Jump to content
IGNORED

Stripovi


precog

Recommended Posts

Kako vreme prolazi vrednost kolekcije raste. Ulaganje u to nije tako blesavo kao sto izgleda na prvi pogled. Bogatasi se bave sakupljanjem od pamtiveka i spremni su dobro da plate, bas kao sto su spremni da trose novac na mnoge druge "bespotrebne", cesto ekscentricne stvari.

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment

Ma dobro, ali jedna je stvar reći da tvoja kolekcija vredi toliko, bez ikakve potvrde da se može prodati po toj ceni. Onda govorimo o ozbiljnim "slučajevima" koji sa stripom tek slučajno imaju veze. Npr. od tih 200 af, 60ak su radili max & magnus dok su neki kasniji dosta lošiji. Ali sve na stranu, ako imaš nešto (makar i po svojoj proceni) toliko vredno, ako ne u čitanju (možda si već pročitao) realno mi je da bar uživaš gledajući ih na polici :)

Link to comment

Znam, moj brat ima sve sto je u Srbiji izaslo o Dylanu Dogu, i sve mu stoji na polici i cita povremeno...

 

Uopste ne misli da to nesto vredi i bas ga briga, meni je to baš ok...

Link to comment

Meni je to isto sasvim ok, dok mi je ovo

 

40 minutes ago, radisa said:

Da bude najluđe, on to ne čita, jer se tako gubi vrednost, nego je sve upšakovano u kutijii stoji...

 

vrhunac apsurdizma kolekcionarstva, covek ne skuplja nesto zato sto to voli nego je od toga napravio biznis :D ali dobro, svakom svoje.

Link to comment

To je kao oni sto skupljaju ploce ili CD-ove pa ih ripuju, pretvore u FLAC format i slusaju na kompjuteru. Pretpostavljam da Radisin drug ima sve te stripove skenirane u CBR formatu koje cita na tabletu. 

Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

To je kao oni sto skupljaju ploce ili CD-ove pa ih ripuju, pretvore u FLAC format i slusaju na kompjuteru. Pretpostavljam da Radisin drug ima sve te stripove skenirane u CBR formatu koje cita na tabletu. 

 

Pa teško da je mogao da ih skenira i da ih ostavi u tom mint stanju koje Radiša pominje, ali sve može da se nađe u CBR formatu naravno (koji je u stvari običan .rar sa drugačijom ekstenzijom :D)

 

Link to comment
12 minutes ago, Meazza said:

To je kao oni sto skupljaju ploce ili CD-ove pa ih ripuju, pretvore u FLAC format i slusaju na kompjuteru. Pretpostavljam da Radisin drug ima sve te stripove skenirane u CBR formatu koje cita na tabletu. 

Nema...:)

 

Jedva da i zna nesto sa kompom...

 

Cudno je to, stvarno... On je sve te stripove procitao pre pravljenja kolekcije, ali mislim da vec par godina nije AF otvorio uopste...

 

Ubedjivo me pre par meseci kako je skupljanje stripova super zabava, ali, jbg, ja volim da citam a ne da skupljam... A sad ni za čitanje već godinama nemam vremena...

Link to comment

Imam neke drugare koji kupuju diskove i ploče tako kao što Mezza kaže - ostavljaju ih u celofanu i ne slušaju nikada, jure prva izdanja, rusku ili južnoameričku licencu ne bi uzeli ni mrtvi... Dosta opterećujuće, ali ima i prednosti. Jedan od njih ima kolekciju koja vredi dvadesetak hiljada evra i cena nekim box setovima koje ima samo raste.

 

Interesantno je šta sve može da dovede do toga da neki album košta stotine ili hiljade dolara. Od grešaka u miksu, preko natpisa u bukletima, pa sve do propalih ideja poput ove - http://askearache.blogspot.com/2009/09/morbid-angel-famous-slime-pack-fiasco.html

Primerci koji su preživeli danas koštaju 1.600 i 2.500 evra.

 

 

Na drugoj strani smo mi koji takođe kupujemo diskove i ploče, ali da bismo ih slušali, tako da jedino izbegavamo Ruse i loše mikseve, ostalo je okej. :D

Edited by napadaj
Link to comment

Lp i cd je drugo, tu imaš internacionalno tržište. Strip na srpskom ili hrvatskom da ćeš prodati za velike pare u nekoj budućnosti je meni preoptimistično. Nove generacije ionako su uglavnom orjentisane na superheroje, ako išta čitaju. Onima koje bude nešto drugo zanimalo će i izdanja sa početka veka biti antikviteti. Ovo su verovatno zadnji trzaji za ta stara (ex yu) izdanja. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Lazar daleko bolji voditelj (vidi se da je bio radio urednik ili sta vec), nego zlosrecni pisac u pokusaju s onom pobacenom knjigom o Alanu Fordu. Malo previse jugonostaligije za moj ukus, ali ni ne cudi, s obzirom na temu. Mogli su neki gosti biti malo kvalifikovaniji (ja, koji volim AFa, a sebe smatram okorelim Martijevcem, znam da je tiraz/naklada SS-a

bila 65000+ osamdesetih, to je samo jedna od x stvari koje sam primetio da ucesnici nisu imali blage veze,  a tek o Magnusu i cuvenih prvih 75 epizoda (hrkljus)... imam ja jos primedbi, ih...).

 

Briksijev s(l)inac nije otkrio ic novo sto vec nismo znali.

Link to comment
On 8.1.2021. at 16:15, radisa said:

Ja imam drugara koji se bavi kolekcionarstvom stripova, cifre koje on meni spomnje deluju nerelano, ali to je tako u tom svetu... On je uspeo da sakupi kompletnu kolekciju Alana Forda od 1-200, originalne brojeve, svi su jaaaako dovro očuvani... Kaže da je za jednocifrene brojeve plaćao više stotina evra, ako su dobro očuvani... Ceni kolekciju na 10.000€, ali neće da je prodaje, naravno... I kaže da je verovatno uložio tu negde, i da nie niukakvoj dobiti...

 

Da bude najluđe, on to ne čita, jer se tako gubi vrednost, nego je sve upšakovano u kutijii stoji...

 

Dobro sam prošitio kolekciju poslednjih 6 meseci i manje više ispratio SVAKI Alan Ford koji se pojavio na limundu, kupindu, KP, i drugar malo kaki... U "glanc" stanju broj 1 ne može i nije koštao više od 120-150 eura npr. Brojevi 2, 3, 8, su sa malim manama išli na limundu ispod 10k dinara. Kupovao sam kao nove brojeve pa čak i ispod 100 za 500, 600 dinara ali sve to zavisi od ponude trenutne i još bitnije - potražnje. Primera radi, kada sam krenuo da kompletiram šta mi fali, leto je bilo i baš sam dosta toga nabavio po smešnim cenama. Vremenom se širila ekipa i onda se pojavio na limundu neki mrtvi "Draža" koji je bukvalno nudio šakom i kapom i preplaćivao stripove bukvalno duplo - i ode sva zabava. Izistinski sam mrzeo tog čoveka... Realna vrednost je negde između. Kupindo i KP su prepuni starijih brojeva koji stoje ali bukvalno po pola godine jer ljudi traže nenormalne cene. Meni treba 4 broja od 70-90 da imam sve od 70-438 (438 izašlo u Yu) i ispod 70 imam sigurno 20, 25 komada.

 

Opizdila me nostalgija pa sam kupovao tako neke jeftine loot-ove bleka, zagora, pa se i toga nagomilalo pomalo... 

 

Na primer, broj 31 sa još 4 broja na 30 i 40 sam platio 3500 i svi su u super stanju ali to me baš usralo. Ali kad pratiš svaki dan, a tada sam pratio, možeš stvarno na svašta da naletiš povoljno. 

Imam ih raznog stanja, i sam sam zamenio barem 30, 40, 50 teških krševa (baš krševa), i imam takvih barem još 20, 30 ali ti likovi sa kesicama, celofanima, posebnim odajama, što ih ne čitaju, to nisu ljubitelji stripova, to su već frikovi sa nekim raznim OCD-ovima. 
 

1NHZeqj.jpg

Edited by Mil@n
  • +1 6
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...