Jump to content
IGNORED

Large Hadron Collider


Schmeling

Recommended Posts

im sličnih linkova koliko oćeš.
b92...osim što ga zovu božjom česticom nikako da nađem link u kome je objašnjeno zašto je taj bozon tako važan. do koje prekretnice u fizici on vodi.pa jasno je. što više podižu energetski ulog. dešavaće se novi višeenergetski fenomeni. Edited by billadni
Link to comment
  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mei

    77

  • Indy

    26

  • Schmeling

    23

  • Jolly Roger

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Naime, ako graviton postoji, kao čestica koja bi opisivala silu gravitacije, kako to funkcioniše? Gravitacija je trenutna, utiče na ogromnim razdaljinama, a čestica bi morala imati konačnu brzinu, zar ne?
ako postoji, graviton nema masu tako da bi se kretao brzinom svetlosti. sile čiji medijatori nemaju masu imaju beskonačni domet (elektromagnetna i gravitacija), ali nisu trenutne, potrebno je vreme=razdaljina/c da bi se osetilo dejstvo sile.
Dodatne dimenzije?
moguće ( u teoriji struna, ako i u mnogim modelima sa dodatnim dimenzijama)
Možda glupo pitam
nimalo glupo pitanje. potpuna kvanta teorija gravitacije još uvek ne postoji, tj. niko za sada ne zna kako to stvarno radi :(.
moze split o naucnim prezentacijama i comicu :)moglo bi se tu jos stosta reci, a nije fora da se troluje ovako dobra tema
može malo kasnije

na poslu sam sad

+ jedna ispravka od juče. moguće je, ali malo verovatno da je ovaj bozon spin 2, ali onda nije Higgs bozon...što bi značilo da imamo novu fiziku. dakle uzbudljivo je u svakom slučaju, pa i u ovom malo verovatnom spin 2.

Link to comment
ako postoji, graviton nema masu tako da bi se kretao brzinom svetlosti. sile čiji medijatori nemaju masu imaju beskonačni domet (elektromagnetna i gravitacija), ali nisu trenutne, potrebno je vreme=razdaljina/c da bi se osetilo dejstvo sile.
Da, to znam da ne bi imao masu i da bi se kretao sa C brzinom, kao i foton, neutrino i tako to, ali ispada da ima konačnu brzinu interakcije, a to je malo nelogično, zar ne? Mislim ono što trži na okupu zvezde u zvezdanim jatima, na primer, je gravitacija... Ako bi ona imala konačno vreme odzva, to bi značilo da graviton putuje desetinama godina da bi razmenio informaciju sa nekom drugom zvezdom, ali se u međuvremenu ta zvezda pomerila, npr, pa kako on zna da se pomerila... Ili izgubila deo mase, pa bi onda trebalo mnogo manje gravitona da doputuje/odputuje... Ili ja nešto fulam u logici?Mislim, da se sad zemlja raspadne i postane duplo manja, ispdada da bi Sunce to saznalo tek za 8 minuta, i tek onda bi privuklo zemlju bliže? Ne odmah?MOžda laički pričam, ali zaista, nikad mi nije bilo jasno kako bi se gravitacija prenosila česticom... U ove naše 4 dimenzije, naravno...Kod struna mi je jasno, i to mi je daleko logičnije objašnjenje od postojanja gravitona... Edited by radisa
Link to comment
Da, to znam da ne bi imao masu i da bi se kretao sa C brzinom, kao i foton, neutrino i tako to, ali ispada da ima konačnu brzinu interakcije, a to je malo nelogično, zar ne? Mislim ono što trži na okupu zvezde u zvezdanim jatima, na primer, je gravitacija... Ako bi ona imala konačno vreme odzva, to bi značilo da graviton putuje desetinama godina da bi razmenio informaciju sa nekom drugom zvezdom, ali se u međuvremenu ta zvezda pomerila, npr, pa kako on zna da se pomerila... Ili izgubila deo mase, pa bi onda trebalo mnogo manje gravitona da doputuje/odputuje... Ili ja nešto fulam u logici?Mislim, da se sad zemlja raspadne i postane duplo manja, ispdada da bi Sunce to saznalo tek za 8 minuta, i tek onda bi privuklo zemlju bliže? Ne odmah?MOžda laički pričam, ali zaista, nikad mi nije bilo jasno kako bi se gravitacija prenosila česticom... U ove naše 4 dimenzije, naravno...Kod struna mi je jasno, i to mi je daleko logičnije objašnjenje od postojanja gravitona...
zena je na poslu, dosado.(inace i mene zanima sto pita pengvin)
Link to comment
zena je na poslu, dosado.(inace i mene zanima sto pita pengvin)
Ne mora odmah, kad stigne... :)

Nisam ni video kad je odgovorila, tek kad si napisao sam skontao da sam se javio skoro odmah... Mislio sam da post stoji satima...

Link to comment

Gravitacija je i polje.. još se sjećam iz Svemirske nevjeste, jednog domaćeg SFromana, ''čestice i polja''. ''Gravitoni'' se izmjenjuju neprestano, i polje koji oni stvaraju stalno postoji, promjena u polju prenosi se valom nekakih 'jačih' 'gravitona' (mei, pomozi :D) brzinom c. Informacija (promjena u polju) ne može putovati brzinom većom od c, to je princip koji (zasad) nije narušen (dok se ne dokaže suprotno).Ima tu nešto sigurno joooš profinjenije, a možda ja i sveobuhvatno serem, ali uglavnom, mislim da, promjena u polju, zakrivljenje spejstajma, putuje 'gravitacijskim valom' brzinom svjetlosti. :D

Link to comment
Gravitacija je i polje.. još se sjećam iz Svemirske nevjeste, jednog domaćeg SFromana, ''čestice i polja''. ''Gravitoni'' se izmjenjuju neprestano, i polje koji oni stvaraju stalno postoji, promjena u polju prenosi se valom nekakih 'jačih' 'gravitona' (mei, pomozi :D) brzinom c. Informacija (promjena u polju) ne može putovati brzinom većom od c, to je princip koji (zasad) nije narušen (dok se ne dokaže suprotno).Ima tu nešto sigurno joooš profinjenije, a možda ja i sveobuhvatno serem, ali uglavnom, mislim da, promjena u polju, zakrivljenje spejstajma, putuje 'gravitacijskim valom' brzinom svjetlosti. :D
Jbg, ja koliko se sećam, gravitacija je bolje objašnjavana bez gravitona ili strunama ili krivljenjem prostor vremena (gde se gravitoni ne spominju, bar se nije spominjalo u tim knjigama s kraja 70ih koje sam čitrao, možda se sad nešto promenilo)... Ali problem je ako graviton ne postoji (jel' tako Mei?), jer to narušava ceo kvantni model, koji je bez njega jako dobar... U suštini sve 4 sile bi trebale da imaju svoju česticu jaka (gluone), slaba (W i Z), elektromagnetna (fotone) i gravitacija (Graviton)... E jbg, nikako da nađu taj graviton, a ostale su potvrđene...Ovo što ti kažeš znači da ako bi se Zemlja sad raspala, Sunce bi znalo to tek kroz osam minuta i ne bi zemlju privuklo odmah? Nešto mi je čudno, ali nije nemoguće...
Link to comment
Ovo što ti kažeš znači da ako bi se Zemlja sad raspala, Sunce bi znalo to tek kroz osam minuta i ne bi zemlju privuklo odmah? Nešto mi je čudno, ali nije nemoguće...
Mislim da ovo tvoje pitanje proizlozi iz krive predodžbe o gravitaciji kao sili. :D Raspad npr. Zemlje ne prouzrokuje nestanak mase, pa time i svi njezini raspadnuti dijelovi sve i dalje razmjenjuju te, , jel' 'gravitone' as svime masenim u svojoj okolici, ali recimo, ta gravitacijsko-topografska promjena u spejstajmu bi brzinom svjetlosti došla do Mjeseca i on bi postao gravitacijski gazda za sve dijelove Zemlje koji ne bi imali escape velocity - u odnosu na njega. 'Val' bi se dalje širio brzinom svjetlosti i kako bi dolazio do drugih tijela s masom dolazilo bi do minuskulnih pomaka prilagodbe novoj situaciji, ali, budući da gravitacija tako brzo opada na udaljenosti, pomaci bi bili, well, nikakvi.Bolje zamisli recimo raspad Sunca - gravitacijski centar Sunčevog sustava nestaje i budući da svi planeti imaju orbitalne brzine, vrijednost njihove escape velocity bi se promijenio, i pretpostavljam, svi bi se razletili na raznorazne strane. S tim da bi Zemlja 'osjećaj' da je slobodna :D dobila prije npr. Saturna.
Link to comment
Bolje zamisli recimo raspad Sunca - gravitacijski centar Sunčevog sustava nestaje i budući da svi planeti imaju orbitalne brzine, vrijednost njihove escape velocity bi se promijenio, i pretpostavljam, svi bi se razletili na raznorazne strane. S tim da bi Zemlja 'osjećaj' da je slobodna :D dobila prije npr. Saturna.
Moje pitanje je da li bi? Ja uopšte nisam siguran u to...
Link to comment
Moje pitanje je da li bi? Ja uopšte nisam siguran u to...
Zašto? Pa i Mjesec koji vidimo nije više tamo gdje ga vidimo, pomaknuo se. To da odavde 'vidimo' nečeg čega tamo više ustvari nema, a ne vidimo to što 'sada' de facto je negdje - ne narušava nikakve zakone a Neil Armstrong s ekipom ga zbog toga nije promašio - samo je to mali mindfuck.. Zašto tak ne bi bilo i za gravitasion?
Link to comment
im sličnih linkova koliko oćeš.
b92...osim što ga zovu božjom česticom nikako da nađem link u kome je objašnjeno zašto je taj bozon tako važan. do koje prekretnice u fizici on vodi.pa jasno je. što više podižu energetski ulog. dešavaće se novi višeenergetski fenomeni.
jel ima negde objasnjenje zasto se zove "božja čestica"?
Link to comment

u pitanju su slozene stvari, ali hajde da pokusam da uprostim.sve tri interakcije, dakle elektromagnetska, slaba interakcija, i jaka, zapravo su vektorska polja. mi interakcije ponekad mozemo prikazati i kao izmenu cestica, dakle propagatora.broj tih cestica, predvidja se iz teorije grupa, a te se grupe odnose na takozvane bazdarne transformacije.tako je elektromagnetna sila opisana unitarnom grupom U(1) koja ima samo jedan generator i to je foton.slaba interakcija opisuje se bazdarnim transformacijama specijalne unitarne grupe SU(2), koja ima ukupno 3 generatora i to su tri slaba vektorska bozona w+, w- i z0.jaka nuklearna sila opisana je specijalnom unitarnom grupom SU(3) koja ima 8. generatora, odnosno 8. gluona koji su propagatori jake interakcije.svi ti propagatori nazivaju se bazdarni bozoni (gauge bosons).gravitacija nije opisana vektorskim poljem, nego METRIKOM, a to je tenzor ranga 2. vektori su inače tenzori ranga 1., a cim je rang veći od 1. to su naprosto tenzori.rang tenzora u direktnoj je vezi sa spinom. sve tri interakcije imaju spin 1. (svi bozoni imaju celobrojni spin, za razliku od fermiona koji imaju polovicni).graviton bi trebao imati spin 2, zato sto je gravitacija opisana metrickim tenzorom, sto intuitivno gledajuci, ima veze sa nacinom na koji je gravitacijona masa neinvarijantna, za razliku od recimo fotona.

Link to comment

^^veliki lion liderman ju je tako nazvao zbog strahovite vaznosti koju ima u nasem razumevanju strukture materije, kao i zbog (do danas) neuhvatljivosti; smatrao je da zasluzuje adekvatan nadimak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...