Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

Jedno tehničko pitanje, jako mi je bitan proveren odgovor:

Nakon koliko sati/dana je bezbedno ući u stan u kojem su boravile dve kovid zaražene osobe i koje su hospitalizovane?

Stan nije provetravan od kako su otišli u bolnicu, potrebno je da se stan raspremi i dezinfikuje, i nakon toga boravi u njemu.

Koliko dugo opstaje virus u zatvorenoj prostoriji, ako ima nekih istraživanja?

Edited by Filozof manijak
Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Jedno tehničko pitanje, jako mi je bitan proveren odgovor:

Nakon koliko sati/dana je bezbedno ući u stan u kojem su boravile dve kovid zaražene osobe i koje su hospitalizovane?

Stan nije provetravan od kako su otišli u bolnicu, potrebno je da se stan raspremi i dezinfikuje, i nakon toga boravi u njemu.

Koliko dugo opstaje virus u zatvorenoj prostoriji, ako ima nekih istraživanja?

Laboratorijski se detektuje na brisevima sobe i predmeta i posle nekoliko dana. Međutim u praksi moraš da primiš određeni load virusa (hiljade ili milione) da bi se zarazio, i sva istraživanja kažu da je mogućnost zatraže na ovaj način zanemariva posle tipa sat-dva.

 

Dodatni računam da se ovde zaista radi o stanu, a ne npr bolničkoj sobi gde je neko intubiran (što oslabađa velike količine aerosolizivanog virusa).

 

Ako hoćeš da budeš još sigurniji, uđi da maskom i otvori prozore da se provetri.

Edited by Spooky
  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
15 hours ago, Filozof manijak said:

Jedno tehničko pitanje, jako mi je bitan proveren odgovor:

Nakon koliko sati/dana je bezbedno ući u stan u kojem su boravile dve kovid zaražene osobe i koje su hospitalizovane?

Stan nije provetravan od kako su otišli u bolnicu, potrebno je da se stan raspremi i dezinfikuje, i nakon toga boravi u njemu.

Koliko dugo opstaje virus u zatvorenoj prostoriji, ako ima nekih istraživanja?

 

Kao potpuni laik ali i neko ko je svakodnevno u blizini nekoga ko je COVID pozitivan, potpuno vakcinisan, mogu da ti kažem da je relativno bezbedno po tebe ili drugu osobu da u stan uđe propisno zaštičen (maska ili dve, rukavice i eventualno mantil ili skafander ili druga odeća koja može da se baci nakon upotrebe), da tako zaštićena osoba otvori prozore i alkoholom naprska odgovarajuće površine u tom stanu i ukloni stvari koje nisu za dalje korišćenje a druge dezinfikuje/opere.

Umesto alkohola može da se koristi tinktura alkohola i glicerina (70% alkohola i 30% glicerina) - ovo koriste ekipe Zavoda za biocide za dezinfekciju unutrašnjosti vozila i posade ekipa hitne pomoći.

  • Hvala 2
Link to comment

Kao (nepoželjni) laik da kažem da je na testiranju u kovid ambulanti zaražena osoba sa metar i po daljine kašljala i to baš onako grozno nekoliko minuta. Nosio sam prvo hiruršku pa kn95 i nekako mi je uspelo da se ne zarazim. E sad, mnogima je problem da dišu sa dve maske... Meni nije.

Edited by Malkmus
Link to comment
Kao (nepoželjni) laik da kažem da je na testiranju u kovid ambulanti zaražena osoba sa metar i po daljine kašljala i to baš onako grozno nekoliko minuta. Nosio sam prvo hiruršku pa kn95 i nekako mi je uspelo da se ne zarazim. E sad, mnogima je problem da dišu sa dve maske... Meni nije.
ja, isto kao laik, bi rekao da se potcenjuje važnost očiju kod zaražavanja. Prošle godine se pričalo o tome da i preko očne sluzokože virus mož(da prođ)e i da zarazi ali malo se to zapostavilo...

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
17 hours ago, Filozof manijak said:

Jedno tehničko pitanje, jako mi je bitan proveren odgovor:

Nakon koliko sati/dana je bezbedno ući u stan u kojem su boravile dve kovid zaražene osobe i koje su hospitalizovane?

Stan nije provetravan od kako su otišli u bolnicu, potrebno je da se stan raspremi i dezinfikuje, i nakon toga boravi u njemu.

Koliko dugo opstaje virus u zatvorenoj prostoriji, ako ima nekih istraživanja?

Provetravanje je 95% dovoljno, zatim za svaki slucaj predjes kontaktne povrsine 70% alkoholom (kvake, prekidaci, slavine itd.)

 

Jako su male sanse da se zarazis, pogotovo ako provetris.

Link to comment
33 minutes ago, mlatko said:

ja, isto kao laik, bi rekao da se potcenjuje važnost očiju kod zaražavanja. Prošle godine se pričalo o tome da i preko očne sluzokože virus mož(da prođ)e i da zarazi ali malo se to zapostavilo...


 

Za to se koristi (delimično) placebo metoda, držiš oči ovako :mad: da bi kao smanjio izloženu površinu.

 

U stvari ja sam pod velikim pritiskom da ne prenesem nekom starom i bolesnom pa malo preterujem.

Link to comment
Za to se koristi (delimično) placebo metoda, držiš oči ovako :mad: da bi kao smanjio izloženu površinu.
 
U stvari ja sam pod velikim pritiskom da ne prenesem nekom starom i bolesnom pa malo preterujem.
Možda i ja preterujem ali kod ovih novih sojeva sa većom trazmisijom mi izgleda kao plauzibilna opcija. Mene u preduzeću nešto uhvatilo sa još 3-4 kolege ali samo grlo, curi nos i mene malo sinusi. Niko se ne testira, furamo dalje jer nema ko drugi da radi a mora se.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
  • 2 weeks later...

Trazim prakticna iskustva od onih koji su imali pozitivnog ukucana.

 

Cimer upravo dojavio da je testiran pozitivno (brzi antigenski) - zatvorio se u sobu do daljnjeg.

 

Ne druzimo se, ali delimo kuhinju i kupatilo - osim maske i dezinfekcije svega i provetravanja, sta mi je (jos) ciniti?

 

 

Link to comment

Realno, spremi se da ćeš i ti biti pozitivan uskoro, naročito ako je Omega Omikron (a po ciframa koje se vrte u UK - jeste).

 

Ed: oklen mi Omega ko zna :lolol:

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
3 hours ago, jms_uk said:

Trazim prakticna iskustva od onih koji su imali pozitivnog ukucana.

 

Cimer upravo dojavio da je testiran pozitivno (brzi antigenski) - zatvorio se u sobu do daljnjeg.

 

Ne druzimo se, ali delimo kuhinju i kupatilo - osim maske i dezinfekcije svega i provetravanja, sta mi je (jos) ciniti?

 

 

 

Da li je ponovio brzi test? (Verovatno mozete da kupite testove za par evrica, kao i mi ovde?) I da li planira da uradi PCR, kako to sad ide kod vas?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...