Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Ako je zaista low light, onda će ti razlika između 1.8 i 2.8 biti bitna. Sad sam proverio s mojim Nikonom + 1.4/50 kod mene u sobi: pri istim uslovima, (pri ISO400) daje mi sa 1.8 = 1/60sec expoziciju, a pri 2.8 = otprilike 1/20sec (što je već problematično, posebno ako slikaš nešto što se mrda).

Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ovako na oko ja bih npr. izabrao ovo 28mm 1.8 Nekako mi ta otvorenost više znači nego da imam manje 8mm. Vidim da je sada u "modi" ona sigma 30mm i čini mi se da se još niko nije žalio na širinu u smislu: 'Uh.. ovo je usko' Opet, nisam ni ja nešto kompetentan. Može da se desi da ti na 1.8 blendi ne bude oštro i tek negde tamo na 2.8 bude oštro, a onaj na 2.8 je već oštar. Najbolje bi bilo kada bi znao nekoga ko ima ili je imao iskustva sa oba ta stakla pa onda da vidiš kako. Moj savet ti je da postaviš paralelo i na dizajn zoni ovo pitanje.

Link to comment

zavisi koliko siroko hoces da je objektiv :)Tokina 11-16mm f2.8? Na tvom kropu to daje nekih 17.6-25.6mm, sto je vrlo siroko :)Ja sam imao EF-S 10-22 dok sam imao 1.6 krop tela i meni se mnogo svidjao taj objektiv. Ali, kao sto i sam primecujes, kad je manjak svetla, mora da se podize ISO.Od ova dva objektiva sto pominjes, EF 28mm je definitivno brzi, a onda mozda ne bi bilo lose da razmislis o toj Sigmi sto je bob pominje [f1.4]

Link to comment

hvala na savetima :)trenutno mi je izbor na 28mm 1.8.za sigmu se ne usudjujem prvenstveno jer bih narucivao preko neta, a njihova stakla umeju biti nekonzistentnog kvaliteta. da mogu da je probam na licu mesta rado bih je uzeo u obzir. svakako 1.4 deluje lepo, mada tu vec razmisljam i o ostrini pri tolikom otvoru pa se vracam na prethodnu sumnju sto se sigme tice.. uh. tokina deluje bas dobro ali mi je malo skupa za 2.8, nesto slicno kao sa 10-22. indyjeva uporedba expozicije mi kazuje puno, 1/20 i 1/60 je poprilicna razlika..nisam bas aktivan na dizajnzoni, zapravo nemam nijedan post, a i bojim se da bi me previse razmisljanja i citanja textova pocelo vrteti u krug :)probacu za kraj da nadjem uporedni sempl sirine 18mm kit-a sa 28mm prajma pa da vidim kako tu stoje stvari..

Link to comment
probacu za kraj da nadjem uporedni sempl sirine 18mm kit-a sa 28mm prajma pa da vidim kako tu stoje stvari..
probaj ovdepostoji jos jedan slican sajt za uporedjivanje objektiva [koji se krije u nekih 3500+ bookmark-ova] - ako ga nadjem stavicu ovde...
Link to comment

Ja danas 'ugrabio' novo tijelo. Uzeo second hand Canon 5D. Bilo je vise vrijeme da zamijenim 400D. P.S. Sretaaaaan.P.S.S. Upravio dobio potvrdu od Getty-ja, uvrstili pe' mojih slicki na prodaju. Double whammy!!

Edited by minja
Link to comment
Ja danas 'ugrabio' novo tijelo. Uzeo second hand Canon 5D. Bilo je vise vrijeme da zamijenim 400D. P.S. Sretaaaaan.
Bravo minja!Mislim da ces primetiti kolika je razlika kad imas FF telo.Da li ces morati da menjas neke objektive?
Link to comment

Ma nije bed promjeniti objektive, ja imam sigmushe a one snisu bile skupe i range koji pokrivam je od 10 do 70 mm pa nije strasno. Malo mi je zao odvojiti se od sigma 10-20 jer je stvarno zmaj od objektiva, nasao sam kopiju koja je ko zilet ostra...Canon 5D sam platio ?830. Dobio sam i ekstra bateriju...Ma neckao sma se izmedju Canon 50D ( cuvanja objektiva) i Canona 5D. ali za samo 80 funti vise dobio sam FF sa samo 7000 okidanja.

Link to comment
Ma nije bed promjeniti objektive, ja imam sigmushe a one snisu bile skupe i range koji pokrivam je od 10 do 70 mm pa nije strasno. Malo mi je zao odvojiti se od sigma 10-20 jer je stvarno zmaj od objektiva, nasao sam kopiju koja je ko zilet ostra...Canon 5D sam platio ?830. Dobio sam i ekstra bateriju...Ma neckao sma se izmedju Canon 50D ( cuvanja objektiva) i Canona 5D. ali za samo 80 funti vise dobio sam FF sa samo 7000 okidanja.
to je vrlo dobra cena :thumbsup: i meni je najzalije u odlasku sa 1.6x kropa bilo prodavanje EF-S 10-22mm.Imam 17-40 sada, sto je malo manje sire [pocinje od 22mm], ali sta da se radi. Edited by jms_uk
Link to comment

Da li se neko u PS CS3 sretao sa problemom da clone stamp četkica pokriva mnogo manju površinu od izabrane veličine? Odnosno, "pečat" se prenosi samo na centar kruga dok ivice ostaju nepokrivene. To u slučaju meke četkice, kod oštre je sve kao i pre (naravno da se očekuje da ivice meke četkice budu feathered, ali ovo je ekstremno, u ranijim verzijama PS nije bilo tako).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...