Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

U EU, pa i u Italiji, sve više se pojavljuje ideja o helicopter money. Jer vide da drugačije neće izgleda moći da se reše ekonomski problemi nakon završetka epidemije.

Link to comment
3 minutes ago, ZerrorR said:

:blink:

Quote

 

Helicopter money is a proposed unconventional monetary policy, sometimes suggested as an alternative to quantitative easing (QE) when the economy is in a liquidity trap (when interest rates near zero and the economy remains in recession). Although the original idea of helicopter money describes central banks making payments directly to individuals, economists have used the term 'helicopter money' to refer to a wide range of different policy ideas, including the 'permanent' monetization of budget deficits – with the additional element of attempting to shock beliefs about future inflation or nominal GDP growth, in order to change expectations.[1] A second set of policies, closer to the original description of helicopter money, and more innovative in the context of monetary history, involves the central bank making direct transfers to the private sector financed with base money, without the direct involvement of fiscal authorities.[2][3] This has also been called a citizens' dividend or a distribution of future seigniorage.[4]

The phrase "helicopter money" was first coined by Milton Friedman in 1969, when he wrote a parable of dropping money from a helicopter to illustrate the effects of monetary expansion. The concept was revived by economists as a monetary policy proposal in the early 2000s following Japan's Lost Decade. In November 2002, Ben Bernanke, then Federal Reserve Board governor, and later chairman suggested that helicopter money could always be used to prevent deflation.

 

 

Link to comment
43 minutes ago, Indy said:

Bolje to nego bacanje komunista iz helikoptera koje su praktikovali neki fridmanovi učenici.

 

Jel ima negde snimak tih predavanja gde M.Fridman podučava kako se bacaju ljudi iz helikoptera. Baš bi voleo da pogledam jer ko zna šta sve čoveku može da zatreba u životu, vunena su vremena?

Link to comment
 
Kako se to razlikuje od izbegavnja placanja poreza?
 
To sto pricas je kako desnica hoce da vlada narativom korupcije - samo velika drava je korumpirana, i to politicari. To sto sa druge strane neko takodje zaradjuje, to desnica ne vidi, kao da privatni biznis u zelji da zastiti trziste, zastiti se od konkurencije i sl. ne voli korumprinaju dravu sklonu lobiranju, namestenim tenderima i sl.
Poenta mog posta je da je ključ u promeni prioriteta u budžetu, a ne u dodatnim haračima.

Džabe ćeš podizati porez na dobit koji je već 47 posto ako sve potrošiš na nacionalni stadion, jarbol i helikoptere, a ne na zapošljavanje i platne razrede lekara, medicinskog osoblja i kapacitet bolnica.

Sa druge strane, odavno sumnjam da suludim oporezivanjem duboka država svesno drži građane u hroničnoj polulegalnosti; sitnim migoljenjem porezima, država nas čini saučesnicima.

Sent from fav toy

Link to comment
43 minutes ago, Luther said:

Jel ima negde snimak tih predavanja gde M.Fridman podučava kako se bacaju ljudi iz helikoptera. Baš bi voleo da pogledam jer ko zna šta sve čoveku može da zatreba u životu, vunena su vremena?

 

:lol: lebe mekani

googlaj caravan of death i zamolio bi da rasprava stane tu

Edited by Ravanelli
Link to comment
19 minutes ago, Indy said:

Možda prvo negde potraži obuku za čitanje napisanog sa razumevanjem, valjalo bi ti.

 

Verovatno sam ja priglup, ali ti si napisao da su fridmanovi učenici bacali ljude (komuniste) iz helikoptera. Ja sam pomislio da mora da postoji neko Fridmanovo predavanje ili priručnik koji to zagovara i objašnjava kako se to bacanje iz helikoptera izvodi. Ako u tvojim rećima postoji neko skriveno ili sofisticirano značenje koje ja ne razumem molim te da mi ga objasniš.

Do tada držim tvoj odgovor za primitivan bezobrazluk, koji doduše nije neuobičajen na društvenim mrežama.  

Link to comment
1 minute ago, Luther said:

 

Verovatno sam ja priglup, ali ti si napisao da su fridmanovi učenici bacali ljude (komuniste) iz helikoptera. Ja sam pomislio da mora da postoji neko Fridmanovo predavanje ili priručnik koji to zagovara i objašnjava kako se to bacanje iz helikoptera izvodi. Ako u tvojim rećima postoji neko skriveno ili sofisticirano značenje koje ja ne razumem molim te da mi ga objasniš.

Do tada držim tvoj odgovor za primitivan bezobrazluk, koji doduše nije neuobičajen na društvenim mrežama.  

 

googlaj caravan of death i zamolio bih da rasprava stane tu

Edited by Ravanelli
Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

 

...

 

Sve u svemu, turističku branšu čeka masakr motornom testerom. Vlade će spasavati avio prevoznike iz budžeta ali turističke agencije taj vid pomoći neće videti. Možda im oproste neke poreze i dažbine ali teško da će to da ih spasi.

 

Realno, turizam se oteo kontroli već neko vreme. Možda je sad prilika za pokušaj da se vrati u normalu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...