Jump to content
IGNORED

Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor


morgana

Recommended Posts

4 minutes ago, chandra said:

 

Pa to je izbor napravljen izmedju Vuka s jedne i Dositeja i Vidakovica s druge strane. Kontinuitet Vukovog vulgarnog i romantiziranog nacionalizma je neprekinut zakljucno sa ovim poslednjim manifestacijama.

Nemoj Vidakovića, taj nije bio sav svoj, Vukove kritike ne njegov račun su stavrno dobre, ali možemo da uzmemo Jovana Hažića, na primer i njegivu polemiku sa Vukom... Što kaže Selimović, istorija kaže da je Vuk to dobio, ali...

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

Da ne idemo sad previše u prošlost, ali šta mislite kako bi srpski narod izdržao i sačuvao svoju kulturu i nasleđe pod Turcima, da nije došlo do mitomanije, nebeskog naroda i uloge žrtve?

Problem je što se taj narativ s početka 19.veka povampirio devedesetih 20.veka.

 

Mitomanija je pocela mnogo kasnije nego sto mislis. Nebeski narod je kovanica 19.veka koja je na zamahu dobila sa Nikolajem Velimirovicem. Zapravo je tema odakle "nebeski narod" prilicno zanimljiva i opet ide sve do Vuka i njegovog urednickog posla na kosovskom ciklusu.

Link to comment

 

3 minutes ago, chandra said:

 

Pa to je izbor napravljen izmedju Vuka s jedne i Dositeja i Vidakovica s druge strane. Kontinuitet Vukovog vulgarnog i romantiziranog nacionalizma je neprekinut zakljucno sa ovim poslednjim manifestacijama.

 

To su prilično paušalno zasnovane optužbe i banalizovanje kompleksne i zanimljive teme, uz potpuno zanemarivanje konteksta, svakog, a u redovnom školskom programu se otvara i to pitanje na većini časova koji su posvećeni razvoju jezika i na kojima se govori o  književnom radu Vuka, Dositeja i prethodnika, pa ne znam kako se ne priča nigde i ne zna niko.  Plus priča Basara kad se napije, ali to je bilo  kad je bio progresivan™. 

 

  • +1 4
Link to comment
Just now, Taihoskopija said:

 

 

u Vuka, Dositeja i prethodnika, pa ne znam kako se ne priča nigde i ne zna niko.  Plus priča Basara kad se napije, ali to je bilo  kad je bio progresivan™. 

 

To nisam učio ni u osnovnoj školi, ni u gimnaziji... Ćera mi je tek sedmi razred, možda još nisu stigli dotle, pa nisma informisan, ali ako je ubačeno u program, super, stvarno... :)

  • +1 1
Link to comment

To je tako i u Rusiji, ikonopisanje i narodnu umetnost su ustoličili protagonisti ruske avangarde. Do tad joj uglavnom nije bilo mesta u muzejima, naučnoj literaturi, nije uticala na mejnstrim kulturu koja se ugledala na Evropu. 

 

Generalno je meni romantizam neizbežan u kulturnom smislu i dobar, samo se izuzetno lako i vrlo pogrešno razume i strašno mnogo zloupotrebljava.

 

EDIT Prosvetiteljstvo mi je daleko mrskije, do dana današnjeg, a splitujte sad brišite ni ja ne verujem gde ode. Ja se vadim na antibiotike!

Edited by Hermetico
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

Pa to je izbor napravljen izmedju Vuka s jedne i Dositeja i Vidakovica s druge strane. Kontinuitet Vukovog vulgarnog i romantiziranog nacionalizma je neprekinut zakljucno sa ovim poslednjim manifestacijama.

 

Zar ne beše da je bukvalno cela Evropa ušla tada u period vulgarnog i romantiziranog nacionalizma? Otud vikinzi s rogovima na šlemovima i ostale budalaštine.

Link to comment

Meni se cini da malo previse bojimo proslost sadasnjoscu. Proces formiranja savremenog srpskog identiteta nije bio narocito drugaciji nego u ostatku Evrope. A s obzirom na vise nego katastrofalnu pocetnu poziciju, usudjujem se reci da je srpsko nacionalnog budjenje jedno od uspesnijih prica u Evropi izmedju 1804. i 1918. Ovo sto se kasnije desilo mozda jeste potpomognuto mitologijom iz 19. veka, ali nikako se ne slazem da je ona neumitno vodila ka ovome gde smo sada. Bez zajebavanja, Srbi i njihovi mitovi su macji kasalj kakve price o sebi danas pricaju Rumuni, Bugari i ini. Pritom medju njima ozbiljni ljudi, obrazovani.

  • +1 5
Link to comment

Доситејева визија је много шири националистички концепт од Вуковог, Доситејева идеја је чиста Француска револуција, ништа религије и "бапске" приче, само матерњи језик, наука и разум. Иако је у много чему био у праву, нпр. да је васпитање и разум основа за уједињење, у много чему је био и у криву, нарочито око тих "бапских" прича, које имају јединствену лепоту и снагу, а и универзалну вредност. Тако да су Доситеј и Вук допуњавајући мислиоци, а у много чему се додирују: писање на народном језику, у случају Доситеја мало необичнијим народним језиком (утицај разних језика на светског путника) али језиком који свако из народа разуме. 

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Sammael said:

 

Zar ne beše da je bukvalno cela Evropa ušla tada u period vulgarnog i romantiziranog nacionalizma? Otud vikinzi s rogovima na šlemovima i ostale budalaštine.

 

Usla i u nekom trenutku izasla. Nama je kraj komunizma posluzio da izvucemo najkicastije mitove i na njima renoviramo nacionalni identitet pritom ih uz svesrdni trud istoricara SANU pretvaramo u nekakvu alternativnu istoriju koja je pak posluzila kao odlican slagvort ratnim naporima i besramnom pljackanju koje je usledilo.

 

Vukov esej Srbi svi i svuda temelj je nacionalistickih bljuvotina kojima je ispiran mozak poslednjih 30 godina. Ne znam sta se danas uci u skoli. Mozda je nekad i u nase vreme pominjan sukob Dositeja i Vuka (ja se ne secam), ali kult Vuka Karadzica je itekako odrzavan.

Link to comment
8 minutes ago, chandra said:

 

Mozda je nekad i u nase vreme pominjan sukob Dositeja i Vuka (ja se ne secam), ali kult Vuka Karadzica je itekako odrzavan.

Кад су стигли да се сукобљавају (концепцијски) када је Доситеј умро док још Вук није стигао да упозна гос'н Копитара. Вук је накнадно ваљда истицао себе као вреднијег радника који више посла преузима на себе, али нисам то видео као сукоб. 

Link to comment
47 minutes ago, Sammael said:

period vulgarnog i romantiziranog nacionalizma

Zasto vulgarnog i zasto ne i romantiziranog? :) 

Mislim da gresis: ne radi se o istorijski negativnim pojavama - one su, kada im je bilo vreme - posluzile, sa sve umetnoscu, muzikom, filozofijom, itd, itd..., budjenju i nacionalne svesti sirom Evrope pod uticajem ideja Francuske revolucije, borbama za nacionalno oslobodjenje.

Nacija pa i nacionalisticko su odigrali pozitivnu ulogu tokom prakticno celog 19. veka, zajedno sa neophodnim i neizbeznim mitovima: problem je nastao, stvoren tacnije, i to politicki ciljano, za vreme i posle WW1 kada je nacionalizam prerastao u ideologiju, ekstremizovao se krvi i tlom, posluzio kao sredstvo tada istinski najreakcionarnijih drustvenih snaga za kontrolu i usmeravanje takozvanih masa.

I mislim da nije problem u njegovoj istorijskoj ulozi kao takvoj: problem je - a neko je ovde to vec notirao, da ne trazim sada - kada se mentalnim arsenalom kraja 19. veka krene da barata krajem 20. veka sto se dogodilo - na primer - Srbiji.

 

Srpski problemi nisu poceli sa Garasaninom: poceli su sa akademicima, clanovima SANU i ostalom nazovi intelektualnom elitom koja je pristala da krajem 20. veka, elektricne stednjake i mikrotalasne pecnice zameni - огњиштима... :isuse: 

I politicarima/politici koja je na kolaps komunizma kao jedini odgovor imala da ponudi radnim ljudima :D to da - postanu samo Srbi, Hrvati, itd, itd... i nista drugo.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
  • Redoran changed the title to Srpski romantizam, Vuk, Dositej, crkva i folklor

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...