Jump to content
IGNORED

O serijama


Mr.Smith

Recommended Posts

2 hours ago, ToniAdams said:

dobar je teror, stvarno ozbiljnu zamerku nemam, jako lepo oslikava raspad jednog drustva i kreiranje novih entiteta pod sumanutim okolnostima, super sve to funkcionise, jako lepo je uslikano i gluma je, reko bih, besprekorna.

ali, koliko bi sve bolje bilo da mesto onog preraslog bosanca nurkicevog rodjaka imamo neku obicnu a opet megazajebanu duplo vecu medjedinu. mimo telepatske veze sa mutavom, stvarno ne vidim sta je vise potrebno za jednog kvalitetnog nadnaravnog monstera.

i jedno mi nije jasno, motivacija mutave da se onomad samoinicijativno prikljuci posadi, da li je to bio neki poslednji pokusaj da ipak ostane kolko tolko obicno ljucko bice zenskog roda, ili sta vec.

 

Spoiler

Mislim da je u pitanju njen strah da preuzme dužnost svog oca, Tunbaaqovog šamana-vodiča, pošto još nije bila spremna. Ovo je samo moja pretpostavka, pošto nisam odgledao seriju do kraja

 

Link to comment
Spoiler

ama tad je jos bila pricajuca. onda su je ocerali, pa je sama sebi jezik odrezala, povezala se sa monsterom i sva krvava dosetala do druzine mornara planinara.

nisti to ni gledo :(

 

Link to comment

Teror korektan, a opet nije ni pod moranje da se odgleda. Moje najveće zamerke su, naravno, oni delovi gde se (zašto?) odstupa od knjige. 

Prvenstveno mislim na smrt Tuunbaka, koja se može shvatiti i kao da, eto, "napredna civilizacija" bukvalno truje sve pred sobom, pa nam se to mora doslovno i prikazati. Simons se tu ipak ograničio na pojedinca (glavnog negativca od čije duše je čak i demon odustao) što meni deluje mnogo ubedljivije. Drugo je pitanje zašto se odustalo od potencijalno veoma filmičnog kraja romana, čak i da se zadržao izmenjeni odnos Nemušte i Krozijera. Što se tiče Nemušte, nije ona bila zarobljenik ekspedicije ali nije ni ostala uz nju iz straha od preuzimanja dužnosti šamana, pre bih rekao suprotno, koristila je blizinu Tuunbaka za ponovno uspostavljanje veze sa demonom, koja je izgubljena smrću starijeg šamana. U knjizi je pri kraju nagovešten i još jedan razlog

 

Ako se nešto već zna o sudbini ove ekspedicije, roman /serija unapred odustaju od neizvesnosti završetka, te svoje težište moraju prebaciti na neku drugu stranu. Plus, ako je naslov dat po brodu koji nije komandni (mada mu je ime funkcionalno efektnije), može se naslutiti i koga je Simons istakao u prvi plan. I u ovakvim okvirima on uspeva da napiše zanimljivu priču. Serija isto (ovde bar vidim) nije loše prošla, ali sam i dalje mišljenja da je bez pomenutih izmena, te sa bar malo dužim epizodama, mogla biti i bolja. 

Link to comment

Završla sam Teror. Solidna 7/10.

Ipak, mnogo su efektnije i jezivije epizode koje se dešavaju na brodovima. Posle kada krenu peške, serija , bar meni, gubi na intenzitetu. Od svega, najslabiji mi je sam kraj.

 

Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Ipak, mnogo su efektnije i jezivije epizode koje se dešavaju na brodovima. Posle kada krenu peške, serija , bar meni, gubi na intenzitetu. Od svega, najslabiji mi je sam kraj.

 

+1

 

Ovo što variola kaže u vezi sa anticivilizacijskom porukom se jasno vidi, iako nisam čitao knjigu, da je nakalemljeno pravo niotkuda na ostatak priče. Nemojmo se mi, oholi beli imperijalisti, mešati u netaknutu ledenu prirodu gde plemeniti divljaci obitavaju u skladu i prijateljstvu sa demonima koji proždiru duše :blink: Jebao vas više taj white man's guilt, može li se negde to neubudžiti nekad? Ako neki deo sveta nije bio kolonizovan i eksploatisan, onda je to upravo taj daleki sever gde niko nije ni hteo da živi.

 

Dosta toga mi je ostalo nejasno, od motiva mutave za koje Toni s pravom pita...

 

Spoiler

Šta će ona na brodovima i oko brodova? Da li je uspela da se poveže sa tuunbaqom ili nije? Ako jeste, što i dalje ubija mornare? Ako nije, što joj zver ostavlja foke na poklon? Zašto ih je pratila kad su natenane pošli na jug, ako je mogla bilo kad da skokne do kuće i nazad? Zašto je krenula nazad kad je šaman-veteran osetio da tuunbaqa više nema, šta je boli uvo za kapetana lađe? Kako je izvršila savršenu amputaciju ruke štapom i kanapom i nožićem od kosti, kako je pacijent izbegao gangrenu koja ostalim amputees nije praštala? Kako je koji moj bez jezika komunicirala sa ostalim eskimima, telepatski ili magic negros znaju znakovni jezik?

 

... do background mitologije koja uopšte rastumačena...

 

Spoiler

Čemu služi veza šaman-tuunbaq? Da li ga šaman kontroliše, sprečava da jede ljudske duše? Da li je u pitanju zloduh ili nekakav tribalni zaštitnik? Da li je ispizdeo zbog prisustva mrskih Evropljana, ili zato što su mu skenjali šamana? Zašto ga eskimi oplakuju, pobogu? Da li je "he wants us to ruuun" ipak bila neka skarabudžena wendigo referenca jer u samom finalu čujemo kako će prvo da proždere one što probaju da pobegnu, pa tek posle ove što stoje mirno?

 

... do potpunih WTF sitnica kao što je onaj lojalni mornar kog nađu na samrti, a on sa sve nekim zlatnim lančićima proštepanim kroz kožu lica Hellraiser style :blink: Još kaže samo "close" i onda krepa. Ako je to trebalo na nešto da nam ukaže, meni je prošišalo daleko iznad glave.

Link to comment

^ Odgovor na većinu ovih pitanja Simons je dao u nekoliko poglavlja posvećenih lokalnoj mitologiji/religiji (ili njegovoj verziji iste). Istine radi, i tu se spominje kraj tog sveta sa dolaskom belog čoveka, trovanjem, otapanjem leda... 

Link to comment

ja sam skonto da je

Spoiler

monster krepao zbog viljusaka prvenstveno.

svakako mi se ne svidja previse kako su ga se otarasili, buduci da nesto sto je demonolike prirode ne bi trebalo tek tako lako da crkne. zato bih vise voleo telepatskog medveda.

glede amputacije, jebiga, vidimo da mutava zvace i pljuje nesto na rane.

ovo sa belim covekom je nekako opste mesto za sve uratke gde ima belaca i nebelaca.

 

Link to comment
  • 3opge changed the title to O serijama

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...