Jump to content
IGNORED

Jogurt, pice nase mladosti(tm)


TBoneSteak

Recommended Posts

10 hours ago, pt 2.0 said:

uvreženo je pravilo da se reči poput "jogurt" ne mogu zaštititi.

konkretno, važeći zakon o žigovima (sl. glasnik RS br 6/2020), u svom članu 6. Apsolutni razlozi za odbijanje zaštite

 

izlistava šta sve ne može da se zaštiti žigom. meni se čini da "jogurt" potpada pod tačke 5 i 6...

  Reveal hidden contents

 

Žigom se ne može zaštititi znak:

1) koji ne ispunjava uslov iz člana 4. ovog zakona;

2) koji je protivan javnom poretku ili prihvaćenim moralnim principima;

3) koji po svom ukupnom izgledu nije podoban za razlikovanje robe, odnosno usluga u prometu;

4) koji se sastoji isključivo od oblika ili drugog obeležja određenog prirodom robe ili oblika ili drugog obeležja robe neophodnog za dobijanje određenog tehničkog rezultata ili od oblika ili drugog obeležja koji daje bitnu vrednost robi;

5) koji se sastoji isključivo od oznaka ili podataka koji u prometu mogu služiti za označavanje vrste, kvaliteta, količine, namene, vrednosti, geografskog porekla, vremena proizvodnje robe ili pružanja usluga, ili drugih karakteristika robe, odnosno usluga;

6) koji se sastoji isključivo od oznaka ili podataka koji su postali uobičajeni u svakodnevnom govoru ili u dobrim trgovinskim običajima za označavanje određene vrste robe, odnosno usluga;

7) koji svojim izgledom ili sadržajem može da dovede u zabludu učesnike u prometu u pogledu npr. vrste, kvaliteta ili geografskog porekla robe ili drugih svojstava robe, odnosno usluga;

8) koji sadrži zvanične znakove ili punceve za kontrolu ili garanciju kvaliteta ili ih podražava, osim po pisanom odobrenju nadležnog organa;

9) koji ne ispunjava uslove za zaštitu primenom člana 6ter Pariske konvencije o zaštiti industrijske svojine, osim uz odobrenje nadležnog organa;

10) koji sadrži ili podražava naziv, skraćenicu naziva, državni grb, zastavu ili drugi službeni znak Republike Srbije, osim uz odobrenje nadležnog organa;

11) koji predstavlja ili podražava nacionalni ili religijski simbol;

12) koji sadrži ili se sastoji iz oznake geografskog porekla koja važi na teritoriji Republike Srbije i koji se odnosi na istu vrstu robe ili usluga;

13) koji se sastoji od ranije zaštićenog imena biljne sorte ili ga reprodukuje u njegovim bitnim elementima i koji se odnosi na biljnu sortu iste ili slične biljne vrste.

Znak iz stava 1. tač. 3), 5) i 6) ovog člana može se zaštititi žigom, ako podnosilac prijave dokaže da je ozbiljnim korišćenjem znak postao podoban za razlikovanje u prometu robe, odnosno usluga na koje se odnosi.

 

 

 

VodaVoda-Bottle-Visual-1.jpg

 

:Jova:

Link to comment

:D zaboravila sam priču za to, a znam da je ima (kuma mi radi u zavodu, doduše u delu patenata). mislim da je registrovano ime “vodavoda”. džiberski i bezobrazno - svakako.

Link to comment
17 hours ago, maheem said:

Sad mi se jedu viršle.

U čemu je razlika između viršle i hrenovke?! Već duže vremena se pitam zašto Famis ima viršle i hrenovke. Različitog su sastava tj. udela mesa u sastavu pa kontam da je to njihova interna nomenklatura a ne uopšteno pravilo. 

 

I mene zanimalo, i pitao sam ljude baš iz Famisa. Hrenovka, dakle, nije hrvatski naziv za viršlu - kako sam i sam mislio, već proizvod po drugačijem standardu, kvalitativno superiorniji od viršle. Tako kažu naši, i ne samo naši pravilnici. 

Oni jedini, čini mi se, i imaju hrenovku kod nas, a zato je i skuplja. 

 

Neka slična priča je za parizer, zato se ove kršojne podriguše kod nas sve zovu "posebna" ili slično. 

Isto je i za alpsku, to je fejk tirolska salama, i manje kvalitetna. 

  • Hvala 3
Link to comment
Moguće, nisam uspeo da izguglam info na brzaka.
Inače, baš sam fan Famisa a njihova tirolska je >>> sve alpske podriguše.
famisova bechka je isto shtogod. izbegavam to sve da kupujem, sve se pojede dry.png

sent from bubamoto


Link to comment
  • 3 years later...

z'Bregov/Vindija kefir od 3.2% mm rules :hail: - ali ga vec duze ne nalazim kod vecih prodavnica

danas sa namerom krenula u potragu po kraju i nasla 2 litarske boce u nekoj prcvarnica radnjici gde inace ne bih usla.

kazu da stalno potrazuju varijantu u casi ali ne stize.

 

veliki lanci spali samo na Meggle-ov koji je bljak.

nesto bolji je Imlekov ali i ni njega nema ili bas retko se pojavi.

sta se to desava sa kefir trzistem!?

 

od jogurta je dobar Imlekov Grekos od 9% mm - na kom je nemoguce naci datum proizvodnje/isteka !?

nisam jos probala taj z'Bregov, sad hocu - kad nema kefira dobar je i jogurt :D
 

Edited by Lucia
Link to comment
On 20. 1. 2024. at 14:49, Zet said:

Trenutno po našim prodavnicama jedino što se može nazvati jogurtom i što je odlično je Zbregov.

343105298_1m.jpg

 

 

zbregov i šabački abt

(jedina 2 jogurta za koja znam kakav im je ukus i konzistentnost, jer se ne menjaju iz serije u seriju)

Link to comment
1 hour ago, Lucia said:

z'Bregov/Vindija kefir od 3.2% mm rules :hail: - ali ga vec duze ne nalazim kod vecih prodavnica

danas sa namerom krenula u potragu po kraju i nasla 2 litarske boce u nekoj prcvarnica radnjici gde inace ne bih usla.

kazu da stalno potrazuju varijantu u casi ali ne stize.

 

Meni je taj omiljen, za sada ga nalazim u Maxiju. Mada samo u casi, nisam videla litarski.

 

Link to comment

ima sad zbregov kefira manje više svuda po gradu, jasno po marfijevom zakonu ne može se naći uvek kad to želite, ali random pretraga po maxiju, aromi i koko mar radnjama mora da upali. u najgorem slučaju naći ćete jogurt istog proizvođača.

 

nije loš - u smislu da nije krš tj da može da zameni ovaj u trenucima krize - je kefir iz lidla koji pod brend imenom market pravi kruna iz velike plane. koja je vrlo pristojna mlekara na čiji sam se jogurt navukao u bolnici jer mi je prijalo što je blag i nije pregust kao ovi premasni ili prebudženi. dakle preporuka za kruna jogurt i kefir /koji mislim da nemaju pod svojim brendom nego samo kao lidlov pilon ili tako nešto/...

  • +1 1
Link to comment
On 20. 1. 2024. at 14:49, Zet said:

Trenutno po našim prodavnicama jedino što se može nazvati jogurtom i što je odlično je Zbregov.

343105298_1m.jpg

Solidan, ali ni blizu kvaliteta kao jogurt za tržište Slovenije. Prije svega pogledaj rok trajanja istog proizvoda kod nas i u Sloveniji, razlika nebo i zemlja, gruvaju konzervansa preko svake mjere. U BiH možeš kupiti jogurt mljekare Pađeni, e to je praaaavi jogurt., kratki rokovi trajanja, a boga mi se ponekad ljeti znao i pokvariti. Mljekara se nalazi u Bileći, vlasnik kad je shvatio da nema dovoljno stočnog fonda, podigao kredit, kupio krave i podjelio seljacima, a seljaci mlijekom plaćali otkupninu za krave. Sad ima dovoljne kapacitete za domaće tržište, veeeeeeelika preporuka ako ga možete bilo gdje naći.

Edited by Jesper23
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...