Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Ono što mene porazi u ovakvim situacijama, skoro koliko i smrt važnog čoveka, jeste kratkotrajnost sveopšteg zapadnobalkanskog konsenzusa o tome da smo, čak i da ne zagrebemo išta dublje, đavolski nalik jedni drugima i da govorimo jebeno istim, policentričnim jezikom (kako god ga zvali). Već narednog dana ćemo se vratiti u naš uskonacionalni zabran i trenirati pljuvačne žlezde da nas ne izdaju u momentu kada je potrebno hraknuti u pravcu onoga koji nam se iz nekog razloga ne sviđa. 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, chandra said:

Uf, bre, prevrcem po glavi gde sam ga sve slusao i kad, pa ko da mi se ceo zivot odmotava pred ocima. Neke druge sam slusao intenzivnije, cesce ih gledao uzivo, ali niko mi nije bio na "plejlisti" toliko dugo. Slusao se Djole kod kuce u predskolskim danima (slika omota singlice Snase mi jedna od najranijih uspomena), pa onda kroz osnovnu skolu - Boza Pub i kompanija, pa kasnije Samo da rata ne bude, prva ljubav s kojom sam ga preslusavao do iznemoglosti, pa ratne godine i mracnije pesme kao uvod u odraslost. I dan danas imamo u autu dva cd-a. Jedan je komplet Balasevica u mp3.

 

Godina 1996, pocinje studentski protest, prvi dan. Zovemo na sve strane, trazimo neku podrsku. Meni neko doturio Djoletov broj. Javlja se Olivera, objasnjavam joj stidljivo u par reci da bi nam svaka podrska nesto znacila, pa ako mozemo da ga stavimo na neku listu javnih licnosti koje podrzavaju protest. "U redu", kaze, "svakako hoce, na vasoj je strani. Dajte mi broj faksa." Ja u cudu, trazimo nekoga ko ima faks. Sat kasnije stize na taj broj faks s njegovim potpisom koji i danas cuvam medju licnim relikvijama.

 

Studentima

(Bez prava da se uplićem, ali sa punim pravom da verujem u vas, kao što ne verujem ni u koga drugog)

 

To više nije stvar pacijenata
Prerušenih u stranačke Lidere
Dosta Histeričnih, Klimakteričnih
Sami su stekli Duhovne Midere

 

To više nije pitanje Gadosti
Profita, prevare i Mutne Vode
Ne, deco, To su Kradljivci Mladosti
Za vas je to već problem Slobode

 

Svakom svoj tropar. I svoji gresi
Dosta se brukala ova Nacija
Krajnji je čas da se Srbiji desi
I jedna čestita generacija

 

***

Đorđe Balašević – Studentima / Novi Sad, 1996. godine

 

 

 

A da je ovo postala neka zemlja kakva je trebalo da postane, Samo da rata ne bude bila bi jedini kandidat za himnu. Ali to je neka druga prica. Umesto toga dobili smo Ziveti slobodno - himnu svih nas osudjenih na vecitu ilegalu i traganje za licnim slobodama po plocnicima Toronta i drugih vukojebina.

 

 

Hvala

Istrosila sam broj emotikona (kao i mnogi verujem) pa moram ovako

Link to comment
Just now, simetrije said:

Ono što mene porazi u ovakvim situacijama, skoro koliko i smrt važnog čoveka, jeste kratkotrajnost sveopšteg zapadnobalkanskog konsenzusa o tome da smo, čak i da ne zagrebemo išta dublje, đavolski nalik jedni drugima i da govorimo jebeno istim, policentričnim jezikom (kako god ga zvali). Već narednog dana ćemo se vratiti u naš uskonacionalni zabran i trenirati pljuvačne žlezde da nas ne izdaju u momentu kada je potrebno hraknuti u pravcu onoga koji nam se iz nekog razloga ne sviđa. 

 

Da..sutra prikazuju Daru

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, InvisibleLight said:

meni je za znacaj dovoljno reci da on nije autor svojih pesama neg samo pevac pa se ne vezuju ljudi toliko za njega, nema svoj pecat,nista, pevac zabavljac, alok, popularan jeste, drugo sto ja znam njegove 3 do 4 pesme

 

 

Tekst & muzika Dj. Balasevic

Link to comment
Just now, Radoye said:

 

 

Tekst & muzika Dj. Balasevic

Znam da mu je on radio dosta pesama na nekom albumu pre 7-8 god

Nego slabo ih pamtim, ne volim colu iako sam bila zaljubljena u njega s 6god,  al da cujem, da setila bih se dosta colinih pesama..

Link to comment

sramota za usrani RTS, pustaju kao neki omaz Balasevicu, neki band koji se zove Nenormalni :isuse::frust: Verovatno imaju 100 koncerata iz SC i koje gde jos u fundusu ali ko ga jebe, pusti prvo sto nadjes, uz to ladno idu reklame ...sramota, sramota,sramota

Edited by Haralampije
  • +1 1
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...