

Otkad si ovo napisao, jos se ispostavilo i da je sve jedna velika sarena laza.
Njihov demo-kamion se kretao... ali bez pogona na nizbrdici :laugh: a CEO je danas napustio brod koji tone.

trevora miltona za premijera srbije, do jaja bi se uklopio ovde

 

Možda grešim ali ovo sa tim Nikolom je meni pokazatelj da se ogromne sume nekog divljeg investitorskog novca valja tržištem a nema se u šta kršteno uložiti pa onda nastaju takvi mehuri i prevare. I Tesla koji proizvodi, ima i gradi fabrike je po meni precenjen a Nikola je potpuno van razuma. Liči da će da padne neki tvorza.

Link to comment

Da nije i tu Masajoši San uložio koju milijardu? :laugh:

Od tih startapova, zanimljiv mi je Lucid motors. Predstavili su produkcijsku verziju modela Air, i trebali bi da krenu uskoro sa proizvodnjom, završavaju fabriku negde u Arizoni.

 

Inače, Tesla sutra, tj. danas već ima neki ivent, battery day. Prličan hajp vlada, očekuje se da predstave neku novu tehnologiju baterija, koja bi mogla dići cene akcija do novih neslućenih vrednosti. Mada, Elon je malo spustio loptu na Tviteru.

Edited by mraki
Link to comment

Pokusaj proterivanja na silu elektroautomobila zavrsilo kako je moralo da se zavrsi: moda je prosla, pokusalo se da se stare tehnologije prodaju na nacin nove ekonomije, startapova i cega vec sve ne...

Najvecu stetu ce da pretrpi sustina: potreba za pogonom automobila koji ne zagadjuje okolinu.

Sada ce da igru preuzmu veliki igraci i ona ce da se igra po njihovim pravilima, u svakom slucaju znatno sporije i odmerenije nego kod malih igraca koji su ga izduvali.

Revolucionarnih tehnoloskih resenja kada su u pitanju baterije jos uvek nema, ispostavlja se, potvrdjuje tacnije, da nema vise tehnoloskih proboja koje ce da ostvari neki usamljeni genije u laboratoriji, nego da se radi o poslu hiljada i hiljada ovakvih ili onakvih strucnjaka/inzenjera za ovo ili za ono, poslu iz koga ce da se isfiltrira nekoliko, verovatno sam par resenja koja ce korak po korak da budu pripustana u takozvanu serijsku proizvodnju.

S tim sto ce, naravno, glavnu i poslednju rec da vodi - politika.

Kako velikih proizvodjaca tako i drzava.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Au, VW lansirao i ID4, a prema najavama uskoro stiže i električna Dacia Spring uz adekvatno nisku cenu prema obećanjima i niko ništa!

 

Međutim, hteo sam da napišem nešto o intenzivnim aktivnostima Amazona u poslednjih par meseci na polju elektrifikacije voznog parka.

Pažnju mi je najpre privukao reklamni spot u pauzama tenisa na američkoj turneji (pratio sam neki ESPN strim recimo) i to je bio jedini reklamni spot koji se nije bavio brzom hranom.

Amazon je pazario:

  • 8 kamiona od kanadske kompanije Lion, od kojih će dva navodno biti u upotrebi još tokom ove, a preostalih 6 tokom naredne godine.

https://insideevs.com/news/445466/lion-electric-pilot-order-amazon/

  • 1.800 komada električnih verzija Sprintera i Vita od MB, predviđenih za upotrebu na evropskom kontinentu

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-08-28/amazon-buys-1-800-electric-mercedes-vans-in-latest-green-effort

  • 100.000 elktričnih prilagođenih dostavnih vozila od kompanije Rivian, pri čemu je Amazon uzeo učešća u oblikovanju ovog vozila, sa planiranom dinamikom uvođenja prvih 10.000 vozila do 2022. i preostalih do punog broja do 2030. godine.

https://blog.aboutamazon.com/transportation/introducing-amazons-first-custom-electric-delivery-vehicle

 

Edited by Ras
Link to comment
On 13.10.2020. at 20:43, Ras said:

... i niko ništa!

Kako ništa, neki se baš trude - samo u posljednjih desetak dana:

 

Polestar povlači svih do sada proizvedenih 2.200 komada Polestara 2 jer zbog softvera može da se ugasi tokom vožnje. Kada stane, može samo šlepom u servis.

 

Hyundai povlači 50.000 električnih i hibridnih Kona (37.000 u Evropi) zbog rizika od požara.

 

A i BMW je povukao šampionski potez opozivom svih dakle svih plag-in hibrida napravljenih od januara (X1, X2, X3, X5, Serije 3, 5 i 7, Serija 2 Active Tourer, i8 i MINI Countryman) jer mogu da planu zbog prljavštine u baterijama.

 

Sve je to cakum-pakum u Dačiji Spring. :s_w: (Zapravo je ona još i najmanje rizična jer ima baterijicu od 26,8kWh, pa može da napravi takoreći jedan požarić.) Biće zanimljive statistike za 2-3 godine, kada se baterije sadašnjih noviteta malo "razrade" ili kada za 5 godina budeš pokušao da prodaš polovnjaka na struju. Kako definisati njegovu cijenu? I ko će to kupovati? Fabrika za reciklažu?

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ja šest meseci radio na razvoju proizvoda za testiranje gorivnih ćelija za Nikolu, tražili sve moguće opcije, fuel cell testbed sa real time vehicle simulation, platili pošteno.

  • +1 2
Link to comment

Skeptičan sam po pitanju gorivnih ćelija za putničke automobile. Previše je komplikovano i za razvoj i za održavanje, naravno i skupo, a BEV rade posao. Za heavy duty već ima više smisla.

Link to comment
10 hours ago, autsajder said:

Biće zanimljive statistike za 2-3 godine, kada se baterije sadašnjih noviteta malo "razrade" ili kada za 5 godina budeš pokušao da prodaš polovnjaka na struju. Kako definisati njegovu cijenu? I ko će to kupovati? Fabrika za reciklažu?

Polovne Tesle sa polovnim baterijama odlično drže cenu (u US, čak bolje od SUS modela).

Tako da će, kao i uvek kod polovnjaka, ponajviše zavisiti od toga kako kupci vide marku

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...