Jump to content
IGNORED

Linux


I*m with the pilots

Recommended Posts

Poznajem Libre (Open) Office, recimo da bih ga koristio samo ako moram. U stvari, bio bih najsrećniji da mogu da se vratim na 2013. Hvala puno obojici.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Linux Mint 20 Cinnamon sam instalirao (ranije sam imao 19.1 Cinnamon koji sam prvobitno apgrejdovao na 20, što je kao funkcionisalo... međutim instaliranje na čisto je ispalo znatno bolje). U međuvremenu sam isprobao Ubuntu 20.04 i vrteo nekoliko dana - nije mi bio toliko dobar kao Mint. Jedno je što sam se navikao na Mint, ali ima i hardverskih poteškoća (premda bi Mint i Ubuntu trebalo da su bliski rođaci)... Konkretno, na mom laptopu (ThinkPad 430) prilikom skrolovanja ekrana javlja se neprijatni efekt (nešto kao "jitter" - neprijatno "trzavo" prelamanje slike). To nisam uspeo da otklonim... Na Mintu toga nema.

 

Inače treba mi oko 15 sec da od uključivanja laptopa dođem na login ekran Minta (naravno, u pitanju je SSD, ali mSata tip). Na drugom SSD-u u laptopu mi je Windows 10 koji mi i dalje treba za neke stvari (profesionalno). Danas sam merio - kad hoću da "skoknem" iz Minta u Windows, treba mi oko 25 sec (restart iz Minta vodi direktno u Windows, pošto je isti na C sistemskom drajvu). U kontra smeru, restart iz Windowsa u Mint, treba oko 30 i nešto sec. U praktičnom smislu to je jako brzo i zgodno (treba mi par minuta da "skočim" u Windows, tamo procesiram nešto, i vratim se nazad u Mint.) To je 8 godina star laptop, doduše nabudžen do koske...

 

Mint 20 mi (zasad, sveža je instalacija) radi čak i bolje od 19.1. Nema nikakvog zagrevanja, ventilator nisam ni čuo dosad (ni posle višečasovnog vrtenja filmova, što je obično napor za procesor.) Nisam čak dosad ni morao da instaliram ThinkPad Fan Control (koji omogućava manuelno kontrolisanje hlađenja, tj. omogućava da se više jaše CPU)... Inače imam princip sad da instaliram samo ono što mi apsolutno treba od pomoćnih programa (na taj način, na duže staze, manje reinstalacija treba).

 

 

Link to comment
On 2.7.2020. at 15:04, zorglub said:

Koji lagani Linux za net, muziku i filmove, a da je noob-friendly?

 

I za kraj - da bi imao program, da li on mora postajati u distribuciji ili se može skinuti sa neta i instalirati kao na Windowsu? Pitam pre svega zbog Office-a i Thunderbirda.

 

Nisam pratila razvoj jedno 10 godina, ali Mint bi trebalo da ti odgovara. Evo i Indy je potvrdio da dobro sljaka

Link to comment
3 hours ago, Indy said:

Linux Mint 20 Cinnamon sam instalirao (ranije sam imao 19.1 Cinnamon koji sam prvobitno apgrejdovao na 20, što je kao funkcionisalo... međutim instaliranje na čisto je ispalo znatno bolje). U međuvremenu sam isprobao Ubuntu 20.04 i vrteo nekoliko dana - nije mi bio toliko dobar kao Mint. Jedno je što sam se navikao na Mint, ali ima i hardverskih poteškoća (premda bi Mint i Ubuntu trebalo da su bliski rođaci)... Konkretno, na mom laptopu (ThinkPad 430) prilikom skrolovanja ekrana javlja se neprijatni efekt (nešto kao "jitter" - neprijatno "trzavo" prelamanje slike). To nisam uspeo da otklonim... Na Mintu toga nema.

 

Inače treba mi oko 15 sec da od uključivanja laptopa dođem na login ekran Minta (naravno, u pitanju je SSD, ali mSata tip). Na drugom SSD-u u laptopu mi je Windows 10 koji mi i dalje treba za neke stvari (profesionalno). Danas sam merio - kad hoću da "skoknem" iz Minta u Windows, treba mi oko 25 sec (restart iz Minta vodi direktno u Windows, pošto je isti na C sistemskom drajvu). U kontra smeru, restart iz Windowsa u Mint, treba oko 30 i nešto sec. U praktičnom smislu to je jako brzo i zgodno (treba mi par minuta da "skočim" u Windows, tamo procesiram nešto, i vratim se nazad u Mint.) To je 8 godina star laptop, doduše nabudžen do koske...

 

Mint 20 mi (zasad, sveža je instalacija) radi čak i bolje od 19.1. Nema nikakvog zagrevanja, ventilator nisam ni čuo dosad (ni posle višečasovnog vrtenja filmova, što je obično napor za procesor.) Nisam čak dosad ni morao da instaliram ThinkPad Fan Control (koji omogućava manuelno kontrolisanje hlađenja, tj. omogućava da se više jaše CPU)... Inače imam princip sad da instaliram samo ono što mi apsolutno treba od pomoćnih programa (na taj način, na duže staze, manje reinstalacija treba).

 

 

Ja napravio Mint na USB-u, pa kad mi nešto treba, bocnem i podignem ga na desktopu, baš je dobar i brz. Stvarno vredi

Link to comment
  • 2 months later...

Nikakvih problema s linux mx na vritualboxu, za razliku od dosta drugih poznatijih linuxa na istom virtualboxu.

Dizajn nije medju elitom ali sistem je skroz funkcionalan.

Link to comment
On 2.7.2020. at 14:29, goofs said:

Ne pratim forume bas pomno, ali ja se ne bih razmisljao oko Linuxa dalje od pomenutog Kubuntua. Za to sto si pomenuo je bombona, ali i za neke druge stvari.

 

Program mora postojati za tu distribuciju, pa i to moze da ti bude smernica u izboru, a koliko znam i tu je Ubuntu najzastupljeniji.

 

Apsolutno. Kubuntu 20.04 je ubedljivo najstabilniji OS na kojem sam radio ikada. Kritike ubuntuu su kenjaza, ali sreca da uvek postoje druge linux opcije ko voli da se drka sa beskonacnim instalacijama i trazenjem drajvera. Ja sam svoje odradio u toj kategoriji u Slackwareu pre 20 i kusur godina i fala lepo, nikad vise.

 

 

Link to comment
  • 2 months later...

Linux Mint 20 instaliran na 'prazan' HP EliteBook 8440p / Core i5 vPro, 64-bit (sve originalno samo HDD zamenjen SSD Kingston-om 240 Gb koji je leg'o u originalno kuciste za disk). Krenuo sam da instaliram Citrix Receiver ( icaclient_13.10.0.20_amd64.dwb ) al' mi trazi / vice na mene

"Error: Dependency is not satisfiable: libwebkit-1.0-2..."  

Ja se snalazim™ al' nisam nikakav k'o admin.

 

Link to comment
25 minutes ago, iDemo said:

Linux Mint 20 instaliran na 'prazan' HP EliteBook 8440p / Core i5 vPro, 64-bit (sve originalno samo HDD zamenjen SSD Kingston-om 240 Gb koji je leg'o u originalno kuciste za disk). Krenuo sam da instaliram Citrix Receiver ( icaclient_13.10.0.20_amd64.dwb ) al' mi trazi / vice na mene

"Error: Dependency is not satisfiable: libwebkit-1.0-2..."  

Ja se snalazim™ al' nisam nikakav k'o admin.

 

Buni se da nemaš verziju 1.0-2 libwebkit, jesi li probao 

sudo apt-get install libwebkit-1.0-2

pa onda opet instal Citrixa? A možda i da updejtuješ ceo softver koji imaš ako se pobuni za još neke libraries. 

sudo apt-get update

 

Edited by mei
Link to comment
2 minutes ago, mei said:

Buni se da nemaš verziju 1.0-2 libwebkit, jesi li probao 

Hvala za sve redom - uterao sam mu u medjuvremenu s druge strane - instalirao sam Citrix Workspace App umesto Citrix Receiver-a (ovog sto mu fali libwebkit) - pa sam posle instalacije probao da pristupim tom Citrix-u - kida. Hvala u svakom slucaju.

  • +1 1
Link to comment

Prije mjesec-dva visim na nekom Zoom sastanku, znam da ce potrajati bar jos sat vremena i da vjerovatno nece biti tema koje mene doticu i tako iz dosade pocnem da cackam po jednom HP mikroserveru kog drzim kod kuce - pogledam OS - Centos 7. Prisjetim se da je RHEL 8 davno izasao, pogledam Centos 8 - postoji i on tekrenem u apgrejd. Naravno, kako apgrejd zvanicno nije podrzan bilo je malo budzenja, ali poslije pola sata Centos 8 je bio instaliran i taman da restartujem server kad se prisjetim da sam u stvari pola godine ranije odustao od apgrejda jer na boot disku koristim BTRFS, a Centos 8 vise ne podrzava isti - nakon reboota nece moci da se podigne :D Uslijedilo je nedelju dana kopiranja nekih 5-6TB podataka na druge racunare uz nadu da nece nestati struje. Struja je nestala, al par dana nakon sto je kopiranje zavrseno :)

Bar se nisam zajebao i instalirao Centos ponovo - Proxmox ftw ;)

 

  • +1 1
Link to comment

Mislim da je sedmica bila aktualna kad sam vidio servere što bez problema rade na petici. 

Cijenim da je dobarbroj i Ubuntu 16 (a vjerovatno i 14) trenutno u opticaju. 

 

Nego je fokus teksta na tome da su ljudi isplanirali podržan sistem za biznis u narednih 10 godina, ali avaj.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...