Jump to content
IGNORED

199x vs 201x, društvo i odnosi, kad je bilo gore...


radisa

Recommended Posts

12 hours ago, ducca said:


A i te devedesete “najgore godine Beograda i Srbije” - imale su više duha, energije i života nego ove dvadesete, pa i one pre njih, sve je stvar percepcije. Na sve strane šund i kič gori nego tad, sistem vrednosti kanalizacija, krv na sve strane, kriminalci kolo vode, vlast isti ljudi, život vredi cvonjka, imamo i RTS i Pink, samo sad nema ničega kao alternative u bilo kom smislu, sve smo već videli i preživeli i svi smo gomila zombija. Zajebi me klišea. Ali hej, imamo “povoljne” kredite i kola sa navigacijama, evolucija jbt, devedesete su iza nas nesumnjivo emoji23.png

 

Otvaram ovu temu @duccinim postom sa RIP-a...

 

90e su razorile kompletna društveni sistem i odnose, kako god da je sad, one su svakako postavile temelje ovoga što sad imamo...

 

Ali da li je sad u drušvu gore nego 90ih, koje su sličnosti i razlike?

 

my 2cents...

 

U gotovo svemu je bilo gore 90ih...

 

Više naoružanih skotova po ulicama, više primitivizma nego sad, više džiberluka, daleko više... Bilo je i Pnka, I RTS-a i ispiranja mozga u istim količinama, ali drugačije... bilo je rata, pljački, glorifikovanja zločina... Bilo je očiledne bezočne pljčke društvenih/državnih resursa...  Bile su sankcije koje su sve unakazile, nije se moglo iz zemlje bez taksi... Ali bilo je i neke više druge strane...  Maldi i obrazovani su mahom bili protiv svega toga... Postojala je neka nada u EU i bolje sutra, i moram reći, moja generacija je bila naivna i verovala da će posle promene vlasti doći neki pošteni da vode državu u pravom smeru... Bar je bio takav moj utisak, tada... Većina nas starijih naforumu smo neko 7x godište, mogu i da me opovrgnu... Bilo je neke nade sve u svemu iako je stvarnost bila grozna...

 

Sad, bar iz mog ugla, stvarnost nije toooliko grozna... Možda su samo godine u pitanju, pa mi sad izgleda bolje...Nema sankcija, sveg aima po rafovima, može da se putuje, mogud a se uzimaju krediti, novi autombili i slika trenutno deluje lepše...ALi...Sad se pljačka sprovodi sakriveno, nije toliko direktna i vidljiva,... Društvo jeste generalno bogatije nego 90ih... No, mladi su za ovo sad daleko više nego protiv, guraju se u prve redove da bi uspeli™ u životu... Nema više vere u bilo šta, cinizam je sve nadvladao... Nvidi se bolje budućnost ovog društva, ni negde dalko na horizontu...

 

Ono što mislim je da je sistem vladavine ovim narodom manje više isti, sad su samo slike lepše, na izgled i to je to

 

Rambo je 90ih pevao:

 

"Najveće poltrone su instalirali na televiziju,
Kao životnu viziju nam nude hipokriziju.
Nebeskom narodu su uvaljeni zemaljski problemi,
za pljačku su izmišljeni suptilni sistemi.

Predsjednik biračima odobrava volju,
Slika se gle - na naftonosnom polju.
Pred izbore evo je bogami prevara nova,
Naivnim penzionerima se dijeli sića lova."

 

i sad kad gledam ove stihove, jbg, tu smo gde smo i bili, sa šarenišom po tržnim centrima, novijim i lepšima atombilima i malo manje vaninstitucionalnog kriminala... Malo li je?

 

 

 

Link to comment

nema rata i tu prestaje svaka diskusija o tome kad je bilo bolje/gore

 

sem rata u sirem smislu i svega onog sto je nosio, pa i sankcije, itd danas je i bolje jer mi i dalje zivimo 90te, samo neku  brzu, jacu, bolju verziju

pa neke stvari nisu ogoljene u meri u kojoj su bile u originalnim 90tim

 

gore je u tome sto su 90te nova realnost, nova normalnost, u svemu vaze standardi 90tih

 

a kad se sve to desavalo prvi put, verovali smo da je u pitanju incident, nesto prolazno 

  • +1 4
Link to comment
19 minutes ago, radisa said:

Postojala je neka nada u EU i bolje sutra, i moram reći, moja generacija je bila naivna i verovala da će posle promene vlasti doći neki pošteni da vode državu u pravom smeru... Bar je bio takav moj utisak, tada... Većina nas starijih naforumu smo neko 7x godište, mogu i da me opovrgnu... Bilo je neke nade sve u svemu iako je stvarnost bila grozna...

 

+1 na ceo post, a za quote - nije samo tvoja generacija, i nasi matorci su verovali u nesto bolje kada se skloni Sloba, tinjala je nada u njima verovatno i delom zbog toga jer su oni to nesto bolje proziveli i videli svojim ocima. Drastican je taj prelaz od pasosa sa kojim mozes bilo gde u Evropi do toga da ti brane da izadjes iz zemlje.

 

Danas mi se cini da ni oni nemaju neku nadu u bolje sutra, jer da imaju ova garnitura bi bila bivsa, a mladje generacije, i to je ono najopasnije, prosto ne znaju za bolje, odrasli su i sazreli u vreme lazne demokratije, mnogi kao zivotni uspeh vide uclanjenje u stranku i skucavanje tim putem.

Link to comment

Jasno da je 90tih bilo gore, kad se sve sabere. Ali, neke stvari su bile bolje. Pre svega sto je secanje na "dobra vremena" bilo sveze, te je bila i nada da nece mozda biti tako tesko da se ta vremena vrate. Mislis da je dovoljno da Sloba potpise nesto, i, hop, evo nas nazad u 1990. Isto tako, na polju kulture su postojale neke dobre stvari cisto zbog toga sto su se formirale jos u SFRJ, ili sto su nastale na tom talasu. Beogradska muzicka scena 90tih je za par kopalja iznad danasnje, novosadska bila vitalna, puno dobrih bendova u unutrasnjosti. Pozorisne predstave su bile sjajne. Na kraju krajeva, te godine su dale i studentske demonstracije, koje su bile svojevrsna erupcija kreativnog duha i optimizma. A da zakomplikujemo pricu jos malo, koliko god Srbija bila autisticno mesto, ne moze se poredjenje 90tih i danasnjeg vremena praviti potpuno van konteksta. Svet je danas, imho, dziberskije mesto nego sto je bio 90tih, pa mora nesto od toga da se vidi i kod nas.

  • +1 4
Link to comment
10 minutes ago, Kampokei said:

Jasno da je 90tih bilo gore, kad se sve sabere. Ali, neke stvari su bile bolje. Pre svega sto je secanje na "dobra vremena" bilo sveze, te je bila i nada da nece mozda biti tako tesko da se ta vremena vrate. Mislis da je dovoljno da Sloba potpise nesto, i, hop, evo nas nazad u 1990. Isto tako, na polju kulture su postojale neke dobre stvari cisto zbog toga sto su se formirale jos u SFRJ, ili sto su nastale na tom talasu. Beogradska muzicka scena 90tih je za par kopalja iznad danasnje, novosadska bila vitalna, puno dobrih bendova u unutrasnjosti. Pozorisne predstave su bile sjajne. Na kraju krajeva, te godine su dale i studentske demonstracije, koje su bile svojevrsna erupcija kreativnog duha i optimizma. A da zakomplikujemo pricu jos malo, koliko god Srbija bila autisticno mesto, ne moze se poredjenje 90tih i danasnjeg vremena praviti potpuno van konteksta. Svet je danas, imho, dziberskije mesto nego sto je bio 90tih, pa mora nesto od toga da se vidi i kod nas.

 

Upravo ovo sam imao u vidu kada sam odreagovao na neku prozivku devedesetih (i Džeja kao simbola istih, ko nije ispratio). Naravno da svakom normalnom period ratova, ubistava novinara i političkih protivnika, inflacije i bede ne može biti bolji od bilo kog mirnodopskog i relativno ekonomski stabilnog perioda, poredjenje tih aspekata je nemoguće. Ali kulturološke okolnosti tada i sada se razlikuju u tome što je tada postojala neka alternativa, neki zanos i optimizam u bolje sutra, danas toga nema, samo depresija na sve strane, malodušnost i eventualno grabljenje i fatiranje ko je u prilici. Zato mi uvek grebe uši kad čujem kako su devedesete nešto najgore ikada na ovim prostorima, ali to mi je malo usko posmatranje stvari, pozitivnih aspekata je itekako bilo. Sve što je danas bolje dobili smo na gotovo sa zapada - razvojem tehnologije, mi šta je bilo do nas nismo odmakli ni milimetar, i to je poražavajuće. 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

Drugi Rambovi stihovi opisuju ovo što imamo danas:


"Otiš’o je svak ko valja
Neki vani, a neki ka nebu
Ostala je samo fukara i raja
I mi s njima, na bijelome ‘lebu"

 

Jedan od najomiljenijih stihova svih vremena, uvek knedla u grlu kada čujem

Valjda i zazo što sam ta usrana i razjebana i poubijana 7x generacija, i to ona prva polovina

  • +1 2
Link to comment

kakav je to bio slobodan pad u najdublju provaliju iz npr 91.u 92.

91. sam birao gde cu na more, tunis, spanija ili grcka ( hrvatska je vec bila malo morgen) a 92. bukvalno prezivljavanje, krvav rat, mrtvi drugari sa ratista, maskirne uniforme po centru, razruseni gradovi, rake i bidze, nekakve privatne televizije mediokriteta, pomaljanje pink kulture, po ulicama nova sorta likova-kriminalaca, svakodnevna ubistva, odlasci dragih ljudi. 

tim pre sto su secanja bila sveza jos gore je sam se osecao.

planovi masakrirani situacijom. zombilend pravi.

mi smo se posle npr 9. marta slikali sa ekipama cnn-a, nadali se demokratiji a ne rusiji i to onoj najmracnijoj, nismo se uzdali u sukob kina/rusija vs usa pa da i oni vide sta je patnja ili da nesto usicarimo na ustrb drugih.

posledice 90-ih jos trpimo unazadjeni 100 godina. 

sve ono sto sam dohvatio kao neprihvatljivo 80-ih, nekakvu trulez birokratskog drustva, ideoloska prevazidjenost i nazadovanje jednopartijskog drustva, korupcija, crvena burzoazija, sve je to maciji kasalj za ovo posle. ( verovatno je mnogo toga uzrokovano i takvim rezimom)

pre neki dan u mojoj zemlji su nasli jos leseva iz rata. jebote bog!! 

jedino nas prati jedna te ista linija, i nas sad matore i sad mlade,

skoro svi bi ili otisli ili se osecaju lose sto nisu jos probali da odu.

rezigniranost drzavom. zato i uspevaju samo nekakvi lokal pokreti, lokal borbe. 10 hiljada ce izaci na ulicu i zbog nekog drzavnog problema i zbog sece stabala u nekom bulevaru. 

uvukli su se skoro svi u lokal pricu, moj kraj, moj blok, moja ulica, drzavu niko vise ne oseca kao svoju, voleli bi da je nema. 

sad kad je kakva kriza u svetu mi to gledamo naviknuto, neko seiri, neko odmahuje glavom. deja vu za nas. 

svasta se pretumbalo za ovih 30 godina ( i malo preko ali od 91. pocinje klasicno rokanje i svi su se onda zainteresovali za politiku. pre toga je bilo dosta onih kakva osma sednica i sl)

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Srbija je već desetak godina zemlja u kojoj nema NADE. Sećate li se gde ono još nema NADE? Jedima razlika je što iz Srbije može da se ode.

90-tih je velika većina verovala da Srbija može biti pristojna zemlja za par godina. Sad veruju samo oni koji veruju Vučiću. 

90-tih su ljudi verovali da će biti mnogo bolje kad padne Milošević. On nije imao ubedljivu većinu. Morao je da pravi koalicije. Morao je da kupuje cele stranke(ND). Verovalo se da neće dugo. Na početku 90-tih smo bili u slobodnom padu, ali je u drugoj polovini 90-tih Srbija imala nadu.

Danas smo srećni, jer Vučiću trenutno ne odgovara rat i njegovi batinaši nisu krenuli da biju po kućama, bar nisu po BG.

Možda je ovo što pišem posledica toga što sam tad imao 20. S druge strane, većna današnjih dvadesetogodišnjaka ne očekuje promene. Veći deo sebe ne vidi ovde, a ostali uglavnom gledaju kombinacije da se preko stranke uvale negde.

  • +1 2
Link to comment
On 7.12.2020. at 13:34, radisa said:

 

Otvaram ovu temu @duccinim postom sa RIP-a...

 

90e su razorile kompletna društveni sistem i odnose, kako god da je sad, one su svakako postavile temelje ovoga što sad imamo...

 

Ali da li je sad u drušvu gore nego 90ih, koje su sličnosti i razlike?

 

my 2cents...

 

U gotovo svemu je bilo gore 90ih...

 

Više naoružanih skotova po ulicama, više primitivizma nego sad, više džiberluka, daleko više... Bilo je i Pnka, I RTS-a i ispiranja mozga u istim količinama, ali drugačije... bilo je rata, pljački, glorifikovanja zločina... Bilo je očiledne bezočne pljčke društvenih/državnih resursa...  Bile su sankcije koje su sve unakazile, nije se moglo iz zemlje bez taksi... Ali bilo je i neke više druge strane...  Maldi i obrazovani su mahom bili protiv svega toga... Postojala je neka nada u EU i bolje sutra, i moram reći, moja generacija je bila naivna i verovala da će posle promene vlasti doći neki pošteni da vode državu u pravom smeru... Bar je bio takav moj utisak, tada... Većina nas starijih naforumu smo neko 7x godište, mogu i da me opovrgnu... Bilo je neke nade sve u svemu iako je stvarnost bila grozna...

 

Sad, bar iz mog ugla, stvarnost nije toooliko grozna... Možda su samo godine u pitanju, pa mi sad izgleda bolje...Nema sankcija, sveg aima po rafovima, može da se putuje, mogud a se uzimaju krediti, novi autombili i slika trenutno deluje lepše...ALi...Sad se pljačka sprovodi sakriveno, nije toliko direktna i vidljiva,... Društvo jeste generalno bogatije nego 90ih... No, mladi su za ovo sad daleko više nego protiv, guraju se u prve redove da bi uspeli™ u životu... Nema više vere u bilo šta, cinizam je sve nadvladao... Nvidi se bolje budućnost ovog društva, ni negde dalko na horizontu...

 

Ono što mislim je da je sistem vladavine ovim narodom manje više isti, sad su samo slike lepše, na izgled i to je to

 

Rambo je 90ih pevao:

 

"Najveće poltrone su instalirali na televiziju,
Kao životnu viziju nam nude hipokriziju.
Nebeskom narodu su uvaljeni zemaljski problemi,
za pljačku su izmišljeni suptilni sistemi.

Predsjednik biračima odobrava volju,
Slika se gle - na naftonosnom polju.
Pred izbore evo je bogami prevara nova,
Naivnim penzionerima se dijeli sića lova."

 

i sad kad gledam ove stihove, jbg, tu smo gde smo i bili, sa šarenišom po tržnim centrima, novijim i lepšima atombilima i malo manje vaninstitucionalnog kriminala... Malo li je?

 

 

 

 

A sa druge strane, slušati Džeja je tada među građanima bio ozbiljan blam, danas baš i nije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...