Jump to content
IGNORED

Pretpostavka nevinosti


ultra plasticni

Recommended Posts

Ma to vise nije otkazni razlog ustavni sud ocenio kao neustavnu odredbu zora po kojoj poslodavac moze da zaposlenom otkaze ugovor o radu zbog krivicnog dela ucinjenog na radu ili u vezi sa radom.

 

Za dopunski rad koji je resenjem jednostrano raskinut od strane poslodavca pre isteka njegovog vazenja zaposleni moze ostvariti naknadu mat stete zbog izmakle dobiti koju je prema redovnom toku stvari mogao ocekivati do kraja perioda vazenja ugovora ako u takvom ugovoru nisu predvidjeni neki ekstenzivni raskidni uslovi

Link to comment
4 minutes ago, ultra plasticni said:

Ma to vise nije otkazni razlog ustavni sud ocenio kao neustavnu odredbu zora po kojoj poslodavac moze da zaposlenom otkaze ugovor o radu zbog krivicnog dela ucinjenog na radu ili u vezi sa radom.

 

Za dopunski rad koji je resenjem jednostrano raskinut od strane poslodavca pre isteka njegovog vazenja zaposleni moze ostvariti naknadu mat stete zbog izmakle dobiti koju je prema redovnom toku stvari mogao ocekivati do kraja perioda vazenja ugovora ako u takvom ugovoru nisu predvidjeni neki ekstenzivni raskidni uslovi

Tj. mora da bude osudjen za krivično delo.  Ali ovo za 6 meseci vazi. 

Link to comment
5 minutes ago, ultra plasticni said:

Ma to vise nije otkazni razlog ustavni sud ocenio kao neustavnu odredbu zora po kojoj poslodavac moze da zaposlenom otkaze ugovor o radu zbog krivicnog dela ucinjenog na radu ili u vezi sa radom.

Kako molim?!

Kod mene (prema pravilniku o disciplinskoj odgovornosti zaposlenih) možeš da odletiš sa posla za povredu radne obaveze, a za nepoštovanje radne discipline možeš u najgorem slucaju da dobiješ upozorenje pred otkaz

A krivična odgovornost, odnosno odgovornost za prekršaj ne isključuje disciplinsku odgovornost zaposlenog (za koju su kazne ono gore) ako ta radnja predstavlja i povredu dužnosti iz radnog odnosa.

Link to comment
10 minutes ago, pt 2.0 said:

Kako molim?!

Kod mene (prema pravilniku o disciplinskoj odgovornosti zaposlenih) možeš da odletiš sa posla za povredu radne obaveze, a za nepoštovanje radne discipline možeš u najgorem slucaju da dobiješ upozorenje pred otkaz

A krivična odgovornost, odnosno odgovornost za prekršaj ne isključuje disciplinsku odgovornost zaposlenog (za koju su kazne ono gore) ako ta radnja predstavlja i povredu dužnosti iz radnog odnosa.

 

Mislim na odredbu iz clana 179 stav 3 tacka 5 ZOR koja je brisana

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Typo ili sam pogrešno mislio da si muško?

 

Ahahaa typo. A i vid me polako izdaje, pa kad nesto editujem, sve cesce zbrljam slova.

Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Ako dobiju bezuslovnu kaznu zatvora dužu od 6 meseci. To je za sve zaposlene isto. 

Ne kada dobiju bezuslovnu kaznu zatvora, već kada stupe na izdržavanje kazne.

 

A HF-je, zbog ovakvih situacija koje si opisao u svom primeru, stavljao u Code of Conduct da su zaposleni dužni da se prema ostalim zaposlenima i van radnog mesta odnose sa poštovanjem i uvažavanjem, a poštovanje CoC je bila obaveza zaposlenih po ugovoru o radu. Doduše, mislim da ova odredba nije testirana u praksi jer nismo imali ovakvih slučajeva.

Edited by Ayatollah
  • Hvala 1
Link to comment

Meni je jako problematično, bar iz vizure našeg Ustava, gde se nalazi granica koju poslodavac sme da postavi zapislenom za ponašanje van rada. 
 

Ne govorim ako sa firminog mejla šalješ opscene poruke, nego ono, nadju te pijanog u jarku, to krene da kruži po mrežama i firma ti da otkaz jer je brukaš pošto u mestu svi znaju da radiš za nju

Link to comment

Pa ja mislim da je to bilo kakvo ponašanje van rada koje utiče na radnu atmosferu ili međusobni odnos zaposlenih na radnom mestu, a sledstveno i na proces rada. Mislim da ovo što je uveo HF ima mnogo rezona, jer ne možeš ti nekog kolegu maltretirati/uhoditi/tući/vređati van radnog mesta, a da to nema uticaja na proces rada kod poslodavca. Sa druge strane, neke lične sramote koje se ne dotiču direktno drugih zaposlenih ili poslodavca svakako ne bi trebale da imaju posledice na radni odnos.

Link to comment

Ja sam odbio da u pravilnik o radu unesem zabranu zabavljanja medju zaposlenima. Pristao sam na obavezu da prijave hr i to uveo kao osnov da ih preraspodele. Naravno uz zabranu ljubavisanja na poslu

Link to comment

Mogu li samo da primetim da smo nekako sa Lecica i glumacke rabote dosli do pravila koja se primenjuju u korporacijama? Pa 2/3 onoga sto se podrazumeva kao deo glumackog posla, bi bilo sankcionisano kao nedopustivo u bilo kojoj kancelarijskoj profesiji. Zato mi se cini i potpuno besmislenim razgovarati o narusavanju pretpostavke nevinosti (*) u ovom slucaju, posebno u kontekstu kolega koji odbijaju s njim da igraju. Nije tu niko trazio da se on otpusti, vec su odbili da "sede s njim u kancelariji" posebno sto njihova kancelarija ne znaci da svako sedi u svom cosku, vec prirodno podrazumeva i mnogo licnije odnose medju "radnicima". I, jos jednom, ovog radnika vec prati reputacija i van okvira preduzeca.

Link to comment

stvar je u tome ima li sankcije za njihovo ponasanje (edit: i za ponasanje poslodavca), odnosno koji je krajnji rezultat i domet takvog njihovog postupka

 

ja samo kazem da su imali izbor ne ulazeci u to da li je ispravan ili pogresan, mozda taj izbor ima na kraju neku cenu i za njih ali u bitnoj meri su imali izbor (a ne da nisu imali nikakav izbor kao sto je npr. dati otkaz iz principijelnih razloga nepostojeci, nerealan, izbor). imali su izbor kada su rekli ustanovi u kojoj rade da nece da igraju, tesko je zamisliti da bi odgovor u tom momentu bio "ne. morate da radite inace...". iako to sto su napravili nije (zakonit) strajk, radi se o kolektivnom prekidu rada, sto se mene tice definitivno se tice uslova rada, makar to ne bili tipicni pravno prepoznati uslovi i najbolje se moze razumeti kroz strajk. 

Edited by Krošek
  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, chandra said:

...Nije tu niko trazio da se on otpusti, vec su odbili da "sede s njim u kancelariji" posebno sto njihova kancelarija ne znaci da svako sedi u svom cosku, vec prirodno podrazumeva i mnogo licnije odnose medju "radnicima". I, jos jednom, ovog radnika vec prati reputacija i van okvira preduzeca.

 

"Dragi Leko, Jug je pokušao da te dobije verovatno si u gužvi. Imamo jednu nezgodnu situaciju jer je danas na inicijativu dela glumačkog asambla, njih 17 potpisalo peticiju da ne žele da igraš u "Tikvama" dok se situacija ne smiri. Njih 14 je bilo uzdržano. Žao nam je zbog svega, u dogovoru i sa Skerlom, alterniraćemo te do daljnjeg. Možeš se čuti sa Jugom kad budeš u prilici. Beogradsko dramsko pozorište",

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

I, jos jednom, ovog radnika vec prati reputacija i van okvira preduzeca.

Zasto onda nisu prosle godine odbili da igraju predstavu sa njim?

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...