Jump to content
IGNORED

Pretpostavka nevinosti


ultra plasticni

Recommended Posts

4 hours ago, Партибрејкер said:

Tako valjda što glasamo za neke poslanike pa oni donose zakone... Ne kontam pitanje, iskreno.

 

Pitanje sam ti postavio na mestu gde kažeš da ako javnost nije zadovoljna time što ovakav snimak nije dovoljan dokaz da se neko osudi (u ovom slučaju na npr. 10 godina zatvora), onda treba unaprediti pravo. To mi je delovalo kao tvoj argument za opravdanost načina na koji se javnost i mediji trenutno postavljaju, kršeći pretpostavku o nevinosti koja je ovde tema diskusije.

 

Ako stručna javnost nakon temeljnog razmatranja ove problematike zaključi da je zakon na ovom mestu manjkav, u neskladu sa međunarodnim normama, ja ću prvi podržati inicijativu za unapređivanje zakona. To potpada pod ono što sam na početku naveo kao opciju 1a.

 

Ako javnost u ponedeljak, jedan sat nakon obelodanjene optužnice odluči da stvari treba rešiti na određeni način nevezano za to šta će sud reći - to vidim kao problem.

 

5 hours ago, Партибрејкер said:

Svestan sam da 25% muškaraca ima slične stavove, nažalost, ova zemlja je septička jama, nije to ništa novo. Samo što je ovaj muškarac te stavove i sproveo u delo, to ga jebe.

 

Prema do sada iznetim informacijama, sud najverovatnije ne smatra da ovaj snimak dokazuje postojanje krivičnog dela. Deo javnosti smatra da dokazuje i na osnovu toga poziva na kaznu, koja se usled medijskog predstavljanja slučaja i sprovodi. To je predmet cele ove diskusije.

Link to comment

Gašić je odgovarao politički -

smenili su ga sa mesta na koje je bio izabran pod politickim pritiskom i to je ok. 
 

Ka upravo govorim o tome da

se ovde govori i tome da se otvori kao legitimna opcija da te izbace sa posla zato sto si se privatno zalagao za nesto sto tvoj “kolektiv” smatra neprihvatljivim. 

Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Gašić je odgovarao politički -

smenili su ga sa mesta na koje je bio izabran pod politickim pritiskom i to je ok. 
 

Ka upravo govorim o tome da

se ovde govori i tome da se otvori kao legitimna opcija da te izbace sa posla zato sto si se privatno zalagao za nesto sto tvoj “kolektiv” smatra neprihvatljivim. 

 

Gasic je izgubio posao zbog stava nakon pritiska javnosti. I to je OK, jer je u pitanju Gasic.

 

Sa Lecicem ne zele da rade kolege zbog stava. Stava koji je drustveno neprihvatljiv. Izneo ga privatno, ali je dospeo u javnost. I javnost sada ima pravo da se odredi prema tome. I kolektiv treba da se odredi da li zeli coveka sa takvim stavom. I to kao nije OK?

 

 

  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Gašić je odgovarao politički -

smenili su ga sa mesta na koje je bio izabran pod politickim pritiskom i to je ok. 
 

Ka upravo govorim o tome da

se ovde govori i tome da se otvori kao legitimna opcija da te izbace sa posla zato sto si se privatno zalagao za nesto sto tvoj “kolektiv” smatra 

 

Ja sam se već izjasnio da mi je reakcija glumaca bila OK ali svakako da je moguće tako učiniti nepravdu. Uostalom, očigledno da postoje ljudi koji smatraju da je i Lečiću učinjena nepravda. Koji pravni mehanizmi stoje na raspolaganju ljudima kojima se desi reakcija kolega i poslodavca kakvu je Lečić doživeo?

 

 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Heaviside said:

 

Ja sam se već izjasnio da mi je reakcija glumaca bila OK ali svakako da je moguće tako učiniti nepravdu. Uostalom, očigledno da postoje ljudi koji smatraju da je i Lečiću učinjena nepravda. Koji pravni mehanizmi stoje na raspolaganju ljudima kojima se desi reakcija kolega i poslodavca kakvu je Lečić doživeo?

 

 

 

Mislim da se u mnogome zanemaruje to sto Lecicu ovo nije prvi prestup, vec eskalacija ponasanja kakvo on vec dugo praktikuje prema mladjim koleginicama. Ako su do mene koji nemam veze s glumom i glumcima dolazile price s raznih strana o njegovoj "navalentnosti", ne mogu da verujem da je njegovim kolegama iz ansambla bilo neophodno da cuju snimak ili da procitaju optuzbe u novinama da bi reagovali ovako. Naprotiv, ubedjena sam da je ovo reakcija na "trpljenje" Lecica u duzem vremenskom periodu, mozda i prenaglasena usled grize savesti sto nisu reagovali ranije.

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, Uskebasi said:

Nema veze sa štrajkom. Jer ne možeš strajkovati jer imaš nešto protiv kolege. 

Postoji u pravu institut pravnih posledica osude, koji reguliše status osuđenog lica. Ali postoji i brisanje posledica osude, pa čak i brisanje same osude, tako da se posle nekog vremena čak i osuđeno lice smatra nesuđivanim. 

Odbijanje kolega da rade sa nekim protiv koga je podneta krivična prijava jeste izopstavanje iz društva i ima prilično ozbiljne posledice. Do kad kolege neće raditi sa Lecicem? Postupak može da traje godinama, pa je pravo pitanje u kom trenutku čovek koji je optužen za neko krivično delo može da dodje na posao? Da zanemarimo da se radi o Lečiću, kada bi se radilo o službeniku opštine, da li bi bilo ok da ga kolege izbace sa posla dok za 2-3 godine ne dokaže nevinost u sudskom postupku? 

ako se ne varam, lecic je stalno zaposlen u JDP, rad na predstavi u BDP mu je tezga, te ne vidim da su odbijanjem da igraju sa njim glumaci iz BDPa prekrsili njegova radna prava.

pa da je baletan, odavno bi balerine odbile da igraju sa njim na nekoj tezgi, jer je npr mator i vise ne skace kao nekada... da je on psiholoski normalna licnost, sada ne bi ni bio u stanju da glumi ukoliko nije kriv, sam bi se povukao, medjutim, sve govori da ima ozbiljne elemente psihopatije.... ne brinem se ja za njega i njegovu platu i radno pravo u maticnom JDP, uostalom, i tako je ogroman broj glumaca po nasim pozoristima na stalnim platama, iako godinama ne igraju (sad su kao svi oni izopsteni iz drustva jer su alkosi i nepouzdani ili jure neke lukrativnije tezge ili, ili....)

  • +1 1
Link to comment

Lečića mogu da izbace sa posla ako napada koleginice, mogu da ga prijave za mobing, diskriminaciju etc. 
 

On moze da tuzi za nezakonit otkaz, mobing praznog stola. 
 

Meni nije problem hajka naLečića jer mi je ogavan. Problem mi je ovaj princip u delovanju

Link to comment

Glumac moze da igra u predstavama vise pozorista, ali moze da bude clan samo jednog. Lecic je clan JDP, a u predstavi BDP-a samo gostuje.

 

Kako pojašnjava Mario Reljanović, profesor radnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Union, ugovori o delu mogu mnogo lakše da se raskinu za razliku od ugovora o radu.

 

– Zakon tu ne pravi razliku između građevinskih radnika, nuklearnih fizičara ili glumaca. Ukoliko je Lečić bio angažovan po ugovoru o delu, ili bilo kom drugom ugovoru osim ugovoru o radu, taj ugovor može jednostrano da bude ukinut u bilo kom trenutku. Poslodavcu nije potreban poseban povod, ne mora da daje otkazni rok, niti da posebno obrazlaže svoju odluku, navodi Reljanović.

 

Druga strana ugovora, napominje Reljanović, može pokušati u parničnom postupku da traži naknadu za pretrpljenu štetu.

– Međutim, u takvom postupku je neophodno dokazati neposrednu štetu koju je odluka o raskidu ugovora proizvela, što nije jednostavno. Pritom, naši sudovi retko dosuđuju naknadu u takvim sporovima, ističe Reljanović.

 

U znatno komplikovanijoj situaciji, pravno gledano, nalazi se Jugoslovensko dramsko pozorište, gde je Lečić stalni član ansambla. Podsetimo, glumica Mirjana Karanović je javno poručila rukovodstvu ovog pozorišta da neće igrati u predstavi „Mamu mu jebem ko je prvi počeo“, ukoliko Lečićeva uloga ne bude dodeljena drugom glumcu. JDP se još uvek nije oglašavao o ovom slučaju.

 

Kako naglašava Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava JUKOM, sa stanovišta zaštite žrtve krivičnog dela, propisi koji regulišu radne odnose omogućavaju da se zaposleni, za koga se sumnja da je izvršio krivično delo, udalji sa radnog mesta i pre nego što se donese presuda.

 

– Ova situacija naročito se primenjuje kada je krivično delo izvršeno na radu ili u vezi sa radom. Do udaljavanja može doći tek od momenta kada je počelo krivično gonjenje, ali ne pre. Dakle, iako je u pitanju popuštanje pred institutom pretpostavke nevinosti u korist žrtve, potrebno je makar da dođe do krivičnog gonjenja, a to je momenat kada javni tužilac preduzima radnju prema licu koje je označeno kao osumnjičeno lice. Tako je u propisima napravljen razuman balans između dva prava – prava na pretpostavku nevinosti i zaštite žrtve u ovom slučaju seksualnog nasilja, navodi Golubović, dodajući da slučaj Branislava Lečića postaje primer zašto je štetno da informacije iz policije i tužilaštva procure u javnost, pre saslušanja osumnjičenog.

 

– Javnost treba da bude upoznata sa ovakvim slučajevima, ali tek od određenog momenta, i na način kojima se ne ometa istraga, napominje.

  • +1 2
Link to comment

Ali krivično delo na radu i u vezi sa radom mora da bude izvršeno kod poslodavca.  
 

Mene zvali iz firme jedne koja nam je klijent. Kažu napili se radnici i sreli sefa u gradu i prebili ga. Jel mozemo da ih otpustimo. Ne mozete jbg, bila subota on ih u kafani podjebavao...

  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Glumac moze da igra u predstavama vise pozorista, ali moze da bude clan samo jednog. Lecic je clan JDP, a u predstavi BDP-a samo gostuje.

 

Kako pojašnjava Mario Reljanović, profesor radnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta Union, ugovori o delu mogu mnogo lakše da se raskinu za razliku od ugovora o radu.

 

– Zakon tu ne pravi razliku između građevinskih radnika, nuklearnih fizičara ili glumaca. Ukoliko je Lečić bio angažovan po ugovoru o delu, ili bilo kom drugom ugovoru osim ugovoru o radu, taj ugovor može jednostrano da bude ukinut u bilo kom trenutku. Poslodavcu nije potreban poseban povod, ne mora da daje otkazni rok, niti da posebno obrazlaže svoju odluku, navodi Reljanović.

 

Druga strana ugovora, napominje Reljanović, može pokušati u parničnom postupku da traži naknadu za pretrpljenu štetu.

– Međutim, u takvom postupku je neophodno dokazati neposrednu štetu koju je odluka o raskidu ugovora proizvela, što nije jednostavno. Pritom, naši sudovi retko dosuđuju naknadu u takvim sporovima, ističe Reljanović.

 

U znatno komplikovanijoj situaciji, pravno gledano, nalazi se Jugoslovensko dramsko pozorište, gde je Lečić stalni član ansambla. Podsetimo, glumica Mirjana Karanović je javno poručila rukovodstvu ovog pozorišta da neće igrati u predstavi „Mamu mu jebem ko je prvi počeo“, ukoliko Lečićeva uloga ne bude dodeljena drugom glumcu. JDP se još uvek nije oglašavao o ovom slučaju.

 

Kako naglašava Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava JUKOM, sa stanovišta zaštite žrtve krivičnog dela, propisi koji regulišu radne odnose omogućavaju da se zaposleni, za koga se sumnja da je izvršio krivično delo, udalji sa radnog mesta i pre nego što se donese presuda.

 

Ova situacija naročito se primenjuje kada je krivično delo izvršeno na radu ili u vezi sa radom. Do udaljavanja može doći tek od momenta kada je počelo krivično gonjenje, ali ne pre. Dakle, iako je u pitanju popuštanje pred institutom pretpostavke nevinosti u korist žrtve, potrebno je makar da dođe do krivičnog gonjenja, a to je momenat kada javni tužilac preduzima radnju prema licu koje je označeno kao osumnjičeno lice. Tako je u propisima napravljen razuman balans između dva prava – prava na pretpostavku nevinosti i zaštite žrtve u ovom slučaju seksualnog nasilja, navodi Golubović, dodajući da slučaj Branislava Lečića postaje primer zašto je štetno da informacije iz policije i tužilaštva procure u javnost, pre saslušanja osumnjičenog.

 

– Javnost treba da bude upoznata sa ovakvim slučajevima, ali tek od određenog momenta, i na način kojima se ne ometa istraga, napominje.

 

Da, ugovor o delu će lako raskinuti pod bilo kojim izgovorom. Sa druge strane, proglas i inicijativa 17 glumaca (pod pretpostavkom da je istina da je Lečić dobio takav dokument od svog nadređenog) sa pravne strane verovatno može da se podvede pod ukidanje pretpostavke nevinosti, što opet spada u nešto što zakon štiti.

 

Inače, izjave ovih pravnika su primer izbalansiranog i jasnog vođenja slučaja u javnosti koji nikoga ne vređa niti bilo kome oduzima prava.

Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

 

Mene zvali iz firme jedne koja nam je klijent. Kažu napili se radnici i sreli sefa u gradu i prebili ga. Jel mozemo da ih otpustimo. Ne mozete jbg, bila subota on ih u kafani podjebavao...

Ako bi, na primer, šef njih tužio privatno, pa oni popili neku kaznu zatvora, da li bi onda firma mogla da ih otpusti (ako su državni službenici mogla bi, koliko mi se čini)?

 

Mislim, da znam da li da kupim flajku tekile pred vikend ili jok. :fantom:

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...