Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

publikovan je rad, prva žrtva od COVID19 u Srbiji je bila u februaru ! Konkretno, izvršena je obdukcija NN lica na inst za sudsku medicinu, čuvaju se uzorci tkiva, tečnosti staklastog tela, itd i dokazan je SARS CoV2. 

 

Quote
U ovom tekstu poštovanog i visokocenjenog prof. Zorana Radovanovića, koji je bio moj profesor pre više od tri decenije, mora da se unese samo jedna korekcija, a u cilju objavljivanja potpuno tačne informacije. Naime, pacijent o kome se govori umro je od kovida-19 (a ne samo sa kovidom-19). Radilo se o teškom zapaljenju pluća, ali u vreme pisanja obdukcionog zaključka kod nas se još nije govorilo o kovidu-19, pa se ideja o mogućoj vezi pojavila oko mesec dana posle njegove smrti, kada je zvanično objavljen prvi smrtni slučaj početkom marta 2020. godine i to po tipičnim kliničkim manifestacijama koje su prethodile smrtnom ishodu. Sprovedena je detaljna dijagnostička procedura, uključujući genetičku analizu tečnosti staklastog tela, kojom je dokazano da je u pitanju bio kovid-19, što je i objavljeno u publikovanom radu o kojem piše prof. Radovanović.

 

rad

Edited by Kelt
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

već sam pominjao da sam imao par pacijenata koji su imali pneumonije u januaru i to vrlo komplikovane, a mladi, zdravi i nisu imunokompromitovani (vanbolničke pneumonije su dosta redje i ne očekuju se kod ovakvog profila), tako da je izvesno da je širenje iz Kine nastupilo praktično odmah, u januaru i februaru 2020 je bila gomila nekakvih pneumonija.. tako da, naš prvi talas™ je otprilike treći

  • +1 6
Link to comment

a opet, zanimljivo kako se nije brze sirilo, bez ikakvih mera prakticno? ili je ova varijanta sada zaraznija nego ta (potencijalna) pocetkom 2020?

inace, koleginica i kolega su imali bas tezak grip (tada smo tako verovali) negde u januaru 2020 - ona je nedeljama posle toga jedva hodala, isla na infuzije, on lezao u bolnici zbog upale pluca - oboje su u kasnim tridesetim.

verujem da je negde krajem janura/pocetkom februara harala kombinacija gadnog gripa i pocetaka kovida - masa male dece je takodje bila bolesna.

 

edit: ima li to ikakve logike, da grip i korona uzimaju jedno drugome prostor pre nego sto napadaju zajedno?

Edited by Aleksija
  • +1 1
Link to comment

razni virusi daju sličnu kliničku prezentaciju, rhinovirus, virus infulenze daju zapušenost nosa, malaksalost, temperaturu (iliti flu-like symptoms), kao što razni drugi virusi mogu da daju upalu srčanog mišića (koksaki, citomegalovirus, ... ) i kod gripolikih simptoma se prosto ne radi dijagnostika (barem ne kod nas), proglasi se da je grip, "to je neki virus" jer neke razlike u lečenju ni nema... i korona-virus je otkriven slučajno, tako što je dokona tehničarka pogledala uzorak slinavih koledž klinaca pod elektronskim mikroskopom, pitanje je i inače šta sve može da se nadje pod slikom "gripa" i "prehlade"

 

Ono što sada jeste sigurno i imamo naučni dokaz za to - prvi slučaj i prva smrt u Srbiji nisu bili u martu. S obzirom da je obdukovano neko NN lice, beskućnik, on sigurno nije putovao, dakel dobio je od nekog iz populacije i postoji osnovana sumnja da je veliki broj pneumonija u januaru i februaru takodje bio COVID. Ovo je bomba-vest koja će slabo da odjekne u javnosti iz već znanih razloga.

  • +1 9
Link to comment

Ja kad sam ovde napisala da sam pričala sa čovekom koji je imao koronu u januaru, ovde su se neki zajebavali. A čovek uradio antitela čim se moglo.

Takođe rodica (vojno lice, bila u Wuhanu u novembru) i njen muž, bili bolesni u decembru.

Link to comment
2 minutes ago, Kelt said:

razni virusi daju sličnu kliničku prezentaciju, rhinovirus, virus infulenze daju zapušenost nosa, malaksalost, temperaturu (iliti flu-like symptoms), kao što razni drugi virusi mogu da daju upalu srčanog mišića (koksaki, citomegalovirus, ... ) i kod gripolikih simptoma se prosto ne radi dijagnostika (barem ne kod nas), proglasi se da je grip, "to je neki virus" jer neke razlike u lečenju ni nema... i korona-virus je otkriven slučajno, tako što je dokona tehničarka pogledala uzorak slinavih koledž klinaca pod elektronskim mikroskopom, pitanje je i inače šta sve može da se nadje pod slikom "gripa" i "prehlade"

 

Ono što sada jeste sigurno i imamo naučni dokaz za to - prvi slučaj i prva smrt u Srbiji nisu bili u martu. S obzirom da je obdukovano neko NN lice, beskućnik, on sigurno nije putovao, dakel dobio je od nekog iz populacije i postoji osnovana sumnja da je veliki broj pneumonija u januaru i februaru takodje bio COVID. Ovo je bomba-vest koja će slabo da odjekne u javnosti iz već znanih razloga.

ja apsolutno ne sumnjam da je tada bilo kovida kod nas (s obzirom da ga je bilo i u komsiluku). 

samo se pitam - kako se nije brze sirio, odmosno, ako se sirio, taj talas je bio vrlo cudan...

i dosadna sam sa ovim, ali ako je to isti ovaj korona virus, nemoguce je da je pocetkom 2020. uglavnom targetirao najmladju poulaciju - vrtici i osnovne skole su imali manje od polovine zdrave dece u tom periodu - a da kasnije gadja uglavnom odrasle, odnosno odrasli imaju simptome? 

zato mi je zanimljiv taj odnos izmedju gripa i kovida. 

Link to comment

Па шта није јасно. Очигледно то није био исти сој као касније услед чега је и трансимисија била доста спорија. Ко зна колико је пута измутирао вирус и на којим местима од настанка до данас. Можемо и погледати и епидемијске криве у другим државама које то доказују. Сваки нови талас је другачији од претходног.

Link to comment

mutacija bi se videla u odnosu na soj iz Vuhana, tako da nije to. Ne sećam se da li je bila prijavljena epidemija gripa, jeste bio "veliki broj obolelih od respiratornih oboljenja" kako se to obično formuliše, a i to je problematično jer to u domovima zdravlja izgleda "koliko ćemo danas da napišemo... ma, piši 50, sutra ćemo 55".. tako se u Srbiji zamišlja nadzor. Ja još uvek nisam saznao ni za jedan jedini kompletan i relevantan registar bilo koje bolesti u Srbiji, počev od dijabetesa i raka, a kamoli nečeg drugog

 

od zvaničnog proglašenja epidemija, svi uzorci su uporedjivani od strane WHO i nisu nadjene mutacije, što se očekuje kod humane transmisije, sve do nedavno

Edited by Kelt
Link to comment
2 minutes ago, Kelt said:

mutacija bi se videla u odnosu na soj iz Vuhana, tako da nije to. Ne sećam se da li je bila prijavljena epidemija gripa, jeste bio "veliki broj obolelih od respiratornih oboljenja" kako se to obično formuliše, a i to je problematično jer to u domovima zdravlja izgleda "koliko ćemo danas da napišemo... ma, piši 50, sutra ćemo 55".. tako se u Srbiji zamišlja nadzor. Ja još uvek nisam saznao ni za jedan jedini kompletan i relevantan registar bilo koje bolesti u Srbiji, počev od dijabetesa i raka, a kamoli nečeg drugog

 

od zvaničnog proglašenja epidemija, svi uzorci su uporedjivani od strane WHO i nisu nadjene mutacije, što se očekuje kod humane transmisije, sve do nedavno

bilo je produzenje raspusta za 7 dana zbog gripa. tako su rekli.

po skolama je u januaru u mladjim uzrastima bilo bas vidljivo.

Link to comment
55 minutes ago, Kelt said:

razni virusi daju sličnu kliničku prezentaciju, rhinovirus, virus infulenze daju zapušenost nosa, malaksalost, temperaturu (iliti flu-like symptoms), kao što razni drugi virusi mogu da daju upalu srčanog mišića (koksaki, citomegalovirus, ... ) i kod gripolikih simptoma se prosto ne radi dijagnostika (barem ne kod nas), proglasi se da je grip, "to je neki virus" jer neke razlike u lečenju ni nema... i korona-virus je otkriven slučajno, tako što je dokona tehničarka pogledala uzorak slinavih koledž klinaca pod elektronskim mikroskopom, pitanje je i inače šta sve može da se nadje pod slikom "gripa" i "prehlade"

 

Ono što sada jeste sigurno i imamo naučni dokaz za to - prvi slučaj i prva smrt u Srbiji nisu bili u martu. S obzirom da je obdukovano neko NN lice, beskućnik, on sigurno nije putovao, dakel dobio je od nekog iz populacije i postoji osnovana sumnja da je veliki broj pneumonija u januaru i februaru takodje bio COVID. Ovo je bomba-vest koja će slabo da odjekne u javnosti iz već znanih razloga.

 

Drugog dana božića u Kragujevačkom KC je u 24 sata umrlo 7 ljudi od "respiratorne infekcije". Mislim da tačan uzrok nije bio utvrdjen. 

Ovo znam pouzdano jer mi je to upalo u oči zbog COVIDa pa sam gledao podatke o njima - kad sam napomenuo prijateljici koja je infektolog, umalo se nije zagrcnula od smeha

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, steins said:

 

Drugog dana božića u Kragujevačkom KC je u 24 sata umrlo 7 ljudi od "respiratorne infekcije". Mislim da tačan uzrok nije bio utvrdjen. 

Ovo znam pouzdano jer mi je to upalo u oči zbog COVIDa pa sam gledao podatke o njima - kad sam napomenuo prijateljici koja je infektolog, umalo se nije zagrcnula od smeha

tj bozica januara proshle godine? da ne bude dileme.

Link to comment
tj bozica januara proshle godine? da ne bude dileme.

Da.
U jednom trenutku sam pomislio da je krenuo opet h1n1 zbog velikog broja reapiratornih infekcija.
krajem januara sam oba deteta testirao na influencu jer su mi doneli neki strašan virus zbog koga smo svo četvoro najebali. Ja ne pamtim da sam onoliko bio bolestan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment

Pominjao sam već sto puta da sam ja u januaru bio strašno bolestan, mislio sam da sam pokupio nešto u klubu za NG jer su simptomi počeli 2.1. uveče. Ne bi trebalo da je grip jer sam bio vakcinisan, a imao sam jako visoku temperaturu 5 dana, perzistentni suvi kašalj (koji je trajao nedeljama), strašnu malaksalost, itd. U Medigroup-u su mi na osnovu laboratorije i pregleda to dijagnostikovali kao "virusni bronhitis" i dali Levoxu jer su se plašili da je krenulo na pluća. Od Levoxe sam dobio alergijsku reakciju (prvi put u životu na neki lek) ali mi se stanje popravilo relativno brzo. Inače sam se toliko loše osećao da sam kod lekara otišao već 2-3 dana po dobijanju simptoma, što inače ne radim.

 

Kad sam u maju ili junu uradio antitela, nije ih bilo. Dakle ili nije bio kovid nego nešto drugo gadno, ili su se antitela već izgubila. 

Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

Pominjao sam već sto puta da sam ja u januaru bio strašno bolestan, mislio sam da sam pokupio nešto u klubu za NG jer su simptomi počeli 2.1. uveče. Ne bi trebalo da je grip jer sam bio vakcinisan, a imao sam jako visoku temperaturu 5 dana, perzistentni suvi kašalj (koji je trajao nedeljama), strašnu malaksalost, itd. U Medigroup-u su mi na osnovu laboratorije i pregleda to dijagnostikovali kao "virusni bronhitis" i dali Levoxu jer su se plašili da je krenulo na pluća. Od Levoxe sam dobio alergijsku reakciju (prvi put u životu na neki lek) ali mi se stanje popravilo relativno brzo. Inače sam se toliko loše osećao da sam kod lekara otišao već 2-3 dana po dobijanju simptoma, što inače ne radim.

 

Kad sam u maju ili junu uradio antitela, nije ih bilo. Dakle ili nije bio kovid nego nešto drugo gadno, ili su se antitela već izgubila. 

Fasovali smo bili na skijanju nas 30aj krajem Januara to cudo. Bilo opasnog najjebavanja (upala pluca included), ali nije COVID, niko antitela.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...