Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

2 hours ago, pt 2.0 said:

Zašto ne pokreneš to pitanje na sledećem roditeljskom sastanku?

(Meni bi bilo najlogičnije da se u roku od odmah Srbijawide sazovu roditeljski sastanci na temu ovog dogadjaja i posledica).

Kada sam ovo pročitala, prva pomisao mi je bila da bi me na tom roditeljskom linčovali. Ali što više razmišljam, shvatam da si apsolutno u pravu. I slažem se da je to bio posao ministarstva. Još uvek ne mogu da verujem da jutros nije bilo nikake poruke za decu i učitelje/nastavnike. Možda se bude organizovalo nešto na nivou škole, samo da se malo saberu.

Naša učiteljica nije deci pominjala direktno događaj, ali su juče imali razgovore na temu nasilja uopšte i nasilja u igricama. Doduše, njima je to česta tema jer imaju par problematičnih klinaca.

Tema oružja je kompleksna. U mom kraju je prilično popularan lov i mnogo je tu oružja. Većinom su to odgovorni ljudi, ali ima svačega. Meni je uvek bilo van pameti vodanje dece na takve stvari. Klinca koga znam je ćale vodio u lov sa 5-6 god već i nikome to nije bilo nenormalno. Ne znam, možda je do mene... A opet, on sada ima 20ak godina, baš je dobro dete, mislim da je neku veterinu završio, čuva gomilu nekih životinja. Naravno, ništa ovo ne govori nego eto kao primer deteta kome je oružje oduvek dostupno.

Da ne bude da branim, veliki sam protivnik oružja. U okruženju imam više slučajeva slučajnih smrti i zaista bih bila rigorozna na tu temu. 

 

A moje pitanje je više bilo na temu razgovora sa detetom o ovome u okviru porodice. Juče me je pitao zašto je to dete to uradilo i nije bilo lagano odgovoriti. Svelo se na to da ni ja ne razumem. Čuo je u školi da je možda zbog keca iz istorije... Ne vredi, klinci sa starijima gledaju i slušaju svašta, a ne razumeju i ko zna šta im se u glavama izroji.

Bojim se pitanja šta ako se desi kod njega u školi. Ne znam da li mu reći da je to nemoguće, nekako mi to nije dobar odgovor. Ne znam da li ga pripremati, objasniti mu da legne ili tako nešto. Ne znam ni ja. A ne bih da ga zaplašim. Takve me stvari muče.

 

Još da dodam, pitanje empatije je još kompleksnije od svega. Jeste, utisak je da je sve manje među svima. A opet, gledam to svoje dete i koliko je tu saosećanja, pre svega prema životinjama, a i prema ljudima. Onda se uplašim za njega i kako će gurati u ovakvom svetu i da li je trebalo da ga bolje pripremim za sve ovo.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
6 minutes ago, Milosh76 said:

Ludilo se nastavlja...


Devojčica L.I. (15) nožem je povredila dečaka A.R. (15) i nastavnicu koja je pokušala da je spreči, saznaje "Blic".

Prema informacija koje posedujemo, sve se dogodilo u Gimnaziji "Ruđer Bošković" u Beogradu.

Napadnuti nisu teško povređeni.

Devojčica je donela kuhinjski nož, a kako se saznaje, ona je bivša učenica koja se samoinicijativno ispisala iz škole.

Na licu mesta je policijska ekipa.
 

 

jezivo

doduse dobar primer koliko je bitno ograniciti pristup vatrenom oruzju

  • +1 3
Link to comment

Dečak Kosta K. (13) koji je ubio devet i ranio sedam osoba, nije mogao za tri puta u streljani da stekne iskustvo da sa takvom preciznošću, kao što je počinjeno, ubije svoje drugare, rekla je za Tanjug oružarka Ana Simonović.

 

 

Kako je precizirala Simonović, koja inače ima sertifikate o rukovanju gotovo svim vrstama vatrenog oružja, dečak jeste bio uvežban ali ne u streljani, već je aktivno trenirao „Airsoft“, koje je vojno-taktička simulacija, i to je iskoristio u svrhe ovog zločina.

 

Objasnila je da je Kostu K. na treninge „Airsofta“ dovodio otac i to su zajedno trenirali, što je kako je navela „antistres igra današnjice“ i nema limit u godinama kao ni „paintbol“.

  • +1 1
  • Tužno 3
Link to comment
12 minutes ago, Plajvi said:


Kao najbolja ideja za promenu zakona mi deluje ono Hamletovo - da se ne smanjuje prag krivicne odgovornosti na nizi uzrast, vec da se npr. u KZ ubace taksativno KD za cije se izvrsenje detetu/mladjem ili starijem maloletniku moze suditi kao odraslom

To mi se cini kao smislenija mera prevencije nego smanjivanje na 12. Pa mozda postoji i tata koji ce voditi devetogodisnjaka u lov, sta znas, i onda taj odlepi kao i ovaj i ucini ovakav masakr s 11 i ne nuzno u skoli :isuse: 

Postoji i tu gomila pravom neobuhvacenih situacija, zivot je uvek brzi od zakona :dry:
 

Ne mogu zakoni da se retrogradno primenjuju 

  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, Milosh76 said:

Ludilo se nastavlja...


Devojčica L.I. (15) nožem je povredila dečaka A.R. (15) i nastavnicu koja je pokušala da je spreči, saznaje "Blic".

Prema informacija koje posedujemo, sve se dogodilo u Gimnaziji "Ruđer Bošković" u Beogradu.

Napadnuti nisu teško povređeni.

Devojčica je donela kuhinjski nož, a kako se saznaje, ona je bivša učenica koja se samoinicijativno ispisala iz škole.

Na licu mesta je policijska ekipa.
 

Rekoh ja da ce ovo da bude poziv za druge tinejdzere koji se osecaju povredjeno da izadju i naprave neko sranje. Celokupno drustvo ovo mora najstroze da osudi i napravi zaokret. Sto se nece desiti a mi osim klinaca koji velicaju ovog ubicu imamo i gomilu onih koji ga zale i razumeju. Da ne pricam o tome da niko nije osudio velicanje nasilja u medijima. U prevodu ostajemo divlji zapad gde svako isteruje neku svoju pravdu. Covek je coveku vuk.

 

  

1 hour ago, Mel said:

I manje je empatije, i ima vise nacina da se nedostatak empatije pokaze.

Mozes li da kazes vise o ovome?

 

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

u nekim zemljama postoji socijalno-emocionalno ucenje kao program koji se sprovodi u skolama ili citavim skolskim sistemima. kod nas postoji u vidu preporuke za primenu, samo sto niko (osim pojedinih vrtica), uglavnom nije ni informisan da tako nesto postoji.

osim milion problema koje skolstvo ima, ja licno smatram da je nedostatak koordinacije i jedinstvenog, smislenog sistema mozda i najveci. 

 

nemam bas vremena za pisanje, evo samo u spojleru osnovne sel vestine/kompetencije koje mogu da se uce i vezbaju u skolama. 

Spoiler

image.png.b51659ce0f27bcdd964d6f42afd778bc.png

 

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
2 minutes ago, Rowanoke said:

Ne mogu zakoni da se retrogradno primenjuju 


Zato i kazem, ako primenis ovu prvu meru, potencijalni novi mali psiho od 11 godina se nece izvuci, s ovom Vucicevom hoce 

Link to comment
4 minutes ago, Lucia said:

Zasto se u medijima tinejdzeri nazivaju decom? IMO neko od 13 vise nije dete sigurno, a tek od 17. 

to je pitanje mozda na mestu, ako se zanemari da se kod nas mladi rastezu sve do 40, a mladi od 25 krstare medijima kao deca. kad se uporede sa tim, ova sad deca su maksimalno deca. i posebno u ovoj situaciji.

  • +1 1
Link to comment

Opet se leci posledica a ne uzrok- u skolama se sva sranja guraju pod tepih "da se ne rusi reputacija skole", samo su do sad bila samoubistva, sad je ovaj mali pokazao opciju 2, malo brrrr.... Svi u skoli su vajno zavrsii neke pedagogije, ima i psiholog,, problem je postojao, samo se ignorisanje ovaj put obilo o glavu.

  • +1 3
Link to comment
9 minutes ago, pop-up said:

Upravo saznah da u nasoj skoli sutra nema nastave. Je li to nesto na nivou Srbije?

 

Neke skole su izgleda u strajku a neke nisu. Lepo su to smislili, bas onako uliva poverenje deci nakon svega...

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

to je pitanje mozda na mestu, ako se zanemari da se kod nas mladi rastezu sve do 40, a mladi od 25 krstare medijima kao deca. kad se uporede sa tim, ova sad deca su maksimalno deca. i posebno u ovoj situaciji.

 

ozbiljno mislim da je rastezanje pojma dete na tinejdzere (i dalje) simptom devalviranja pojma odgovornosti.

jer "dete" je idealizovan pojam, nesto andjeosko by default.
(a latinska poslovica "dete je otac coveka" gresi negde, mada sociopate postoje ali to postanu odjednom nekako kad su >18g)

 

sad sto ovakav zlocin pokazuje sta je 1 "dete" sposobno da smisli i izvede - to cemo da ignorisemo jer "dete" jel'te - i pustiti ga da mu vrsnjaci vide kako masovno ubistvo prolazi nekaznjeno - manjina ce se diviti i krenuti njegovim stopama - vecina ostati u strahu da nekog potencijalnog KK krivo pogleda - pa ce cim mogne odavde negde.
 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...