Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

7 hours ago, Milosh76 said:

Neke banke zatvara deo ekspozitura ili im drasticno skracuje vreme, spiskovi ce biti na sajtu banaka

 

Stigao i meni jutros SMS od Inteze o tome, imaju sad stranicu: 

 

https://www.bancaintesa.rs/pocetna.2819.html

 

Ali zato i dalje za sredstva za dodatnu sigurnost kao što su mToken ili SMS OTP mora da se ode licno u ekspozituru. Kontaktirao ih kroz web chat, kaze to su propisi nema vrdanja. Kaze moze uz ovlascenje koje je overeno u ambasadi uz apostil, a na moj komentar da ambasada ne radi osim za hitne slucajeve (sto im ovo nije) kazu "nazalost, propisi su takvi".

 

:fur:

 

Znaci, mogu da mi salju poruke (jer mi je mobilni u profilu vec godinama) ali ne mogu da mi aktiviraju slanje SMS OTP na taj isti broj :isuse:

Link to comment
11 hours ago, Tresko said:

U EU, pa i u Italiji, sve više se pojavljuje ideja o helicopter money. Jer vide da drugačije neće izgleda moći da se reše ekonomski problemi nakon završetka epidemije.

I u Americi.

 

Zapravo je to jedina razumna mjera za koju se može zamisliti da bi mogla biti uspješna u ovakvom ekonomskom šoku. U ekonomiji zasnovanoj na uslugama, u okolnostima u kojima se te usluge gase i obustavljaju, treba napraviti bailout tog prevladavajućeg broja potrošača koji su iz tih usluga izvlačili prihode, i uvjeriti ih da će imati prihode s kojima će barem pregrmiti ta četiri gadna mjeseca, pa da nastave donekle trošiti i da nakon povrata u normalu brzo krenu trošiti kao nekad.

 

A ne kupovati dionice kao 2008. da se spasi imetak asset-heavy kockara

 

Nadam se poslije ove krize žešćem i žestoko progresivnijem oporezivanju. Znam da će protiv toga biti postrojene najjače shocktroops bogataša, ali ovo su izvanredne okolnosti, pa se ... nadam...

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Just now, Roger Sanchez said:

...

 

Nadam se poslije ove krize žešćem i žestoko progresivnijem oporezivanju. Znam da će protiv toga biti postrojene najjače shocktroops bogataša, ali ovo su izvanredne okolnosti, pa se ... nadam...

 

Iz tvojih usta u božje uši.

Link to comment
25 minutes ago, Roger Sanchez said:

I u Americi.

 

Zapravo je to jedina razumna mjera za koju se može zamisliti da bi mogla biti uspješna u ovakvom ekonomskom šoku. U ekonomiji zasnovanoj na uslugama, u okolnostima u kojima se te usluge gase i obustavljaju, treba napraviti bailout tog prevladavajućeg broja potrošača koji su iz tih usluga izvlačili prihode, i uvjeriti ih da će imati prihode s kojima će barem pregrmiti ta četiri gadna mjeseca, pa da nastave donekle trošiti i da nakon povrata u normalu brzo krenu trošiti kao nekad.

 

A ne kupovati dionice kao 2008. da se spasi imetak asset-heavy kockara

 

Nadam se poslije ove krize žešćem i žestoko progresivnijem oporezivanju. Znam da će protiv toga biti postrojene najjače shocktroops bogataša, ali ovo su izvanredne okolnosti, pa se ... nadam...

U Italiji barem žešćeg oporezivanja od ovog koje je sada ne može da bude, jer je već ogromno. Osim, ako ne govorimo o žešćem oporezivanju asset-heavy kockara, to bi moralo već sada da se pripremi i odmah uvede.

Link to comment
Quote

9% of working Americans, or 14 million of your friends and neighbors, will take home no paycheck this week, because they were laid off, up from 1% in an identical SurveyUSA poll 1 week ago. Time-series tracking graphs available here.

Unlike those laid-off workers who have some hope of being recalled once the worst of the virus has past, 2% of Americans say they have lost their jobs altogether as a result of the virus, up from 1% last week.

http://www.surveyusa.com/client/PollReport.aspx?g=23b10fd3-4f50-43a0-b722-64b5a9fc143d

Quote

As of November 2019, the polling analysis website FiveThirtyEight, led by statistician Nate Silver, had 790 SurveyUSA polls in its database, and gave SurveyUSA an "A" grade on the basis of its historical accuracy and methodology. FiveThirtyEight listed SurveyUSA as having a 90% accuracy rate in calling elections.

https://en.wikipedia.org/wiki/SurveyUSA

 

Zapad je u celu priču ušao sa stavom "pusti starce nek pomru, da mi sačuvamo ekonomiju", a izaći će i sa ozbiljno sjebanom ekonomijom i sa mnogo više žrtava od Kineza.

Edited by vememah
Link to comment

Jeretičko pitanje: da li postoje šanse da se posle ovog proizvodnja vrati tamo odakle je i došla, a da se eksperiment prebacivanja proizvodnje u zemlje trećeg sveta proglasi neuspelim? Ili ovo još uvek nije dovoljan izazov.

 

Smešno (u stvari nije ni malo smešno) i do skora nezamislivo je da se zemlje koje su napravile industrijsku revoluciju suočavaju sa nestašicama svega.

Link to comment
17 minutes ago, Anonymous said:

Jeretičko pitanje: da li postoje šanse da se posle ovog proizvodnja vrati tamo odakle je i došla, a da se eksperiment prebacivanja proizvodnje u zemlje trećeg sveta proglasi neuspelim? Ili ovo još uvek nije dovoljan izazov.

 

Smešno (u stvari nije ni malo smešno) i do skora nezamislivo je da se zemlje koje su napravile industrijsku revoluciju suočavaju sa nestašicama svega.

Ja mislim da nema šanse... KIna je jeftinija i daleko efikasnija u proizvodnji, jer nema sindikata, prava radnika, novinara...

 

 

Link to comment
26 minutes ago, Anonymous said:

Jeretičko pitanje: da li postoje šanse da se posle ovog proizvodnja vrati tamo odakle je i došla, a da se eksperiment prebacivanja proizvodnje u zemlje trećeg sveta proglasi neuspelim? Ili ovo još uvek nije dovoljan izazov.

 

Smešno (u stvari nije ni malo smešno) i do skora nezamislivo je da se zemlje koje su napravile industrijsku revoluciju suočavaju sa nestašicama svega.

 

jesi gledao american factory? e pa bice to i jura i sl. na raketni pogon

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Ja mislim da nema šanse... KIna je jeftinija i daleko efikasnija u proizvodnji, jer nema sindikata, prava radnika, novinara...

 

Pitam zbog toga što je Kina počela da malo više gleda svoje dupe nego što bi bogate zemlje želele. Sad ih svi mole da im prodaju maske i toga će biti sve više. Još ako prvi vakcinu naprave biće zabave.

Link to comment
6 minutes ago, Krošek said:

 

jesi gledao american factory? e pa bice to i jura i sl. na raketni pogon

 

Nisam, ali kapiram ideju. Pitanje je da li Kina ima superiornu nauku u odnosu na Zapad da bi napravila nepovratni proces, to će se takođe uskoro videti. Trka za vakcinom je u toku.

Link to comment

Pa to. Ukoliko bi bogate zemlje ponovo otvorile svoje fabrike i svoju populaciju dovukle nazad sa stadiona i šljokatorskih turističkih destinacija u njih, da li Kina tu ima šta da traži?

 

Ovo je ozbiljno poniženje za bogate zemlje, prazne samoposluge i sjeban medicinski sistem, možda neko razmisli gde se pogrešilo?

Link to comment
4 hours ago, Roger Sanchez said:

I u Americi.

 

Zapravo je to jedina razumna mjera za koju se može zamisliti da bi mogla biti uspješna u ovakvom ekonomskom šoku. U ekonomiji zasnovanoj na uslugama, u okolnostima u kojima se te usluge gase i obustavljaju, treba napraviti bailout tog prevladavajućeg broja potrošača koji su iz tih usluga izvlačili prihode, i uvjeriti ih da će imati prihode s kojima će barem pregrmiti ta četiri gadna mjeseca, pa da nastave donekle trošiti i da nakon povrata u normalu brzo krenu trošiti kao nekad.

 

A ne kupovati dionice kao 2008. da se spasi imetak asset-heavy kockara

 

Nadam se poslije ove krize žešćem i žestoko progresivnijem oporezivanju. Znam da će protiv toga biti postrojene najjače shocktroops bogataša, ali ovo su izvanredne okolnosti, pa se ... nadam...

 

Helicopter money nije nova mera, niti je radikalna.

 

Ono sto je novo je da lova ne ide kroz banke niti samo kroz kupovin drzavnih obveznica nego direktno gradjanima, i to je radikalno i blisko Universal Basic Income ideji. Jeste one-off, ali ako fercera, UBI ce postati mainstream, i bice diskusija oko implementacije a ne oko same ideje.

 

E, sad, ta revoluciona mera bice na racunu Trampare, for good or for bad.

Link to comment
33 minutes ago, banecare1 said:

upravo smo narucili za izvoz i platili robu iz wuhana :cool:

 

To nešto se ubajatilo, jer ne rade već dva meseca, pa vam dali jeftino?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...