Jump to content
IGNORED

O serijama


Mr.Smith

Recommended Posts

10 hours ago, Weenie Pooh said:

 do potpunih WTF sitnica kao što je onaj lojalni mornar kog nađu na samrti, a on sa sve nekim zlatnim lančićima proštepanim kroz kožu lica Hellraiser style :blink: Još kaže samo "close" i onda krepa. Ako je to trebalo na nešto da nam ukaže, meni je prošišalo daleko iznad glave.

 

E, da. Kada je bila ta scena, prvo što sam pomislila je, da li sam preskočila neku epizodu. Kakvi zlatni lančići odjednom na licu? Odakle sada to zlato i zašto tako nešto , jer je potpuno odudara od svega u seriji.

Link to comment

O

3 hours ago, variola said:

Istine radi, i tu se spominje kraj tog sveta sa dolaskom belog čoveka, trovanjem, otapanjem leda... 

 

Pa ne znam o kraju  kog sveta tu može da bude reč, ima savršeno jasan primer kako su prošli urođenici u južnijim delovima kontinenta (nekadašnji način života potpuno razoren), a kako su prošli ti gore na severu gde motivacija za kolonijalnu otimačinu prosto nije postojala (nastavili još vekovima da žive kao i preci). OK, led se otapa i to im pravi probleme ali tek u moderno doba, zbog klimatskih promena na globalnom nivou - na to nikakvog uticaja nema prisustvo ili odsustvo belog čoveka u njihovoj pustoljačini.

 

2 hours ago, Arkadija said:

E, da. Kada je bila ta scena, prvo što sam pomislila je, da li sam preskočila neku epizodu. Kakvi zlatni lančići odjednom na licu? Odakle sada to zlato i zašto tako nešto , jer je potpuno odudara od svega u seriji.

 

2 hours ago, ToniAdams said:

ma nesto su zaboravili da saseku u postprodukciji mmw

 

Pa da, valjda su nešto krenuli pa odustali, ali problem je u tome što ja ne uspevam da zamislim nikakav iole smislen scenario koji bi vodio ka tom bizarnom ishodu. Generalno je pozitivno to što su akcentovali lične priče gomile tih mornara, ali sa tim se preteralo - toliko ih ima da je jako teško uopšte ispratiti većinu njihovih individualnih sranja, a kamoli saosećati sa njima (npr. onaj matori i onaj njegov štićenik kom od početka deli knjige, imao sam utisak da hoće da nas duboko pogodi njegov bol u tim poslednjim epizodama, ali ja nisam popamtio ni kako se oni zovu a kamoli u kakvom su tačno odnosu i zašto bi trebalo da mi je stalo do njih dvojice.)

 

2 hours ago, ToniAdams said:

ja sam skonto da je

 

Teško da su (samo) viljuške u pitanju, dosta je lahko trčkarao okolo i lovio tu poslednju grupu... ali ako je

Spoiler

otrov suicidnog doktora, onda nema smisla da ljudima iz Hikijeve posade izaziva samo bol u stomaku tek par sati kasnije, dok sto puta masivnijem međedu izaziva smrt za nekoliko sekundi od kako krene da ih jede.

 

Biće da se htelo opet nešto moralizatorsko o belom Evropljaninu koji truje životnu sredinu, čim je najmahnitijem od njih odgrizao ruku odmah se stropoštao od koncentrovane kolonijalne zloće u tom mesu :dry:  

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

O

 

Pa ne znam o kraju  kog sveta tu može da bude reč... 

  Hide contents

 

Simons daje tu mitološku priču,  od početka do kraja sveta, nezavisnu od dešavanja u romanu, osim što nam razjašnjava stvari o demonu, šamanima... 

da, smrt Tuunbaka, osim što je bespotrebna (nema je u knjizi), glupo je i odrađen. Viljuške je pojeo dosta ranije a tačno je da ni otrov nije delovao tako smrtonosna. Ostaje onda se zapravo otrovao Hikijevom dušom, ili su mu i ostale "pomogle"

 

I još ovo za masu likova, 10 epizoda po 40 minuta je ipak bilo prekratko da se posveti dovoljna pažnja pri njihovom građenju, te se desilo ovo što Vini pominje i dodaje još jedan minus seriji. 

Link to comment

@Weenie Pooh

Iz knjige: globalno zagrevanje i topljenje leda na Arktiku je povezano sa smrću Tuunbaqa, za kog Simons kaže sa da se otrovao hraneći se zatrovanim dušama kabloona (belih ljudi) i zbog toga skončao. 

Koliko sam skapirao, artkička ledena pustinja je povezana za Tuunbaqovim bićem nešto slično kao povezanost It-a i gradića Deri (u Kingovom "It"-u).

Link to comment

Odgledao pet epizoda Terora. Sve je vrlo dobro, gluma, realne situacije, scenografija, neke čak odlične, poput lagane violinske podloge tokom masakra, dok su čekali stvora (to sam gledao po dolasku iz kafane što je pojačalo to preneseno stanje šoka iz koga se ne mogu otrgnuti dok ih razbacuje, sjajno nešto). Najveća zamjerka..

 

Spoiler

je (prerana) smrt glavnog kapetana, njegova njuška je davala poseban royal šmek moreplovcima

 

i već pominjan nikakav uobličen stvor. Topli odnosi su previše pičkasti za vojnike/ mornare. Takođe se ne mogu oteti misli da ostatak armije mladića, u haosu, bez discipline i nade, prema Eskimki ne bi zadržao takve manire. Kako odmiče, blago smara stisnuta situacija na brodovima.

Link to comment

U knjizi eksplicitno nigde ne piše da umire, već prenosi inuitska proročanstva kako će se otrovati i početi da odumire kad bude konzumirao zatrovane duše belih ljudi.  Ja sam skapirao da je to dugačak proces od nekoliko generacija,a sigurno nije skončao kako su prikazali u seriji.

 

 

Spoiler

Ono što je isto (u filmu i knjizi) je to da je Tuunbaq sa gađenjem odbio da proždere Hikijevu dušu

 

Edited by Filozof manijak
ubacio nešto u spojler
Link to comment

^^^

 

U knjizi ne umire naravno, objašnjeno je sve šta je on i u kakvim je relacijama sa ljudima i šamanima, da ne kvarim dalje onima koji će eventualno čitati. Sad mi se malo izmešalo, pošto sam gledao i ponovo čitao uporedo, Hikija ipak ubija u seriji?

 

Edited by variola
Link to comment
9 hours ago, Weenie Pooh said:

Da, ovaj mu nudi srce jezik na dlanu, a on uzme celu ruku.

Toga se sećam

ali nije nuđenje jezika nuđenje duše već ponuda saveza. Demon ubistvom jede i dušu žrtve. Zato mislim da je i ovde razlika u odnosu na knjigu. Takođe, ako odbacimo viljuške i hirurgov otrov, možda je uzrok smrti Tuunbaka Hikijeva duša.

 

Link to comment
  • 3opge changed the title to O serijama

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...