Jump to content
IGNORED

Strani jezici u osnovnoj školi


jms_uk

Recommended Posts

nije se ni slovenački učio kad nas ni makedonski. a moj prijatelj iz hrvatske s kojim sam se svakog leta družio nije nikad učio ćirilicu. plus, taj predmet se kod nas zvao srpsko-hrvatski a kod njega hrvatski ili srpski.

Link to comment

u moje doba, koje je par godina posle tvog doba su bogami uchili, bez obaveze da koriste, kao i mi latinicu. bosna je chini mi se radila 1-1, jednom ovako jednom onako. a.mi pojedan pismeni u kontra pismu godishnje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, gospa buba said:

u moje doba, koje je par godina posle tvog doba su bogami uchili, bez obaveze da koriste, kao i mi latinicu. bosna je chini mi se radila 1-1, jednom ovako jednom onako. a.mi pojedan pismeni u kontra pismu godishnje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto


 

U BiH se jezik zvao srpsko-hrvatski/hrvatsko-srpski.

Jedne nedelje ćirilica, druge latinica.

Polovina i druga polovina osamdesetih.

  • +1 1
Link to comment

u cg smo za pismene koristili naizmjenicno cirilicu i latinicu, za svakodnevni skolski rad ko kako hoce, s tim da je u nizim razredima sigurno vazila rotacija, bar do 3. ili 4. ali se ne sjecam precizno.

jezik se zvao srpsko-hrvatski, skraceno 'srpski' i to bez ikakve narocite konotacije.

 

u srednjoj skoli naravno bez ogranicenja. 

 

konotacije su dosle tek kasnije. 

u stvari sve sto se sada smatra datoscu i prirodom je nepogresivo stiglo tek kasnije, cak krajem '90ih, a pojacano je posljednjih godina.

Edited by morgana
  • +1 5
Link to comment

Mi smo morali u srednjoj pismene iz srpskog da pišemo ćirilicom, 90-94...

 

Meni je to baš bilo problem, latinicom sam pisao sve od 5 do 8 ,jer smo mogli tako u osnovnoj... Bio mi neviđeni užas, na pismenima se nisam borio sa tim kako da napišem smislen tekst, nego kako da pogodim sva slova i ne ispadnem nepismen... Najgore je bilo sa "i", jebm mu mater, mislim da sam pogađao sa ispod 50%... Kad završim sam išao po tekstu i ispravljao, što se lepo videlo, jer smo pisali hemijskom... Sva sreća, profesor, iako srbenda™, nije mi to uzimao za preveliko zlo,pa sam dobijao nek trojke i četvorke... Ubo sam mu žicu u prvoj godini, kad sam na neku slobodnu temu popljuvao sve političare u zemlji, pa me zapamtio valjda... :)

 

 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment
28 minutes ago, aram said:

prijatelj iz hrvatske s kojim sam se svakog leta družio nije nikad učio ćirilicu. 

A bit će da je prijatelj više išao oko škole nego u školu 😄 Učila se ćirilica u drugom osnovne (eventualno trećem, nisam siguran 100%) a kasnije je jedino bilo obavezno pisati ćirilicom ispravak pismenog rada iz hrvatskog ili srpskog jezika 

  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, Zis said:

A bit će da je prijatelj više išao oko škole nego u školu 😄 Učila se ćirilica u drugom osnovne (eventualno trećem, nisam siguran 100%) a kasnije je jedino bilo obavezno pisati ćirilicom ispravak pismenog rada iz hrvatskog ili srpskog jezika 

 

Moji drugari (1976., 1978.) iz Hr znaju ćirilicu. Drugarica 1988. ne zna. Ali ovi stariji i čitaju i pišu, sve kul.

Link to comment

Ja sam u osnovnu išla od ‘88 i imala sam u okviru srpskog u jednom razredu (ne sećam se kojem) osnove slovenačkog a u drugom makedonskog jezika.

Srpsko-hrvatski je jedne godine samo devalvirao u srpski i to je bilo iz očiglednih razloga, naravno.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
Just now, BWA said:

Mi smo jezik zvali es ha. Rjeđe srpski.

 

i u cg se zvao srpsko-hrvatski, niko nije obje odrednice dovodio u pitanje nego smo tj nego su klinci kratili imena predmeta kad god su mogli. tehnicko umjesto opstetehnicko i sl.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, Valkyrie said:

Ja sam u osnovnu išla od ‘88 i imala sam u okviru srpskog u jednom razredu (ne sećam se kojem) osnove slovenačkog a u drugom makedonskog jezika.

Srpsko-hrvatski je jedne godine samo devalvirao u srpski i to je bilo iz očiglednih razloga, naravno.

 

jeste li ucili tutunoberacite i moj ocka ima konjicka dva :wub:

 

ne radi mi edit za post, svasta

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...