Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Najbolje preporuke

Featured Replies

Hehehe, sad sam shvatio da mi je tu Posle 20 godina, a u Beogradu Vikont. Mislio sam da je obrnuto. Slikacu posle knjigu... to za moje oci nije, a ni moje naocare za citanje ne pomazu. Mislim, mogu da citam i procitam, ali ubija mi svako zadovoljstvo.

  • 4 weeks later...
  • Replies 482
  • Views 105.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • autsajder
    autsajder

    Mali presjek najboljih preporuka koje sam poslušao, preporučioci će se prepoznati:   Dino Bucati - Tatarska pustinja Đorđe Lebović - Semper idem Borislav Pekić - 1999              

  • namenski
    namenski

    Kakvi spijunski trileri, kakvi bakrači: memoari ovog lika, vodje verovatno najuspesnije spijunske mreze u 20. veku, direktno zaposlenog u ГРУ, spijunskoj firmi nad firmama, neprevazidjenoj do danas, k

  • posto sam u ovom cudnom vremenu negde izmestio mozak, doslo vreme za reset. uzeo dikensa little curiosity shop i ne da se nisam zajebao nego najtoplije preporucujem svima kao lek za ovo ludilo. 

Posted Images

Cudnovato-oruzje-Fransis-Rik.jpg

 

Kakvi se sve biseri ponovo otkriju kopajuci po zanemarenim, skrajnutim kupusarama.... :fantom: 

On 3.4.2021. at 14:02, namenski said:

Cudnovato-oruzje-Fransis-Rik.jpg

 

Kakvi se sve biseri ponovo otkriju kopajuci po zanemarenim, skrajnutim kupusarama.... :fantom: 

 

Moze li malo vise o knjizi ili piscu, ne nalazim nista guglanjem?

1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Moze li malo vise o knjizi ili piscu, ne nalazim nista guglanjem?

 

Francis Ryck, Loaded Gun (original title: Drôle de pistolet), (HarperCollins, 1971)

1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Moze li malo vise o knjizi ili piscu, ne nalazim nista guglanjem?

Evo ga @jms_uk :) 

To je to, tesko da ti mogu nesto vise, lik je svojevremeno bio dosta dobro upisan, uostalom - ako je to neka referenca - izdavac mu je bio Gallimard...

A sto se knjige tice, ne volim da ocenjujem, hocu reci svako za sebe i to mi izgleda kao jedini pravi nacin, ponajvise kada je nesto vise od gole preporuke u pitanju, ali: kada bih morao da pravim top 10 listu najboljih spijunskih romana, ovaj bi se nasao na njoj, bez da se mislim... :) 

3 minutes ago, namenski said:

Evo ga @jms_uk :) 

To je to, tesko da ti mogu nesto vise, lik je svojevremeno bio dosta dobro upisan, uostalom - ako je to neka referenca - izdavac mu je bio Gallimard...

A sto se knjige tice, ne volim da ocenjujem, hocu reci svako za sebe i to mi izgleda kao jedini pravi nacin, ponajvise kada je nesto vise od gole preporuke u pitanju, ali: kada bih morao da pravim top 10 listu najboljih spijunskih romana, ovaj bi se nasao na njoj, bez da se mislim... :) 

Dobro, makar to, da znam malo o cemu je :) Hvala i @jms_uk

 

1974, mass market paperback reprint edition, Fawcett, NY. 192 pages. A Russian spy asks the British for a new identity. But others in the world might well want him very dead. "A terse, tightly plotted novel of espionage. .. excellent and exciting."

 

 

Da, spijunski i krimi romani.

 

Odavde

Quote

auteur de romans policiers et d'espionnage

 

9 minutes ago, I*m with the pilots said:

Dobro, makar to...

:) 

Evo se, kopajuci po zabacenim, skoro zaboravljenim kupusarama, a kada smo vec na problematici :D, dokopah i lika po imenu Paul Erdman, svojevremeno je bio dosta popularan, bivsi pravi pravcati svajcarski bankar i to poprilicno visokog cina, koji je zbog neceg zglajznuo i bogami i odrobijao.

Prevodjen je poprilicno i na ovdasnje jezike, vlada, barata finansijskom materijom, a kako i ne bi, tek The Crash of '79 i The Last Days Of America, da ne nabrajam dalje su i danas vredni citanja... (sram ga bilo ko ovu preporukutm na bilo koji nacin poveze sa modernim antiamerikanizmom i slicnim glupostima)...

Obaska The Swiss Account, na temu potrage za jevrejskom imovinom zaturenomtm po svajcarskim bankama...

Ali, eto nama - mislim na citanje - vracanja u rikverc... :) 

@namenski

 

Zaboravio sam da ti se zahvalim za "Naš čovek u Havani" Grahama Grina.

 

Sjajna je.

Milošice, ako ti se svideo Graham Greene, da ti i ja preporučim nešto, kratku priču koja se zove The Destructors. Govori o klasnim odnosima u Engleskoj posle rata, ali suštinski o čovekovoj težnji ka (samo)uništenju i razaranju.

  • 2 weeks later...

Paricia-Highsmith-1942.jpg

Patricia Highsmith, 1942...

(Foto Rolf Tietgens)

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

 

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

On 24.4.2021. at 21:34, namenski said:

Pretres'o i obnovio Patriciju, em neverovatno moderna i danas, neki dojmovi skroz razliciti od svojevremenih citanja dok je bila trilerkinjatm, obaska sto je sama biografija vredna 1 dobrem dobre knjige...

 

I:

Bajke-naroda-komplet.jpg

Zaboravljeno blago, bogatstvo.

Ostaci nekih davnih dorucaka ili ko zna kojih sve obroka, voca i povrca, za danasnje standarde neverovatna kolicina prolivene krvi i svake druge politicke nekorektnosti, ali i

tuzna pomisao koliko toga danasnjim klincima biva uskraceno...

 

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

 

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

 

 

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

 

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

1 hour ago, chandra said:

 

+1 za patrisu. riplijeva serija je vrhunska literatura. ostalo sam citao tu i tamo, dok su mi engleske knjige bile pri ruci, a vremena na pretek, bilo mi je teze i sporije da citam u originalu.

 

jel njena bila ona prica o pacovu u veneciji?

 

 

a bajke - isto i kod nas. stajale uvek pri ruci, pa se citale usput. doneo sam podmlatku spanske i grcke. i zaprepastilo me bas to koliko su surove i neuvijene. tek poneka je "decija". ostavili da citamo kad malo porastemo. moracu da proberem jos neke prilikom sledece posete bgdu.

 

na tu temu, iznenadilo me nedavno koliko je i stajnbekov artur krvolocan. prvi deo, gde opisuje borbe u vreme utera pendragona je na ivici da bude dosadan od silnog klanja naredjanog ko u imeniku. u stvari, skoro sve ono sto volim iz te knjige i cega se secam je iz drugog dela.

Sta znam, ja sam je dugo - do poslednjeg citanja takoreci - tretirao kao plaznu literaturu: ponovno citanje, to valjda ide s godinama, dalo je neke malo drugacije rezultate, obaska sto sam naleteo i na jedan Grinov esej o njoj, mada se u principu klonim te vrste uticaja.

Bas kao i citanja raznih ucenih predgovora i pogovora.... :D 

Ripley me nije nikada nesto narocito kupio, ponajvise zahvaljujuci raznoraznim ekranizacijama, ali da mu kao literaturitm zamerke nema - nema.

 

The Bravest Rat in Venice -preporuka! :) 

 

Sto se tice bajki i njihove, i ne samo njihove krvolocnosti i uopste podvodjenja literature pod moderne PC pristupe - ostro sam protiv: bojim se da sredine nema - one su takve kakve su, odrazavaju to sto odrazavaju, upustati se u moderne korekcije :isuse: bio bi kulturni genocid par exellence, sve u svemu mislim da pristup bajkama ne sme i ne treba da bude uslovljen uzrastom i da njihova percepcija ne zavisi od njihovog sadrzaja nego od nekih drugih elemenata koji se ticu porodice.

Sto je manji problem.

Ticu se i drustva, okruzenja.

Sto je ogroman problem u kome smo svi.

 

Tako da - nisam pametan: izmedju bajki i, recimo, Sarojana ili Capeka, O. Henrija, da pomenem samo njih i njihovog humanizma i narodnih bajki - nema razlike.

Zubof-Doba-Nadzornog-Kapitalizma.jpg

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.