Jump to content
Marvin (Paranoid Android)

Najbolje preporuke

Recommended Posts

Deco
9 minutes ago, namenski said:

Ma nisam ja tebe kritikovao, nego onako, uz rec, kada se vec pomenuo Mali princ... :) 

A kada vec pomenusmo Zemlju ljudi, ima jedno jos starije i meni najdraze izdanje, a po meni i ponajbolji prevod, Omladina, Beograd, 1955.

Radi se o knjizi koja je objavljena pod naslovom Izmedju neba i zemlje, dva romana, dva autora: Egziperijeva Zemlja ljudi i Žil Roa, Srećna dolina, u originalu La Vallee heureuse...

Jules Roy, interesantan lik, Kamijev prijatelj i zemljak, katolik do koske, a Srecna dolina je roman inspirisan njegovim ucescem u WW2 u kome je ucestvovao kao pilot RAF-a leteci na - za one koje zanima - Lankasteru, pa po malo i pilotsko-avionska ako neko voli.

Inace, ako ni zbog cega drugog, vredan i po kod nas prevedenoj:

DBF-Roy.jpg

Inace retko postenom - doduse pomalo meditativnomtm - zapadnjackom, pa jos francuskom osvrtu na taj dogadjaj koji je u mnogome uticao na sliku i percepciju ondasnjeg sveta...

Knjiga ne samo ili ponajmanje za one koje (ne) interesuje vojna strana stvari, nego i stanje duhova na obe strane i jedan od uspelijih pokusaja da se otkrije ono nesto sto dobija bitke...

Nisam se nesto preterano interesovao da li je na neki od zapadnobalkanskih jezika prevodjeno jos nesto njegovo, ali za one koji barataju francuskim, radi se o piscu cija pisanija vredi potraziti i danas, narocito ona koja se odnose na rat u Alziru, njegove susrete sa Mao Ce Tungom i Kinom...

Ima baš ta kombinovana verzija iz 1955, "Između neba i zemlje", upravo sam je naručio. Baš puno hvala, zbog tih nijansi sam i pitao ovde pošto mi nikad nije bila previše bitna oprema i starost izdanja dok je čitljivo i u iole pristojnom stanju. Pogledaću i za ove ostale stvari svakako.

Edited by Deco

namenski
19 minutes ago, Ras said:

Nižu se aerodromi, kursevi, časovi i minuti, kilogrami tovara, brojevi obrtaja, km visine, litri goriva, čuješ kljucanje telegrafa i nakon svih tih kvantitavno izraženih veličina osmišljenih da nam omeđe siguran prostor opet se nađeš izgubljen u oluji, na par hiljada metara sa prekinutom vezom, prepušeten sebi  ili u Božjim rukama, kako već veruješ.

Pa onda kreni sa Valerij Pavlovič Čkalov, Visoko nad zemljom, povest jednog avijatičara, Prosveta, Beograd, 1947... :plz:

Ali nema boga, odnosno ima, ali nosi brkove ;)

Zezanje na stranu, dosta pilotski dobar opis rekordnog leta/preleta iz CCCP u SAD, preko 8,000 km u jednomotornom avionu, sa sve pojedinostima kakve su пишкење i dolivanje caja u rashladni sistem motora.

Sve to preko Severnog pola.

Knjizica je tanusna, ni 100 strana, ali vredna pokusaja da je se pronadje.

namenski

d9417867-d971-4aca-b6ca-95ced2001c8b-ori

1 klasik, istinski, skrajnut, skoro zaboravljen, zatrpan novokomponovanim HR i ostalim politicarsko-menadzerisucim budalastinama, onima tipa 'da se Vlasi ne dosete' novokomponovanim do koske...

A covek je sve u vezu sa temom, potanko, savrseno i nadasve duhovito istranzirao i to genijalno.

Sa Marfijevim zakonom, temeljac, obavezna lektira svakog zdravog skepticizma i iole kritickog pogleda na sustinu stvari, 1 socioloski sarkazam...

Retko izdanje, koliko znam, savrsen prevod, mislim da je jedino na srpskom, a i sire, zapadnobalkanski, sto me nesto i ne cudi...

namenski

20190307-192240.jpg

Sebastijan Hafner, Istorija jednog Nemca.

Stylos, 2004.

Pogled na nacizam i Nemacku iznutra, dodatno kvalitetan zbog toga sto je Hafner, uspevsi da se 1939. izvuce iz Nemacke, dugo boravio u Britaniji i radio kao (poprilicno ugledan) novinar: zahvaljujuci izmedju ostalog i tome, uspeo je da izbegne karakteristicnu nemacku smrtnu ozbiljnost, narocito kada je nacizam u pitanju, dodavsi dozu necega sto se nekada davno nazivalo britanskim smislom za humor.

Ali, sve na stranu, odlicna knjiga, svojevrsna istorija svakodnevnog zivota u Nemackoj 1914 - 1939, sa gomilom zapazanja i detalja iz ugla neuobicajenog za temu.

Preporuka iz sve snage.

namenski

rsz-tarkovski-martirologijum.jpg

Tarkovski, Dnevnici.

Akademska knjiga, Novi Sad, 2017.

Pod moranje.

Strahan
On 24.4.2019. at 21:34, namenski said:

rsz-tarkovski-martirologijum.jpg

Tarkovski, Dnevnici.

Akademska knjiga, Novi Sad, 2017.

Pod moranje.

nasao je u knjizari u domu omladine. kakve naslove tamo imaju...

namenski
4 hours ago, Strahan said:

nasao je u knjizari u domu omladine. kakve naslove tamo imaju...

:thumbsup:

Sad je se dohvati i - ne budi mi zamereno na jos jednoj preporuci - ne ispustaj dok ne procitas.

Cenim da neces i bez moje preporuke :)

Odlicni su mu dnevnici, prva liga sto se tice i materijala za one koji se interesuju za film i za one koje interesuje istorija tog perioda, a i poprilicno doprinosa pitanju o polozaju umetnika u drustvu, itd, itd...

BTW, kakva je to knjizara u Domu omladine, zapustio sam Beograd poslednjih par godina?

Ras
18 minutes ago, namenski said:

BTW, kakva je to knjizara u Domu omladine, zapustio sam Beograd poslednjih par godina?

Beopolis

namenski
3 minutes ago, Ras said:

Beopolis

Odbor najlepse zahvaljuje :)

Ras

Veb strana im je u izradi - ko zna koliko (još) dugo :)

Za kontakt ostaje fb.

Strahan

da,beopolis

kad god posetim beograd obidjem ih

namenski

kul8810122017.jpg

Aleksandar Neverov, Алексaндр Сергeевич Неверов/Скобелев, Taškent, grad hlebni, Ташкент - город хлебный, roman, opis gladi u Povolzju 1920 - 21, vidjene ocima dvanaestogodisnjeg decaka, knjiga koja je do sredine 30-ih bila obavezna lektira u sovjetskim skolama.

Autor, boljsevik, 1886 - 1923, plodan pisac, a gorepomenuta knjiga, po Kafki, zadivljujuca, procitana za jedno vece...

Stampar Makarije, Beograd, Obodsko slovo, Podgorica, 2017.

namenski

...

Edited by namenski

namenski

Vojkan-Borisavljevi-Odiseja.jpg

Uvid i istoriju i desavanja na ex-Ju i srpskoj estraditm, sto se tice muzike, a i sire, Vulkan izdavastvo

Uprkos uobicajenoj dozi propiranja biografije, vredi...

namenski

Ulicka-Jakovljeve-Lestve.jpg

Rusiji bas nesto i ne ide, a i Amerika se nesto ne oseca najbolje, tek - ruski roman se drzi u dobrom zdravlju.

Ljudmila Ulicka, Jakovljeve lestve, Arhipelag, Beograd, 2017.