Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Quote

Virusolog Milanko Šekler izjavio je u Novom danu da, iako raste broj novozaraženih koronavirusom, ohrabruje što brojevi hospitalizovanih i umrlih ne prate taj rast. Na dileme ljudi da li maske treba nositi i da li "rade ili ne rade", odgovara da je "najbolje otići u kovid bolnice, da videti da li maske rade i da li ih nose". "Normalno da ih nose, normalno da ih štite", kaže on.

 

 

Kako je rekao Šekler, on je i kada se omikron pojavio, u decembru i januaru, govorio da će brojke novozaraženih biti oko 20.000.

 

„I da je to korak u dobrom smeru. Možda sam jedini to tako tumačio, sada mislim da je ovo još jedan korak u pravom smeru, jer i dalje pričamo o omikron varijanti, samo o njegovoj drugoj liniji“, kaže on.

 

Prema njegovim rečima, ohrabruje da nema težih kliničkih znakova bolesti, odnosno da patogenost nije promenjena, piše N1.

 

„Druga stvar koja ohrabruje, kad pogledate broj novozaraženih u velikom broju zemalja je povećan, ali kada pogledate broj hospitalizovanih i broj umrlih, videćete da je to najmanje 4,5 puta manje nego što je bilo na istom broju novozaraženih dnevno“, kaže.

 

Ističe da bi voleo da je promašio u proceni i da ne bude 20.000 novozaraženih.

 

„Da je bila delta sa 20.000, imali bismo prenatrpan sistem. Prošle su dve i po godine od pojave pandemije, još koristimo stare vakcine, koje su na početku upotrebljavanje, one i dalje posle određenog broja aplikacija štite od težih oblika, od hospitalizacije, odnosno od ugrožavanja zdravlja, odnosno života“, ponavlja on.

 

Link to comment

Ove nedelje su ubrzani i rast broja slučajeva i rast broja hospitalizovanih u odnosu na ranije, i to tako da se broj hospitalizovanih skoro duplirao za sedam dana (250 -> 489), tako da to što Šekler govori nije tačno. Jeste udeo hospitalizovanih manji nego u prethodnim talasima, ali i te kako raste.

 

Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 75%

Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 96%

 

On 18.7.2022. at 9:54, vememah said:

Broj slučajeva i dalje raste nesmanjenim tempom od nekih 60% ili nešto više nedeljno.

Broj hospitalizovanih pak sada raste praktično istim tempom kao broj zaraženih, što ranijih nedelja nije bio slučaj.

Na kraju ove nedelje broj hospitalizovanih je bio za 96 veći nego na kraju prošle (154 -> 250).

 

Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 68%
Rast broja slučajeva prošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 58%
Rast broja slučajeva pretprošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 65%

 

Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 62%
Rast broja hospitalizovanih na kraju prošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 31%
Rast broja hospitalizovanih na kraju pretprošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 26%

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

 

Edited by vememah
Link to comment

sa druge strane ovo proleće je obeležio značajan pad broj umrlih, hoće li se isti trend nastaviti i preko leta, imho hoće, ostaje nam da vidimo

 

image.png.dd80190b3508adbdac912f68fad3a415.png

Link to comment

13.7.2022.

Quote

Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je danas povodom širenja novog soja korone Kentaur, odnosno BA 2.75 koji je, kako je rekao u Evropu stigao preko Nemačke i Velike Britanije, ali da je u Srbiji i dalje dominantan BA 5 soj omikron.

https://rtv.rs/sr_lat/koronavirus/kentaur-soj-se-siri-u-evropi-kod-nas-dominantan-omikron_1357388.html

 

S tim da je trend da posle BA.5 svakako stiže BA.2.75.

 

 

Edited by vememah
Link to comment
2 minutes ago, Tsai said:

Bukvalno sam jedini u TC Ušće sa maskom

Join the club, bilo gde u zatvorenom.

 

Svuda sam ja jedini nindža sa maskom, a pošto mrko gledam ispod maske te što gledaju mene što je nosim, brzo odstupe.  :evil:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...