Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

Taibijev intervju sa this is for you dad likom.

 

https://taibbi.substack.com/p/this-is-for-you-dad-interview-with

 

Quote

 

Since 2008, the tendency among mainstream commentators has been to shrug off reverberations from the crash that force their way into news, usually on the grounds that the millions who lost homes, careers, marriages, lifetimes of savings, health, and in thousands of cases, their lives, are not truly poor or “working class,” or are only “relatively low-wealth,” as New York magazine recently put it. In the case of GameStop, there’s been a parade of stories describing investors as dupes, dummies, financial Trumpists, irresponsible gamblers, even crooks, their trade pegged as almost everything but what on some level it surely was and is, an echo of a suppressed national disaster.

 

Was GameStop “recreational” investing gone haywire, or a climax to a story building for a generation? Here’s one person’s answer:

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 28.1.2021. at 16:55, Ayatollah said:

Ne kladiš se, nego pozajmiš akcije od nekoga sa nekim rokom i odmah ih prodaš, i onda gledaš da oboriš cenu akcija kako bi ih kupio po nižoj ceni kada dođe rok vraćanja, a razliku u ceni zadržao za sebe. Ovi sa Reddita su im digli cenu, pa bi morali da plate mnogo veću cenu od prodajne da bi vratili pozajmljene akcije.

 

Btw, ja bih zabranio short selling generalno, ali ko mene pita...

 

Zasto bi zabranio prodaju(short) deonica? Cemu bi onda trziste postojalo? Trziste je nalazenje ekvilibrijuma cene. Bez prodaje toga nema.

Smisao trzista je da sistem bude efikasniji, da bude veca produktivnost i da time svi vise zarade, raste standard. Ono sto danas imas sa QE preko centralnih banaka je zabrana prodaje deonica, obveznica...pogledaj koliko obveznica drze  CB Japana, ECB, Svajcarci...i onda se cude sto nema ekonomskog rasta, sto plate za ogroman broj ljudi stagniraju a time i standard dok mali broj pojedinaca samo kupuje ono sto kupuju i velike CB na berzi i prave ogromne novce sto dovodi do raslojavanja.

 

Prodaja je ciscenje sistema. Nazalost regulatori cesto ne rade posao pa postoje predatorska napadanja. Ali lose preduzece mora da ide dole da bi dobro bilo nagradjeno za svoj uspesan rad. Ako toga nema imas zombi ekonomiju koja se siri na sve strane i pada standard obicnih ljudi.

 

To je bio problem komunistickih ekonomija, zbog dirigovanih cena sa vrha nikada se nije mogla naci prava vrednost robe sto je odmah pravio problem u ekonomskom sistemu. Marks je odlicno opazio manjakvasti kapitalizma ali on nikada nije dao resenje za problem nalazenje prave cene u komunizmu i zato komunisticke privrede pucaju. Pogledaj sta su Kinezi uradili kada su poceli svoju traziciju iz Maovog vremena ka drzavnom kapitalizmu. Prvo su oslobodili sela i poljoprivredne proizvode da se na trzistu formiraju cene na osnovu ponude i potraznje, slobodno. Tako je krenula Kina svoj uspon pre 40ak godina.

Edited by pasha
  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
13 minutes ago, pasha said:

Smisao trzista je da sistem bude efikasniji, da bude veca produktivnost i da time svi vise zarade, raste standard

Gde si ti bio 2008/09 i sledecih par godina? Prespavao ili si mlad? 

 

 

 

Link to comment

Problem 2008/09 je upravo delovanje CB(pre svega FEDa) koji nije dao da se trziste ocisti(dodje do vece recesije) od dot-com smeca(dot-com je posledica Azijske i ruske krize 1997/98 te pucanja LTCM) i problem ce biti sve veci jer su sve veci ulozi spasavanja. . Tako se delimicno desila Velika depresija, imas jos nekih dodataka koji se za odlazu sa QE a koji tada nisu.

Recesija je prirodni tok kapitalizma, kao i prodaja deionica. Bez toga ekonomski sistem ne moze da funcionise. Nije moguc stalni rast. Postoje razne ekonomske teorije na tu temu,, cuvena je Minski momenat.

Uglavnom zbog politickih razloga prave se problemi na trzistu.

Link to comment

Osnovni problem sa liberalnim kapitalizmom je sto je interes firmi donosenje profita i benefita vlasnicima, a ne zaposlenima.

U danasnjim uslovima globalizacije, bez regulacije i ogranicavanja trzista, desio bi se egzodus u jeftinije zemlje, kao sto se i desava ali usporeno jer postoji citav niz protekcionistickih mera.

Citaj, srednji i nizi slojevi u bogatim kaipitalistickim zemljama nae*ali su ko zuti, dok je gornjem sloju nikad bolje.

E sad to je po nekima OK, to je trziste.

 

Drugi problem, a povezano sa ovim prvim, je da neregulisano trziste dovodi do koncentracije bogatstva, para se na paru lepi, bogati postaju sve bogatiji, siromasni sve siromasniji (postoje izuzeci, kao sto su dobro obrazovani strucnjaci, ali za veliku vecinu radnistva je ovako).

 

Ako uspe da resi ove 2 veooooma velike manjkavosti, ja bih proglasio liberalni kapitalizam za odlican sistem.

 

Link to comment
3 hours ago, pasha said:

 

Smisao trzista je da sistem bude efikasniji, da bude veca produktivnost i da time svi vise zarade, raste standard. Ono sto danas imas sa QE preko centralnih banaka je zabrana prodaje deonica, obveznica...pogledaj koliko obveznica drze  CB Japana, ECB, Svajcarci...i onda se cude sto nema ekonomskog rasta, sto plate za ogroman broj ljudi stagniraju a time i standard dok mali broj pojedinaca samo kupuje ono sto kupuju i velike CB na berzi i prave ogromne novce sto dovodi do raslojavanja.

Što je razlika ovolika između produktivnosti i plata? Jel to QE traje 4 decenije?

 

https://www.epi.org/productivity-pay-gap/

Link to comment

Ja sam konrektno govorio o slabom rastu produktivnosti na zapadu od 2008 do danas, sto se moze videdi i na tvom izvoru, kao posledica QE.

Sto se tice rasta prodkutivnosti a da to ne prate plate do 1979 tu je vise faktora, ja bih neke naveo:

1) digitalizacija, automatizacija i robotizacija

2) globializacija

3) migracija

Link to comment
29 minutes ago, pasha said:

3) migracija

 

Ne bih se složio. Da nije bilo imigracije, zapad bi stagnirao što se tiče inventivnosti. Mnoge stvari ne bi bile izmišljenje u domenu medicine, tehnike itd. Zato je istok propao jer su otišli doktori i inžinjeri pre svega pametni ljudi.

Link to comment

Koji istok? Ne bih rekao da je istok propao, stavise. Rekao bih da je komunisticki blok propao.

Pametni ljudi su doneli neke inovacije koje upadaju u prvu navedenu kategoriju ali je vise doneo radnika i nisu samo migracije sa istoka prema zapadu, sada su sve vise sa juga prema severu. U SAD je vec 50 godina to glavni tok migracije. Sada se to desava i u Evropi jer Istocna Evropa dosegla neki nivo koji je poput Ceske vec veci nego li po jugu Evrope.

Konkretno Srbija, CG, BiH i S. Makedonija vec sada predstavlaju velikim izvor jeftine radne snage za Slovacku i Cesku i nismo bas omiljeni kod njih zbog toga. To se polako pocinje desavati i u Srbiji i tek ce. Hrvatska to najbolje zna. Ja konkretno znam da je gradjevina vec  ozbiljno problematicna u Srbiji i da Indusi dolaze na rad i ne samo oni. Bukvalno svako ko je drzavljanin Srbije, radan i odgovoran moze u Srbiji da se zaposli na gradjevini i da uzme solidne novce za Srbiju jer nema radne snage.

 

Edited by pasha
Link to comment
4 hours ago, pasha said:

Ja sam konrektno govorio o slabom rastu produktivnosti na zapadu od 2008 do danas, sto se moze videdi i na tvom izvoru, kao posledica QE.

Sto se tice rasta prodkutivnosti a da to ne prate plate do 1979 tu je vise faktora, ja bih neke naveo:

1) digitalizacija, automatizacija i robotizacija

2) globializacija

3) migracija

Lepo si naveo uzroke rastuce nejednakosti, i sta sad, jel treba nesto preduzeti protiv toga, ili prepustiti trzistu da jos vise pojaca te negativne tendencije ?

 

Link to comment
4 hours ago, mackenzie said:

Zato je istok propao jer su otišli doktori i inžinjeri pre svega pametni ljudi.

Kad vidish statistike iz ove knjige sve ti bude jasno - mnogo je to (bilo) dublje nego sami doktori i inzenjeri i mnogo pre nego sto je iko zaista mogao u nekom vecem broju da ode.

 

Image result for The Grand Failure

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...