Jump to content
IGNORED

Holandija


BraveMargot

Recommended Posts

Trebalo bi na leto da putujem za Utreht, na nekakvu konferenciju.Jedanput sam tamo bila, istina tek na jedno popodne, i grad mi se ucinio sicusnim, uzasno provincijalnim i dosadnim: ravnicarska selendra s impozantnom katedralom i memljivim skucenim kafanicama tik uz kanale. Znam da ovde ima puno forumasa koji zive u Holandiji, pa bi mi mogli preporuciti neka pristojna mesta za izlazak, tipove za jeftinu a dobru hranu (ako to uopste postoji u NL), i (pre svega) smestaj. Na sajtu konferencije nude se neki hoteli, svi su od 85 evra pa navise, uopste ne mogu da se snadjem na mapi i identfikujem gde se nalaze u odnosu na centar grada i univerzitetsku konferencijsku salu (Educatorium). Volela bih pristojan hotel, ne preskup, koji ne zakljucava vrata uvece (planiram da izlazim), a treba da se nalazi blizu dobrih mesta za klopu/pice i da mi je blizu autobuska stanica za buseve 11, 12 or 12S koji voze do Univerziteta. Mogli bi usput i da napisete nesto lepo o Utrehtu, ako je to ikako moguce, da bih imala bar necemu da se radujem u medjuvremenu.

Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Miralem

    22

  • betty

    16

  • Аврам Гојић

    9

  • *edited by mod

    9

Mogli bi usput i da napisete nesto lepo o Utrehtu, ako je to ikako moguce, da bih imala bar necemu da se radujem u medjuvremenu.
gledacu da budem u holandiji za vreme te konferencije -_-nisam videla mnogo od utrechta, ali recimo ima krcma u nekadasnjoj katedrali, meni je na "to do" spisku.univerzitet imam nekakvu kolekciju starih naucnih instrumenata, i to mi je na spisku.i treca pozitivna stvar, do a'dama ti treba 25 minuta uvrh glave.
Link to comment
Mogli bi usput i da napisete nesto lepo o Utrehtu, ako je to ikako moguce, da bih imala bar necemu da se radujem u medjuvremenu.
utrecht ima lepu karting stazu, holandski specijalitet. ceo taj de fabrique kompleks je meni bio bas interesantan. sajt je na holandskom, ali se meni nesto cini da ti znas nemacki, pa ces se snaci :unsure:
Link to comment
utrecht ima lepu karting stazu, holandski specijalitet. ceo taj de fabrique kompleks je meni bio bas interesantan. sajt je na holandskom, ali se meni nesto cini da ti znas nemacki, pa ces se snaci :unsure:
Ne znam da li si pratila topic o Holandiji, ali Utrecht se nezvanično zove selo, dok je Amsterdam grad. Za ostale naseobine potomaka batavskih, gotskih i saških germanskih plemena te španaca, francuskih hugenota, iberijskih jevreja, ruskih majstora iz vrmena Petra Velikog, nemačkih gastarbajtera iz XIX veka i ostalih imigranata iz cele Evrope PPP još nije smislila zvanično ime. žali se moderaciji.Al' da se vratim na temu. Utercht bi bio gori i od najgore američke selendre usred Bible-belta (a takav strogo reformistički Bible Belt postoji i u Holandiji, Utrecht i Amersfoort su mu glavni kašteli, bastioni opstanka) da nema fenomenalan univerzitet, pun uzjebanih/jebežljivih studenata i studentkinja, željnih kulturnih i intelektualnih izazova. Oni se staraju za to da se u selu ipak uvek nešto zanimljivo dešava - koncerti, tribine, svirke, fešte. Ako si lenja, Utecht će ti pružiti više nego dovoljno inspiracije za jednokratnu posetu (ako se tamo trajno naseliš, to je onda druga priča).Ako nisi lenja, od Amsterdama te deli jedva 30 kilometara, a vozovi piče bar 6 puta na sat preko dana, a svakih sat vremena noćom (pole 01:00). Put ne traje ni po' sata. Brže se stigne nego sa periferije Londona do centra i nazad (a i mnogo jeftinije). Zapravo, i rastojanja su ista, London je, jednostavno, ogroman.Dobra fora (i u Utrechtu i u Amstrdamu) je da se u kafićima retko kada naplaćuje ulaz, a kafići u kojima se vrti i muzika i može da se pleše su bukvalno jedan do drugog pa možeš da za jedno veče obiđeš gomilu lokala dok ne nađeš neki u kome baciš sidro. Siguran sam da će tio biti lepo,l bilo da ostaneš u Utrechtu, bilo da skokneš do A'dam-a. Edited by Yossarian
Link to comment
  • 1 month later...

koliko sam shvatila, betty i miralem su u ovom kraljevstvu. ako ima jos nekog, super. a i saveti od onih koji NL poznaju dobro ili imaju sta da kazu su dobrodosli.dakle - ideje, savete, predloge, preporuke, izreke... na sunce, jedno nedelju dana, sve uzimam u razmatranje.i zahvalna unapred.e do mojega, kad slabo pazim - vidim da vec ima topik o 'olandiji, pa molim moderatore da nas merdzuju, a ljubazne forumase da se raspisu

Edited by skituljac
Link to comment
  • 4 weeks later...

posto su mi prosla neka sredstva, mislim da cu iznajmiti sobu u nekom hotelu blizu konferencijske sale, pretpostavljam da je taj utreht tolika selendra da se svuda moze stici peske posto ne vozim bicikl? Zanima me takodje koje su najbolje kafane, ja volim mesta gde ne tresti muzika, da je relativno cisto, i da pivo da sluze u normalnim dozama i po normalnim cenama - u Amsterdamu prosli put bese 4 evra za 300 ml ko da sam u apoteci. nadam se da tako nesto postoji, no posto vidim da se radi o selu naseljenom studentima, strepnja mi je dublja od nade.Pre ili posle konferencije bi svratila u Amsterdam, pa me zanima kada ce da se zavrsi renoviranje Rijksmuseuma, secam se da je 2005 kada sam tamo bila u uzvanicama na kraljicinom rodjendanu pisalo da ce biti gotovo 2008 a sada im na sajtu ne pise nista, samo da je restauracija u toku.

Link to comment

4 evra :mellow: tamo gde se ja krecem ne ide preko dva... a juce sam se bas kretala kroz utrecht od mesta do mesta :Pali taj kraj kojim sam se kretala je bio skroz sladak, u centru, s brdom sasvim pristojnih kafitja, a i zapamtila sam put od/do stanice. a i chandra ce biti tu u to vreme pa ce moci malo preciznije da nas usmeri ka boljim mestima.rijksmuseum ce se renovirati jos neke vreme nazalost. ne mogu sad da se setim tacno koliko, ali nece biti gotov ovog leta svakako.

Link to comment

inace, ne znam da li znas - nije ceo rijksmuseum zatvoren. zapravo ima toliko toga da je meni i previse za jednu posetu, a moj limit je nekih sat do sat i po upijanja novih utisaka.

Link to comment
inace, ne znam da li znas - nije ceo rijksmuseum zatvoren. zapravo ima toliko toga da je meni i previse za jednu posetu, a moj limit je nekih sat do sat i po upijanja novih utisaka.
bila sam to da vidim, imaju dole nekakvu kvaziistoricnu postavku za skolske ekskurzije, dok su gore nabacali sve rembrante i vermere, kojima se ne moze prici od silne guzve. neka hvala.
Link to comment
bila sam to da vidim, imaju dole nekakvu kvaziistoricnu postavku za skolske ekskurzije, dok su gore nabacali sve rembrante i vermere, kojima se ne moze prici od silne guzve. neka hvala.
jedan vermeer je trenutno pozajmljen nekom drugom muzeju...tacno je da je vikendom nepodnosljivo, ja sa svojom karticom udjem radnim danom kad uhvatim malo vremena i u blizini sam, sto je potpuno drugi dozivljaj.
Link to comment
  • 6 months later...

eh da, da napisem ukratko iskustva iz utrehta:gradski prevoz im je super, utreht je za razliku od amsterdama cist i ne smrdi, univerzitet je jako lep s fensi modernim zgradama, imaju strava vegan restoran i fine kanale, samo nemoj da vas slucajno neko nagovori da idete da jedete indonezansku hranu sem ako ne zelite da saznate kako se osecao inspektor megre u londonu sredinom proslog veka.

Edited by BraveMargot
Link to comment
...strava vegan restoran ...
Veanski restoran mora da bude strava a i uzas.Nego da ne bude totalni off meni se od to malo Holandije sto sam video najvise svideo Roterdam i Vondel park u Amsterdamu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...