Jump to content
IGNORED

Postoji li ekonomski napredak u Srbiji


Budja

Recommended Posts

4 minutes ago, radisa said:

U kojoj zemlji koja je uspešna i gde je ekonomja super, država reguliše cene ulja, brašna i kakav će hleb da se pravi za minimalnu cenu da bi ljudi imali kakav da kupe? Jel' ima tako nešto?

Nema, ali sto se konkretno Srbije tice nije bitno.

Na stranu Budjina insistiranja na objektivnim :isuse: naucno zasnovanim ekonomskim parametrima i logici :isuse:, na stranu sto se ljudi gore polomise da mu skrenu paznju i na ljudsku, humanu pa i eticku stranu situacije, ostaje cinjenica koju mladi, lepi i pametni koji su Srbiju poveli u kapitalizam i trziste po principu sve sto leti to se jede, a da du sljasteci molovi simboli, dokazi rastuceg prosperiteta, ostaje tuzna i opasna cinjenica da Srbija danas u slucaju neke ozbiljne svetske krize, frke - a korona je pokazala, opomenula da to i nije bas nemoguce i da se snesko liberalizma srusi ocas posla - nije sposobna da ishrani i prehrani samu sebe.

I da to nije pitanje slobodnog trzista i ostalih tlapnji, nego pitanje sa kojim se iole ozbiljne drzave ne zezaju.

Elementarna poljoprivredna proizvodnja, ono sto te 'lebom rani i odrzava u zivotu, otpisana je, prepustena stihiji i tajkuneriji, selo je na najboljem putu da izumre, ako vec nije, dok su prave, ozbiljne subvencije otisle na drugu stranu, dodatno prepunjavajuci i onako osiromasene i prenaseljene gradove...

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
Just now, radisa said:

I još nešto, jesu ovi podaci na eurostatu tačni?

 

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ILC_DI03__custom_1721333/default/table?lang=en

 

Ispada da je prosečna plata u srbiji 300€, a ne 500 kako vučić viče... Kako? Jel oni dele ukupnu zaradu sa ukupnim brojem radnospsobnog stanovništva ili kako drugačije dobiju baš toliko manju vrednost od nae zvanične?

 

Platio ih DjilasSolak da lazu.

 

Ziv nisam koliki ce skok euro da izvede, odnosno dinar da ljosne nakon izbora. 

  • +1 1
Link to comment

Кратко бих само да похвалим што се најзад разговара , можда то тешко иде, али је право уживање најзад читати прави правцати разговор међу људима, то је прави плурализам, који ће нас сигурно учинити макар трунку паметнијима. Зато од мене све похвале за покренуту тему. :) Нећу се укључивати, само ћу са пажњом читати све углове гледања на тему. 

Link to comment
30 minutes ago, radisa said:

U kojoj zemlji koja je uspešna i gde je ekonomja super, država reguliše cene ulja, brašna i kakav će hleb da se pravi za minimalnu cenu da bi ljudi imali kakav da kupe? Jel' ima tako nešto?

Ko je rekao da je ekonomija super? Ekonomska situacija je bolja, to je receno i to je cinjenica, isto kao sto je cinjenica da je Srbija siromasna zemlja. Regulisanje cena osnovnih zivotnih namirnica je populisticko-politicka mera, a ne egzistencijalna. Da li je hleb 45 ili 50 din ne pravi razliku nikome, ali lepo zvuci za narod kad se kaze da su cene zamrznute. 

Link to comment
2 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Кратко бих само да похвалим што се најзад разговара , можда то тешко иде, али је право уживање најзад читати прави правцати разговор међу људима, то је прави плурализам, који ће нас сигурно учинити макар трунку паметнијима. Зато од мене све похвале за покренуту тему. :) Нећу се укључивати, само ћу са пажњом читати све углове гледања на тему. 

Ne raduj se previse. Jos temu jastrebovi nisu namirisali.

  • Haha 1
Link to comment
8 minutes ago, Pexa said:

Regulisanje cena osnovnih zivotnih namirnica je populisticko-politicka mera, a ne egzistencijalna.

Odlicno, bravo.

Jos samo to da objasnis onima koji prezivljavaju sa minimalnim penzijama, koji bi da sa 300 evra mesecno da skoluju po neko dete i tako...

Samo se pitam da li ti i tebi slicni lutheritm uopste znaju znacenje pojma egzistencijalno?

Ono kada si (polu)gladan, kada meso jedes 1X nedeljno, ako i toliko, ako ti je i najbezazleniji kvar na 30-ak godini staroj ves masini ili nekoj drugoj kucnoj napravi udar na budzet, finansijska kataklizma od koje ces se mesecima oporavljati...

Link to comment
40 minutes ago, radisa said:

I još nešto, jesu ovi podaci na eurostatu tačni?

 

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ILC_DI03__custom_1721333/default/table?lang=en

 

Ispada da je prosečna plata u srbiji 300€, a ne 500 kako vučić viče... Kako? Jel oni dele ukupnu zaradu sa ukupnim brojem radnospsobnog stanovništva ili kako drugačije dobiju baš toliko manju vrednost od nae zvanične?

Ovo nisu podaci o prosecnoj zaradi.

Vucic se dernja zato sto se poziva na zvanicne podatke Republickog zavoda za statistiku. Sad ti mozes da kazes da ti podaci nisu tacni, da ljudi u kafani znaju bolje.

 

"Rast bruto zarada u periodu januar–septembar 2021. godine, u odnosu na isti period prošle godine, iznosio je 8,6% nominalno, odnosno 5,4% realno. Istovremeno, neto zarade su porasle za 8,8% nominalno i za 5,6% realno."

 

Prosecne plate nisu manje, nego su vece od ovih zvanicni podataka, jer dobar broj privatnika radnike prijavljuje na minimalac, pa im ostatak plate daje na ruke.

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Odlicno, bravo.

Jos samo to da objasnis onima koji prezivljavaju sa minimalnim penzijama, koji bi da sa 300 evra mesecno da skoluju po neko dete i tako...

Samo se pitam da li ti i tebi slicni lutheritm uopste znaju znacenje pojma egzistencijalno?

Ono kada si (polu)gladan, kada meso jedes 1X nedeljno, ako i toliko, ako ti je i najbezazleniji kvar na 30-ak godini staroj ves masini ili nekoj drugoj kucnoj napravi udar na budzet, finansijska kataklizma od koje ces se mesecima oporavljati...

Koliko puta treba da se kaze da je Srbija siromasna zemlja? Ne sporim ja da je puno siromasnih. To spore ljudi koji ne razumeju (ili se prave blesavi) zasto ljudi koji "zahvaljujuci Vucicu" dobili posao za 300e za tog istog Vucica glasaju. I ne mogu da se nacude.

Link to comment
20 minutes ago, Pexa said:

Koliko puta treba da se kaze da je Srbija siromasna zemlja? Ne sporim ja da je puno siromasnih. To spore ljudi koji ne razumeju (ili se prave blesavi) zasto ljudi koji "zahvaljujuci Vucicu" dobili posao za 300e za tog istog Vucica glasaju. I ne mogu da se nacude.

Ne znam ti ja to, % i gadjanje statistickim podacima jos manje, njima se moze sve dokazati, pa i da su - recimo - vakcine stetne, fuj, bljak, a da Srbija samo sto nije postala ekonomski tigar...

Nego, mada ne znam odakle se javljas, prosetaj malo, promuvaj se, nauci se puno toga: udji u neki periferijski ili ne bas toliko periferijski Aman ili Sunce ili kako se vec zovu, odvoj 10-ak minuta, pogledaj kako se ponasaju i kako merkaju i odmeravaju raznu robu, na primer meso ili suhomesnato, kako pitaju za cene, kako narucuju 100 grama sve se stideci i kamuflirajuci to onim sirotinjskim 'uzecu malo za sada, samo da probam, nisam do sada, ne znam hoce li se svideti onim mojima...'

Prodavnice u kojima se jaja prodaju na komad.

Apoteke u kojima ne moras da uzmes celu kutiju lekova nego ce ti prodati par tableta...

Pogledaj sta nose, kako su obuceni, koliko im je stara garderoba...

Ili mislis da kineske radnje prosperiraju zahvaljujui interesovanju publike za egzotiku?

Prodji bilo kojom beogradskom pijacom, onako, sa rukama u dzepovima, pogledaj, oslusni...

 

Mani me bre...

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

E bukvalno sam ovo i ja hteo reci kad sam pisao da nije bas visoka svest o realnosti, ali si ti bolje formulisao. 

Izadjem na ulicu, babe prodaju cvece iz baste, likovi prodaju neisplacene mobilne iz ugovora, rast migrantskog nasilja, rast broja beskucnika, ne mogu da kazem da narod™ zivi bolje ako ja zivim bolje (a zivim bolje jer odrastam i postajem sposobniji da nadjem i zadrzim klijente, slicno onome sto je napisao Sammael).

To (nazovimo ga kvalitetom zivota) iako se nastoji objasniti statistikom, u biti nije statisticka kategorija vec skup mnogih subjektivnih i objektivnih (i ne samo ekonomskih) cinilaca. 

Jos je + i generacijska stvar. 

Edited by Plajvi
Link to comment
2 hours ago, Budja said:

 

Kolike su danas subvencije investitorima u odnosu na Fiat i Dinkaru? Da li ima neka cifra?

 

Sto se tice socijalnog programa u odnosu na subvencije, sa cime se slazem, postoji tu i nesto van ekonomije sto politicari iskoriscavaju. Da li se ti bolje osecas ako ti neko da milostinju od 300 evra bez nade da ces skoro nesto naci ili ako ides svaki dan na posao za tih 300 evra, pa makar motao kablove? Ekonomski neefikasno ne vodi dugorocnom boljitku ali smanjuje socijalnu tenziju.

 

Sto se prekvalifikacija tice, tu sam skeptik. Ko, kako i u sta prekvalifikovati? Ocemo svi u IT ili vozace ili medicinsko osoblje? Nisam siguran da je to negde funkcionisalo, morao bi da proguglam neke papire.

 

Linglong je dobio 76 miliona evra subvencija za zapošljavanje najmanje 1.200 radnika do kraja 2024, što je negde 63k EUR po radniku. Pored toga su dobili 95 hektara oranica A kategorije konvertovanih u industrijsko zemljište.

 

Za psihološki momenat znam i sigurno da je bolje da čovek ide na posao i ima neku strukturu života nego da sedi kod kuće i prima pomoć. Ali uz adekvatno prekvalifikovanje i podsticaje mislim da bi se tim ljudima moglo ponuditi neko alternativno rešenje. Ne mislim da svi treba/mogu u IT ili vozače, ali mislim da postoji ceo dijapazon potencijalno zanimljivih stvari koje bi mogli da rade - uključujući tu i zanate koji su deficitarni, preduzetništvo i poljoprivredu. 

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

I još nešto, jesu ovi podaci na eurostatu tačni?

 

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ILC_DI03__custom_1721333/default/table?lang=en

 

Ispada da je prosečna plata u srbiji 300€, a ne 500 kako vučić viče... Kako? Jel oni dele ukupnu zaradu sa ukupnim brojem radnospsobnog stanovništva ili kako drugačije dobiju baš toliko manju vrednost od nae zvanične?

 

Onako na brzinu:

1. Mediana, ne prosek.

2.  Valjda ovo: Income NOT EQUAL Wage. Valjda nisu samo zaposleni tu.

 

Income:

The total disposable income of a household is calculated by adding together the personal income received by all of household members plus income received at household level. Missing income information is imputed.

Disposable household income includes:

- all income from work (employee wages and self-employment earnings)

- private income from investment and property

- transfers between households

- all social transfers received in cash including old-age pensions 

Note:Some of the income components are mandatory only from 2007: Imputed rent, Interest paid on mortgage, Employer's social insurance contributions. From the 2007 year on, all countries have to supply gross income information.  

The current definition of total household disposable income used for the calculation of EU-SILC based indicators excludes:

- imputed rent - i.e. money that one saves on full (market) rent by living in one's own accommodation or in accommodation rented at a price that is lower than the market rent,

- non monetary income components, in particular value of goods produced for own consumption, social transfers in kind and non-cash employee income except company cars.

 

Equivalence scale:

To take into account the impact of differences in household size and composition, the total disposable household income is "equivalised". The equivalised income attributed to each member of the household is calculated by dividing the total disposable income of the household by the equivalisation factor. Equivalisation factors can be determined in various ways. Eurostat applies an equivalisation factor calculated according to the OECD-modified scale first proposed in 1994 - which gives a weight of 1.0 to the first person aged 14 or more, a weight of 0.5 to other persons aged 14 or more and a weight of 0.3 to persons aged 0-13.

Link to comment

https://nova.rs/vesti/biznis/nikezic-mere-sinise-malog-dovele-do-inflacije-siromastva-napustanja-zemlje/

A evo kako statisticki parametri takodje mogu da se koriste u politicke svrhe, samo s druge strane spektra.

Ja sam ovo za natalitet/mortalitet i zaboravio, ima onaj stih Beogradskog Sindikata od pre 20 godina - sestro da bi rodila, trebaju ti muda. Aged very well. 

Odem da prosetam, samo tuzne, ljute i zabrinute face stalno srecem, da li u Kikindi, Novom Sadu, Beogradu, gde god. 

Dodjem kuci, upalim FB/IG/ da vidim sta ima novo - sve super se zivi, avioni, sampinjoni, silikoni, da nas bog vidi.

Prodjem pored TV-a, isto sve super, picke, macke, lutke, biseri, gliseri.

Na kraju dodjem ovde u omiljenu mi oazu - sad i ovde sve super, pa dobro ljudi da li sam ja bolestan. :D

Edited by Plajvi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...