Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

14 minutes ago, čekmeže said:

Koja je odluka?

 

.

 

Ako se pitanje odnosi na izbor vakcine, to je mnogo lakse...U Moskvi trenutno moze da dobije sputnik..Vektorova jos uvek nije masovna, ali mogao sam i nju da izaberem, u sklopu ispitivanja 3 faze...Chuvakova, zavrsava drugu fazu i ona bi trebalo da bude najbezbednija, ali nje nece biti jos mesecima ...Pfizer bi trebalo da se pojavi u privatnim klinikama za par nedelja..

Ja sam primio sputnik ...

 

.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, barba said:

Ja sam primio sputnik ...

 

Kada si primio? Jel bolje govoris ruski jezik? Lakse se snalazis u metrou? Bolje poznajes ruske klasike nego ranije? :D 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Milosh76 said:

 

Kada si primio? Jel bolje govoris ruski jezik? Lakse se snalazis u metrou? Bolje poznajes ruske klasike nego ranije? :D 

 

.

 

Pre par nedelja..naskrabao sam nesto na temi vakcinacija...Ruski govorim sasvim dobro posle deset godina))..metroom se ne koristim uglavnom..A sto se tice klasika,... kad sam dosao ovde , moj prijatelj Jacob Katsnelson profesor na moskovskom konzervatoriju, odsvirao  je samo za moje usi  Jesen , Chaikovskog, to je bio trenutak kad sam od coveka sa predrasudama o Rusiji, celog zivota okrenutog zapadu postao umereni rusofil...

 

.

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment
5 hours ago, barba said:

Isto tako istina je da nijedna vakcina nije dovoljno ispitana, 3 faza bi trebalo da bude gotova narednog leta, a kraj ispitivanja 2023. godine...Sve sto imamo je press release, procene efektivnosti su vise marketing ...Svi smo mi jos dobrovoljni zamorcici, i svako procenjuje rizik sam za sebe, dobro je ako postoji mogucnost birati vakcinu ...

 

to je tačno. Ipak, Rusija je odobrila vakcinu pre nego što je i faza 3 uopšte i započela, u suštini je to ono što je Tramp hteo da uradi, pa FDA nije odobrio i to je ta ključna razlika. Verovato se neće desiti ništa bitno, ali se ne radi tako. 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Kelt said:

 

to je tačno. Ipak, Rusija je odobrila vakcinu pre nego što je i faza 3 uopšte i započela, u suštini je to ono što je Tramp hteo da uradi, pa FDA nije odobrio i to je ta ključna razlika. Verovato se neće desiti ništa bitno, ali se ne radi tako. 

 

 

 

 

.

 

Da, sve je tacno...ja sam imam vise pitanja nego sto postoji odgovora....ali nakraju su svi pustili vakcinu pre vremena, i ja ne mogu nesto da im zamerim, jednostavno mi moramo da shvatimo da je odgovornost na nama za sve posledice..

Sto se tice prevremene registracije, mozda to tako izgleda sa strane, ali ona je pre svega marketinski potez, i tad je bilo receno, da ona nece biti u opticaju dok se ispitivanja ne zavrse, ili makar vazniji deo ispitivanja, i da moze biti povucena u svakom trenutku, dakle ta registracija je jedno ogromno nista, ali marketinski efekt je postignut..pa samo ime sputnik je cist marketing...

Inace, treba da se pojavi Sputnik Light, vakcina sa jednom dozom i 85% zastite...verovatno posle ide , ne znam, Sputnik Pro Max, Sputnik sa mentolom, ..Sputnik sa ukusom cokolade....

Novac u razvoj vakcine, proizvodnju..., marketing i prodaja su u rukama Ruskog Fonda Direktnih Investicija, na cijem celu je harvardski djak, i moram da priznam da tip radi dobar posao, s obzirom da farmacija nije ruska jaca strana, blago receno,.. zato se vakcine proizvode u vise zemalja..

Da, ima jos jedan detalj, u njihovoj ponudi stoji i da prihvataju deo troskova oko osiguranja za slucajeve nezeljenih reakcija, svi ostali proizvodjaci se ugovorom ogradjuju od toga..

 

.

Link to comment
1 hour ago, barba said:

Da, ima jos jedan detalj, u njihovoj ponudi stoji i da prihvataju deo troskova oko osiguranja za slucajeve nezeljenih reakcija, svi ostali proizvodjaci se ugovorom ogradjuju od toga..

 

.

 

Može li neki izvor za ovo?

Link to comment
13 minutes ago, Dankan Ajdaho said:

 

Može li neki izvor za ovo?

 

.

 

Moze))...Exclusive: 'We're confident' - Russia to share legal risks of COVID-19 vaccine | Reuters

HEALTHCARE & PHARMACEUTICALS

SEPTEMBER 22, 202011:15 AMUPDATED 4 MONTHS AGO

Exclusive: 'We're confident' - Russia to share legal risks of COVID-19 vaccine

 

MOSCOW/BRASILIA (Reuters) - Russia is so confident in its COVID-19 vaccine that it will shoulder some of the legal liability should anything go wrong, rather than requiring buyers to take on the full risk, the head of the state fund bankrolling the project told Reuters.

 

“Russia is so confident in its vaccine that it has not asked for full indemnity and this is a major differentiating factor versus any Western vaccine,” said Kirill Dmitriev, head of the Russian Direct Investment Fund (RDIF), the state sovereign wealth fund that is backing the vaccine.

“All of them are asking for full indemnity of legal risks.”

Link to comment
8 hours ago, barba said:

 

.

 

Da, sve je tacno...ja sam imam vise pitanja nego sto postoji odgovora....ali nakraju su svi pustili vakcinu pre vremena, i ja ne mogu nesto da im zamerim, jednostavno mi moramo da shvatimo da je odgovornost na nama za sve posledice..

Sto se tice prevremene registracije, mozda to tako izgleda sa strane, ali ona je pre svega marketinski potez, i tad je bilo receno, da ona nece biti u opticaju dok se ispitivanja ne zavrse, ili makar vazniji deo ispitivanja, i da moze biti povucena u svakom trenutku, dakle ta registracija je jedno ogromno nista, ali marketinski efekt je postignut..pa samo ime sputnik je cist marketing...

Inace, treba da se pojavi Sputnik Light, vakcina sa jednom dozom i 85% zastite...verovatno posle ide , ne znam, Sputnik Pro Max, Sputnik sa mentolom, ..Sputnik sa ukusom cokolade....

Novac u razvoj vakcine, proizvodnju..., marketing i prodaja su u rukama Ruskog Fonda Direktnih Investicija, na cijem celu je harvardski djak, i moram da priznam da tip radi dobar posao, s obzirom da farmacija nije ruska jaca strana, blago receno,.. zato se vakcine proizvode u vise zemalja..

Da, ima jos jedan detalj, u njihovoj ponudi stoji i da prihvataju deo troskova oko osiguranja za slucajeve nezeljenih reakcija, svi ostali proizvodjaci se ugovorom ogradjuju od toga..

 

.

Barem u Evropi nema to šta da stoji u ponudi. U Evropi, naročito u Evropskoj uniji, onaj ko stavlja u promet lekove, medicinska sredstva ili vakcine po Zakonu odgovara za štetu koje ti lekovi, med. sredstva ili vakcine nanesu. Šta više, mora da ima i polisu osiguranja za tu vrstu odgovornosti, a te polise su višemilionske.

Tako da, svi proizvodjači vakcina to imaju, to se podrazumeva, drugačije ne bi mogli da registruju vakcinu. Ne znam šta bi tu bilo novo u slučaju ruske vakcine.

  • Hvala 1
Link to comment
55 minutes ago, Tresko said:

Barem u Evropi nema to šta da stoji u ponudi. U Evropi, naročito u Evropskoj uniji, onaj ko stavlja u promet lekove, medicinska sredstva ili vakcine po Zakonu odgovara za štetu koje ti lekovi, med. sredstva ili vakcine nanesu. Šta više, mora da ima i polisu osiguranja za tu vrstu odgovornosti, a te polise su višemilionske.

Tako da, svi proizvodjači vakcina to imaju, to se podrazumeva, drugačije ne bi mogli da registruju vakcinu. Ne znam šta bi tu bilo novo u slučaju ruske vakcine.

 

priv.jpg.3df6701089d3c7a3ca99d7312e805f5d.jpg

Edited by steins
Link to comment

U Srbiji ne postoji, da ja znam, legislativa koja bi zahtevala polise osiguranja od odgovornosti za proizvođače vakcina. Kod nas je uopšte uzev osiguranje od odgovornosti obavezno za veoma mali broj delatnosti, što je suludo samo po sebi.

Link to comment
7 hours ago, steins said:

 

priv.jpg.3df6701089d3c7a3ca99d7312e805f5d.jpg

 

6 hours ago, Sammael said:

U Srbiji ne postoji, da ja znam, legislativa koja bi zahtevala polise osiguranja od odgovornosti za proizvođače vakcina. Kod nas je uopšte uzev osiguranje od odgovornosti obavezno za veoma mali broj delatnosti, što je suludo samo po sebi.

Postoji, i te kako. Ako hoćeš da registruješ kod ALIMS neki lek, medicinsko sredstvo ili recimo vakcinu, moraš da imaš polisu osiguranja od odgovornosti

Ne znam kakvo je ovo obaveštenje i kome o tom Programu naknade štete........ i ko je to pisao.

Link to comment
2 minutes ago, Sammael said:

@Tresko Verujem ti, samo jel možeš da navedeš koji zakon ili uredba to propisuje da bih mogao da se detaljnije informišem?

Ne znam za Srbiju, koji Zakon ili Uredba tačno to predvidja. Ali, pošto sam registrovao više lekova i medicinskih sredstava u Srbiji, znam da je uvek bilo neophodno da se priloži polisa osiguranja(može i strano) od odgovornosti koje pokriva i Srbiju. Ima klauzula koje se razlikuju za neke zemllje(na primer US), ali obično je polisa koja pokriva ceo svet.

  • +1 1
Link to comment

Da, to su tzv master polise koje pokrivaju ceo svet, ali obično svaka država ima detaljniju legislativu koja zahteva dodatne klauzule i/ili podpolise. Naši se nisu u Zakonu ni trudili da objasne kakva je to polisa, samo se nadam da postoji podzakonski akt koji to pojašnjava. Da ne bismo bili u situaciji kao pre par godina za odgovornost iz jedne druge delatnosti kad je obelidanjeno da zakonski minimalna suma osiguranja ne može ništa živo da pokrije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...