Jump to content
IGNORED

gde da nadjem? kako se zove?


MaryPoppins

Recommended Posts

2 hours ago, djordje geprat said:

tu okretaljku ima ovaj sovjetski. hvala na savetima.a teleskop?

Teleskop je zajebanija da ne kazem poprilicno skuplja zanimacija.

Ali vredna, ja sam svoj nabavio napolju, ne znam kako stoje stvari u Srbiji, cini mi se da sam naletao na oglase/izloge, pogledacu...

Naravno, sto kaze KUMS, nista bez stativa i dobro izabranog mesta: pritom zaboravi na iole ozbiljnu dvojnu namenu, mislim na istovremeno razgledanje okoline i amatersko astronomisanje.

Mozda na forumu ima nekoga ko bi ti po tom pitanju mogao da da kvalitetnije informacije.

Link to comment
On 1.9.2020. at 19:33, djordje geprat said:

hvala.toje otprilike suma o kojoj sam razmišljao. sada imam neke druge prioritete (deo krova, drva za zimu, otplata cisterne) no dogodine biće instaliran.

Najbitnije kod kupovine svakog, a naročito jeftinog teleskopa je smanjiti očekivanja. Biće okej da se zvera u Mesec, a za ovo ostalo...

Link to comment
1 hour ago, Skyhighatrist said:

Najbitnije kod kupovine svakog, a naročito jeftinog teleskopa je smanjiti očekivanja. Biće okej da se zvera u Mesec, a za ovo ostalo...

 

Davno sam se igrao sa jednim ruskim (tačnije sovjetskim) teleskopom, refraktorom prečnika 50 mm, sa pripadajućim stativom.
Negde sam video da se kod nas koristio na strelištima, za gledanje mete i čitanje pogodaka.

 

Elem, sa takvim sasvim amaterskim skromnim teleskopom sam lepo gledao prsten oko Saturna, 4 Jupiterova meseca, neke dvojne zvezde, Halejevu kometu i neke od Mesijeovih objekata (poslednja dva iz spiska su se doduše videli više kao svetle flekice). U svakom slučaju, puno uživanja. Naravno, lepo su se videli avioni, Mesec...

Edited by Frile
Link to comment
8 minutes ago, Frile said:

Negde sam video da se kod nas koristio na strelištima, za gledanje mete i čitanje pogodaka.

Da, dobri spotteri mogu fino da posluže za zveranje u nebesa.

Dobar stativ je obavezan za svaki teleeskop, naravno...

Link to comment

ima moj m dvogled za astronomsko posmatranje,ima uvecanje 10x60 i gledamo Mesec,Saturnov prsten,Jupiterove mesece i dvojne zvezde..videli smo cak i Andromedu

a moze da se gleda i u daljinu po danu..

ali i njemu za nocno gledanje treba stativ koji nemamo jer se iz ruke sve drma i trese 

Link to comment

Meni treba (pouzdan) kurirski servis koji isporučuje lične pošiljke od vrata do vrata u Beogradu. Postoji li služba koja to jednostavno preuzme i odnese u drugi kraj grada? Beše neki Potrčko, rade li oni to?

Link to comment
1 minute ago, Redoran said:

Meni treba (pouzdan) kurirski servis koji isporučuje lične pošiljke od vrata do vrata u Beogradu. Postoji li služba koja to jednostavno preuzme i odnese u drugi kraj grada? Beše neki Potrčko, rade li oni to?

mislim da da, ali ne znam nishta o njima. chula sam sluchajno proshle nedelje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...