Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

10 minutes ago, cedo said:

izvini ako sam pogresio, nesto se ovde pisalo/prenosilo da su uk, holandija i svedska bile opustenije u pocetnoj? fazi epidemije

mozda sam taj info pogresno zapisao negde u malom mozgu :) 

 

@Yossarian

 

Sve je počelo kada je premijer Rutte rekao da, dok ne izmisle vakcinu, imamao masovni imunitet kao jedinu varijantu.

 

 

 Uz snažan naglasak na to da sticanje masovnog imuniteta treba razvući na što duži period (po mogućnosti do izuma vakcine). Što sporije stičemo taj imunitet krda, utoliko  bolje.
 Poenta je da raspoloživi zdravstveni sistem nikada ne postane preopterećen.

 


  Dakle, masovna samoizolacija -  da bi, ako nekome zagusti, jedan po jedan stizali na red u bolnicu, a u bolnici bilo mesta.

 

U praksi, Holandija ima izuzetno stroge mere,

Edited by Yossarian
Link to comment
Just now, Yossarian said:

 

Sve je počelo kada je premijer Rutte rekao da, dok ne izmisle vakcinu, imamao masovni imunitet kao jedinu varijantu.

 

 

 Uz snažan naglasak na to da sticanje masovnog imuniteta treba razvući na što duži period (po mogućnosti do izuma vakcine). Što sporije stičemo taj imunitet krda, utoliko  bolje.
 Poenta je da raspoloživi zdravstveni sistem nikada ne postane preopterćen.

 


  Dakle, masovna samoizolacija -  da bi, ako nekome zagusti, jedan po jedan stizali na red u bolnicu, a u bolnici bilo mesta.

 

ispravno glediste sto se tice rasterecenja zdravsvenog sistema, mislim da se ovde nesto drugacije pisalo i da je holandija pored uk uzimana kao primer koji ide na masovni imunitet. eto, bilo je drugacije. svedska je ovde pak opisivana kao drzava koja nista ne menja u navikama, znam da sam trazio opravdanja za takav stav i nasao da imaju najmanje visegeneracijskih familija.

 

nisam samo siguran koliko je moguce naci balans izmedju sticanja masovnog imuniteta i operabilnosti zdravstvenog sistema. ustvari, siguran sam da zemlje sa slabijim zdravstvenim sistemom, kao npr. makedonija nema luksuz da se igra sa time. videcemo da li ce holandija uspeti

Link to comment

U fr 531 umrlih u bolnicama. Radi informatičke greške dans nemaju nove rezultate za domove. Na reanimaciji ima ukupno  7148 pacijenata sto je 19 vise nego juce, uslo 482 izaslo 463.

Link to comment
13 minutes ago, Host said:

Verovatno je tako. Medijsko izvestavanje dosta krivi sliku o strukturi zarazenih jer se fokusira na poznate obolele. Struktura poslova siromasnih uglavnom ne omogucava rad od kuce, pa su mnogo izlozeniji virusu od kancelarijskih moljaca. Dosta utice i stepen informisanosti. Sa jedne strane su slucajevi poput tech firmi iz Silicon Valleya koje su mnogo pre opsteg zatvaranja nalozile zaposlenima da rade od kuce, a sa druge strane obmane populistickih medija da je ovo samo obican viruscic. Na kraju ispadne da svaka kriza, od prirodnih nepogoda do ekonomskih i zdravstvenih, samo produbi postojece razlike.

Kolateralna steta izgleda. Ono sto nije prijatno je osecaj da se sistem(i) pokroviteljski odnose samo prema sebi, a ne i prema pojedinciu ili masi. Meni sve to izgleda kao trening donjeg praga izdrzljivosti.

Link to comment
7 minutes ago, cedo said:

 

ispravno glediste sto se tice rasterecenja zdravsvenog sistema, mislim da se ovde nesto drugacije pisalo i da je holandija pored uk uzimana kao primer koji ide na masovni imunitet. eto, bilo je drugacije. svedska je ovde pak opisivana kao drzava koja nista ne menja u navikama, znam da sam trazio opravdanja za takav stav i nasao da imaju najmanje visegeneracijskih familija.

 

nisam samo siguran koliko je moguce naci balans izmedju sticanja masovnog imuniteta i operabilnosti zdravstvenog sistema. ustvari, siguran sam da zemlje sa slabijim zdravstvenim sistemom, kao npr. makedonija nema luksuz da se igra sa time. videcemo da li ce holandija uspeti

 

Sve se svodi na loš prevod i izveštavanje medija.

 

 

Premijer Rutte je rekao da se kaje što je lupio "imunitet krda", jer ga je ceo svet pogrešno razumeo.

 

 

Holanđani se trude da  kriva zaraze bude što ravnija, ne bi li se sprečilo preopterećenje zdravstvenog sistema.

 

Broj ležaja ne odeljenjima za intenzivnu negu je ograničen, to je svima jasno.

 

To nije čak ni pitanje para. Sve i kada bi Holandija imala beskonačno visoke fondove (koje nema) i kada bi bez pardona mogla da kupi svu najskuplju aparatutu koja joj je mila.... gde naći stručnjake koji umeju da tu aparatutu koriste? Kakve vajde imaš od neke basnoslovo skupe mašine, ako niko u bolnici ne zna ni "di se to pali"

 

Nije sve u tehnici, ljudi su uvek bitniji.

 

Link to comment
16 minutes ago, Yossarian said:

ljudi su uvek bitniji.

 

 

 

iskoristicu ovo za izvestaj o makedoniji danas :) 

 

danas testiranih 351, registrovano 19 od toga jos 2 u bitolju, umrlo 3

ukupno testiranih ~6.2k, registrovanih 617 (bitolj 8), umrlo 29, izleceno 35

 

sad o ljudima ... pre neki dan je pozitivan bio korisnik usluga u starackom domu

on je primljen u staracki dom tokom marta, neposredno pre toga mu je dosla unuka iz nemacke ... nikome u domu nije palo na pamet da proveri epidemiolosku sliku

 

danas je umrla porodilja, 27 godina, posledica korona, dete nije pozitivno na virus

 

u nekoliko zdravstvenih ustanova je usao virus samo i iskljucivo zbog nepostovanja procedura

bio slucaj u debru sa maticnim lekarom koja nije prepoznala simptome i istoriju putovanja pacijenata, lekarka/direktorka sa kozne klinike u skoplju dosla sa skijanja i isla na posao,

virus u zdravstvenoj ustanovi u kumanovu ... verovatno ima jos, sve je to uglavnom zbog nepostovanja procedura

 

i jedna dobra vest, a ima sretnu vezu sa koronom  ... kolegi na poslu se rodio sin, mogao je kao i mnogi da zenu nosi u privatnu bolnicu gde je pre desetak dana lekar nadjen pozitivan ... srecom, isli u drzavnu bolnicu :) ... sreca

Edited by cedo
Link to comment
7 hours ago, snooker said:

@Have_Fun druže ako stigneš samo isprati pa nam javni kako je ovo Carrefour and Glovo will provide shopping for free in less than an hour krenluo, uskoro ovakve stvari kreću i kod nas :thumbsup:


Ovo vec par dana radi u Varsavi kako mi je drugarica rekla, ona tako kupuje :) . Stalno mi prigovara sto ne kupujem tako. Moguce da je novina ovo sa aplikacijom.

Ja iskreno odem tamo i kupim sta mi treba. Evo upravo se vratih iz nabavke.

Ispraticu ovih dana pa javljam ako budem koristio ili ako neko od drustva bude probao tu app. Kao sto rekoh, ona je vec koristila usluge dostave i nema nikakvih problema, tako kupuje vec neko vreme :)


Sto se tice kupovine uzivo, pravila su takva da samo odredjen br ljudi moze biti u marketu, iako je oooooogroman.
Ostali cekaju ispred na crtama koje su udeljene jedna od druge 2m.

Pre no sto udjes, iako imas rukavice, moras "oprati" ruke na "strcaljkama" (oni aparati za suvo pranje ruku) i tek onda udjes.
Oni koji nemaju rukavice, peru ruke pa dobijaju one proste rukavice, za "pipace hleba". Bez toga ne mozes uci.

 

Na kasi naravno isto stoje crte, i cini mi se da najvise troje moze biti na kasi, u smislu, jedan sto kupuje i dvoje koji cekaju u redu, ostali cekaju u redu za red (ako bas ima guzve, a nema jer kao sto rekoh, samo odredjen br ljudi moze biti unutra, ostali cekaju da neko izadje).

Kad izlazis, pratis strelice za izlazak, ne mozes izaci gde hoces.. i tako.

Dobro su organizovani.

Na pijacama su takodje instalirali strcaljke na par mesta.

Vec sam pisao da radnje od 10 do 12h samo usluzuju gradjane starije od 65god.

Inace, neke radnje ne primaju novac (papirni), samo karticu. A neke ti ne dozvoljavaju ulazak (Zabka) ni ako imas rukavice, vec moras uzeti njihove koje su postavljene na ulazu.

p.s. moj burazer je par puta koristio usluge Idea-e u Novom Sadu. Naruci tako sta mu treba (pre pandemije.. lenjivac -.- ) i stigne mu sutradan. Samo je cini mi se bio neki limit u kupovini.

Link to comment

sad sam naucio tko je rasirio virus u prilepu, bitolju i krusevu, a mozda i demir hisaru

dosao virus iz srbije :) 

 

tko ce nego neodgovorni doktor

dosao sa kopaonika, zarazio roditelje u prilepu (mislim da su to prvi slucajevi u prilepu sto su bili) 

zarazio doktora u bitolskoj privatnoj bolnici (bio tamo na poslu), sina od vlasnika bolnice ... tu ima jos neki pozitivan posle toga ... pamtite facebook pismo tog momka kako opisuje da su sve procedure postovali

zarazio doktora iz prilepa koji radi u demir hisaru u psiijatrijskoj bolnici (tamo je karantin)

zena njegova (od ovog prvog) odnela virus u krusevo i prenela svojim roditeljima

 

i tako ... cetiri grada

i onda idi kod doktora ...

sve je na ljudima, sto veli yossarian

Edited by cedo
Link to comment
1 hour ago, Host said:

Verovatno je tako. Medijsko izvestavanje dosta krivi sliku o strukturi zarazenih jer se fokusira na poznate obolele. Struktura poslova siromasnih uglavnom ne omogucava rad od kuce, pa su mnogo izlozeniji virusu od kancelarijskih moljaca. Dosta utice i stepen informisanosti. Sa jedne strane su slucajevi poput tech firmi iz Silicon Valleya koje su mnogo pre opsteg zatvaranja nalozile zaposlenima da rade od kuce, a sa druge strane obmane populistickih medija da je ovo samo obican viruscic. Na kraju ispadne da svaka kriza, od prirodnih nepogoda do ekonomskih i zdravstvenih, samo produbi postojece razlike.

 

+ gustina naseljenosti u stanu.

+ pristup higijeni

+ pristup frizideru (nema stvaranja zaliha)

 

Sve su ovo problemi koji se pominju za Gvajakil (ne znam da li vazi za NY i CH).

Link to comment
3 minutes ago, Budja said:

 

+ gustina naseljenosti u stanu.

 

 

Ovo moze da ima dvostruki efekat. Prvo, zarazis vise ljudi u kuci. Drugo, kad su stanovi premali, veca je zelja da se bude napolju (u clanku o pariskim predgradjima se negde i pominje da se karantin nesto manje postuje tamo). 

Link to comment
2 hours ago, omiljeni said:

Da li uopste moguce biti virus free a da nemas antitela? Sta se desilo sa virusom? Zasto je nestao? Nije mu dosadilo pa je otisao nego su ga valjda unistila neka antitela
Meni ta teorija o nepostojanju imuniteta ne pije vodu.
Pre ce biti da failuju testovi za postojanje virusa, kao i testovi za antitela.

Možda iz nekog razloga ne generira IgG?

Link to comment
1 hour ago, cedo said:

 

 

iskoristicu ovo za izvestaj o makedoniji danas :) 

 

danas testiranih 351, registrovano 19 od toga jos 2 u bitolju, umrlo 3

ukupno testiranih ~6.2k, registrovanih 617 (bitolj 8), umrlo 29, izleceno 35

 

 

 

Pa dobro je ovo. 

Svaka čast makedonci :+1:

Link to comment
1 hour ago, Have_Fun said:

 

 

Hvala ti puno na temeljnom odgovoru :thumbsup:

 

Uspeo da se organizujem da sve narucujem, trudim se da maksimalno smanjim izlozenost i rizik i sebi i porodici. Inace kupujemo namirnice online, samo je sada razumljivo pojacana traznja pa i tri najveca lanca pucaju pod pritiskom logistike i dostave.  Zato me bas i raduju najave da vrlo uskoro krecu i kod nas ovakve saradnje kao sa Glovo, da u dosta krakom roku dobijas osnovne namirnice.

 

Puno te pozdravljam, drzi se u dragoj Poljskoj :):thumbsup:

 

Link to comment
Just now, steins said:

 

Pa dobro je ovo. 

Svaka čast makedonci :+1:

 

cuti ... jezik pregrizao :P

 

jesi video sta napisah za onog doktora sto mi rasiri virus po gradu i okolini ?

kako je bre moguce da ljudi koji treba da su najodgovorniji od svih u drustvu u ovakvim situacijama rade suprotno ? nije jedini ... u makedoniji jos dva slucaja

Link to comment
8 minutes ago, snooker said:

 

Hvala ti puno na temeljnom odgovoru :thumbsup:

 

Uspeo da se organizujem da sve narucujem, trudim se da maksimalno smanjim izlozenost i rizik i sebi i porodici. Inace kupujemo namirnice online, samo je sada razumljivo pojacana traznja pa i tri najveca lanca pucaju pod pritiskom logistike i dostave.  Zato me bas i raduju najave da vrlo uskoro krecu i kod nas ovakve saradnje kao sa Glovo, da u dosta krakom roku dobijas osnovne namirnice.

 

Puno te pozdravljam, drzi se u dragoj Poljskoj :):thumbsup:

 


Hvala :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...