Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

2 minutes ago, munze said:

A i demokrate nemaju bas neki izbor

pa to. 2 komada izlapelih debila u borbi za najmocnije radno mesto na planeti. gud lak

  • +1 4
Link to comment
15 hours ago, djordje geprat said:

dati starcu od 80+ pravo na pritiskanje "dugmeta"

Mislim da je dugme najmanji problem, i cela procedura za "pritiskanje istog" je prilicno bezbedna.

 

Po meni, veci problem je Dzoovo generalno stanje. U takvoj situaciji neki drugi, koji deluju iz senke, mogu da manipulisu i da rade sta hoce a on je samo paravan. Ovde ne mislim na kabinet/sekretare.

 

Drugi problem je generalno stanje, ako je on najbolje sto bolji deo SAD moze da ponudi onda nesto debelo nije uredu.

  • +1 2
Link to comment
42 minutes ago, x500 said:

Mislim da je dugme najmanji problem, i cela procedura za "pritiskanje istog" je prilicno bezbedna.

 

Po meni, veci problem je Dzoovo generalno stanje. U takvoj situaciji neki drugi, koji deluju iz senke, mogu da manipulisu i da rade sta hoce a on je samo paravan. Ovde ne mislim na kabinet/sekretare.

 

Drugi problem je generalno stanje, ako je on najbolje sto bolji deo SAD moze da ponudi onda nesto debelo nije uredu.

meni je ovo zamašćeno bitno. jebeš državu koja nema bolje da ponudi nego što su bajden i tramp. za "dugme" se slažem.

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, djordje geprat said:

ako se ne varam oni imaju donju granicu za kandidovanje 35 godina, čini mi se. trebalo bi da imaju i gornju. 65. ovo nije normalno. dati starcu od 80+ pravo na pritiskanje "dugmeta".

 

Dugme je tu još i najmanji problem. Ako SAD razmatraju da udare prve, tu se sastane Pentagon, pa Savet za nacionalnu bezbednost, pa se na kraju predsedniku predstave “opcije” i on gotovo sigurno izabere onu koju mu oni preporuče kao najoptimalniju. Imao 80 ili 40 godina, isto mu se hvata. 

 

Ako su SAD ili NATO prvi napadnuti u pola noći, tu predsednika budi njegovo osoblje i on ima desetak minuta da praktično uradi šta mu oni kažu da uradi (a što je već odobrila ekipa koja je na noćnom dežurstvu u Pentagonu odnosno SNB).

 

Nema tu prostora da on pobrka nuklearno dugme sa dugmetom za poziv medicinske sestre, niti da mu jednog dana dosadi život pa kaže svom nuklearnom adjutantu: “daj koferče, sad ću krvi da im se napijem”. Protokoli za lansiranje nuklearnog oružja u praksi zahtevaju da mnogo više ljudi bude saglasno sa tim, ne može to da bude predsednikova solo tačka.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

'oce to, al' je problem sto nije tako: stagod i kako god - predsednikova je u svakoj, ama bas svakoj situaciji poslednja i presudna.

Na stranu sva insitucionalizovana i vaninstitucionalizovana, formalna i neformalna tela, svi pentagoni i ostali - predsednik je taj koji donosi konacnu i neopozivu odluku.

Isti mehanizamtm - mutatis mutandis :happy: - vazio je i za pokojni CCCP, a sva je prilika vazi i za danasnju Rusiju: odluka o atomskom udaru, prvom ili uzvratnom, svejedno, zasnovana je na ideji jednog coveka - otuda, svi Politbiroi na stranu - jedna licnost, ma i prva medju jednakima, na kojoj je ono poslednje, presudno da ili ne, sa svim mogucnostima izmedju.

U vremenskim i geografskim dimenzijama u kojima bi se - nedajboze - odvijala nuklearna razmena, jedinica mere je 10-ak minuta, u nekim slucajevima i manje, dok je 1 ceo sat premija.

Zato nisu dzabe predsednik SAD i glavni CCCP ili Rusije najusamljeniji ljudi na Planeti: svim planovima i savetnicima uprkos, nad njima stoji avet коферчета i svest o mogucnosti da ono jednog dana ili noci bude otvoreno.

Obaska sto je priroda otpocinjanja eventualnog atomskog rata, ma koliko se razradjivale najraznoraznije opcije, vremenski stravicno ogranicena: zamislivo je da jedna od strana planira prvi udar i priprema se za njega sa sve natenane savetovanjima, samo za taj scenario :isuse: коферче nije ni potrebno, dovoljan je obican telefon...

Muka je odgovor na eventualni prvi udar protivnika, na vest da protivnicke rakete vec lete: nema tog Pentagona koji ce u tom slucaju da savetuje bilo sta, osim, ali i to cak ekstremno ograniceno i vremenski i sto se tice namera protivnika koji je vec lansirao - procena i odluka o masovnosti protivudara je samo i jedini na Prvom coveku.

Jos od Maknamarinih vremena u javnost su isplivale pojedinosti o studijama koje su se odnosile na sposobnost(i) modernih lidera da se uhvate u kostac sa izazovima modernih vremena, obimu medicinskih terapija koje sa nad njima sprovode i njihovom uticaju na sposobnost i kvalitet donosenja odluka, a sve to dok su krize bile sve slozenija, a vremena za reakciju sve kraca: pocetkom 20. veka je pojava/provokacija neke topovnjacetm koja se cenila kao uvod u mogucu konfrontaciju ostavljala vladama dobru nedelju dana da smisle odgovor, od eskalacije do smirivanja.

Sa pojavom Bombe, to se vreme drasticno skracivalo: od bombarderskih '50-ih godina 20. veka kada se radilo o satima, taman dovoljno da se snimaju filmovi na te teme, do raketnih '60-ih kada se radilo, a i danas se radi o 20-ak minuta.

Sve u svemu: 

 

Quote

...Jukes was uncritically glad to have his captain at hand. It relieved him as though that man had, by simply coming on deck, taken most of the gale's weight upon his shoulders. Such is the prestige, the privilege, and the burden of command.

 

A sto se Bajdena tice, k'o hoce da veruje da covek star cirka 80 godina nije podlozan sugestijama i bioloski ogranicen sto se tice razmatranja posledica, ko hoce da veruje da njegova starost i zdravstveno stanje ne mogu da posluze kao maska za neke druge likove iz okruzenja i njihove ciljeve, licne i politicke - neka veruje.

Ista mu je vajda kao i verovanje u sigurnosttm koju pruzaju konsultacije sa pentagonima...

Edited by namenski
Link to comment
1 hour ago, brusli said:

Valjda je isto i sa Ruske/Kineske strane, tj malo zavisi od Putlera/Ksija.

 

Zavisi mnogo i formalno oni donose odluku da se pritisne dugme, ali je ne donose sami i izolovani od sveta pa da bude kako oni smisle i odluče. Njihova odluka je pod apsolutno većinskim uticajem inputa koji dobijaju od vojske, svojih savetnika i nacionalnih tela. Čak ni debeli Kim ne odlučuje sam i bez bilo čijeg inputa da li će da opali nuklearku, a kamoli Bajden ili Putin.

 

Edit: opasnost od nuklearnog rata upravo i leži u ludilu te ekipe koja daje preovladjujući input (a koje raste iz godine u godinu), a ne toliko u predsednicima. Taj input se mic po mic kreće ka: “fuck it, daj da probamo ovo pa kako bude”. Kada se ta grupa najzad rastavi sa razumom, predsednik će se naravno priključiti suicidu.

 

Link to comment

@brusli ja se obicno ne nadovezujem na pricetm koje barataju ekipama, njihovim ludilom, itd, itd..., taj rad, tek pricamtipricu teorije da niko, od Malog Debelog do Putina, Ksija ili Bajdena ne odlucuje sam vredne su napomene tek za zapisnik :D 

Teorija :isuse:  daj da probamo pa sta bude sa sve prethodnim konsultacijama imala bi, mozda, smisla u slucaju da se neko sprema da puca prvi pa je krenuo u razmatranje raznih opcija morajuci pritom da bude svestan da svaki od pojedinacnih zagovaraca, bilo koje opcije, radilo se o pojedincu ili telu, formalnom ili neformalnom, moze da ima - kao sto uvek ima - sopstveni interes, od licnog do politickog.

I - kao sto rekoh - za tu opcijutm коферче nije ni potrebno: seli ljudi, dogovorili se natenane, uz kafu i - 'ajde da se puca.

Приказ moze telefonom, moze i preko Pentagonove centrale, moze i vojni udar, takozvana smena na vrhu... :D 

Problem je kad - nedajboze - stigne aber da je onaj drugi - lansirao.

I to je razlog sto se коферче ne odvaja od svog zakonitog vlasnika, staratelja.

Koji u 20-ak minuta em nema vremena da se - osim krajnje nepouzdanih informacija u tom trenutku - ozbiljno konsultuje sa bilo kim, em je svestan da je svaki izgubljeni minut nenadoknadiv, em mora da u glavi ima i procesiratm sve sto su mu na tu temu ikada pricali.

I da, izmedju ostalog, donese niz strateskih, bitno vaznih odluka: hoce li se odgovoriti ograniceno ili iz sve snage sa svim medjufazama izmedju

Na sve to, u tih 20-ak minuta on je, ko god bio, od Kine do SAD, izlozen bukvalno fizickom maltretiranju dokle ga neki ljudi - opet po svojim procedurama - pokusavaju da strpaju na bezbedno mesto.

I - jer takva je priroda sistema - osim njega niko drugi ne moze da odluci ono konacno, nepovratno.

Bez tog elementa sistem naprosto ne bi imao smisla ili bi - sto je najgore od svega - bio prepusten generalima.

Koji, kao sto je poznato - ne grese. :D 

Jer zna vojska sta radi... :isuse: 

 

 

Edit: hocu reci - mani... :) 

Edited by namenski
Link to comment

zanimljivo je da je kontrola atomskog oruzja, centralizovana u predsedniku, uvedena da bi se njegova upotreba sprecila a ne omogucila: 

https://outrider.org/nuclear-weapons/articles/third-shot

(za one koji mrzi da citaju: americka vojska je, nakon sto je dobila pravo da koristi atomske bombe, planirala da baci trecu bombu 19. avgusta, i 15ak do oktobra 1945.!. bukvalno kako se napravi dovoljno plutonijuma za bombu da se baca.

truman je hteo da ponovo uspostavi kontrolu nad njima i spreci ih da bacaju bombe po automatizmu.

 

od tada se dosta toga promenilo, pa postoji i koferce, i ono verovatno ima vise funkcija, ali (koliko bar ja znam) to da li je predsednik taj koji pokrece nuklearni rat, ili taj koji ga sprecava je strogo cuvana tajna (odnosno ceo proces odlucivanja). jer ako protivnik zna proces, moze da planira napad spram njega.

 

Link to comment

Ima u ovom sažetku nekih zanimljivih detalja:

https://sgp.fas.org/crs/natsec/IF10521.pdf

 

Predsednička ovlašćenja jesu ultimativna ali je djavo uvek u detalju. Pre svega da li je u pitanju prvi ili uzvratni udar, da li se prži ograničeno (npr. u Evropi) ili je opšta razmena, itd. Vreme za donošenje odluke je ključan faktor. Najmanje ga ima u situaciji kada se odgovara na iznenadan i masovan napad na SAD, tu razmišljanja praktično nema. Malo više ga ima ako je NATO napadnut negde van SAD, a najviše ga ima ako će prvi da udaraju. U ta dva scenarija vojska i savetnici imaju ključnu ulogu jer daju sve one dodatne informacije koje predsednik traži pre nego što pritisne dugme. I sigurno se on neće praviti pametnijim od svih njih, zaposlio ih je da bi postupio po njihovom savetu ako bude stani-pani.

Link to comment
7 hours ago, Redoran said:

Protokoli za lansiranje nuklearnog oružja u praksi zahtevaju da mnogo više ljudi bude saglasno sa tim, ne može to da bude predsednikova solo tačka.

Pa zapravo samo si delomično u pravu. De jure zaista on ima jedini pravo odluke i može pritisnuti i dugme kada mu se ćefne, mislim u teoriji, valjda bi ga neko sprečio pa i po cenu svog života u praksi.

Gledao sam baš neki američki dokumentarac na tu temu koji je baš istraživao to pitanje i iako celi sistem ima gomilu provera i sl (na svakom koraku barem 2 osobe moraju potvrditi nastavak akcije), celo pitanje tog lanca komandi i sve provere se svode na to da li je zaista trenutno aktuelni predsednik doneo tu odluku, da li su kodovi validni i sl, a ne na to da li je odluka zakonita ili da li je predsednik sposoban da je donese, tako da bi neki oficir koji bi odbio da prosledi naredbu bio potencijalno gonjiv za izdaju i mogao biti osuđen na smrtnu presudu.

Postoji politička procedura proglašavanja predsednika neuračunljivim, ali može zahtevati neko vreme koje svakako nije dovoljno da spreči lanac komandi od pritiskanja crvenog dugmeta do lansiranja rakete...

Edited by Spooky
  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...